Φροντίδα Διακοπές με τον Τζιμάκο (πάροτλετ)

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδιά κανονίσαμε να πάμε Χαλκιδική για δέκα μέρες. Η απόσταση είναι περίπου 6 ώρες με το αυτοκίνητό σκέφτηκα να πάρω το κανονικό κλουβί για την διαμονή του Τζιμάκου και ένα κλουβάκι μικρό μεταφοράς για την διαδρομή κ τις βόλτες μας. Τι λέτε; να το βάλω στο κανονικό κλουβάκι του στη διαδρομή; να παρω κάτι να ρο σκεπασω η όχι;
 
Αυτά θα τα δεις και στην πορεία ανάλογα με τη συμπεριφορά του. Εγώ στο αυτοκίνητο θα άφηνα οπωσδήποτε μια πλευρά ανοιχτή για να με βλέπει. Αν δεις ότι ταράζεται το αλλάζεις.
Το κλουβί μεταφοράς είναι κανονικό κλουβί μικρό ή από εκείνα που είναι σαν μποξ μεταφοράς;
Να του βάζεις από τώρα λιχουδιτσες στο μικρό για να μπει να το εξερευνήσει και να το μάθει 😊
 
Αν χωρατε να τον βαλεις στο κανονικό κλουβι του στο αμάξι. Δεν είναι και λίγες οι ώρες.
Θα έχεις ειδική τσάντα για τα πράγματά του; Εγώ όταν πάω κάπου με τη Ζιζή κουβαλάω βαλίτσα με τα προικιά της 😂
[automerge]1564321047[/automerge]
Τώρα που το θυμήθηκα. Το νερό στο μεγαλύτερο τμήμα της Χαλκιδικής είναι ακατάλληλο.
 
Ααα.. Θα πάρω τότε από εδώ σε μπουκάλι.. Σε ευχαριστώ Ζωή μου! Εννοείται... Θα πάρω μαζί μου κάρβουνα κι, ηλεκτρολύτες. Τι άλλο θα ήταν χρήσιμο; και αναγκαίο;
 
🤔 νομίζω ότι μπορείς να βρεις τα πάντα. Καρβουνακι και ηλεκτρολύτες, αχρειαστα να είναι, καλά κάνεις και παίρνεις έτσι κι αλλιώς δεν πιάνουν χώρο. Κανε κάτι με τούλι αν θέλεις για να σκεπάζεις το κλουβί από το απόγευμα και μετά.

Αλοιφες για κουνούπια και κανένα παυσίπονο μπορείς να πάρεις γιατί τα φαρμακεία Σάββατο απόγευμα και Κυριακή είναι κλειστά πολλές φορές ακόμη και στα πιο τουριστικά χωριά. (Αυτά τα τελευταία για εσάς 😉).
 
Θα πάρω μαζί μου κάρβουνα κι, ηλεκτρολύτες. Τι άλλο θα ήταν χρήσιμο; και αναγκαίο;
Εγώ στο σπίτι Βάσω, εχω ένα μικρό πλαστικό φαρμακείο για τα πουλιά και μέσα έχω πάντα, κάρβουνο, ζεολιθο (που κάνει ακόμη καλύτερη δουλειά από το κάρβουνο), σύριγγες, φυσιολογικό ορό, μπεταντιν κρεμα και υγρό, αντιβιοτικη αλοιφή και γάζες μικρές... 😊😂
 
Εγώ στο σπίτι Βάσω, εχω ένα μικρό πλαστικό φαρμακείο για τα πουλιά και μέσα έχω πάντα, κάρβουνο, ζεολιθο (που κάνει ακόμη καλύτερη δουλειά από το κάρβουνο), σύριγγες, φυσιολογικό ορό, μπεταντιν κρεμα και υγρό, αντιβιοτικη αλοιφή και γάζες μικρές... 😊😂
Καλά κάνεις γιατί είδες τι έπαθες ξαφνικά εσύ που έχεις και δύο... 🤣Την αντιβιοτικη που την χρησιμοποιούμε; αν παράδειγμα το τσιμπήσει κουνούπι τι κάνω; βάζω κάτι πάνω;
 
Πάντα είχα φαρμακείο... Απλώς τώρα συμπλήρωσα την αλοιφή 😂
Εγώ δεν την έχω για κουνούπια... Αλλά για πληγές, φλεγμονές κτλ...
Όσο για τα κουνούπια δεν ξέρω να σου απαντήσω με ακρίβεια...
Την αντιβιοτικη την χρησιμοποιούν μάλλον μόνο σε μόλυνση από κουνούπια...
Εγω παράγγειλα μια παιδική κουνουπιερα, την οποία θα την κόψω και όποτε χρειάζεται θα την βάζω πάνω από το κλουβί... 🥰
 
Στα είπαν όλα τα παιδια. Ως παθών, θα ξαναγράψω (αν και το ειπαν) μην τον σκεπασεις εντελώς στη διάρκεια του ταξιδιού. Καλύτερα να φοβηθεί λίγο στην αρχή και να "παρατηρεί" περίεργα στην πορεία παρα να αγχωθει. Πλεον τα ταξίδια μας με τον Ερνεστο γίνονται εντελως "ξεσκέπαστα" (περάσαμε βεβαια σιγα σιγά σε αυτο το στάδιο) και ο μικρός απολαμβάνει να βλέπει τα αυτοκίνητα και να μαλώνει τα μηχανάκια.
 
Στα είπαν όλα τα παιδια. Ως παθών, θα ξαναγράψω (αν και το ειπαν) μην τον σκεπασεις εντελώς στη διάρκεια του ταξιδιού. Καλύτερα να φοβηθεί λίγο στην αρχή και να "παρατηρεί" περίεργα στην πορεία παρα να αγχωθει. Πλεον τα ταξίδια μας με τον Ερνεστο γίνονται εντελως "ξεσκέπαστα" (περάσαμε βεβαια σιγα σιγά σε αυτο το στάδιο) και ο μικρός απολαμβάνει να βλέπει τα αυτοκίνητα και να μαλώνει τα μηχανάκια.
Ουφ η αλήθεια είναι κ Διονύση έχω ένα άγχος
Σε ποιο μερος της Χαλκιδικης δεν μας ειπες Βασω!
Κασσάνδρα... Δεν έχω ιδέα όμως από Γεωγραφία... Όσο κι αν γελάσετε Καποιοι... Είναι καλά; αλλά θα μου πεις Χαλκιδική είναι μια...
[automerge]1564420714[/automerge]
Τελικά θα πάρω ένα κλουβάκι λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έλεγα να είναι πιο άνετος κ για το ταξίδι... Θα το πάρω αύριο και θα σας το δείξω να μου πείτε την γνώμη σας... Δεν πρόλαβα σήμερα...
 
Ουφ η αλήθεια είναι κ Διονύση.*έχω ένα άγχος
Κασσάνδρα... *Δεν έχω ιδέα όμως από Γεωγραφία... Όσο κι αν γελάσετε Καποιοι... Είναι καλά; αλλά θα μου πεις Χαλκιδική είναι μια...
Μην έχεις άγχος Βάσω μου, όλα θα πάνε καλά και όλοι θα περάσετε καλά!
*Το πρώτο πόδι, πανέμορφα είναι, θα το ευχαριστηθείτε!
 
Πας για κλαμπινγκ δηλαδη!
Εε σίγουρα με δύο μικρά έναν παπαγάλο και ένα γοριλακι (σύζυγος)... Θέλω επειγόντως ξεκούραση φέτος αλλιώς δεν βγαίνει ο χειμώνας με τίποτα...
[automerge]1564424495[/automerge]
Μην έχεις άγχος Βάσω μου, όλα θα πάνε καλά και όλοι θα περάσετε καλά!
*Το πρώτο πόδι, πανέμορφα είναι, θα το ευχαριστηθείτε!
Ευχαριστώ για την πληροφορία Σισσυ μου γιατί με την δουλειά που έχω πάλι καλά που βρήκα τελευταία στιγμή το κλείσαμε αφού θα τελείωνα πρώτα τις φορολογικές δηλώσεις γιατί δεν γίνεται άλλο... Όπου όπου αρκεί να φύγω.. 😎
[automerge]1564424575[/automerge]
Είναι κανένας εκεί κοντά;
 
Όπως τα λέει η Σίσσυ. Το πρώτο πόδι είναι παράδεισος. Εγώ παρότι είναι από εκεί βέβαια, προτιμώ το δεύτερο.
Να περάσετε τέλεια 😀
Ευχαριστούμεεεε... Θα με περάσουν για τρελή αν τον πάρω μαζί μου στην παραλία; αλλά ποιος με ξερει 😜 άγνωστη μεταξύ αγνώστων πάντως το δωμάτιό που κλείσαμε με το που είπα ότι έχω παπαγάλο δεν πρόλαβα να τελειώσω την κουβέντα... Φέρτε τον φέρτε τον μου είπε...
 
Δεν μας νοιάζει τι λένε οι άλλοι. Το σημαντικό είναι να περάσετε και οι πέντε καλα και να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για το πουλάκι. Πάντως μου κάνει εντύπωση που βρήκες ξενοδοχείο στη Χαλκιδική να δέχεται κατοικίδια και μαλιστα με τοση προθυμια 🙂
 
Δεν μας νοιάζει τι λένε οι άλλοι. Το σημαντικό είναι να περάσετε και οι πέντε καλα και να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για το πουλάκι. Πάντως μου κάνει εντύπωση που βρήκες ξενοδοχείο στη Χαλκιδική να δέχεται κατοικίδια και μαλιστα με τοση προθυμια 🙂
Ναι. Για να ξέρετε αν θέλει κάποιος να πάει προς τα εκεί να δώσω στοιχεία.. 😉Είδες όταν είσαι καλός με τα ζωάκια; αν έλεγε όχι δεν το συζητάμε ότι κι αν δεν έβρισκα άλλου δεν πηγαίναμε
 
Back
Top