Αναπαραγωγή Δεν γεννησαν τα καναρινια μου

Dimitrispsaris

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2016
Μηνύματα
70
Πόλη
Αγρίνιο
Εχω δυο καναρινια τα εχω στο ιδιο κλουβι 1-2 μηνες ειχαν φτιαξει τη φωλια τους κανονικα αλλα δεν γεννουσαν πηγενε το θηλυκο καμια φορα μεσα στη φωλια αλλα τιποτα... Εκαναν και κουτσουλιες μεσα... Την πηρα και τους την πεταξα τη να εκανα τα αφησα χωρις φωλια☹😱

Για πειτε μου καμια λυση! Δεν ξερω τη να κανω
 
Εχω δυο καναρινια τα εχω στο ιδιο κλουβι 1-2 μηνες ειχαν φτιαξει τη φωλια τους κανονικα αλλα δεν γεννουσαν πηγενε το θηλυκο καμια φορα μεσα στη φωλια αλλα τιποτα... Εκαναν και κουτσουλιες μεσα... Την πηρα και τους την πεταξα τη να εκανα τα αφησα χωρις φωλια☹faceplm😱

Για πειτε μου καμια λυση! Δεν ξερω τη να κανω
Θα περιμένεις..'
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο.
Μπορείς να διαβάσεις μερικά άρθρα https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
Είμαι σίγουρος πως όσο θα τα διαβάζεις τόσο θα εκτιμήσεις και θα σεβαστείς την αξία του petbirds που μας φιλοξενεί.
 
Που τα έχεις τα πουλάκια; Σε τι χώρο; Με τι θερμοκρασία; Τι ώρα κοιμούνται και τι ώρα ξυπνάνε; Τι διατροφή τους είχες και τους έχεις; :)
 
Τα εχω μεσα στο σπιτι σε μεγαλο κλουβι, την κανονικη τρωφη που τρωνε αυτα μια ποικιλια με σπορους, κοιμουντε κανονικα κατα της 9 το πρωι ξυπνουν πρωι

Τα εχω μεσα στο σπιτι, σε μεγαλο κλουβι, σε κανονικη θερμοκρασια, κοιμουνται νωρις και ξυπνουν νωρις και τα ταΐζα με καναβουρι για καναρινια, αυτα
 
Ναι φυσικα... κανονικα ναι μονο καναβουρι

Τι αλλο δηλαδη πρεπει να τρωνε; ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ...
 
Είμαι σίγουρη ότι έχεις δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στην υγεία των καναρινιων σου από τη στιγμή που η διατροφή τους περιλαμβάνει σκετο καναβουρι. Τα καναρίνια χρειάζονται μείγμα σπορων, αυγό, αυγοτροφη, φρουτα, λαχανικά ανάλογα την περίοδο. Μελέτησε με προσοχή το άρθρο που σου έδωσα.
Εσεις στα καναρινια σας τους φορατε δαχτυλιδια;
Για οποίο άλλο θέμα σε αποσχολει θα ανοίγεις ξεχωριστό θέμα. Είμαστε μια μεγάλη παρέα έτοιμοι να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε αλλά όλα θα πρέπει να μπουν σε μια σειρά. Ξεκινα με τη σωστή διατροφή των καναρινιων σου και στην πορεία θα ενημερωθείς και για τα δαχτυλιδια.
 
Ναι το ξερω αυγο τους βαζω μερικες φορες.. μαρουλι τρωνε; καλα δαχτυλιδια θα βαλω στα μικρα τους οταν γεννησουν. ΟΚ

Εγω εχω 1 γαρδελι 2 καναρινια και 1 παπαγαλακι

Να ρωτησω μπανιερα στα καναρινια μπορω να βαλω;

Τι ρσυσα καναρινια εχετε;

Μαρουλι τρωνε;
 
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ...
Έχει δημιουργηθεί σχετικό θέμα.
Ναι το ξερω αυγο τους βαζω μερικες φορες.. μαρουλι τρωνε; καλα δαχτυλιδια θα βαλω στα μικρα τους οταν γεννησουν. ΟΚ

Εγω εχω 1 γαρδελι 2 καναρινια και 1 παπαγαλακι

Να ρωτησω μπανιερα στα καναρινια μπορω να βαλω;

Τι ρσυσα καναρινια εχετε;

Μαρουλι τρωνε;
Ταξινόμησε τις ερωτήσεις και τις απορίες σου και τοποθέτησέ τες στο αντίστοιχο forum με σεβασμό προς τους αναγνώστες.
Γιατί αυτό που γίνεται εδώ δείχνει το αντίθετο..
 
Δημήτρη πήγαινε πάρε μια συσκευασμένη τροφή για καναρίνια από κάποιο πετ σοπ, άρχισε να τους δίνεις βραστό αυγό (το βράζεις για 12-15' και το αφήνεις στο κλουβί το πολύ 5 ώρες μετά το αφαιρείς), λαχανικά όπως μπρόκολο, κουνουπίδι, ζψχό, γλυστρίδα και μήλο, όλα πριν τα δώσεις καλά πλυμένα και στεγνά. Χωρίς νερά! Μαρούλι μην δίνεις γιατί είναι γεμάτο στα φυτοφάρμακα και δεν προσφέρει και τίποτα.. Τα λαχανικά και τα φρούτα δεν τα βάζουμε στο κάγκελο, αλλά καλύτερα σε αυγοθήκες ώστε να τα τρώνε από κει. Επίσης πρόσθεσε στη διατροφή τους βότανα (ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό κτλ) εμπλούτισε τη διατροφή τους, διάβασε και μάθε.. Και αφού πρώτα τα φροντίζεις σωστά και τους παρέχεις τη κατάλληλη διατροφή, μετά θα προχωρήσεις σε αναπαραγωγή με τη βοήθεια όλων μας!

Ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε!
 
Back
Top