Αναπαραγωγή Δεν ταΐζουν τον πρώτο και μοναδικό νεοσσό

Andromaxi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας, εχθές είχα τον πρώτο και μοναδικό νεοσσό. Παρατηρησα όμως ότι δεν τον ταιζουν ούτε ο αρσενικός ουτε η θηλυκιά. Τους βάζω αυγοτροφη πάνε την τρώνε και δεν δίνουν στο μικρό. Ο αρσενικός ταιζει τη θηλυκιά αλλά αυτή κάθεται συνέχεια πάνω στον νεοσσό και δεν κάνει κίνηση να τον ταιζει ούτε και το μικρό φωνάζει για τροφή, ανοίγει το ράμφος μόνο αλλά δεν του δίνουν...
 
και δεν κάνει κίνηση να τον ταιζει
Για να το λες αυτό πρέπει να κάθεσαι και να κοιτάς συνεχώς αρκετές ώρες. Ισχύει;
Πόσο ημερών είναι το μικρούλι;
 
Για να το λες αυτό πρέπει να κάθεσαι και να κοιτάς συνεχώς αρκετές ώρες. Ισχύει;
Πόσο ημερών είναι το μικρούλι;
Εχθές το απόγευμα έσκασε το αυγό! Μέχρι να νυχτώσει ήμουν έξω και τα κοιτούσα και τώρα το πρωι
 
Μέχρι να νυχτώσει ήμουν έξω και τα κοιτούσα και τώρα το πρωι
Λοιπόν άκου την γνώμη μου.
Στο πρώτο εικοσιτετράωρο σπάνια η μητέρα ταΐζει νεοσσούς ειδικά αν είναι μόνο ένας και θεωρητικά υπάρχουν και άλλοι που θα "έρθουν" σύντομα στη ζωή ώστε να δώσει ίσες ευκαιρίες στους μικρούς που θα ακολουθήσουν.
Βέβαια στην περίπτωσή μας είναι μόνο ένας αλλά η κανάρα αυτό δεν το γνωρίζει.
Θα ταΐσει λοιπόν.. και θα το κάνει με ασφάλεια όποτε κρίνει αυτή.
Πρέπει όμως να πάρεις την προσοχή σου από πάνω της.
Τα πουλιά μας βλέπουν όταν τα κοιτούμε..
Ξέρουν που εστιάζουν τα μάτια μας γιατί έχουν πολλαπλά καλύτερη από μας όραση.

Ιδανικό είναι να βάλεις την τροφή που πρέπει (το 1/4 από καλά βρασμένο σφικτό αυγό) και να το αφαιρέσει 3 περίπου ώρες αργότερα που θα βάλεις το άλλο 1/4 και με τα από 3 ώρες το ίδιο μέχρι το τέλος της ημέρας.

Θα πρέπει όμως μετά την τροφοδοσία να φύγεις, να την αφήσεις ήρεμη και με τίποτε να μην τη σηκώσεις για να δεις αν το μωρό ζει...
Μόνο όταν αισθανθεί ασφάλεια για τη φωλιά της θα σηκωθεί να φάει και να ταΐσει το μωρό της.

Άλλωστε οι ανάγκες αυτού του μικρού περιορίζονται σε μια "σταγόνα" την ώρα κάτι που μπορεί να το κάνει σε δευτερόλεπτα η μητέρα χωρίς καν να σηκωθεί από τη φωλιά της.
 
Ωραία ευχαριστώ πολύ ίσως να μην το έκανε γιατί όντως συνέχεια καθόμουν δίπλα στην καρέκλα και τα κοιτούσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε δυο τρεις μέρες θα είναι πιο φανερό το τάισμα του μικρού.
οι πρώτες ώρες όμως απαιτούν απόλυτη ηρεμία στο ζευγάρι.
Πέρα όμως από όλα τα άλλα να ξέρεις πως τέτοια εποχή είναι μαρτύριο για τα πουλιά να έχουν νεοσσούς και φωλιές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πέρα όμως από όλα τα άλλα να ξέρεις πως τέτοια εποχή είναι μαρτύριο για τα πουλιά να έχουν νεοσσούς και φωλιές.
Πάνω σ' αυτό να πώ κάτι,ίσως χρήσιμο. Γενικά,όταν ακολουθούμε τους κανόνες έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Πρέπει ταυτόχρονα όμως να μη μεταβάλλουμε την εμπειρία και την γνώση μας σε θέσφατο. Κάποιες φορές οι παρεκλήσεις "δουλεύουν" και λες και το κάνουν επίτηδες για να μας "εκθέσουν". Φέτος είναι αλήθεια οτι ο καιρός ευνόησε ακόμα και τους πολύ καθυστερημένους. Προσωπικά έχω ακούσει κάποια περιπαικτικά σχόλια για δικές μου συμβουλές και παραινέσεις σε σχέση με την διάρκεια αναπαραγωγής. Θυμήθηκα λοιπόν έναν πολύ γηραιότερο φίλο που έλεγε οτι την χρονιά την δείχνουν τα άγρια. Βέβαια στις μέρες μας και στην πολη που να τα παρατηρήσεις. Υπάρχουν όμως πάρα πολλές καρδερίνες που εκτρέφονται σε κλουβιά σε εξωτερικούς χώρους. Φαίνεται λοιπον απο τον τρόπο και τον χρόνο που "πυρώνουν" αυτά τα πουλιά πώς θα πάει το καλοκαίρι. Γρήγορο πύρωμα σημαίνει δυνατό και μακρύ καλοκαίρι.Αντίθετα, αργότερα αναπαραγωγικός οίστρος, μαλακό και σύντομο ίσως και καθυστεριμένο καλοκαίρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όντως είχαμε βροχές αλλά η θερμοκρασία στα αστικά κέντρα έπεσε ελάχιστα
να μη μεταβάλλουμε την εμπειρία και την γνώση μας σε θέσφατο.
Όταν η θερμοκρασία την επόμενη βδομάδα φτάσει 44 και η ψείρα δημιουργεί σταθμούς αναπαραγωγής τι θα πρέπει να συμβουλεύουμε τα νέα παιδιά;
Να περιμένουν τα πουλιά να τους δείξουν το δρόμο ή με όσα γράφουμε να τους δίνουμε άλλοθι για φωλιές τον 15Αύγουστο όπως κάνουν "βραβευμένοι εκτροφείς";
Και ειλικρινά θα ήθελα τη γνώμη σου Μάκη. υπάρχει πιθανότητα σε αυτές τις θερμοκρασίες να έχει υγεία το ζευγάρι και οι νεοσσοί στα χέρια νέων και άπειρων εκτροφέων;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ ευτυχώς μένω έξω από την πόλη το πρωί και το βράδυ έχει αρκετή δροσια με αέρα και μόνο το μεσημέρι έχει αρκετή ζέστη. Τα καναρίνια τα έχω στο μπαλκόνι στο οποίο ο ήλιος χτυπάει με το που βγει μέχρι τις 9 το πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιάννη, όποιος διαβάσει λίγο προσεκτικά το πόστ μου δεν νομίζω οτι θά έχει πρόβλημα να καταλάβει την σκέψη μου. Εξ' άλλου δεν είμαι απο εκείνους που δεν αποδέχονται την αμφισβήτηση. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
 
Εγώ ευτυχώς μένω έξω από την πόλη το πρωί και το βράδυ έχει αρκετή δροσια με αέρα και μόνο το μεσημέρι έχει αρκετή ζέστη.
Έτσι κι αλλιώς πρέπει να συνεχίσεις τον αγώνα που μόλις χτες ξεκίνησε και ασφαλώς θα είμαστε δίπλα σε κάθε απορία ή πρόβλημά σου.
Να το θεωρείς δεδομένο πως θα σε βοηθήσουμε γιατί ήδη υπάρχει μια ακόμη ζωή στο κλουβάκι σου.
Πέρα όμως από όλα τα άλλα να ξέρεις πως τέτοια εποχή είναι μαρτύριο για τα πουλιά να έχουν νεοσσούς και φωλιές.
Με αυτό ήθελα να καταδείξω πως ο καιρός που διανύουμε (μέσα Ιούλη) ακόμη κι αν οι θερμοκρασίες είναι συγκυριακά χαμηλές για την εποχή, θα πρέπει να αποφεύγουμε να βάζουμε τα καναρίνια σε αναπαραγωγή όχι γιατί δεν θα καταφέρουν να την ολοκληρώσουν αλλά γιατί είναι κυριολεκτικά μαρτύριο γι αυτά...
Αν μάλιστα βάλουμε στη ζυγαριά πως θα μπουν (αν δεν έχουν μπει ήδη) σε πτερόρροια που όπως θα διαβάσεις στο άρθρο https://petbirds.gr/article/bird-moulting/ είναι μια επίπονη διαδικασία και μόνο τα "ξεκούραστα" πουλιά μπορούν να την περάσουν χωρίς επιπτώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανδρομάχη, μην ανησυχείς. Χωρίς να μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, το καναρινάκι σου πιστεύω ότι ήδη ταΐζεται με ελάχιστες ποσότητες τροφής, όπως πρέπει για την ηλικία του, από τη μητέρα του. Ούτε τιτιβίσματα από το πουλάκι ακούγονται σε τόσο νεαρές ηλικίες, ούτε και το σκύψιμο της μαμάς του για να το ταΐσει είναι εύκολο να το δεις όσο κι αν κάθεσαι εκεί κοντά και παρατηρείς, κάτι που όπως σου είπε ο Γιάννης, θα πρέπει να το αποφύγεις. Το ότι ο πατέρας ταΐζει τη μητέρα είναι ενδεικτικό του ότι το πουλάκι έχει όλα τα εχέγγυα να εξελιχθεί ομαλά ως προς την ανάπτυξή του κι εσύ να το χαρείς καθώς θα μεγαλώνει.
Ένα όμως θέμα που με απασχολεί είναι ότι καλό θα ήταν σε λίγες ημέρες να χωρίσεις το ζευγάρι των γονέων, ώστε να μην έχεις άλλη γέννα για λόγους έλευσης της εποχής της πτερόρροιας και αποφυγής νέας γέννας. Επομένως στη 10η ημέρα της ζωης του μικρού, κράτα στο ημερολόγιό σου να συζητήσουμε το θέμα αυτό και αναλόγως της απόφασής σου, να σου προτείνουμε τις κατάλληλες κινήσεις.
 
Και όταν θα πάρω το αρσενικό και το βάλω μόνο του δεν θα υπάρχει πρόβλημα που τόσο καιρό είναι μαζι αγαπημένα;
 
Θέλεις να πεις ότι το αρσενικό και το θηλυκό ήταν πάντοτε στο ίδιο κλουβί μέχρι τώρα; Τα καναρίνια ζούνε συνήθως χωριστά και τα ενωνουμε μόνο κατά την αναπαραγωγικη περίοδο. Όλο αυτό το διάστημα που ήταν μαζί, ο αρσενικός κελαηδούσε;
 
Θέλεις να πεις ότι το αρσενικό και το θηλυκό ήταν πάντοτε στο ίδιο κλουβί μέχρι τώρα; Τα καναρίνια ζούνε συνήθως χωριστά και τα ενωνουμε μόνο κατά την αναπαραγωγικη περίοδο. Όλο αυτό το διάστημα που ήταν μαζί, ο αρσενικός κελαηδούσε;
Τα έχω ένα χρόνο τα καναρίνια μαζί αλλά χωρίς φωλιά ο αρσενικός κελαηδουσε πάρα πολύ και είναι επίσης και πολύ καλά μαζί μου τα πιάνω, τα χαϊδεύω... Και φέτος τον Ιούνιο πήρα και τους έβαλα φωλιά και ζευγαρωσαν. Εαν βγάλω σε λίγες μέρες τη φωλιά;Υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν πάλι και χωρίς τη φωλιά;
 
Μάλιστα... Οπότε να χωρίσω από τώρα καλύτερα τον αρσενικό.. Το μικρό είναι ένα άρα θα μπορεί η θηλυκιά να το φροντίσει μόνη της..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παρατηρησα όμως ότι δεν τον ταιζουν ούτε ο αρσενικός ουτε η θηλυκιά.
Πως πάει η εξέλιξη του μικρού;
Σε τι κατάσταση είναι σήμερα η οικογένεια @Andromaxi;
 
Back
Top