Φροντίδα Διακοπές με τον Τζιμάκο (πάροτλετ)

... Έχει ξετρελαθεί με τους ήχους της φύσης παιδιά... Χαίρεται αφάνταστα...
Ήμουν σίγουρη πως θα περάσει όμορφα και θα είναι ευχαριστημένος! Αντιλαμβάνονται, προσαρμόζονται και δένονται περισσότερο μαζί μας στις διακοπές! Η δική μας συμπεριφορά κι αντιμετώπιση, πιστεύω πως καθορίζει-επηρεάζει και τη δική τους...
Καλά να περνάτε Βάσω μου!
 
Πολύ χαίρομαι!
Άρα έχει 2 κλουβιά γεμάτα παιχνίδια και παρκακι;

Πήρες περισσότερα πράγματα γι αυτόν παρά για σας τους ίδιους... Χεχε:)
Εννοείται Γιώργο 😋 προηγείται το αγοράκι μας ❤️️️️
[automerge]1565388663[/automerge]
Ήμουν σίγουρη πως θα περάσει όμορφα και θα είναι ευχαριστημένος! Αντιλαμβάνονται, προσαρμόζονται και δένονται περισσότερο μαζί μας στις διακοπές! Η δική μας συμπεριφορά κι αντιμετώπιση, πιστεύω πως καθορίζει-επηρεάζει και τη δική τους...
Καλά να περνάτε Βάσω μου!
Τελικά έτσι κατάλαβα κι εγώ Σισσυ μου ❤️️️️😘 δένονται κ προσαρμοζονται...
 
@Omorfoulis, Απόλυτα λογικό. Κάνει διακοπές και όπως κι εμείς τις χαίρεται όσο πιο κοντά στη φύση γίνεται. Μπράβο Τζιμάκο πάρτους τα μυαλά και καλές διακοπές!
Μας τα πήρε δεν λέτε τίποτα κ. Διονυση 🙂μας έχει τρελάνει 😃
 
Λοιπόν στις διακοπές μας περάσαμε υπέροχα αν εξαιρέσουμε ότι δεν ήταν εκτός κλουβιού τόσες ώρες όσες στο σπίτι μας... Έπαιξε με τις κουρτίνες και αγναντεψε... Έφαγε με την συνηθισμένη όρεξη που έτρωγε...

IMG_20190816_120841-768x1365.jpgIMG_20190814_182712_BURST8-768x1365.jpg

Μια μικρή ευτυχώς ατυχία όταν έπεσε πάνω στον καθρέφτη την πρώτη φορά που τον έβγαλα και η χαζή δεν σκέφτηκα καν τον καθρέφτη να τον καλύψω... Αλλά... Ευτυχώς ίσα που τον ακούμπησε. Στον γυρισμό σταματήσαμε.. Είδε και την Σαλονικα..σταματήσαμε και για φαγητό όπου ήρθαν κάτι παιδάκια από πάνω του και ο κύριος θυμώνε...

IMG_20190816_112753_BURST20-768x1365.jpg

Ο γιος μου να θέλει να δείξει ότι είναι δικός του ο παπαγάλος και να του μιλάει και να κόβει κάτι τσιμπιες στον μικρό.. 😂 από τον θυμό του... Την ζηλεια δεν μπορώ να την περιγράψω την ώρα που τρώγαμε μασουσε το κάγκελο του κλουβιού.. 🤣

IMG_20190816_120906-768x1365.jpg

Κουράστηκα ταξίδι για όλους μας... Με το που μπήκε στο σπίτι το κοιτούσε με απορία για λίγα λεπτά και σκέφτηκα τι στο καλό; ξέχασε που ζούσε; ομολογώ πως φοβήθηκα. 🤔 Μέχρι που πήρε φορά και ξεκίνησε να πετάει ασταμάτητα... Να έρχεται πάνω μας να μας δίνει φιλάκια.. Συνέχεια φιλάκια ακόμη κ στον αέρα που ανέπνεε...

Το μόνο που έχω να πω σαν εμπειρία για τις διακοπές με τον Τζιμακο είναι ότι θα μας μείνουν αξέχαστες.

Επίσης κατάλαβα πως τελικά ο παπαγάλος μου δεν στρεασαρεται πουθενά αρκεί να είναι μαζί μου και να νιώθει ασφαλής. Για το παραπάνω δέσιμο δεν το συζητώ. Πουθενά δεν πρόκειται να πάω χωρίς αυτόν ούτε εγώ ούτε τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. 😜😋

IMG_20190815_153748-768x1365.webp
 
Ο μικρός στην κουρτίνα... Θα τρελαθώ! 😍
Από τις ελάχιστες φορές που έκανα screenshot... Είναι ΤΕΛΕΙΟΣ!
Καλά κ ο Σπυρακος είναι... Σούπερ κούκλος Γιώργο... Κι εγώ τον χαζεύω.. 😁
 
Ουάου! Τέλεια περάσατε Βάσω! Μπράβο! Ο Τζιμακος θεός! Τι τυχεροί είστε που τον έχετε και τι τυχερός είναι αυτός που έχει εσάς! Να περνάτε πάντα έτσι όμορφα και να τον χαίρεσται! Άντε και του χρόνου διπλός! 😜
 
Χαίρομαι που περάσατε όλοι όμορφα Βάσω! 😁 (δεν αμφέβαλα)
Εύχομαι να έχετε κι άλλες, πολλές και καλές ταξιδιωτικές και όχι μόνο εμπειρίες μαζί!👍

Το μεγαλύτερο ποσοστό των παπαγάλων ξετρελαίνονται για βόλτες-ταξίδια!
Φυσικά αναφέρομαι σε πουλιά με ιδιοκτήτες οι οποίοι:
α) διαθέτουν ''κοινή λογική''
β) έχουν ασχοληθεί σωστά με τα πουλιά, ώστε αυτά έχουν γίνει κοινωνικά και όχι φοβικά
γ) δεν έχουν μάθει τους παπαγάλους τους να ζουν σε ''ειδικές'' συνθήκες, όπου ένα ταξίδι και η αλλαγή περιβάλλοντος-συνθηκών δεν θα μπορούσε να εξυπηρετήσει τις ανάγκες τους
δ) τα πουλιά έχουν αποκτήσει δεσμούς με τον ''ιδιοκτήτη'' τους και νιώθουν ευτυχισμένα όταν βρίσκονται κοντά του, ανεξαρτήτως του που.χωρίς αυτή η ευτυχία τους, να σημαίνει πλήρη εξάρτηση = χαρά όταν βρίσκονται μαζί του,
αλλά και ανεξαρτησία = άτομα με ενδιαφέροντα (παιχνίδια-ή συντροφιά άλλου πουλιού), που νιώθουν ασφάλεια
και δεν τους κοστίζει να μείνουν κάποιες ώρες μόνα, στο χώρο τους = κλουβί τους, έστω και σε άγνωστο περιβάλλον... 😉🙂
 
Έτσι ακριβώς είναι Σισσυ μου δεν θα μπορούσες να το γράψεις καλύτερα.. Όχι μόνο του άρεσε.. Αλλά μας τσαμπουκαλευεται κιόλας με το που πέρασε η πρώτη μέρα που γυρίσαμε...
-εεε, εμένα γιατί στο κλουβί κι όχι έξω μαζί σας να παίξουμε;
Είναι πιο έντονο το δέσιμο μαζί μας με την καλή έννοια όμως... Κάπως σαν να πήρε χαμπάρι ότι κοίτα με πήρανε και εμένα μαζί, είμαι μέλος της οικογένειας κι ας είμαι παπαγάλος 😜🤣 κάπως έτσι όμως όσο αστείο ακούγεται το έχω εκλάβει. 😉
[automerge]1566083995[/automerge]
Πολυ ωραιο φωτογραφικό υλικο Βασω και του χρονου!
Σε ευχαριστώ Αντώνη 😊του χρόνου ακόμα περισσότερες να είμαστε όλοι καλά!
 
Παιδιά κανονίσαμε να πάμε Χαλκιδική για δέκα μέρες. Η απόσταση είναι περίπου 6 ώρες με το αυτοκίνητό σκέφτηκα να πάρω το κανονικό κλουβί για την διαμονή του Τζιμάκου και ένα κλουβάκι μικρό μεταφοράς για την διαδρομή κ τις βόλτες μας. Τι λέτε; να το βάλω στο κανονικό κλουβάκι του στη διαδρομή; να παρω κάτι να ρο σκεπασω η όχι;
Εμείς κάναμε 12ωρες ταξίδι και είχαμε τον River σε ένα μικρότερο κλουβί ! Κανένα θέμα μόνο που ήθελε να τον χαϊδεύουμε στην περισσότερη διαδρομή!
 
Εμείς κάναμε 12ωρες ταξίδι και είχαμε τον River σε ένα μικρότερο κλουβί ! Κανένα θέμα μόνο που ήθελε να τον χαϊδεύουμε στην περισσότερη διαδρομή!
Ακριβώς κι ο δικός μας.. Όταν έβλεπε να περνάνε φορτηγά στην αρχή μέχρι που τα συνήθισε 😜 και ερχόταν για να κάνει αντίσταση το χέρι μου με το σώμα του ενώ κρατούσε κ το ράμφος στα κάγκελα για να. Τεντωθει🤣
 
Χαίρομαι που περάσατε (και φαίνεται) τέλεια. Οι αναλύσεις για άλλη ώρα, φαίνεστε όλοι φτερωτοί και μη ανανεωμένοι και οπως πρεπει! Και του χρονου ακόμα καλύτερα!
 
Back
Top