Αναπαραγωγή Διάφορες ερωτήσεις για αναπαραγωγή budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zwitsas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zwitsas

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
185
Πόλη
Λευκάδα
εδω κ 1 μηνα περιπου εχω 2 Budgie τα εχω εξω στο βαλκονι μερα νυχτα κ δεν τα ενοχλω...2 βδομαδεσ τορα τσ εχω βαλει φωλια.η 8υληκια περναει τον πιο πολυ χρονο τησ μεσα στην φωλια. Εχω δει μεταξυ τσ να φιλιουνται(μαλλον τα'ι'ζονται δεν ξερω κ καλα) δεν ξερω αν ζευγαρωνουν γτ σπανια τα πλησιαζω αρκετα συχνα κελα'ι'δαει το αρσενικο αλλα οταν πλησιαζω σταματανε γιαυτο δν πας κα8ολοθ εκει.. Κ 8ελω να ρωτησω τι μπορω να κανω για να τα βοη8ησω στιν αναπαραγωγη;οταν ειναι μεσα το 8υληκο ξυνει το κατω μεροσ τησ φωλιασ..8ελω να μ πειτε τι μπορω να τα τα'ι'ζω κτλ. Οτι μ πειτε 8α ειναι χρησιμο
 
Παντα να χεις στο κλουβι τους γκριτ και σουπιοκοκαλο. Μια φορα τον μηνα βαζε τους και πολυβιταμινες στο νερο. Τωρα που ειναι σε φαση αναπαραγωγης δινε τους αυγο 2 με 3 φορες την εβδομαδα και αυγοτροφη.Αν βρεις και ΝΕΚΤΟΝ Ε βαλε τους στο νερακι. Τα υπολοιπα θα τα κανει η φυση...
 
καλησπέρα σας,

για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα και μπλεξουμε θα ηθελα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις σχετικα με την αναπαραγωγη...

ενα πρωι διαπιστωσα οτι η θηλυκια περνουσε πολλες ωρες μεσα στην φωλια και επειδη μου εκανε εντυπωση ανοιξα το πορτακι (της φωλιας) και με εκπληξη ειδα 3 αυγα!

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις απο οτι εχω παρατηρησει μεχρι τωρα...

1) η θηλυκια πρεπει να κλοσαει 24ωρες /μερα τα αυγα ή μπορει να βγαινει και καμια βολτα εξω;

2) επειδη εχω διαβασει για τους αρσενικους που καταστρεφουν τα αυγα... Θα δημιουργησω προβλημα αν κοιταζω καθε μερα την φωλια;
σε γενικες γραμμες λειπω 9-6 λογω δουλειας και οταν επιστρεφω ριχνω μια ματια στο κλουβι που ειναι στο μπαλκονι αν θελουν νερο και φαγητο και δεν τα ξανα ενοχλω

3) πως μπορω να ξερω οτι ειναι γονιμοποιημενα. Αν δεν ηταν η θηλυκια θα τα ειχε διωξει;

4) ειναι προτιμοτερο να καθαριζω το κλουβι οταν βραδιαζει οπου γενικοτερα η ορεξη τους πεφτει μιας και ησυχαζουν και πανω απο ολα δεν βλεπουν ετσι ωστε να φοβουνται λιγοτερο;


Ευχαριστω πολυ!
 
1ον καμια βολτα θα βγει η θηλυκια κατα την διαρκεια της μερας
2ον μια φορα την μερα δεν πιστευω αλλα οχι ολη την μερα πανω απο την φωλια
3ον γωνιμοποιημενα μπορεις με τον φακο που υπαρχει.στα δικα μ ζευγαρια οι θηλυκες τα βγαζουν μονες τους.
4ον δεν ειναι καθολου προτιμοτερο. Για φαντασου εσυ την ωρα που κοιμασε ή θες να ησυχασεις την γυναικα σου με την ηλεκτρικη σκουπα;
 
Καταρχήν τα μπάτζι γεννούν αυγό κάθε 48 ώρες και κλωσσάνε από το δεύτερο αυγό και συνήθως κάνουν 3-7 αυγά στην πρώτη γένα και 5-12 στη δεύτερη. Λογικά ο πρώτος νεοσσός θα βγεί την 18η - 20 ημέρα. Μέχρι να βγεί ο πρώτος νεοσσός μην έχεις μέσα αυγοτροφή. Η θυλικιά είναι υπέρ προστατευτική και δεν αφήνει τον αρσενικό να μπει μέσα. Φρόντισε να έχει κοντά νερό και σπόρους για να μην απομακρύνεται πολύ από αυτή. Οι νεοσοί την 6 ημέρα ανοίγουν τα μάτια και στο μήνα αφήνουν τη φωλιά. Μετά από 10-12 εβδομάδες έχουν αλλαγή πτερώματος.

Καλό είναι να μην καθαρίζεις συνέχεια τη φωλιά. Μία - δύο φορές συνολικά φτάνει. Να κοιτάς καθημερινά μέσα για να σε συνηθήσει η θυλικιά και αργότερα τα μικρά.
Για τα υπόλοιπα τα είπε ο Μανώλης.
 
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και τις πληροφοριες σας :)

εμενα παντως μου εχει κανει εντυπωση η συμπεριφορα του αρσενικου ως προς το θηλυκο, σε σημειο που δεν μπορω να διανοηθω οτι μπορει να μπει μεσα στην φωλια και να αρχιζει να τα "σπαει" :)

γενικα ο αρσενικος ειναι πολυ κοινωνικος και ημερος ενω η θηλυκια δεν σηκωνει και πολλα.. ακομα και στις καλες μερες που η θηλυκια δεν ειχε αυγα στην φωλια ο αρσενικος το μονο που εκανε ειναι να ριχνει κλεφτες ματιες για να δει πως ειναι μεσα... και μονο που γυρνουσε η θηλυκια και τον κοιταζε αυτος εξαφανιζοταν 😱

Επισης, ακομα και οταν τρωει και βλεπει οτι ερχεται η θηλυκια προς το μερος του της παραχωρει την θεση προκειμενου να φαει αυτη...
 
εγω εχω ευχαριστα νεα... Πριν 1 ωρα ι δικια μ γεννησε το πρωτο τησ αυγο, απο ποσα μεχρι ποσα κανει στην πρωτη γεννα περιπου;
 
εγω εχω ευχαριστα νεα... Πριν 1 ωρα ι δικια μ γεννησε το πρωτο τησ αυγο, απο ποσα μεχρι ποσα κανει στην πρωτη γεννα περιπου;

Εξαρτάται απο την ηλικία, και την προετοιμασία που τους έχεις κάνει. Συνήθως γεννούν 4-6 αυγα.
 
Καλό είναι να μην αρκούμαστε μόνο στο αυγό κατά την διατροφική προετοιμασία των πουλιών, αλλά να φροντίζουμε να προσφέρουμε κι άλλες τροφές. Όπως φρούτα, λαχανικά, standard κάποια πηγή ασβεστίου (καλύτερα υδατοδιαλυτή κατά την φάση της αναπαραγωγής) και αυγό ή αυγοτροφή. Όλα αυτά πέρα απ' την βασική τροφή και τις διάφορες συμπληρωματικές τροφές που τυχόν τους δίνουμε.
 
μα δεν ηξερα προχ8εσ π εκανα το ποστ κ κοιταζα τα αλλα ποστ ειδα για αλλεσ τροφεσ... αλλα απο προχ8εσ μεχρι σημερα εκανε ενα αυγο! Ελπιζω να επιζησουν τουλαχιστον 2 μικρα γτ 8ελω 1 για μενα κ για εναν φιλο μ π τα αγαπαει παρα πολυ. Τορα π κανει αυγα πρεπει να τ δοσω κατι συγεκριμενο; κ ο ταν γεννη8ουν τι να αλλο να βαλω;
 
τορα π κανει αυγα πρεπει να τ δοσω κατι συγεκριμενο;

Μέχρι και τη στιγμή που κάτσει μόνιμα για να κλωσσήσει μπορείς να δώσεις όλα όσα σου είπα παραπάνω. Όταν κάτσει μόνιμα και έως ότου βγουν οι νεοσσοί δίνεις την βασική τροφή και σταματάς τα φρούτα, τα λαχανικά, το αυγό ή την αυγοτροφή και διάφορα συμπληρώματα που μπορεί να τους παρέχεις.

κ ο ταν γεννη8ουν τι να αλλο να βαλω;

Όταν γεννηθούν μπορείς να βάζεις πάλι αυγό ή αυγοτροφή, grit και μηλαράκι μετά από λίγες μέρες. :)
 
οκ ευχαριστω για τισ πληροφοριεσ τορα σε 18 μερεσ εκκολαπτονται τα αυγα ε;τοτε 8αχετε νεα μ :)
 
καλησπέρα σας...

εγω απο τα 3 αυγα εχουμε φτασει τα 6! Να δω που θα φτασει τελικα...

μια μικρη διευκρινηση... Τι σημαινει "καθισει μονιμα να κλωσησει";
και γιατι δεν δινουμε αυγο τοτε;

εγω παρατηρω οτι η θηλυκια τον περισσοτερο χρονο τον περναει μεσα και μπορει... σπανια να την πετυχω να εχει βγει εξω και να τσιμπολογαει τιποτα απο τις ταιστρες...

επισης εχω παρατηρησει οτι οταν τους βαζω αυγο απλα το εξαφανιζουν!
 
μια μικρη διευκρινηση... Τι σημαινει "καθισει μονιμα να κλωσησει";

Μόλις γεννήσει όλα τα αυγά και κάτσει να τα κλωσσήσει. 😉

και γιατι δεν δινουμε αυγο τοτε;

Γιατί το αυγό ή αυγοτροφή είναι παχυντική τροφή και η κανάρα αφού δεν κινείται αρκετά δεν καίει θερμίδες και παχαίνει, άλλωστε δεν χρειάζεται να δίνεις τότε. :)
 
οταν βαζουμε αυγο στους παπαγαλους ποσο το αφηνουμε εκτεθιμενο στο περιβαλλον (το κλουβι το εχω στο μπαλκονι) τωρα που η θερμοκρασια ανεβαινει πριν το αυγο αλλοιωθει;
 
Back
Top