Αναπαραγωγή Δεν φτιαχνει φωλια με τιποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μερικοί εκτροφείς για τα ιθαγενή χρησιμοποιούν το μισό πορτοκάλι (αποξηραμένο) τοποθετόντας το μέσα στη φωλιά.
Υπάρχει μια άποψη, ότι θυμίζει στα πουλιά τη ζωή έξω απο το κλουβί σε συνδιασμό με τα ψεύτικα φυτά.
Το χρησιμοποίουν σαν κολπάκι για να ξεγελάσουν τα πουλιά.


Στα καναρίνια δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιον να το κάνει.
 
δεν εχω εμπειρια απο ζευγαρωμα σε αγριοπουλια γιαυτο και δεν ξερω αν οι ψαθινες εχουν πλεονεκτημα λογω της φυσικοτητας τους, εναντι των πλαστικων.στα καναρινια εχω χρησιμοποιησει χωρις προβληματα και τις δυο. Απλα οι ψαθινες μαδιουνται απο τα πουλια σιγα σιγα. Τις τσιμπανε και χαλανε. Νομιζω παντως, ασχετα αν δεν συμφωνουν παντα τα καναρινια μου:D, οτι οι πρακτικοτερες για τον ελεγχο απο μας των αυγων και των νεοσσων, ειναι οι εξωτερικες με συρταρωτο παραθυρακι (πλαστικες).
 
Θα ήθελες Πάνο να μάς πείς 2 λόγια για την τεχνική σου.

Πότε το κάνεις;
Για ποιο λόγο το κάνεις;
Βοηθάει; Αν ναι σε τι ποσοστό πιάνει;
΄Πώς ετοιμάζεις το αποξηραμένο;
Πώς διαχειρίζεσαι τη φωλιά; (απο το αυγό μεχρι τον απογαλακτισμό)
Καθαριότητα;
Άποψη χώρου;

Και ότι άλλο θεωρείς σημαντικό.
Ίσως να βοηθήσει...
 
Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να γυρίσουμε μια 50ετία πίσω.
Τα υλικά που υπάρχουν σήμερα δεν μπορούν να συγκριθούν
με αυτά που χρησιμοποιούντο τότε, με όση συμπάθεια, νοσταλγία
και ρομαντική διάθεση και αν τα θυμόμαστε εμείς οι παλαιότεροι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Καλα εγω αυτο με το πορτοκαλι δεν το κανω ακομα γιατι ελπιζω στη φυσικη ελξη των πουλιων μου... Θα δειξει και πως θα παει βεβαια...Χθες επιασα 2 φορες την καναρα να εχει ανεβει πανω στον καναρο και να του τσιμπαει το κεφαλι και ο αλλος να σκουζει! Δεν της καθεται κ αυτος κ να τι παθαινει!
Θα αφησω τις ξυλινες ακομα και αν ειναι μαζι με τα πορτοκαλια :D αλλαζω και φωλιες! Το πολυ να μην μου ζευγαρωσουν φετος τι να κανουμε... ☹
 
...

Θα ήθελες Πάνο να μάς πείς 2 λόγια για την τεχνική σου.

Πότε το κάνεις;
Για ποιο λόγο το κάνεις;
Βοηθάει; Αν ναι σε τι ποσοστό πιάνει;
΄Πώς ετοιμάζεις το αποξηραμένο;
Πώς διαχειρίζεσαι τη φωλιά; (απο το αυγό μεχρι τον απογαλακτισμό)
Καθαριότητα;
Άποψη χώρου;

Και ότι άλλο θεωρείς σημαντικό.
Ίσως να βοηθήσει...


περνεις το πορτοκαλι το κοβισ το βαζεισ στον ηλιο μεσα σε φωλια το αποξηρενης και το βαζεις στο πουλι, εμενα παντα ποιανει.. Τωρα το πος χειριζωμε την φωλια κτλ δεν εχουν καποια συμασια φιλε μου.. Που κολανε τα υπολοιπα;οτι κανεις και χωρισ πορτοκαλι κανει και μετα..
 
Σαν εσχατη λυση αναγκης θα το κανω! Αλλα να σε ρωτησω Πανο αν αρχισουν να φτιαχμουν φωλια το πορτοκαλι το βγαζουμε;Φτιαχνουν φωλια πανω στο πορτοκαλι; Τι παιζει μετα; Ισως αυτο ρωταει και ο Μπαμπης... Ελπιζω να μην κανω χαζη ερωτηση :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Γειά σας,
Εγώ είχα χωριστά την κανάρα με τον αρσενικό απο τότε που τα αγόρασα, άρα παραγνωρίστηκαν!Λάθος ενέργεια;Βλεπόντουσαν αλλά δεν είχαν σωματική επαφή. Τώρα έβαλα εξωτερική φωλιά απο την πλευρά της κανάρας αλλά ούτε μια κίνηση για χτίσιμο αυτής! Σήμερα έβγαλα το χώρισμα να δώ αντιδράσεις και πιθανή πρωτοβουλία του αρσενικού στο χτίσιμο της φωλιάς. Για την ώρα είναι απόμακρα το ένα απο το άλλο, ο αρσενικός έφαγε και μια καλή τσιμπιά στο κεφάλι και δείχνουν παραξενεμένα(λόγω αλλαγών στον χώρο 😉. Τι προτείνετε;
Σας ευχαριστώ...
 
Απο προσωπικη εμπειρια, νομιζω οτι ο αρσενικος δεν ειναι ετοιμος και η καναρα τον κυνηγαει η δεν ταιριαζουν απλα. Πριν 2 μηνες ειχα προσπαθησει να ζευγαρωσω μια κοινη κιτρινη καναρα με ενα αρσενικο γκλοστερ(που της κελαιδουσε και φαινοταν ετοιμος για ζευγαρωμα)αλλα μολις τον εβαλα μαζι της, δεν ηξερε που να κρυφτει ο κακομοιρης. Τον εβγαλα λοιπον και εβαλα εναν αλλον και σε 2 ημερες ειχαν ετοιμασει φωλια.Αυτη την στιγμη το ζευγαρι εχει κανει 2 γεννες με ποσοστο 6 στα 8 αυγα γονιμα και τωρα εχει και 4 ακομα αυγα. Οπως εχουν αναφερει και αλλοι φιλοι, εχουν και αυτα χαρακτηρα και προσωπικοτητα.
 
χ8ες πιρα τιν αποφαση να παρο ενα θυλικο καναρινι επειδι ειμαι τερμα ασχετος... Μπορειται να μου εξιγισεται λες και ειμαι 4 χρονον παιδακι για να δω τις κινισεις μου; Συγνομι αμα γινομαι κουραστικος αλλα δν θελο να γινει καμια βλακεια, αα επισις αβριο θα παρω και καινουριο κλουβι ενα μεγαλουτσικο φανταζομαι.. Τα βαζω και τα 2 μεσα απο τιν 1η στιγμι;
 
Γι' αυτό υπάρχουν τα απλοποιημένα άρθρα
που αν τα διαβάσεις με λίγη προσοχή και τα ακολουθήσεις,
το πιθανότερον είναι, να κάνεις σωστά ότι χρειάζεται
για να αποκτήσεις καινούργια πουλάκια.
Ζευγάρωμα καναρινιών
 
Μαλλον νομιζω οτι εχουν κ αλλοι παρομοιο θεμα και λεω να δω τι κανει αν της βαλω εναν αλλο αρσενικο... Θα αφησω να περασει και αυτη η εβδομαδα και θα δουμε! Εχει περασει σχεδον μηνας βεβαια και αν και δεν ειναι ρομποτ οπως εχουμε πει και εχουν προσωπικοτητα μπορει και να μην ταιριαζουν τελικα, αν ταιριαζαν θα ειχαν κανει κατι δεν μπορει...
 
Αν εχεις ''δοκιμασει τα παντα και δεν γινεται τιποτα'' καλυτερα να κανεις αυτο που λες αν και δεν ξερω κατα ποσο εχεις ακομη περιθωριο.''Δοκιμασε και θα δεις''.
 
Αχ Στελιο αχ! Μιλαμε τωρα εκ του αφαλους εεε;Θα σε μαλωσω!:D Αστειευομαι...
Θα φροντισω να φερω τον αλλο καναρο που γνωριζονται απο παλια που εχω στη διαθεση μου απο μια θεια μου θα αφησω να περασει η μεγαλη βδομαδα και αν δεν δω φως θα ριξω αυτον στη μαχη αφου τον "ντοπαρω" πρωτα με ολα τα απαραιτητα και με χωρισμα... Να δω τι θα κανουν... Ειπα οτι το πολυ να μην γινω γιαγια φετος...☹
 
Εγω χθες και σημερα ειδα τα καναρινια μου να βατευονται(τωρα πια δεν με ντρεπονται), αλλα την φωλια δεν την προχωρουν καθολου... Μονο καμια 20αρια κλωστες μεσα😕 εδω και μια βδομαδα. Πολυ περιεργα πραγματα.. Μηπως η καναρα δεν ειναι ακομα ενηλικη;Εφη εσυ τα εχεις πετυχει καθολου ολες αυτες τις μερες; Διοτι αν βατευονται λογικα δεν φταιει ο καναρος
 
Τακη εγω το μονο που βλεπω εδω και 3 εβδομαδες ειναι πολυ παιχνιδι και φλερτ αλλα απο πραξη τπτ... Μονο 2 φορες πριν μια εβδομαδα ειχα δει τη θηλυκια που ηταν πανω στον αρσενικο και του τσιμπουσε το κεφαλι... Ομως αυτο που βλεπω παντα ειναι οτι η θηυλκια τον κυνηγαει και εκεινος τρεχει!Λεω μηπως δεν ταιριαζουν τελικα κ γι'αυτο λεω μπας και κοιταξω για αλλο ταιρι...
 
Back
Top