Αναπαραγωγή Δημιουργία φωλίτσας

τους Βαζω σε μια αυγοθηκη αυγοτροφη, χωρις να ειναι διαλυμενη με νερο ουτε με χυμο. Ετσι σκετη κ την τρωνε. Γυρω στον ενα μηνα τους βαζω κ καθε φορα που τους αλλαζω τροφες κ τετοια την αλλαζω κ αυτην. Γιατι, δεν πρεπει τοσο συχνα;Η αληθεια ειναι παντως οτι το εκανα για να τα ενισχυσω κ οτι δεν ξερω ακριβως το ποσο συχνα πρεπει να βαζω αυγοτροφη. Αυτο με εχει μπερδεψει, αν κ εχω διαβασει ολα τα ποστ σχετικα με ζεμπρακια. Κ σε ξενα σαιτ.
 
Εγώ πριν την αναπαραγωγή δεν τους βάζω αυγοτροφή πάνω από 2 φορές την εβδομάδα. Φρούτα και λαχανικά βέβαια τουλάχιστον μέρα παρά μέρα.
 
Νομίζω οτι απο τροφή είναι εντάξει. Τί να πω, ίσως να μην είναι ακόμα έτοιμα. Πάντως πιστεύω οτι με την ώρα τους όλα θα τα κάνουν.
Χωρίς να αμφισβητώ κανέναν πάντως, μήπως θα ήταν καλό να τους βάλεις την κλασική ψάθηνη φωλιά για αρχή; Μήπως την νοιώθουν πιο ασφαλή; Χωρίς να είμαι σίγουρος οτι αυτό θα άλλαζε κάτι, απλά μια σκέψη είναι.
 
Δηλαδη Βασιλη τους βαζεις αυγοτροφη κ μετα απο μια μερα τους την παιρνεις;δεν καταλαβα τον τροπο βασικα... Ευτυχως που ρωταω γιατι αυτο πραγματικα τοχα απορια. Κεγω για αν τα βοηθησω στηνα ναπαραγωγη το εκανα αλλα ισως το παρακανω. Ναι σιγουρα στην αναπαραγωγη βοηθαει.
Γιωργο πιστευω οπως ειπε κ ο Βασιλης οτι εαν ηθελαν θα εκαναν ακομα κ στο νπατο του κλουβιου αυγα, οποτε δ επιστευω τοσο οτι ειναι θεμα φωλιας. Κεμενα μου περασε απο το μυαλο στην αρχη. Παντως την τιμουν ιδιαιτερως την φωλια, δηλ κ κοιμουνται μεσα κ την φροντιζουν κ την υπερασπιζονται. Εγω παντως θ ασταματησω την μεταφορα κ βλεπουμε. Εαν δεν κανουν δε θα ειναι ετοιμα κ δεν πειραζει.στο κατω κατω προτιμω να μην κανουν καθολου αυγα παρα να κανουν κ να ειναι ασπορα κ να ταλαιπωρουνται.
 
μηπως μια καλη σκεψη ειναι να αλλαξεις αρσενικό η θηλυκια;
και αν πιστευετε και οι αλλοι πως πρεπει να γινει αυτο τι προτεινετε να αλλαξει το αρσενικό η το θηλυκο;
 
Δηλαδη Βασιλη τους βαζεις αυγοτροφη κ μετα απο μια μερα τους την παιρνεις;δεν καταλαβα τον τροπο βασικα.
Λάθος γιατί δεν διευκρίνησα. Χρησιμοποιώ αυγοτροφή από φρέσκο βρασμένο αυγό που την φτιάχνω εγώ. Οπότε όπως καταλαβαίνεις την αφαιρώ την ίδια μέρα. Τα ζεμπράκια συγκεκριμένα δεν χρειάζονται πολύ πρωτεΐνη ούτε καν για να μεγαλώσουν τους νεοσσούς τους. Στη φύση δεν παίρνουν ζωικές πρωτεΐνες όπως οι σπίζες. Και αυτός είναι ένας λόγος που δεν βάζω συχνά εκτός από την περίοδο που έχουν μικρά, οπότε και αλλάζει η αυγοτροφή 2 φορές τη μέρα για να έχουν πάντα φρέσκια και να ταΐζουν.
 
μηπως μια καλη σκεψη ειναι να αλλαξεις αρσενικό η θηλυκια;
και αν πιστευετε και οι αλλοι πως πρεπει να γινει αυτο τι προτεινετε να αλλαξει το αρσενικό η το θηλυκο;
Τα πουλιά φαίνεται να έχουν ταιριάξει και μάλλον θέλουν απλά το χρόνο τους. Θα είχε νόημα να αλλάξει το ένα από τα δύο αν μάλλωναν ή αν είχαν κάνει αυγά και η μάνα επανηλειμένα τα παρατούσε για παράδειγμα. Αφού τα πάνε καλά δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιο θέμα.
 
Βασιλη ευχαριστω πολυ! Ευχαριστω ολους οσοι βοηθατε δηλαδη-Γιωργο,Νασο κ οσοι αλλοι.🙄Οποτε μπορω να σταματησω πολυ απλα την αυγοτροφη κ να τους βαζω φρεσκο αυγουλακι 1 φορα την εβδομαδα κ εαν ειναι θα αρχισω την αυγοτροφη μιας κ την εχω εαν μου κανουν νεοσσους, για να τους ταισουν. Θα ενημερωνω για τυχον εξελιξεις κτλ.
 
Καλησπερα σε ολους! Εχω παρα πολυ ευχαριστα νεα... Με μεγαλη συγκινηση σας παρουσιαζω το πρωτο αυγο του ντοναλτ κ της γυναικας του της νταιζης!


Ειναι παρα πολυ μικρο αυγο κ απορω για το πως θα βγει καποιο πουλακι απο εκει μεσα! Χεχε.Ισως ειναι κ ασπορο δε ξερω, ελπιζω ολα να πανε κατ ευχην!
 

Συνημμένα

  • DSC01234.webp
    DSC01234.webp
    44,7 KB · Προβολές: 97
Άννα να το χαίρεσαι! Καλή αρχή και με το καλό και άλλα πολλά!
Λογικά τώρα θα έχεις κι απο ένα κάθε μέρα!
 
αντε καλη αρχη, που παραπονιοσουνα!
οριστε τωρα θα αρχισουν και δε θα σταματανε οπως του γιωργου! 😀:D

ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΖΕΜΠΡΑΚΙΑ!
 
Σημερα ενω περιμενα το 3ο αυγο με το που ξυπνησα δεν υπηρχε τιποτα μεσα. Παραξενευτηκα αλλα κοιτωντας καλυτερα στο πατο του κουβιου διαπιστωσα πως ηταν σπασμενο..☹ Τι να κανουμε αυτα συμβαινουν. Ομως σκεφτηκα μηπως δεν χωρουσαν τα αυγουλακια μεσα κ σκεφτηκα ενα κολπο.. Πηρα εν αμεγαλο κουταλι εβγαλα με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ τα 2 αυγουλακια κ αφαιρεσα αρκετο νημα απο τη φωλια, ετσι ωστε να ειναι πιο βαθια κ συναμα ασφαλεστερη. Μετα ξανατοποθετησα τα αυγα κ ετοιμη! Στην αρχη φοβηθηκα μηπως τα πουλακια μου τρομαζαν πολυ μεαυτη την ενεργεια μου αλλα τελικα ολα στεφθηκαν με επιτυχια. Κ νομιζω τους αρεσει περισσοτερο ετσι.
 
Κρίμα Αννούλα για το αυγό. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να στο πω αυτό, γιατι μου φάνηκε λίγο γεμάτη η φωλιά απο τις φωτογραφίες, αλλα σκέφτικα οτι ίσως να σε έβαζα σε μπελάδες άδικα. Πάντως μπράβω για το θάρος σου! Έκανες πολύ καλά! Με το καλό τα υπόλοιπα!
 
Σε ευχαριστω Γιωργο! Ναι η αληθεια ειναι οτι κ εγω φοβομουν αρχικα γιατι οσο ναναι εαν δεν ηταν εξοικειωμενα σκεφτηκα οτι μπορει να μην ξαναπλησιασουν τη φωλια. Αρχικα τρομαξαν λιγο αλαλ μετα με παρακολουθουσαν κ ολα καλα. Αντε με το καλο τα υπολοιπα κ ελπιζω να ειναι γονιμοποιημενα!:D
 
Να συμπληρωσω κατι περιεργο που διαπιστωσα.. Τα πουλακια εκαναν συνολικα 3 αυγα. Το 3ο το οποιο δυστυχως το βρηκα στο πατο σπασμενο.χτες κ σημερα δεν εκαναν κανενα αυγο. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Εγω ηξερα για τα ζεμπρακια οτι απο 4 κ πανω αυγουλακια κανουν. Επισης μπορει να κανουν απο αυριο αλλα;η αφου δεν εκαναν 2 ημερες τερμα πλεον;
 
Καλησπέρα Άννα!
Πιστεύω οτι το 4 δεν είναι υποχρεωτικό απλά το σύνηθες, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Μήπως έχουν κάνει κι άλλο και δεν φαίνεται; Εμένα μέχρι να ξεκινήσουν το κλώσσημα κανονικά, δηλαδή πριν κάτσει το θυληκό, όταν έβγαιναν απο την φωλιά τα σκέπαζαν με νήμα τα αυγά. Είσαι σίγουρι οτι δεν υπάρχει κάποιο που δεν έχεις προσέξει μέσα στη φωλιά; Ξεκίνησε να κάθεται συνέχεια η θυληκιά σου;
 
Ευχαριστω Γιωργο για τη βοηθεια! Για να πω την αληθεια κεγω παραξενευτηκα με τον αριθμο των 3 αυγων, αλαλ αποτι ειδα δεν εχουν καλυψει καποιο. Εκτος αν το εκαναν τοσο καλα πια που δε φαινεται με τπτ! Δε νομιζω ομως. Η θηλυκια ακομα το κανονικο κλωσσημα δετο εχει αρχισει. Καθεται ο αρσενικος που κ που αλαλ οχι συστηματικα..
 
Back
Top