Αναπαραγωγή Δε φαίνεται να ταΐζει ούτε η κανάρα ούτε ο αρσενικός

Φτιαξε τα ποδια και βαλε υλικο στη φωλια.

Δες αν ειναι ταισμενο το πουλακι και παρατηρησε αν ασχολουνται οι γονεις.

Αν οχι και εφοσον ειναι ζωντανο, απεσυρε το σε ζεστο περιβάλλον και ταισε στο χερι.
 
Παλικαρε, βαλε μια στρωση βαμβακι απο κατω να "μονωσεις"τον πατο, στρωσε το καλά.

Απο πανω βαλε το κλασσικο νημα και κανε ωραιο στρωσιμο και βαλε το πουλακι να καθετσι στην ευθεια γιατι στην φωτο γερνει οπως τα υποβρύχια του Βενιζελου.

Κοιτα τον προλοβο του αν εχει τροφη.
[automerge]1554472907[/automerge]
ενα πορτοκαλι ή ενα μηλο σε βοηθανε στο στεωσιμο αν δεν μπορεις
 
Το πουλάκι έχει "πεθάνει" και απλά δεν το ξέρει.
Τάισέ με το ζόρι... και βάλτο σε χώρο ζεστό.
Μέσα σε ένα χαρτοκιβώτιο και κάτω από μια λάμπα πυρακτώσεως για αρχή που να βγάζει 34-38 βαθμούς εκεί που θα είναι...
 
1)αν ζει το μικρό
2) φτιάξε πιο καλά την φωλιά ( πάτα καλά το νήμα μέσα με το χέρι σου) να γίνει όπως ήταν πριν την καθαρίσεις (σαν τις μάνας του)
3) βάλε τον μικρό μέσα με το κεφάλι λίγο προς την πάνω μεριά τις φωλιάς και τα πόδια κάτω από την κοιλίτσα του (να κάθετε επάνω στο σώμα)
4)για αυτή την έκτακτη περίπτωση, (ταΐσματος) υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές, ψάξε εδώ υπάρχουν αρκετά άρθρα
5)όπως δίπορτε ζέστη εγώ εκεί νομίζω είναι το πρόβλημα δεν το ζεσταίνει η κανάρα
6)που μένεις να σου έδινα εγώ φύραμα να κάνεις την δουλειά σου
 
1)αν ζει το μικρό
Το μικρό δε τα κατάφερε από χθες, κφού έφτιαξα την φωλιά όπως μου είχατε πει μετά από μια ώρα τέλος
[automerge]1554547623[/automerge]
Με στεναχώρησε το γεγονός και το σκέφτομαι αν θα τα βάλω για δεύτερη προσπάθεια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λυπάμαι πολύ για την δυσάρεστη εξέλιξη...
Μην απογοητεύεσαι, είναι πολύ νωρίς ακόμα και προλαβαίνεις να ετοιμαστείς κι εσύ και τα πουλάκια για την επόμενη αναπαραγωγική προσπάθεια...
 
Με στεναχώρησε το γεγονός και το σκέφτομαι αν θα τα βάλω για δεύτερη προσπάθεια


Ετσι ειναι το χομπι μας...
Φυσικα και να προχωρησεις σε δευτερη προσπαθεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κρίμα για το μικρό, στεναχωρεθήκαμε όλοι, και βέβαια θα τά ξανά βάλεις, έχει αρκετά άρθρα εδώ για τέτοιες περιπτώσεις διάβασε, και ότι θέλεις εδώ είμαστε μην διστάσεις
 
Λυπάμαι, αλλά ήταν κάτι αναμενόμενο κρίνοντας από τη γενική του εικόνα. Αυτό που πρέπει να διερευνήσεις είναι τα αίτια, πριν προχωρήσεις σε δεύτερη προσπάθεια.
 
Back
Top