Αναπαραγωγή Δημιουργία φωλίτσας

Μεσα σε μια μερα την ετοιμασαν τη φωλιτσα κ τωρα καθονται κ τα 2 πουλακι αμεσα για να ξεκουραστουν.ηθελα να ρωτησω ομως το εξης: το κουτακι με νημα που τους ειχα αγορασει το τελειωσαν οπως επισης εβαλαν κ βαμβακι κ κλωστουλες που εγω τους παρειχα. Νομιζω ομως οτι εαν τους βαλω κ 2ο κουτακι με νημα οτι θα το χρησιμοποιησουν. Το θεμα ειναι, χρειαζεται να τους βαλω 2ο κουτακι με νημα; Γιατι εγω τη φωλιτσα την βλεπω ηδη ετοιμη, κ γεμισμενη.η γνωμη σας ευπροσδεκτη!
[x]
 
  • Like
Αντιδράσεις: Themis
Prepei na dinis nima, mexri aftous apofasoune den seloune alo. Alios kindinebeis na mi pai kala i anaparagogi.


Alexandros
 
Ναι δωστους λιγο ακομη νημα και αν δεις πως δεν το χρησημοποιουν παρτω θα σου χρειαστει αργοτερα :)
 
εμενα τα καναρινια μου μολις τελειωνε το κουτακι και εβλεπα εγω με το ματι ετοιμη την φωλια εβγαζα το νημα με αποτελεσμα η θηλυκια επειδη ηθελε κιαλο νημα εκανε τα αυγα κατω στον πατω του κλουβιου για αυτο εσυ βαλε το νημα και αμα δεις οτι δεν θελει αλλο τοτε βγαλτο.
 
Παιδιά ΔΕΝ είναι καναρίνια. Στα ζεμπράκια όσο τους δίνεις υλικό τόσο θα βάζουν(Κυρίως σε ανοιχτή φωλιά). Μεγάλη προσοχή θέλει όταν κάνουν αυγά να μην υπάρχει καθόλου υλικό στο κλουβί γιατί θα σκεπάσουν τα αυγά. Ο αρσενικός συνήθως είναι αυτός που δεν σταματάει να βάζει υλικό ακόμη και όταν βγουν τα μικρά. Αν αντιμετωπίσεις προβλήματα με το υλικό χρησιμοποίησε τσόχα για τη φωλιά. Άντε και καλούς απογόνους
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
αφου το λεει ο βασιλης πρεπει να ακολουθησεις τις συμβουλες του γιατι εχει παραδεισια και ξερει θα ηθελα να ρωτησω και κατι ασχετο πως ξεχωριζουμε το φιλο στα παραδεισια.
 
Είναι διμορφικό είδος, που σημαίνει ότι υπάρχουν εξωτερικές διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα. Τα αρσενικά, τα οποία είναι και πιο εντυπωσιακά, αναγνωρίζονται από τα πορτοκαλί μάγουλα, τις μαύρες λωρίδες στο λαιμό (οι οποίες συνεχίζονται και γίνονται ένα ενιαίο μαύρο σημάδι στο στήθος) και τα πλευρά, τα οποία έχουν καστανό χρώμα με λευκά στίγματα. Τα θηλυκά δεν εμφανίζουν κανένα από αυτά τα χαρακτηριστικά και έχουν γκρίζο χρώμα σε όλες αυτές τις περιοχές του σώματός τους. Ένα ακόμη χαρακτηριστικό των αρσενικών είναι ότι έχουν πιο έντονο κόκκινο ράμφος σε σχέση με των θηλυκών, που είναι σχεδόν πορτοκαλί. Στην λευκή και την παρδαλή μετάλλαξη το χρώμα του ράμφους είναι και ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσουμε τα δύο φύλα.
Απόσπασμα από τη σελίδα μου. Εκεί έχω αρκετές πληροφορίες και για μεταλλάξεις.
 
Ευχαριστω πολυ Βασιλη για την πληροφορια!Γιατι κεμενα μου φανηκε πς παραεβαλαν νημα μεσα στη φωλια. Επομενως δεν τους βαζω αλλο κουτακι.Αρη στα παραδεισια οταν αναφερομαστε μιλαμε για πολλα ειδη γενικοτερα..Αλλα τα δικα μου, τα zebra finch στο κλασσικο καφετι χρωμα(γιαιτ υπαρχουν πολλες παραλλαγες) διαφερουν μεταξυ τους στο οτι το αρσενικο εχει πορτοκαλι μαγουλα, εχει πιο κοκκινο ραμφος κ εχει κατι σαν λωριδες μαυρο-ασπρο που παραπεμπουν σε ζεβρα στο στερνο του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Απλά παραέβαλαν. Τα δικά μου έχουν φτάσει στο σημείο να προσπαθούν να την κάνουν σκεπαστή από πάνω. Υποθέτω ότι δεν νοιώθουν πολύ άνετα όταν είναι σε καλάθι ανοιχτό η φωλιά τους και γιαυτό δεν ικανοποιούνται και βάζουν συνέχεια υλικό. Το πρόβλημα είναι όταν έχουν αυγά ή μικρά. Μπορεί να τα καλύψουν ή να κάνουν τόσο ρηχή τη φωλιά που να πέφτουν τα μικρά έξω. Για αργότερα πάντως δεν θα σου πρότεινα να βάλεις καλαθάκια. Έχουν πολύ μικρά ανοίγματα και δεν μπορείς να ελέγχεις τη φωλιά και επίσης είναι πολύ μικρά. Τα ζέμπρα κάνουν γέννες 4-6 μικρά και καταλήγουν να μη χωράνε εκεί μέσα. Οι καλύτερες λύσεις που βρήκα εγώ για τα δικά μου είναι τα μισάνοιχτα κουτιά (τα οποία είναι δύσκολο να τα βρεις) και οι κλασικές εξωτερικές φωλιές των καναρινιών καλυμμένες με χαρτόνι ώστε να γίνονται σαν κουτί. Έτσι και χώρο έχουνε και καλυμμένα είναι που τους αρέσει.
 
ναι βασιλη αυτη ειναι πιστευω η καλυτερη λυση, η ανοιχτη φωλια με χαρτονι κλεισμενη στις 3 πλευρες αλλα ας δουμε τι θα κανει η αννα με αυτη και βλεπουμε.
παντος αννα μην τους δοσεις αλλο νημα γιατι δεν αφηνουν τιποτα να παει χαμμένο οπως ειπαν και οι προλαλησαντες.
 
Οκ παιδια! Χιλια ευχαριστω. Παντως οσο κ να διαβαζει κανεις απο βιβλια αλλα και αρθρα μεσα απο το ιντερνετ, νομιζω πως υπαρχουν πολλα πραγματα και αποριες που μονο καποιος που εχει παρομοια εμπειρια μπορει να στις λυσει. Πραγματικα τα βιβλια μας λενε μονο τα βασικα, χωρις να υποτιμω την χρησιμοτητα τους. Νημα αλλο δε ξαναβαζω. Και εαν δω στην πορεια οτι δε χωρανε τα αυγα και τα μικρα-εαν καταφερουν κ κανουν αυγουλακια βεβαια- τοτε αναγκαστικα θα αφαιρεσω λιγο απο το ηδη υπαρχον νημα.Βλεποντας κ κανοντας εως τοτε.:)
 
Για υλικο φωλιας τους ειχα το νημα απο τα πετ σοπ, πμως τους εκοψα και κομματακια απο βαμβακι αλλα κ απο χαρτομαντηλο κ τα τιμησαν δεοντως!: Σου ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα! Και συντομα να εχεις τα μωρακια σου φωτογραφιες να τα δουμε. Μοναχα μια φιλικη συμβουλη: προσεξε λιγο το βαμβακι μην μπλεχτει στα ποδια των πουλιων, εκτως φυσικα και αν το εχεις ξανακανει και δεν υπηρξε προβλημα. Εχεις ενα υπεροχο ζευγαρακι! Ευχομαι και παλι καλα αποτελεσματα! 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Κατι νεοτερο δεν εχουμε δυστυχως. Τη φωλιτσα του; Τα πουλακια μου την εφτιαξαν μεσα σε 1 μερα κ κατι, αλλα απο τοτε ενω την απολαμβανουν, δηλ κοιμουνται μεσα κ γενικα τη προστατευουν, αυγουλακι δεν εχω δει.υπομονη μαλλον!
 

Συνημμένα

  • DSC01056.webp
    DSC01056.webp
    21,7 KB · Προβολές: 131
Σαν ζωγραφια ειναι ετσι μικρουλια κ αγκαλιτσα!
Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν;
 
Άννα πιστεύω ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο. Μερικές φορές το να μην έχεις εξελίξεις είναι πολύ καλύτερο από το να έχεις δυσάρεστες εξελίξεις (όπως στην προηγούμενη προσπάθεια). Δώς τους τον χρόνο τους και όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία.
 
Ναι δεν ειναι πολυ γλυκα; Μπορω νατα χαζευω με τις ωρες ετσι οπως καθονται παρεουλα.χεχε. Γεωργια νασου πωτ ην αληθεια δε τα εχω δει να ζευγαρωνουν.Αλλα λειπω κ συχνα αυτες τις μερες. Παντως ενα πρωι που ειχα ξυπνησει τα ειδα οτι ο αρσενικος τραγουδαγε στη θηλυκια κ την καβαλησε αλλα μετα δεν εγιεν κτ παραπανω. Δε ξερω γιατι.
Ναι Βασιλη κεγω πιστευω οτι ειανι σε καλο δρομο! Ανυπομονω να μου κανουν αυγουλακια αλλα εχω υπομονη γι ανα γινουν ολα οπως πρεπει κ οταν το νιωσουν αυτα. Παντως εγω πρωτη φορα τα βαζω για ζευγαρωμα..🙄
 
Ευχαριστω πολυ παιδια! Μακαρι να πανε καλα ολα.Ανεστη ναι συνηθως τη κλειστη φωλια εχουν τα ζεμπρακια, αλλα εγω ηθελα να τα βλεπω σε ολη τη διαδικασια. Κ ειχα διαβασει οτι γινεται κ σε ανοιχτη φωλια να κανουν αυγουλακια, οποτε θα το προσπαθησω κ εαν γινει εχει καλως! Παντως προς το παρον μια χαρα τα πηγαινουν.🙄
Γειά σου Άννα. Έχω πολλά ζεμπράκια και στην αρχή τους είχα και γω τις ψάθινες φωλιές. Μετά όμως χάλασαν και αφού είχα φωλιές σαν τις δικές σου(λόγω καναρινιών) έβαλα αυτές. Όλα πήγαν -και πηγαίνουν- τέλεια. Τόσο καλά που αναγκάστηκα τώρα να τις βγάλω για να ελέγξω τον πλυθυσμό.
 
Τακη να σου ζησουν τα πουλακια σου!Η αληθεια ειναι οτι τα ζεμπρακια γενικα ειναι ευκολα αποτι εχω διαβασει στην αναπαραγωγη. Αλλα σαν πουλακια κ αυτα θελουν την ωρα τους κ το χρονο τους. Εαν θελεις βαλε καμια φωτο αποταδικα σου να τα χαρουμε κ εμεις. Σου ειχε τυχει εσενα ποτε να εχουν ακνει τη φωλιτσα κ να αργουν να κανουν αυγα;Η γενικα καποιο ζευγαρακι σου να ειναι "στειρο";
 
Back
Top