Αναπαραγωγή Δημιουργία φωλίτσας

Τακη να σου ζησουν τα πουλακια σου!Η αληθεια ειναι οτι τα ζεμπρακια γενικα ειναι ευκολα αποτι εχω διαβασει στην αναπαραγωγη. Αλλα σαν πουλακια κ αυτα θελουν την ωρα τους κ το χρονο τους. Εαν θελεις βαλε καμια φωτο αποταδικα σου να τα χαρουμε κ εμεις. Σου ειχε τυχει εσενα ποτε να εχουν ακνει τη φωλιτσα κ να αργουν να κανουν αυγα;Η γενικα καποιο ζευγαρακι σου να ειναι "στειρο";
Άννα έχω διαβάσει αλλά και το έχω διαπιστώσει και γω πως τα ζεμπράκια κάνουν φωλιές και για να μένουν απλώς μέσα και όχι μόνο για να ζευγαρώσουν όπως τα καναρίνια. Τα δικά σου πιθανόν δεν είναι έτοιμα ακόμη. Όταν ξεκινήσουν δεν θα σταματάνε!(Να σημειώσω ότι τα έχω σε μια κατασκευή στο χωριό με διαστάσεις 2χ2χ1,5)
 
Ακομη καμια εξελιξη ως προς το θεμα των αυγων.Αλλα δ επειραζει τα απολαμβανω κετσι.Λοιπον, αυτο που θα ηθελα να δειξω κ να μου πειτε τη γνωμη σας ειναι το εξης. Ηρθε ενας φιλος μου σπιτι κ μου εφτιαξε μια κατασκευη απο χαρτονι για τα πλαινα της φωλιτσας, διοτι ως γνωστον οσο πιο κλειστη τοσο πιο ασφαλη αισθανονται. Θελω τη γνωμη σας για το εαν ειναι καλη.Ιδου οι φωτος. Να σημειωσω πως το μονο μου προβλημα εγκειται στο οτι τα περιττωματα τους τωρα κολλανε στο χαρτονι πανω κ πρεπει να τα σπρωχνω, ενω παλια τα εκαναν στο κενο κ εμεναν πανω στα καγκελα του κλουβιου.:)
 

Συνημμένα

  • Prin.webp
    Prin.webp
    41,9 KB · Προβολές: 136
Ισιες οι φωτος(εαν μπορει ο Σταυρος ας αντικαταστησει τις 2 στραβες στο παραπανω ποστ..)
 

Συνημμένα

  • Meta 1.webp
    Meta 1.webp
    13,3 KB · Προβολές: 120
  • Meta 2.webp
    Meta 2.webp
    11,6 KB · Προβολές: 115
εγω πιστευω καλυτερα ειναι ετσι γιατι ειναι καπως πιο προστατευμενη-απομονωμενη η φωλια, τουλαχιστον πιστευω οτι αυτη την αισθηση θα αποκτησουν και τα πουλια.
οι πιο ειδικοι στα παραδεισια ας πουν τη γνωμη τους εγω λεω τι πιστευω γενικα, δεν ειμαι ειδικος σε αυτα τα πουλια και στις συνηθιες τους.
 
Επανερχομαι στο θεμα διοτι απο τα μικρα μου ζεμπρακια μηδεν εις το πηλικον! Τους εχω βαλει τη φωλια απο τοτε που αρχισα το θεμα, πρεπει να ηταν Μαρτιος μηνας.Αργοτερα γυρω στον Απριλιο εβαλα το χαρτονι γυρω απο τη φωλια και πανω, οπως βλεπετε στις προηγουμενες φωτογραφιες και νομιχω τους αρεσε γιατι στη τωρινη κατασταση το χαρτονι το εχουν γυρισει προς το μερος τους κ το εχουν ουσιαστικα διαμορφωσει οπως αυτα θελουν. Ομως απο αυγα τιποτα. Σκεφτηκα οτι ισως ειναι απο το γεγονος οτι το βραδυ κοιμομασταν παρεουλα αλλα εγω-εκτος απο ορισμενες φορες- ξυπναω κατα τις 10-10.30.Ισως θεωρουσαν την εποχη ακομα χειμωνα. Ετσι την τελευταια εβδομαδα με το που παω για υπνο τα μεταφερω στο σαλονι οπου ξυπνανε νορμαλ ωρες για πουλακια, κατα τις 8. Εσεις τι λετε οτι μπορει να φταιει; Εχει κανεις να προτεινει τιποτα;
εδω η φωτο απο την τωρινη κατασταση της φωλιτσας.
 

Συνημμένα

  • DSC01210.webp
    DSC01210.webp
    49,8 KB · Προβολές: 116
Να ξυπνας πιο νωρις! Χεχεχεχε
Λοιπον το να τα μεταφερεις καθε μερα ισως δεν βοηθησει γιατι οπως ολα τα πουλια, χρειαζονται ενα σταθερο αλλα και ησυχο σημειο για να ζευγαρωσουν. Εγω στα gouldians που τα εχω μονιμα σε εσωτερικο χωρο τους εχω λαμπα φθωριου συνδεδεμενη με χρονοδιακοπτη για να ξυπνανε αυτα κανονικα και να μην κουρουμπελιαζουν σαν τον φροντιστη τους. Η αξια αυτου ειναι απο 10 μεχρι 20 ευρω. Ο συγκεκριμενος χρονος παροχης φωτος καθημερινα θα βοηθησει πολυ. Παντως αν μπορουσες θαταν καλητερα να τα τοποθετησεις καπου ησυχα σε εξωτερικο χωρο, χωρις πολλες μετακινησεις.
 
Αννα παρακολουθησα ολη την κουβεντα απο την αρχη, εχουμε ακριβως τα ιδια πουλακια, η πρωτη μου φωλια ηταν σαν την δικη σου, και μενα τα πρωτα αυγα δεν βγηκαν, φταιω διοτι τους εβαζα συνεχεια μπανιερα, λαθος, τους εβαζα συνεχεια νημα, λαθος, να ξερεις οτι ο βασιλης απο το φορουμ ειναι αυτος που πραγματικα με βοηθησε και σημερα εχω νεα πουλακια. η αυτοσχεδια φωλια που σου εδειξε ειναι η καταλληλοτερη, εγω τετοια ακριβως εφτιαξα με ενα κουτακι νημα και 1-2 χαρτοπετσετες ειναι οκ.
 
Νομιζω οτι η φωλιτσα ειναι μια χαρα, δεν χρειαζεται αλλες κλωστουλες. Αντε και καλους απογονους. 🙂
 
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις κ τις ευχες!Λοιπον συνεχιζω! Σε εξωτερικο χωρο δε θα ηθελα να τα εχω μονιμα γιατι γενικα θελω να παρακολουθω την εξελιξη τυος κ να τα εξημερωνω κ επισης φοβαμαι λιγο κ τα αρπακτικα που κυκλοφορουν γενικα στη πολη. Πιστευω η μετακινηση δεν τους κανει τοσο κακο, γιατι ξυπνανε νωριτερα κ το χαιρονται, τα βγαζω κ για λιγο εξω κ τους αρεσει πολυ.Αλλωστε το δωματιο μυο δεν ειναι μακρια παο το χωρο οπου τ αμεταφερω.Βεβαια ισως κ αυτο να παιζει ρολο.Αλλα απτην αλλη εαν ξυπνανε κ 11 η ωρα ποτε να προλαβουν να σκεφτουν την αναπαραγωγη;χεχε.
Νατασα η δικη σου φωλιτσα στην αρχη ηταν σα την δικη μου;Δηλαδη με καλυμμα λιγο προς τα πανω κ στο πλαι; Παντως πιστευω πως η υπαρχουσα τους αρεσει κ την εχουν διαμορφωσει οπως κεινα θελουν. Νημα αλλο φυσικα δε τους βαζω. Εαν δω οτι δε γινεται κατι λεω νακλεισω περισσοτερο την φωλια, οπως στη φωτογραφια που εχει παραθεσει ο Βασιλης κ που εχεις κ εσυ πλεον Νατασσα.
 
Γενικά τα πουλιά ζευγαρώνουν, φλερτάρουν τα πάνε καλά μεταξύ τους; Το πρόβλημα δεν είναι η φωλιά. Αν ζευγάρωναν θα έκαναν αυγά ακόμη και στο πάτωμα! Υπάρχει περίπτωση η θηλυκιά να έχει κάνει γέννες πριν την πάρεις και να μην είναι σε θέση ακόμη να γεννήσει. Δως τους χρόνο και βασικό ΜΗΝ τα μετακινείς. Ποτέ σε αναπαραγωγή δεν μετακινούμε το κλουβί. Βρες ένα μέρος φωτεινό και δροσερό (γιατί ζέστανε κιόλας ο καιρός) και άστα μόνιμα. Πάντως από Ιούνη και μετά εγώ τουλάχιστον σταματάω την αναπαραγωγή. Έχει πολύ ζέστη και δημιουργούνται διάφορα προβλήματα.
 
εγω δεν ειμαι τοσο ειδικός στα παραδεισια αλλα απο οσα ξερω η φωλια δεν πρεπει να ειναι το προβλημα στη περιπτωση σου αννα.
βεβαια αφου μεχρι προσφατα που μας λες δεν τα μετακινουσες ουτε η μετακινηση πρεπει να ειναι το θέμα στην περίπτωση σου αφου μας ειπες οτι τωρα αρχισες να τα μεταφέρεις. Το γεγονός οτι κοιμοντουσαν πολλες ωρες πιστευω ειναι το βασικό και αρα απο δω και περα θα πρεπει να βρει λυση ωστε και να μην κοιμουνται πολλες ωρες αλλα και να μην μετακινουνται καθε μερα γιατι οπως ειπε και ο βασιλης και αλλοι πιο ειδικοί, δεν κανει καλο αυτο.
τωρα αφου γενικα τα πανε καλα μεταξυ τους και δεν καυγαδίζουν παει να πει οτι εχουν ταιριαξει σαν ζευγαρι αρα ουτε εκει πρέπει να ειναι το πρόβλημα.

τωρα οι πιο ζεμπροβιοι ας σου πουν τι αλλο μπορει να φταιει που δεν γεννανε.
βασιλη, λογο εποχής, που ειπες πιο πριν, πιστευω αμα κανουν μια γεννα και μετα την βγαλει τη φωλια δεν πειραζει τοσο που ερχεται καλοκαιρι. Εσυ τι λες;οχι και να την αφισει ολο το καλοκαιρι να γεννανε παντος.
 
Ta zebrakia exoune ligo eos katholou problima me to sesti. Ekei pou zoune, kentriko Australia exoune olo to xrono thermograsies apo 21 eos 39 bathmous.

Exoune omos problima me to krio. Den gnorisoune sti fisi thermograsies kato apo peripou 21 bathmous.


Alexandros
 
Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο για τη ζέστη αλλά παρόλα αυτά καλοκαιρινή αναπαραγωγή την αποφεύγω. Με τέτοιες θερμοκρασίες υπάρχουν και άλλα προβλήματα (ασθένειες, ψείρες, αυγά που δεν εκκολάπτονται λόγω υψηλής θερμοκρασίας κλπ.) και δεν θέλω να το διακυνδινέψω. Στη φύση περιμένουν τις βροχές για την αναπαραγωγή οπότε δεν έχουν θερμοκρασίες 38 και 40 βαθμούς C. Αλέξανδρε τα ζεμπράκια που έχουμε πλέον είναι αρκετά ανθεκτικά και στις χαμηλές θερμοκρασίες. Φέτος μου έκαναν γέννες (σε δωμάτιο χωρίς θέρμανση) λίγο μετά τα χριστούγεννα με ανώτερη θερμοκρασία 15 βαθμούς (το βράδυ 10 τουλάχιστον)! Δεν αντέχουν όπως τα ιθαγενή βέβαια αλλά έχουν εγκλιματιστεί αρκετά στις κλιματολογικές μας συνθήκες.
 
Παιδια τωρα ειδα τις απαντησεις σας ελειπα για σαββατοκυριακο.Λοιπον εχουμ κ λεμε: Τα πουλακια ναι ειναι ζευγαρι, εννοω δεν τα εχω δει να τσακωνονται ποτε κ γενικα ταπανε πολυ καλα, το ενα περιποιειται το αλλο κτλ. Για το ζευγαρωμα πιο παλια εβλεπα προσπαθεια του αρσενικου να ζευγαρωσει αλλα η θηλυκια μου φαινοταν αρνητικη.Βεβαια νομιζω πως το ειχαν καταφερει καποιες φορες. Το θεμα ειναι οτι τωρα δεν προλαβαινω το πρωι να κατσω να τα παρακολουθησω, εαν ζευγαρωνουν.
Για την ερωτηση σου βασιλη εαν εχει η θηλυκια ξανακανει γεννες, δε ξερω καθολου να απαντησω για το παρελθον της, αλλα ειναι πιθανον, οπως λες κ εσυ. Επομενως σταματαω την μετακινηση του κλουβιου κ περιμενω.Ισως κ αυτα με τη ζεστη δεν θελησουν να κανουν αυγα. Δεν τα πιεζω γενικα, προς θεου! Απλως περιμενω τοσο καιρο γιαυτο κ ρωταω εσας που ειστε πιο εμπειροι κ μας βοηθατε με αναπαραγωγες.
 
Καλησπέρα Αννούλα!
Να σε ρωτίσω κάτι, μήπως έχει κάπια σχέση κι αυτό. Απο τροφή πώς είναι; Μήπως πρέπει να τα ενισχύσεις για να προχωρίσουν σε αναπαραγωγή. Βέβαια θα μπορούσες και να την ελλατώσεις λίγο, ιδικά τα συμπληρωματικά, για να τα αποτρέψεις απο την αναπαραγωγή τώρα που πιάνουν οι ζέστες.
 
Καλησπερα κ σε σενα Γιωργο! 🙂 Απο τροφη πιστευω ειναι καλυμμενα αλλα να εξηγηθω μηπως εχω κανει κατι λαθος. Τους εχω παπαγαλινη, δηλ μεγιμα καλης ποιοτητας με κεχρι κ διαφορα αλλα σπορακια, το κλασσικο που τρωνε τα ζεμπρακια. Συχνα οτυς βαζω κ διαφορα φρουτα κ λαχανικα, κ τωρα τελευταια τους βαζω αυγοτροφη της orlux. Την οποια να πω οτι τιμανε δεοντως. Νομιζω οτι απο τροφη ειναι καλυμμενα. Εαν ακνω κατι λαθος ας με διορθωσετε.
 
Back
Top