Φροντίδα Δεν μπαίνει στο μπάνιο. Κάνω κάτι λάθος;

Βάλε καθαρό νερό κι αναψε τον απορροφητήρα ή την ηλεκτρική σκούπα (πολλά πουλιά την προτιμούν). Δεν σου κάνω πλάκα. :)
😀 και μια πλήρως επιστημονική προσέγγιση 😛
 
😀 και μια πλήρως επιστημονική προσέγγιση 😛

Η "επιστήμη" πίσω απο αυτή την προσέγγιση κρύβεται στο γεγονός ότι ο ήχος της ηλεκτρικής σκούπας μοιάζει με τον ήχο της βροχής. Τα πουλιά που ζουν στη φύση κάνουν μπάνιο και στη βροχή. Όλα τα χρόνια που είχα πουλιά τα περισσότερα έκαναν μπάνιο στο μπολ του νερού τους μόλις βάζαμε ηλεκτρική σκούπα.
 
Η "επιστήμη" πίσω απο αυτή την προσέγγιση κρύβεται στο γεγονός ότι ο ήχος της ηλεκτρικής σκούπας μοιάζει με τον ήχο της βροχής. Τα πουλιά που ζουν στη φύση κάνουν μπάνιο και στη βροχή. Όλα τα χρόνια που είχα πουλιά τα περισσότερα έκαναν μπάνιο στο μπολ του νερού τους μόλις βάζαμε ηλεκτρική σκούπα.
Αστειεύτηκα προφανώς, η φύση μας δείχνει το δρόμο! Θα δοκιμάσω τον απορροφητήρα καθώς ηλεκτρική δεν εχω 😛
 
θεωρώ ότι κάθε πουλάκι, έχει διαφορετικά "θέλω" και "μου αρέσει" ακόμα και στο μπάνιο.
π.χ ο ναμ ναμ (καναρινάκι)δεν μπαίνει ποτέ σε κλειστού τύπου μπανιέρα. Κάνει μπάνιο στην μπανιέρα του και πολύ συχνά στην ποτίστρα του και όταν καταβρέχω τον Ρόμπυ, έρχεται και κείνος για να πάρει μερικές σταγονίτσες νερό.
ο Βίνσεντ (καναρινάκι)δεν έχει πρόβλημα. Κάνει μπανάκι σε ότι μπανιέρα να'ναι.
η 'Αλντα (καναρινάκι)έκανε μπάνιο...όπου έβρισκε νερό 😀
ο Μπέμπης (κοκατίλ)τις περισσότερες φορές κάθεται ακούνητος και αρχίζει τα αεροπλανικά κόλπα (που λέει και η φίλη Μαριλένα 😀)μόλις τελείωνε το μπάνιο με το ψεκαστήρι.
και ο Ρόμπυ (κοκατίλ)απολαμβάνει εξίσου το μπάνιο σε πήλινη μπανιέρα ή με ψεκαστήρι. (με προτίμηση στο ψεκαστήρι γιατί τον βρέχει καλύτερα)

με τον καιρό, θα μάθεις τι της αρέσει περισσότερο και όσο γνωριζόσαστε θα καταλαβαίνεις πιο εύκολα πότε θέλει και πότε όχι να πάρει το μπανάκι της.

ή την ηλεκτρική σκούπα

Εχει πολυ δικιο ο Ανεστης σε αυτο που λεει! Ισχυει!

πραγματικά ισχύει και αυτό. Τα ωδικά μιας φίλης, χωρίς την ηλεκτρική σκούπα δεν έκαναν μπάνιο :):D
 
Back
Top