Φροντίδα Διακοπές με τον Τζιμάκο (πάροτλετ)

Πάρε και κανένα πετσετάκι μαζί σου (λεπτό, κουζίνας ή τραπεζομάντηλου, κομμάτι από παλιό σεντόνι), δεν φαντάζεσαι πόσο χρήσιμο μπορεί να φανεί για σκιά-προστασία από αέρα. Γενικά! Και κάτι για να το στερεώσεις, μανταλάκια-κλιπς κτλ
 
Πάρε και κανένα πετσετάκι μαζί σου (λεπτό, κουζίνας ή τραπεζομάντηλου, κομμάτι από παλιό σεντόνι), δεν φαντάζεσαι πόσο χρήσιμο μπορεί να φανεί για σκιά-προστασία από αέρα. Γενικά! Και κάτι για να το στερεώσεις, μανταλάκια-κλιπς κτλ
Μπράβο βρε Σισσυ ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό.. Οτιδήποτε θυμηθείς γράψε... Σε ευχαριστώ κ πάλι ❤️️️️️
[automerge]1564519030[/automerge]
Στην παραλία πάντως κι εμεις φοβομασταν να παρουμε τον Ερνεστο. Πηγαίναμε όμως τα απογευματάκια που δεν καναμε μπανιο και αραζαμε μαζί του στη θαλασσα. Μια χαρα ραχάτι έκανε ο μικρός.
Με το ξενοδοχείο αν και είχαν ανησυχήσει όταν τους είχαμε πει για πουλί, τελικά δεν είχαμε θέμα, έγινε "μασκοτ" ο μικρός. Τριγυρισμένο με παιδάκια το κλουβί του και αυτός το έπαιζε "αρχοντας". Κάτι μου λέει ότι την είχε καταβρει με την προσοχή το ατιμο.

Αγχος θα υπάρχει πάντα, όπως υπάρχει για ένα μικρό παιδί. Όμως πιστεύω οτι μετα το πρώτο ξάφνιασμα ο Τζιμάκος θα απολαύσει τις διακοπές όσο κι εσείς.
Αυτό πιστεύω κι εγώ κ. Διονυση. Το πρώτο αλλά κ ευχάριστο ξαφνιασμα θα είναι μόνο κ μόνο όταν καταλάβει ότι πάμε κάπου αλλού και τον παίρνουμε μαζί μας... Όταν βγει από το σπίτι με το κλουβί δεν ξέρω πως θα του ρθει... 🤔
 
... Όταν βγει από το σπίτι με το κλουβί δεν ξέρω πως θα του ρθει... 🤔
Θ΄ανοίξει το ματάκι του, θα γίνει πιο μαμάκιας, θα ξυπνήσει το μυαλουδάκι του και όταν επιστρέψετε θα γκρινιάζει για να πάτε ξανά διακοπές 🤪
[automerge]1564521135[/automerge]
Ταξιδεύοντας με τον παπαγάλο μας
Εδώ Βάσω μου, θα βρεις τα πάντα συγκεντρωμένα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν το κλουβί μεταφοράς το έχει συνδέσει με λιχουδιές τώρα... 🤣Μπαίνει συνέχεια μέσα και ψάχνει να φάει; έλεος... Σήμερα για πρώτη φορά έκλεισα την πόρτα τον έβγαλα βεράντα με αυτό το κλουβί για λιγο... Χαλαρός ήταν ούτε στρεσαρισμενος.. Τον έβαλα μετά από λίγο μέσα και άνοιξα την πόρτα μετά από λίγο βγήκε έξω... Αφού ξαναμπηκε μετά από λιγάκι του έκλεισα ξανά την πόρτα και τον έβγαλα στην είσοδο της πολυκατοικίας ήταν ολίγον τι καμπουριασμενος αλλά του μιλούσα και του έλεγα συνέχεια βόλτα βόλτα... Και ψιλοχαλαρωνε για δύο λεπτά όλο αυτό και του άνοιξα ξανά αφού τον έβαλα μέσα... Το θέμα είναι ότι θα φύγουμε έξι τα χαράματα... Πως θα του αλλάξω κλουβί; θα κάνουμε στάση στην Θεσσαλονίκη και θα πιούμε καφέ δεν γίνεται να κουβαλάω το μεγάλο κλουβί... Ούτε να τον αφήσω στο αυτοκίνητο... Αύριο θα τον πάω βόλτα σε μια φίλη μου για να δω αντίδραση...
 
Προσωπικά θα απέφευγα άσκοπες μετακινήσεις. Μόνο το μικρό κλουβί θα του έδινα να το συνηθίσει πριν το ταξίδι.
Μα πως θα καταλάβει όμως βρε Γιώργο ότι είναι για βόλτα; να μην τον πάω λες;
 
Μα πως θα καταλάβει όμως βρε Γιώργο ότι είναι για βόλτα; να μην τον πάω λες;
Δεν ξέρω αν θα του κάνει καλό. Γενικά είμαι της γνώμης "όχι αλλαγή περιβάλλοντος χωρίς λόγο".
Το να δει μια φορά το αυτοκίνητο δε θα έχει τρομερά θετική επίπτωση στο να νιώσει πιο άνετα τη 2η φορά.. Σίγουρα θα στρεσαριστει στην αρχή..
Δεν ξέρω όμως... Ετσι το σκέφτομαι. 🙂
 
Αν διαβασε
Δεν ξέρω αν θα του κάνει καλό. Γενικά είμαι της γνώμης "όχι αλλαγή περιβάλλοντος χωρίς λόγο".
Το να δει μια φορά το αυτοκίνητο δε θα έχει τρομερά θετική επίπτωση στο να νιώσει πιο άνετα τη 2η φορά.. Σίγουρα θα στρεσαριστει στην αρχή..
Δεν ξέρω όμως... Ετσι το σκέφτομαι. 🙂
Αν διαβάσεις το θέμα ταξιδεύοντας με τον παπαγάλο το αναφέρει ότι είναι καλό για να δούμε αντίδραση... Θα σου πω όμως σε τρεις μέρες την προσωπική μου άποψη και πως το πήρε ο μικρός. 👍
 
... Το θέμα είναι ότι θα φύγουμε έξι τα χαράματα... Πως θα του αλλάξω κλουβί; θα κάνουμε στάση στην Θεσσαλονίκη και θα πιούμε καφέ δεν γίνεται να κουβαλάω το μεγάλο κλουβί... *Ούτε να τον αφήσω στο αυτοκίνητο... *Αύριο θα τον πάω βόλτα σε μια φίλη μου για να δω αντίδραση...
Να τον αφήνεις για κάποια ώρα στο μικρό κλουβί Βάσω, να συνηθίζει.
Το βράδυ πριν φύγετε μπορείς να τον κοιμήσεις στο μικρό κλουβί, αφού θα έχει μάθει να κάθετε κάποια ώρα εκεί μέσα, δεν θα έχει πρόβλημα...
*Πολύ καλά θα κάνεις και στις δύο περιπτώσεις!
Δεν ξέρω αν θα του κάνει καλό.
Το να δει μια φορά το αυτοκίνητο δε θα έχει τρομερά θετική επίπτωση στο να νιώσει πιο άνετα τη 2η φορά.. Σίγουρα θα στρεσαριστει στην αρχή..
Δεν ξέρω όμως... Ετσι το σκέφτομαι...
:)
😁Μην τον ακούς! 😱μαμόθρεφτα θα τα κάνει όλα αν βρεθούν στα χέρια του! 😂🤪
 
Χεχεχε! 😜🤣 Έτσι έτσι Σισσυ μου! Να δεις σε λίγο που θα τον βγάλω και για καφέ στη Σαλονικα 😋 θα τον έχω πρώτη μούρη και θα την ανάρτησω είδα για τους χαζοπαπαγαλομπαμπαδες 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Περιμένουμε το φωτορεπορταζ από τις χλιδάτες διακοπες του Τζιμάκου
εννοειται οτι το φωτορεπορταζ θα ειναι αφθονοκ. Διονυση! Ειμαι ακομη κι εγω οεριεργη να δω τι σαντιδρασεισ του
 
... Ειμαι ακομη κι εγω οεριεργη να δω τι σαντιδρασεισ του
Να είσαι σίγουρη πως θα δείξει περιέργεια και όταν ξεθαρέψει θα τα ψέλνει σε όλους και όλα! 😂
 
Να είσαι σίγουρη πως θα δείξει περιέργεια και όταν ξεθαρέψει θα τα ψέλνει σε όλους και όλα! 😂
Ο Ερνέστο τότε στο ξενοδοχείο όταν δεν μαζεύοταν τα παιδάκια γύρω του να τον θαυμάσουν τον έπιαναν τα διαόλια του και τσίριζε μανιασμένα. Οταν κατέφτανε το πλήθος βολτάριζε άνετος σαν λόρδος πέρα δώθε. Είναι κάτι διαολια αυτά... Θα μάθει και η Βάσω 😛
 
Ο Ερνέστο τότε στο ξενοδοχείο όταν δεν μαζεύοταν τα παιδάκια γύρω του να τον θαυμάσουν τον έπιαναν τα διαόλια του και τσίριζε μανιασμένα. Οταν κατέφτανε το πλήθος βολτάριζε άνετος σαν λόρδος πέρα δώθε. Είναι κάτι διαολια αυτά... Θα μάθει και η Βάσω 😛
Πραγματικά, αν ασχοληθεί κάποιος μαζί τους (όλα τα είδη), έχουν τόσο εμφανείς αντιδράσεις και πόσο ίδιες με ορισμένους ανθρώπους! απλά δείχνουν τα συναισθήματα τους έντονα χωρίς φίλτρα, πρωτόγονα και πηγαία...
 
Πραγματικά, αν ασχοληθεί κάποιος μαζί τους (όλα τα είδη), έχουν τόσο εμφανείς αντιδράσεις και πόσο ίδιες με ορισμένους ανθρώπους! απλά δείχνουν τα συναισθήματα τους έντονα χωρίς φίλτρα, πρωτόγονα και πηγαία...
Έτσι ακριβώς, γι' αυτό καταφέρνουν και ξυπνάνε και σε εμάς ενστικτώδη συναισθήματα, πρωτόγονα όπως λες κι εσύ.
 
Λοιπόν δεύτερη μέρα στις διακοπές και ο Τζιμακος έχει προσαρμοστεί άριστα μπορώ να πω... Πιστεύω όπου να ναι πάει αρκεί να είναι μαζί μας. 😜Στο αμάξι μια χαρά... Πιάστηκε βέβαια γιατί ήταν στο μικρό κλουβάκι και μόλις πήγαινε να τεντωθει κουνιόταν το αμάξι και ο καημενος κράταγε το κάγκελο του κλουβιού με το ράμφος του... Φώτο δεν έχω γιατί είχα το κλουβί στα χέρια μου... Σαν χαζό παπαγαλομανα κοιτούσα να δω πως θα το πάρει... Και χαδακια όλη την ώρα το μωρό μου μια χαρά... Τον έβγαλα και έξω αλλά όχι πολύ ώρα γιατί φοβάμαι μην χτυπήσει... Έχει έναν καθρέφτη μεγάλο και στο τσακ την γλύτωσε...

Από λαμβάνοντας την πανέμορφη και γαλήνια φύση...

IMG_20190808_200301-768x1365.webpIMG_20190808_173221-768x1365.webpIMG_20190809_145013-768x1365.webpIMG_20190809_162146-768x1365.webp
 
Τέλεια! Πολύ ωραία! Όλα πήγαν καλά! Και βλέπω οτι περνάτε πολύ όμορφα και ξέγνοιαστα! Καλή συνέχεια στις διακοπές σας! 🙂
Ευχαριστούμε Αμβρόσιε... Τώρα πίνουμε καφεδάκι 😀 IMG_20190809_173853-768x1365.webp
[automerge]1565362226[/automerge]
Εντωμεταξύ λέει τσουκου τσουκου και κάνουμε μυτούλα.. 😀Μου δίνει πολλά φιλάκια και κάνει ήχους π. χ. Από το air-condition το τικ με έχει τρελάνει... Έχει ξετρελαθεί με τους ήχους της φύσης παιδιά... Χαίρεται αφάνταστα...
 
Back
Top