Αναπαραγωγή Δεν φτιαχνει φωλια με τιποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efi

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2008
Μηνύματα
351
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Καλημερα.. Σκεφτηκα πολυ πριν ανοιξω αυτο το θεμα ομως θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν αξιζει τον κοπο να κανω κ αλλη υπομονη...
Εδω και ενα μηνα περιπου εβαλα τα καναρινια μου σε ζευγαρωστρα με χωρισμα αναμεσα και ολα τα απαταιτητα (αυγα, πολυβιταμινες, σουπιοκοκκαλα). Τις φωλιες τις ειχα κλειστες και δεν ειχα νημα μεχρι την περασμενη εβδομαδα που μιλησα με τον κτηνιατρο μου και μου ειπε οτι αφου τα ειχα δει να ταιζονται να τα κανω ολα μαζι αμεσα γιατι δεν θα προλαβω λογω καιρου... Ετσι κ εγω λοιπον με "πανικο" εβγαλα χωρισμα, ανοιξα φωλιες, εβαλα νημα και... Το απολυτο τιποτα... Η θηλυκια κυνηγαει τον αρσενικο κατεβαζει φτερα και ολα τα συναφη, αυτος παιζει μαζι της κελαηδα και ανοιγει φτερα και στομα αλλα απο τα υπολοιπα τιποτα... Οταν του "ορμαει" αυτη αυτος τρεχει να φυγει... (ολα αυτα τα περιγραφω γιατι νομιζω οτι τα πουλια ειναι πυρωμενα)
Δεν μπορω να καταλαβω ομως τι τρεχει και δεν κανουν φωλια εδω και 7 μερες... Να κανω κ αλλο υπομονη ή να τα χωρισω παλι με τα "αξεσουαρ" στη μερια της θηλυκιας μπας και ασχοληθει να φτιαξει φωλια; 😕 Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μνμ...
 
καλημερα εφη. Τα πουλακια σου πρεπει μαλλον να τα ξαναχωρισεις. Οταν δεις οτι η θηλυκια εχει σχεδον ετοιμη την φωλια, τοτε πρεπει να βγαλεις το χωρισμα. Και μην βιαζεσαι, δεν υπαρχει λογος, καταλληλη στιγμη θα ειναι μονο οταν αυτα θα ειναι ετοιμα.
 
Μα δεν βιαστηκα εγω! Εκει ειναι το θεμα! Με "αγχωσε" ο κτηνιατρος που μου ειπε οτι επρεπε να τα εχω ενωσει πιο νωρις γιατι αν ζεστανει κ αλλο ο καιρος θα εχω προβλημα! Μαλλον δεν ειχε προβλεψει τις βροχες που εχει η Αθηνα απο χθες!
Σ'ευχαριστω ισως τα χωρισω τελικα μηπως και η θηλυκια ασχοληθει με τη φωλια της...
 
Θα έλεγα όσο υπάρχει κινητικότητα στο κλουβί, ακόμη και καυγάδες
να τα αφήσεις μαζί. Η βιτ Ε , οι οσμές που φέρνει η Ανοιξη, η αύξηση της
ημέρας αλλά και της θερμοκρασίας μαζί με τους φυτρωμένους σπόρους
και τις εποχιακές πρασινάδες, θα παίξουν τον ρόλο τους και η κανάρα σου θα "ετοιμαστεί" για γέννα.
 
Μακαρι κ. Μακη γιατι εδω ολοι εχουν θεμα οτι η καναρα τους φτιαχνει φωλια αλλα δεν κανει αυγα ενω εγω δεν εχω καν φωλια ακομα... Τι να πω... Να κανω υπομονη δλδ... Αντε να δω!
 
εγω θα τα ειχα μαζι με χωρισμα στη μεση αν ημουν στη θεση σου. Εφοσον τα καναρινια ειναι στο ιδιο κλουβι μπορουν ανετα και να πυρωσουν και να ταιζονται μεσα απο το χωρισμα. Ασε τη καναρα με φωλια στην πλευρα της και οταν δεις οτι ξεκιναει να τη φτιαχνει η οταν δεις να ταιζονται απο το χωρισμα τοτε να τα ενωσεις.
 
Το ιδιο ακριβως συνανταω και εγω στο ενα απο τα δυο ζευγαρια μου..3 βδομαδες προετοιμασια και τιποτα, μετα αλλες 3 και τωρα εχω τη φωλια μεσα 2 μερες και ακομα τιποτα. Σημερα εβγαλα και το χωρισμα και τα πουλακια ταιζονται αλλα μεχρι εκει. Νομιζω μετα απο τοσο καιρο το χωρισμα δεν εχει καποια ουσια.
 
κι εγω το ιδιο; Τα εχω ενα μηνα με αυγο αυγοτροφη πρασιναδα εβγαλα το χωρισμα καποια στιγμη μετα απο τρεις βδομαδες τα ειχα δει να ταιζωνται αλλα τιποτε ακομη ειναι μαζι ενα μηνα εχω βαλει φωλια νημα αλλα;
 
πολλες φορες σκεφτομαι :σε ολους εμας που δεν ασχολουμαστε οργανωμενα και σε μεγαλη κλιμακα με την εκτροφη καναρινιων, αν δεν υπηρχανε ολες αυτες οι δυσκολιες και πλοκες στη διαδικασια ζευγαρωματος των πουλιων μας, ποσο γρηγορα ισως να γινοτανε η εκτροφη απο χομπι,ρουτινα;αραγε θα χαμε λογο να ψαξουμε στο δικτυο για πληροφοριες και χωρις να το καταλαβουμε να εχουμε γινει πιστοι της παρουσας παρεας;

ας αφησουμε τα πουλακια να παιξουνε το παιγνιδι του ζευγαρωματος που δυστυχως σε εμας τους ανθρωπους τεινει να γινει "ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε>😡;)

οι ιδιοι λεμε οτι οι εποχες τρελαθηκαν. Τα πουλια ζευγαρωνουν με το ρολοι της φυσης. Ολα ειναι αναμενομενα.υπομονη!
* εφη στειλε κανενα pm στο θοδωρη (theodoris1982) για αλληλοσυμπαρασταση. Και κεινος τα ιδια εχει:)
 
Μαλιστα... Ειμαστε πολλοι τελικα χωρις φωλια! Αν και οι γνωμες διχαζονται καπου φιλε Γιωργο εχω να πω πως τα πουλια μου ταιζοντουσαν και πριν τους βγαλω το χωρισμα... Εχουμε μεινει ομως στα "προκαταρτικα" τι να κανουμε;! Θα τα αφησω ως εχουν δεν τα χωριζω οπως ειπε και ο κ. Μακης και θα κανω υπομονη...
 
Δημητρη εδω μεσα οι περισσοτεροι εχουν ζευγαρωσει εχουν γεννησει και πολλοι εχουν και 2η γεννα... Εγω εχω "κολλησει" στην πρωτη... Να τα αφησω να παιξουν το παιχνιδι τους αν δεν εβλεπα οτι ολοι εδω εχουν κανει πουλακια ☹

*Εγω τα πουλακια μου τα εχω σε εσωτερικο χωρο ενω ο Θοδωρης τα εχει εξω αν λεμε για το ιδιο ατομο οποτε σε εμενα δεν παιζουν οι διακυμανσεις θερμοκρασιας...
 
πολλες φορες σκεφτομαι :σε ολους εμας που δεν ασχολουμαστε οργανωμενα και σε μεγαλη κλιμακα με την εκτροφη καναρινιων, αν δεν υπηρχανε ολες αυτες οι δυσκολιες και πλοκες στη διαδικασια ζευγαρωματος των πουλιων μας, ποσο γρηγορα ισως να γινοτανε η εκτροφη απο χομπι,ρουτινα;
Το χειροκροτώ...
Αυτό μη το ξεχνάμε ποτέ.
Γιατί το ταξίδι πάντα θα αξίζει κάτι παρα πάνω απο τον προορισμό.
 
αν ειναι δυνατον οταν σταματησουν οι βροχες βγαλτα εξω καλυτερα.ή προσπαθησε να μπαινει περισσοτερη ωρα την ημερα εξωτερικο φως. Περιεγραψε λιγο διατροφικα την προετοιμασια. Επισης αν εχεις εξωτερικη φωλια βαλε και εσωτερικη ή καλυψε περιξ την εξωτερικη με χαρτονι. Πολλες φορες δεν φτιαχνουν με τιποτα εξωτερικη μαλλον απο ανασφαλεια😕

*κ. Μακη ευχαριστω!
 
Δημητρη ελεγα να μην τα εχω μια μεσα μια εξω μιας και ο καιρος δεν ειναι σταθερος...Φυσικο φως εχουν οσο εχει κανονικα η μερα αφου τα εχω διπλα στην μπαλκονοπορτα... Διατροφικα εχουν σουπιοκοκκαλο (ολο το χρονο), πολυβιταμινες στο νερο 3 φορες τη βδομαδα απο τον Γεναρη και αυγοτροφη ολο το χρονο και αυγο βρασμενο απο τοτε που ειναι στη ζευγαρωστρα και μετα (1 μηνας σχεδον) μερα παρα μερα...Αυτα! Και η κανονικη τροφη εννοειται!
 
Ααα και ξεχασα να αναφερω οτι φωλια τους εχω εξωτερικη απο αυτη που ανοιγουμε τα πορτακια και την κρεμαμε απ'εξω...
 
η καλυτερη ειναι αλλα πολλες φορες μονο εμεις την εκτιμαμε:)

εβαλα καινουργια φωλια (την ιδια) στην γκλοστερινα μου απο χθες αλλα αδιαφορει. Μολις της ξαναεβαλα εσωτερικη (ετσι ειχε ξαναφτιαξει) πηρε κατευθειαν νημα και το αφησε μεσα. Τσατιστηκα και γω πηρα την εσωτερικη πλαστικη και την εβαλα μεσα στην εξωτερικη να δω αντιδρασεις. Δεν φανηκε να της αρεσε:Dθελω να εχει εξωτερικη για να την ελεγχω ασφαλεστερα. Αν θα περασει το δικο μου δεν ξερω. Παντως δεν θα αργησω να κανω οτι θελει αν διαφωνει με τις επιλογες μου.
 
Δημητρη εχεις πολυ πλακα!Λες δλδ να της την αλλαξω σε εσωτερικη μπας και δω αλλαγη;Νομιζω πως οι εξωτερικες ειναι πιο ασφαλεις και για τα αυγα που "κυλανε" προς τα εξω και για τα μωρα μετα... Τι να πω. Λεω μηπως τα αφησω για λιγο ακομα ετσι και αν ειναι αλλαζω αργοτερα φωλια...
 
λεω να της βαλεις εξωτερικη και εσωτερικη να διαλεξει. Αρσενικο τον ιδιο. Μην παιρνει και θαρρος🙄:D
 
Ενταξει λοιπον φιλε Δημητρη θα βαλω και απο τις 2! Οσο για αρσενικο 1ον δεν εχω αλλον ευκαιρο και 2ον οντως μην παιρνει και θαρρος! Ευχαριστωωω
 
Back
Top