Φροντίδα Διακοπές με τον Τζιμάκο (πάροτλετ)

... Θα με περάσουν για τρελή αν τον πάρω μαζί μου στην παραλία; αλλά ποιος με ξερει😜άγνωστη μεταξύ αγνώστων...
Εμείς οι ''τρελοί-τρελές'' τα παίρνουμε παντού μαζί!
Το θέμα είναι να υπάρχει σκιά-δροσιά-να μην ακουμπήσει κάποιο παιδί το κλουβί ή του ανοίξει την πόρτα-να μην υπάρχουν σφήκες-και να καταφέρεις ν΄απολαύσεις το μπανάκι σου, χωρίς αγωνία και άγχος!
Εκτός και ''δώσεις αποστολή'' στα δικά σου πιτσιρίκια, να τον προσέχουν σαν τα μάτια τους...
[automerge]1564428614[/automerge]
. Πάντως μου κάνει εντύπωση που βρήκες ξενοδοχείο στη Χαλκιδική να δέχεται κατοικίδια και μαλιστα με τοση προθυμια 🙂
Έχω παρατηρήσει πως όταν τους πεις: θα έχω κι ένα πουλάκι μαζί...η συμπεριφορά τους είναι εντελώς άσχετη σε σχέση με σκύλο-γάτα...
 
Εμείς οι ''τρελοί-τρελές'' τα παίρνουμε παντού μαζί!
Το θέμα είναι να υπάρχει σκιά-δροσιά-να μην ακουμπήσει κάποιο παιδί το κλουβί ή του ανοίξει την πόρτα-να μην υπάρχουν σφήκες-και να καταφέρεις ν΄απολαύσεις το μπανάκι σου, χωρίς αγωνία και άγχος!
Εκτός και ''δώσεις αποστολή'' στα δικά σου πιτσιρίκια, να τον προσέχουν σαν τα μάτια τους...
Το θετικό είναι ότι φοβάμαι την θάλασσα όσο τίποτα και γι αυτό τον λόγο Σισσυ μου κάθομαι στην ακρουλα... Εεεε θα μαι Η τρελή με το κλουβί στα πόδια μου και θα μιλάω και στον Τζιμακο... ΜΌΝΟ σαν εικόνα πεθαίνω... Ο άντρας μου κ τα μικρά να δεις γέλιο που έχουν να ρίξουν... Άντε μωρέ μια χαρά θα περάσουμε... 😎😂😜
 
Το θετικό είναι ότι φοβάμαι την θάλασσα όσο τίποτα και γι αυτό τον λόγο Σισσυ μου κάθομαι στην ακρουλα...
Μια χαρά θα περάσεις, θα΄χεις και παρέα! 😁
 
Εμείς οι ''τρελοί-τρελές'' τα παίρνουμε παντού μαζί!
Το θέμα είναι να υπάρχει σκιά-δροσιά-να μην ακουμπήσει κάποιο παιδί το κλουβί ή του ανοίξει την πόρτα-να μην υπάρχουν σφήκες-και να καταφέρεις ν΄απολαύσεις το μπανάκι σου, χωρίς αγωνία και άγχος!
Εκτός και ''δώσεις αποστολή'' στα δικά σου πιτσιρίκια, να τον προσέχουν σαν τα μάτια τους...
[automerge]1564428614[/automerge]

Έχω παρατηρήσει πως όταν τους πεις: θα έχω κι ένα πουλάκι μαζί...η συμπεριφορά τους είναι εντελώς άσχετη σε σχέση με σκύλο-γάτα...
Πάντως αυτό πίστευα θα συνέβαινε που λες... Ο άντρας μου λέει όταν του λ
Μια χαρά θα περάσεις, θα΄χεις και παρέα! 😁
Την καλύτερη 👍😜
 
Εμείς οι ''τρελοί-τρελές'' τα παίρνουμε παντού μαζί!
Το θέμα είναι να υπάρχει σκιά-δροσιά-να μην ακουμπήσει κάποιο παιδί το κλουβί ή του ανοίξει την πόρτα-να μην υπάρχουν σφήκες-και να καταφέρεις ν΄απολαύσεις το μπανάκι σου, χωρίς αγωνία και άγχος!
Εκτός και ''δώσεις αποστολή'' στα δικά σου πιτσιρίκια, να τον προσέχουν σαν τα μάτια τους...
[automerge]1564428614[/automerge]

Έχω παρατηρήσει πως όταν τους πεις: θα έχω κι ένα πουλάκι μαζί...η συμπεριφορά τους είναι εντελώς άσχετη σε σχέση με σκύλο-γάτα...
Εγώ το αντίθετο φανταζομουν. Οσο να'ναι οι παπαγάλοι κάνουν περισσότερο θόρυβο απ'ό,τι ένας σκύλος ή μια γάτα.
 
Εμείς οι ''τρελοί-τρελές'' τα παίρνουμε παντού μαζί!
Το θέμα είναι να υπάρχει σκιά-δροσιά-να μην ακουμπήσει κάποιο παιδί το κλουβί ή του ανοίξει την πόρτα-να μην υπάρχουν σφήκες-και να καταφέρεις ν΄απολαύσεις το μπανάκι σου, χωρίς αγωνία και άγχος!
Εκτός και ''δώσεις αποστολή'' στα δικά σου πιτσιρίκια, να τον προσέχουν σαν τα μάτια τους...
[automerge]1564428614[/automerge]

Έχω παρατηρήσει πως όταν τους πεις: θα έχω κι ένα πουλάκι μαζί...η συμπεριφορά τους είναι εντελώς άσχετη σε σχέση με σκύλο-γάτα...
Αυτό πίστευα κι εγώ Ζωή μου έλεγα στον άντρα μου πες για τον παπαγάλο πες για τον παπαγάλο εκείνος σιγά μην έλεγε.. Παίρνω το τηλέφωνο και του το λέω και χωρίς απορία την οποία περιμενα μου είπε φερτον φερτον...
 
Έχω παρατηρήσει πως όταν τους πεις: θα έχω κι ένα πουλάκι μαζί...
Ποτέ σε κανένα ξενοδοχείο δεν τους ''έκοψε'' να με ρωτήσουν για το είδος των πουλιών (δύο είχα-έχω)...Άσχετοι οι περισσότεροι, αλλά κι εγώ δεν επρόκειτο ποτέ να πάω με πουλιά που θα ενοχλούσαν τους άλλους!
 
Θα περιμενουν κανενα μεγαλο παπαγαλο κι εσυ θα τους πας μεριδα απο παπαγαλο 😛
😀. Σε μικρό τσαντάκι που λέμε εγώ σε μικρό κλουβάκι 😂
[automerge]1564429461[/automerge]
Ποτέ σε κανένα ξενοδοχείο δεν τους ''έκοψε'' να με ρωτήσουν για το είδος των πουλιών (δύο είχα-έχω)...Άσχετοι οι περισσότεροι, αλλά κι εγώ δεν επρόκειτο ποτέ να πάω με πουλιά που θα ενοχλούσαν τους άλλους!
Κι εγώ το ίδιο Σισσυ μου αλλά το καημένο ύλη ίσα που ακούγεται...
 
Στην παραλία πάντως κι εμεις φοβομασταν να παρουμε τον Ερνεστο. Πηγαίναμε όμως τα απογευματάκια που δεν καναμε μπανιο και αραζαμε μαζί του στη θαλασσα. Μια χαρα ραχάτι έκανε ο μικρός.
Με το ξενοδοχείο αν και είχαν ανησυχήσει όταν τους είχαμε πει για πουλί, τελικά δεν είχαμε θέμα, έγινε "μασκοτ" ο μικρός. Τριγυρισμένο με παιδάκια το κλουβί του και αυτός το έπαιζε "αρχοντας". Κάτι μου λέει ότι την είχε καταβρει με την προσοχή το ατιμο.

Αγχος θα υπάρχει πάντα, όπως υπάρχει για ένα μικρό παιδί. Όμως πιστεύω οτι μετα το πρώτο ξάφνιασμα ο Τζιμάκος θα απολαύσει τις διακοπές όσο κι εσείς.
 
Ευχαριστούμεεεε... Θα με περάσουν για τρελή αν τον πάρω μαζί μου στην παραλία; αλλά ποιος με ξερει 😜 άγνωστη μεταξύ αγνώστων πάντως το δωμάτιό που κλείσαμε με το που είπα ότι έχω παπαγάλο δεν πρόλαβα να τελειώσω την κουβέντα... Φέρτε τον φέρτε τον μου είπε...
Με harness ή με το κλουβάκι; 🤔 Γίνεται να τον πάρεις; Του κάνει καλό; Μόλις είδα και τα προηγούμενα σχόλια βασικά που υπάρχουν απαντήσεις! 😇😊
 
Με harness ή με το κλουβάκι; 🤔 Γίνεται να τον πάρεις; Του κάνει καλό; Μόλις είδα και τα προηγούμενα σχόλια βασικά που υπάρχουν απαντήσεις! 😇😊
Με το κλουβακι... Δεν το φοράει με τίποτα το harness άσε με... Ειρήνη 😭
 
Με το κλουβακι... Δεν το φοράει με τίποτα το harness άσε με... Ειρήνη 😭
Μωρέ είναι και μικρακος ο δικός σου! Εδώ ο δικός μου και μου φαίνεται μια σταλιτσα για να το φορέσει!
 
Με το κλουβακι... Δεν το φοράει με τίποτα το harness άσε με... Ειρήνη 😭
Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω σχετικά με το harness... Εγώ, που το αγόρασα πριν πάρω τον Μάριο και που εκπαίδευσα άριστα (με 😉 αποδείξεις) δύο πουλιά.
Τζάμπα τ΄αγοράζετε ειδικά όταν έχετε τόσο μικρά πουλάκια. Λογικά, αν καταφέρετε να τα εκπαιδεύσετε, δεν θα πρέπει να το φορέσουν πάνω από 10-15 λεπτά κατά την άποψη μου. Έχει βάρος, σίγουρα δεν θα πρέπει να πετούν φορώντας το και εδώ που τα λέμε το βάλε-βγάλε στο ύπαιθρο (?) δεν είναι ασφαλές.
:)Οπότε Βάσω μου μην ''κλαις'' που δεν το θέλει ο Τζιμάκος, 😜κλάψε για τα χρήματα που... Πέταξες😳
 
Μωρέ είναι και μικρακος ο δικός σου! Εδώ ο δικός μου και μου φαίνεται μια σταλιτσα για να το φορέσει!
Ασε με κ πόσο θέλω να τον έχω έξω από το κλουβί δεν φαντάζεσαι Ειρήνη ❤️️️️️
[automerge]1564507186[/automerge]
Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω σχετικά με το harness... Εγώ, που το αγόρασα πριν πάρω τον Μάριο και που εκπαίδευσα άριστα (με 😉 αποδείξεις) δύο πουλιά.
Τζάμπα τ΄αγοράζετε ειδικά όταν έχετε τόσο μικρά πουλάκια. Λογικά, αν καταφέρετε να τα εκπαιδεύσετε, δεν θα πρέπει να το φορέσουν πάνω από 10-15 λεπτά κατά την άποψη μου. Έχει βάρος, σίγουρα δεν θα πρέπει να πετούν φορώντας το και εδώ που τα λέμε το βάλε-βγάλε στο ύπαιθρο (?) δεν είναι ασφαλές.
:)Οπότε Βάσω μου μην ''κλαις'' που δεν το θέλει ο Τζιμάκος, 😜κλάψε για τα χρήματα που... Πέταξες😳
25 ευρώ Σισσυ μου😭
[automerge]1564507432[/automerge]
Σήμερα αγοράσαμε το κλουβάκι μεταφοράς μας καλά μόλις το είδε κ είχα μέσα πραγματάκια για να πάρω μαζί μου... Μου κόβει κάτι δαγκωνιές λες και φοβήθηκε ότι έχω άλλον συγκάτοικο... Παναγία μου αν πάρω κανένα άλλο θα με κατασπαραξει... Ανέβηκε πάνω κ το εξερεύνησε καλά καλά. Μετά τον πήρα πήγαμε και το απολυμαναμε... Τώρα το έχω δίπλα από το κλουβί του να το συνηθίσει... Πως να ξεκινήσω να τον βάλω μέσα για να μην το φοβαται; έβαλα λιχουδιά αλλά τίποτα... IMG_20190730_201528-1024x576.webpIMG_20190730_201223-1024x576.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πολύ νωρίς για να το συνηθίσει από την πρώτη μέρα. Συνέχισε να βάζεις λιχουδιές και κανένα παιχνιδάκι και πήγαινε τον εσύ εκεί αλλά όχι πολύ κοντα για να μην φοβηθεί. Είναι θέμα χρόνου να το συνηθίσει.
 
Βάλε κάποια γνωστά του παιχνιδάκια ή κάτι που το αγαπάει, μέσα στο κλουβάκι Βάσω. Να ξεκινήσεις σιγά σιγά να τον βάζεις κι εσύ μέσα (με ανοιχτή την πόρτα) και ας ξανα βγαίνει, θα το μάθει, χρειάζεται τον χρόνο του...
 
Ευχαριστώ κορίτσια αυτό θα κάνω... Είπα να το συνηθίσει για να μην του έρθει ξαφνικά κ φοβάται. Για αυτό το πήρα... Είναι καλό για το αμάξι; Άη να το βάλω στο κανονικό του;
 
Εάν χωράει το μεγάλο του κλουβί, βάλτον εκεί Βάσω μου.
Άσε το μικρό για τις βόλτες σας στην παραλία! 😉 Προσπάθησε όμως να τον εξοικειώσεις, ώστε να γνωρίζει πως θα μπαίνει και στο μικρό...
 
Εάν χωράει το μεγάλο του κλουβί, βάλτον εκεί Βάσω μου.
Άσε το μικρό για τις βόλτες σας στην παραλία! 😉 Προσπάθησε όμως να τον εξοικειώσεις, ώστε να γνωρίζει πως θα μπαίνει και στο μικρό...
Αυτό θα κάνω πιστεύω θα χωράει... Ευχαριστώ πολύ Σισσυ μου 😘
 
Back
Top