Φροντίδα Δεν μπαίνει στο μπάνιο. Κάνω κάτι λάθος;

tasosstrat

PB New Member
Εγγραφή
20 Σεπ 2018
Μηνύματα
31
Πόλη
Χανιά
Σκέφτηκα πως ήταν καιρός να κάνει και η Λίλα το πρώτο της μπάνιο... Έτσι εχθές αγόρασα το "τζακούζι" της αλλά ωστόσο είναι η δεύτερη μέρα που το βάζω στο κλουβί αλλά δε βλέπω να συγκίνησε... Κάνω κάτι λάθος ή απλά θέλει το χρόνο της λίγες ημέρες;

_20181011_124016.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θελει χρονο να συνηθισουν το καθε καινουργιο πραγμα που τους βαζουμε! Παρολα αυτα δε ξερω αν θα κανει μπανιο σε αυτο που της πηρες! το ψεκαστηρι ειναι ενας καλος τροπος συνηθως για να κανουν μπανακι!
 
Θέλει ΠΟΛΥ καιρό και πολύ υπομονή. Ακόμα δεν ξέρει καν τι είναι "αυτό το πραγμα" στο κλουβί της. Πιο πιθανό να το χρησιμοποιήσει αρχικά για να πιει νερό παρά για να κάνει μπάνιο. Εχω χρησιμοποιήσει κυριολεκτικά κάθε μπανιέρα της αγοράς στον Ερνέστο εδώ και 5 χρόνια και τελικά έκανε μπάνιο σε... ένα μπολάκι του παγωτού. Τελευταία κάνει σε μια μπανιέρα αλλά μόνο αν τον κρατάω στα χέρια μου, ή τον έχω έξω στη βεράντα στον ήλιο.
Και η μικρή μου χρησιμοποιεί το μπάνιο για να πίνει νερό και την... Ποτίστρα για να προσπαθήσει να κάνει μπάνιο! Τελικά στράφηκε και αυτή στο... μπολάκι του παγωτού. Μ' αυτά και μ' αυτά κάνουμε μπάνιο καπως έτσι

WP_20181007_002.webp
 
@zack27, Γειά σου φίλε, πηρα επίτηδες λίγο πιο μεγάλο από αλλά που είχε στο πετσοπ για να είναι πιο άνετο... Ωστοσο από διάφορα που έχω διαβάσει καταλαβα ότι θα είναι καλύτερα το μπάνιο να το κάνει επειδή αυτό θέλει και να μη το επιβάλω εγω(αναφέρομαι στο ψεκαστηρι)... Λεω να το βάλω μερικά πρωινά ακόμα και αν δεν... Τοτε ίσως να χρησιμοποιήσω ψεκαστηρι μιας και αντιλαμβάνομαι την σημαντικοτητα του μπάνιου

@ErnestoTheParrotlet, 😀 ωραία η φωτογραφία! Να τα χαίρεσαι! Θα περιμένω να δω αντιδράσεις τις προσεχεις ημερες(ωστόσο πηγε τώρα και ήπιε νερό από εκεί).

Θεωρείτε λάθος να το αφήσω πάνω στο κλουβι μέχρι αύριο για να εξοικειωθεί με το αντικείμενο;
 
Να ξέρεις ότι τα περισσότερα πουλιά απολαμβάνουν το μπάνιο με το ψεκαστηρι. Εννοείται ότι αν καταλάβεις ότι δεν της αρέσει δεν επιμένεις. Πάντως πολύ δύσκολα τα κοκατιλ κάνουν μπάνιο σε οποιουδήποτε τύπου μπανιέρα.
 
Θεωρείτε λάθος να το αφήσω πάνω στο κλουβι μέχρι αύριο για να εξοικειωθεί με το αντικείμενο;
Λάθος δεν είναι, αλλά μην το αφήνεις όλη μέρα (δεν είναι όλες οι ώρες κατάλληλες για μπάνιο). Και να φροντίζεις να είναι καθαρό και φρέσκο το νεράκι που έχει μέσα.
 
Να ξέρεις ότι τα περισσότερα πουλιά απολαμβάνουν το μπάνιο με το ψεκαστηρι. Εννοείται ότι αν καταλάβεις ότι δεν της αρέσει δεν επιμένεις. Πάντως πολύ δύσκολα τα κοκατιλ κάνουν μπάνιο σε οποιουδήποτε τύπου μπανιέρα.
Το σημειώνω 😛
 
Λάθος δεν είναι, αλλά μην το αφήνεις όλη μέρα (δεν είναι όλες οι ώρες κατάλληλες για μπάνιο). Και να φροντίζεις να είναι καθαρό και φρέσκο το νεράκι που έχει μέσα.
Επομένως θα το βγάλω σε λιγο.. Εννοείται για το νερό καινούργιο έβαλα σήμερα και φρόντισα να είναι χλιαρό
 
Φίλε από προσωπική εμπειρία το ψεκαστήρι είναι η καλύτερη μέθοδος... Αν κάθεται στο χέρι σου, δοκίμασέ το. Άλλες φορές θα το θέλει πολύ άλλες καθόλου. Θα το καταλάβεις αμέσως από τις κινήσεις του (άνοιγμα φτερών κτλ).
 
Οκ... Μου δημιουργούνται κάποιες απορίες όμως... Κάθεται στο χέρι μου.. Βεβαια δεν την έχω βγάλει ακόμα εκτός κλουβιου... Επομένως, μπορώ για αρχή να την μπανιαρω μέσα στο κλουβι και να ψεκαζω από έξω ή να την βγάλω έξω και να ακολουθήσω τη διαδικασία;
 
Δεν έχω γνώσεις με τους παπαγάλους, αλλά από τα καναρίνια που γνωρίζω και όλα τα υπόλοιπα πουλιά το ψεκαστήρι είναι το λάθος και όχι το καλύτερο.
Τα πουλιά θα κάνουν μπάνιο όταν αισθανθούν πως το έχουν ανάγκη.
Και μπάνιο κάνουν μόνο για να καθαρίσουν και να περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Δοκιμάστε την μπανιέρα να τη βάλετε νωρίς το πρωί που το ένστικτο καθαρισμού είναι πολύ μεγαλύτερο.
Αλλάξτε μέγεθος, χρώματα ακόμη και ποσότητα στο νερό.
Για το συγκεκριμένο δοκίμασε με ένα απλό ρηχό μπολ μέσα στο κλουβί.
Η πρώτη φορά όταν μάλιστα δεν βλέπει κάποιο πουλί δίπλα του να κάνει μπάνιο είναι πάντα διστακτική.
Υπάρχει και κάτι σχετικό που πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσετε https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/
 
Με την ελάχιστη πείρα μου θα συμφωνήσω με τον Γιάννη.
Ισως με τον καιρό να χαίρονται το "ψέκασμα" από την άλλη όμως δεν το βλέπω σαν τον "φυσικό" τρόπο που κάνουν μπάνιο, εκτός ίσως όταν στη φύση τα χτυπάει η βροχή, που δε μπορείς να το πεις και "μπάνιο".
Θα συμφωνήσω επίσης με τον πειραματισμό (όπως έγραψα πιο πάνω στα δικά μου έχω πάρει ότι πιθανή μπανιέρα κυκλοφορεί μέχρι να "αγαπήσει" μία απ' αυτές) όπως και με το χρώμα καθώς ο Ερνέστο κάνει μπάνιο ΜΟΝΟ σε διαφανείς μπανιέρες και απεχθάνεται τις χρωματιστές ή αδιαφανείς, ενώ η μικρή προτιμάει τα... Ποτήρια (για ευνόητους λόγους δεν την αφήνουμε φυσικά και της βρήκαμε το γυάλινο ρηχό μπολάκι).
Εγώ τεράστια διαφορά στη "θέληση" να κάνουν μπάνιο τη βλέπω όταν τα βγάζουμε στον πρωϊνό "ελαφρύ" ήλιο στη βεράντα.
 
Τα πουλιά θα κάνουν μπάνιο όταν αισθανθούν πως το έχουν ανάγκη.
Μα και με το ψεκαστήρι δεν τα πιέζουμε. Πραγματικά φαίνεται αν θέλουν ή όχι. Αν δε δείξουν ότι το θέλουν, σταματάμε. Για να αντιδρούν, όταν τους αρέσει, με τον τρόπο που αντιδρούν (ενστικτωδώς), πάει να πει ότι το κάνουν και στη φύση. Αυτή είναι βέβαια δική μου ερμηνεία.
 
Μα και με το ψεκαστήρι δεν τα πιέζουμε.
Τα πιέζουμε.
Αν ήθελε να κάνει μπάνιο θα έκανε χωρίς το ψεκαστήρι.
Πιθανόν μετά να δείχνουν πως το χαίρονται γιατί το νερό προϋποθέτει ενστικτώδη καθαρισμό και άρα υγεία.
 
Τα πιέζουμε
Μα και η μπανιέρα τη συγκεκριμένη ώρα που μπορώ να τη βάλω κτλ είναι μια μορφή πίεσης. Από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς δεν έχει την επιλογή να κάνει όποτε θέλει μπάνιο, υπάρχει πίεση... φιλοσοφικά σκεπτόμενος.
 
Mε το ψεκαστηρι μια χαρα κανουν μπανακι οι παπαγαλοι! Μη μπερδευομαστε με τα καναρινια! Και μεσα στο κλουβι μπορεις να το κανεις μπανιο μια χαρα! Απλα να αφαιρεσεις τις τροφες για να μη βραχουν και φυσικα να το καθαρισεις το κλουβι μετα!
 
Ειχα μια μεγαλη μπανιερα στον δικο μου,του την εβαζα καθε πρωι και χρειαστηκε μια εβδομαδα για να την πλησιασει, τελικα αφου μπηκε προσεξα πως απο την χαρα του χτυπουσε στα γυρω πλαστικα την εβγαλα και απο τοτε εβαλα ενα μικρο χαμηλο ταπερακι, τις πρωτες μερες παλι δεν πλησιαζε μεχρι να το συνηθησει. Τωρα μπενει μια φορα την εβδομαδα, τωρα που χανει λιγα φτερακια ισως να μπει και δυο φορες αλλα γενικα δεν το χρειαζεται καθε μερα.
 
Υπάρχει και κάτι σχετικό που πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσετε...
Με βάση αυτό το άρθρο είπα σε προηγούμεναο σχόλιο ότι θέλω να κάνει μόνο του και όχι με ψεκαστηρι δηλαδή αναγκαστικά... Το είχα διαβάσει πριν πάρω τη "πισίνα" και για αυτο την αγόρασα ώστε να μη χρησιμοποιήσω ψεκαστηρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Mε το ψεκαστηρι μια χαρα κανουν μπανακι οι παπαγαλοι! Μη μπερδευομαστε με τα καναρινια! Και μεσα στο κλουβι μπορεις να το κανεις μπανιο μια χαρα! Απλα να αφαιρεσεις τις τροφες για να μη βραχουν και φυσικα να το καθαρισεις το κλουβι μετα!
Λέω μια και εχω προσπαθήσει μόνο 2 φορες να το επαναλάβω για καμια εβδομάδα και αν δεν κάνει μόνο του θα χρησιμοποιήσω ψεκαστηρι 😉
 
Back
Top