Γενικά Δεν κελαηδαει το καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pamel091
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pamel091

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα.. Το πρωι απεκτησα ενα καναρινι αρσενικο. εκει που το αγορασα μου ειπαν πως το καναρινι ειναι μηνων και πως δεν κελαηδανε πολυ. το καναρινι μεχρι και τωρα δεν το εχω ακουσει καν.. Ισχυει πως οταν ειναι μηνων δεν κελαηδανε τα καναρινια καθολου. Απο ποτε δελαδη αρχιζουν να κελαηδανε;

Σχετικά άρθρα
Γιατί δεν κελαηδάει το καναρίνι μου;
 
Καλησπέρα
Τα καναρίνια αρχίζουν να κελαηδούν απο το τρίτο μήνα της ζωής τους. Πιθανόν να μην έχει τελειώσει η πτερόρροια ακόμα(παρατήρησες πούπουλα στο κλουβί 😉 ή ίσως θέλει λίγο χρόνο να προσαρμοστεί.Αν αγόρασες αρσενικό κάνε λίγο υπομονή και θα κελαηδίσει.
 
αρσενικο εχω αγορασει.. Τα πουπουλα η αληθεια ειναι οτι καποια πανω του μοιαζοθν πως ειναι ετοιμα να φυγουν.. Θα πρεπει να βαλω τιποτα ιδιαιτερο στη διατροφη του;
 
Μπορείς να του βάζεις βιταμίνες(π.χ.Bogena,orlux multi-vit)στο νερό του και σίγουρα καθαρό νεράκι στη μπανιέρα του για να το βοηθήσεις να αλλάξει τα φτέρωμα του.
 
αρσενικο εχω αγορασει.. Τα πουπουλα η αληθεια ειναι οτι καποια πανω του μοιαζοθν πως ειναι ετοιμα να φυγουν.. Θα πρεπει να βαλω τιποτα ιδιαιτερο στη διατροφη του;
Αν βρίσκεται σε πτερόρροια (πέφτουν τα φτερά του) τότε κελαηδάει πολύ λίγο έως καθόλου. Αν θέλεις να το βοηθήσεις, ριξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο για κάποιες βασικές οδηγίες. Διαχείριση της Πτερόρροιας
 
καλησπέρα σας! Και εγώ εχω παρομοιο προβλημα με το κελαηδημα των μικρων! Ειναι ηδη 4 μηνων και ενω το ενα κελαηδαει παρα πολυ τα αλλα δυο καθολου! Ισως ειναι θυληκα!
 
δε νομιζω να ειναι θυληκο γιατι ειναι αρκετα ζωηρο, συνηθως απ'οτι ξερω τα θηλυκα δεν πολυκουνιουντε
 
Τα αρσενικα καναρινακια αρχιζουν να σαλιαριζουν απο το δευτερο μηνα της ζωης τους, αν στον τεταρτο μηνα δεν το κανουν τοτε σιγουρα ειναι θηλυκα.
 
ισος σε απογοητευσω αλλα στα καναρινια λιγων μηνων ειναι πολλυ δυσκολο να γνωρισεις το φυλο τους μονο δυχνουν αν ειναι αρσενικα η θυλικα αλλα δεν ειναι συγουρο το ποιο καλο ειναι να τα ακουσεις να ψυλοκελαειδανε αλλα καλιτερα περιμενε λιγο καιρο για συγουρια
 
Back
Top