Γενικά Σκοπεύω να αποκτήσω καναρινάκι και έχω απορίες

Ααα! Ειμαι πολυ χαρουμενη!
Μολις πηρα τηλεφωνο στο καταστημα που μου προτεινες Μακη (petsamolis) και μιλησα με τον υπευθυνο (κ.Ζαχαριας -στα κεντρικα στη Γιοφυρο Ηρακλειου) και του ειπα οτι εχω δει σε αλλα e-shop της Αθηνας, προ'ιοντα που αυτοι δεν εχουν κι αν ειναι εφικτο να παραγγειλουμε τα αντιστοιχα πραγματα που με ενδιαφερουν (να γλιτωνω και τα μεταφορικα απο Αθηνα).
Μου ειπε πως ΝΑΙ, γινεται, απλα να σημειωσω τα αναλογα λινκ και να του τα στειλω με e-mail (για να τα δει με την υσηχια του οπως μου ειπε, γιατι στο μαγαζι εξυπηρετει συνεχως πελατες) και μου ειπε οτι μπορει να μου φερει τα παντα και ζευγαρωστρες κι απ'ολα!
Γιουπιιι! 😛
 
Αντωνη, την αμμο Sanibird απο σεπιολιτη που μου μου προτεινες, βαζεις σχαρα πανω απο το συρταρακι στον πατο, η αφηνεις ελευθερα τα πουλακια να πατανε πανω σ' αυτο;
Ρωταω γιατι ειδα διαφορες αποψεις, που αλλοι βαζουν σχαρα, αλλοι οχι -για διαφορους λογους- με τα αντιστοιχα υποστρωματα που προτιμαει ο καθενας.
Με αυτην την αμμο (σεπιολιθος), καθε ποτε γινεται αλλαγη για ενα πουλακι ανα 60αρα ζευγαρωστρα;

Επισης, να κανω αλλη μια 'υπερβολικη' ερωτηση, για δυο προ'ιοντα που ειδα για καναρινια.

1) Φυσικος Αργυλος για βρωση (Landmark Detox Clay powder 150gr) για αποτοξινωση ανοσοποιητικου

2) Ρυθμιστης ph νερου (Landmark pH Regulator 100ml)

Ειναι χρησιμα για την υγεια των καναρινιων αυτα η' υπερβολικα και περιττα;
 
Θα ξεκινησω αναποδα και θα σου πω πως αυτα τα σκευασματα ειναι περιττα :)

Εγω χρησιμοποιω παντα σχαρα για λογους υγιεινης και το ιδιο προτεινω και σε εσενα.

Η αμμος αυτη εχει την δυνατοτητα να ξεραινει την κουτσουλια, οποτε απλα μετα αφαιρεις τις κουτσουλιες και ανανεωνεις την αμμο που χρειαζεται. Δεν αλλαζεις ολη την αμμο δηλαδη.

Με ενα πουλακι μπορει να σε βγαλει ως και 10 μερες για να την καθαρισεις αλλα ειναι αναλογα και το πουλακι.
Μερικα ειναι οπλοπολυβολα!
 
Back
Top