Φροντίδα Διαμόρφωση ζευγαρώστρας για πάροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ζωή στον Σαχαμπ πηγές καθόλου ή κάθεσαι κ την χαζεύεις;😀 πλάκα κάνω...όχι γιατί εγώ λατρεύω Σαχαμπ 😍
Βάσω μου πρώτη μέρα και κοντεύω να πέσω απο τα πόδια μου. Πέντε λεπτά στο ένα δωμάτιο και πέντε στο άλλο. Πηγαινοέρχομαι εγώ και μαζί κουβαλάω και τα βιβλία για να διαβάζω και φυσικά μαζί μου πηγαινοέρχεται και η Ζιζή. Λες και δουλειά και διδακτορικό δεν ήταν αρκετά, πρόσθεσα και κάτι ακόμη 😏 όλα για τον Σαχαμπ!


Εγώ την 1η μέρα δεν τον πλησίασα καθόλου... Καθόλου όμως... Και έφαγε το απόγευμα την ημέρα που τον πήρα... Βάλε μπόλικη τροφή να τη δει να λιγουρευτεί... :)
Τρεις ταιστρες έχει. Στη μια έχει τροφή, στην άλλη αυγοτροφη και στην τρίτη πελλετς. Την έκοψε η λορδα και ξέχασε και δισταγμούς και άγχη. Πέρασε μια βόλτα από όλες τις ταιστρες και έφαγε και τώρα καταστρέφει το παιχνίδι. Μόνο νερό δεν ήπιε αλλά φαντάζομαι ότι απλά δεν θέλει.
 
Στη μια έχει τροφή, στην άλλη αυγοτροφη και στην τρίτη πελλετς. Την έκοψε η λορδα και ξέχασε και δισταγμούς και άγχη. Πέρασε μια βόλτα από όλες τις ταιστρες και έφαγε και τώρα καταστρέφει το παιχνίδι.
Άδικα αγχώθηκες!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Μόλις κοιμήθηκε το αχλαδακι μου. Μέχρι τώρα έτρωγε. Δυσκολη η αποχή όλη την ημέρα 🤣
Ήπιε και νεράκι και από αύριο λογικά θα αρχίσει να μας παίρνει τα αυτιά.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Μόλις κοιμήθηκε το αχλαδακι μου. Μέχρι τώρα έτρωγε. Δυσκολη η αποχή όλη την ημέρα 🤣
Ήπιε και νεράκι και από αύριο λογικά θα αρχίσει να μας παίρνει τα αυτιά.
Ειναι ηρεμο; Βγαινει εξω;Καλος σας βρηκε...
 
Ειναι ηρεμο; Βγαινει εξω;Καλος σας βρηκε...
Σε ευχαριστώ. Είναι άγριο όπως ήταν και ο Σαχαμπ. Εδώ δεν ταιζουν τα παροτλετ με κρέμα για να είναι σε θέση να ζευγαρωσουν αργότερα (έτσι λένε, δεν ξέρω αν ισχύει).
Αφού συνηθίσει το νέο της σπίτι θα αρχίσω να την πλησιάζω ώστε να εξημερωθεί.
 
Είναι άγριο όπως ήταν και ο Σαχαμπ. Εδώ δεν ταιζουν τα παροτλετ με κρέμα για να είναι σε θέση να ζευγαρωσουν αργότερα

Ασχετο λιγο αλλα θα σκασω αν δεν ρωτησω... Τα ημερα δεν ζευγαρωνουν; Δλδ αν εχεις ζευγαρι εξημερωμενο δεν ζευγαρωνει η δεν εξημερωνεται πληρως το ζευγαρι;
 
Ασχετο λιγο αλλα θα σκασω αν δεν ρωτησω... Τα ημερα δεν ζευγαρωνουν; Δλδ αν εχεις ζευγαρι εξημερωμενο δεν ζευγαρωνει η δεν εξημερωνεται πληρως το ζευγαρι;
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε πάντως γενικά εδώ ταιζουν με κρέμα όλα τα πουλιά και ειδικα τα κοκατιλ χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Δεν ταιζουν με κρέμα αποκλειστικά τα παροτλετ επειδή είναι περίεργα πουλιά και έτσι κι αλλιώς παρουσιάζουν συχνότερα από άλλα είδη προβλήματα κατά την αναπαραγωγή. Το πρόβλημα δεν είναι αν το πουλάκι θα είναι εξημερωμενο, αλλά ταισμενο με κρέμα. Πχ ο Σαχαμπ που εξημερώθηκε από εμένα μπορεί να ζευγαρώσει όπως και η Σαχαμπαινα που θα εξημερωθεί τώρα, αν εξημερωθεί. Όταν όμως αφαιρούνται από τη φωλιά πολύ μικρά για να ταιστουν με κρέμα και να πουληθούν ημέρα, τότε αντιμετωπίζουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή.
 
Ασχετο λιγο αλλα θα σκασω αν δεν ρωτησω... Τα ημερα δεν ζευγαρωνουν; Δλδ αν εχεις ζευγαρι εξημερωμενο δεν ζευγαρωνει η δεν εξημερωνεται πληρως το ζευγαρι;

Σαφώς και ζευγαρώνουν. Τα πουλάκια που έχουν όμως μεγαλώσει αποκλειστικά με κρέμα αλλά κυρίως μόνα τους κι όχι με άλλα πουλάκια σαν κοπάδι, δυσκολεύονται συχνά να ταιριάξουν με τους ομοίους τους και έχουν μερικές φορές προβλήματα στην αναπαραγωγή όπως το να σπάνε τα αυγά τους, να επιτίθενται στα μικρά τους ή στο ταίρι τους. Αυτό δεν είναι σαφώς κανόνας αλλά συμβαίνει συχνά.
 
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε πάντως γενικά εδώ ταιζουν με κρέμα όλα τα πουλιά και ειδικα τα κοκατιλ χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Δεν ταιζουν με κρέμα αποκλειστικά τα παροτλετ επειδή είναι περίεργα πουλιά και έτσι κι αλλιώς παρουσιάζουν συχνότερα από άλλα είδη προβλήματα κατά την αναπαραγωγή. Το πρόβλημα δεν είναι αν το πουλάκι θα είναι εξημερωμενο, αλλά ταισμενο με κρέμα. Πχ ο Σαχαμπ που εξημερώθηκε από εμένα μπορεί να ζευγαρώσει όπως και η Σαχαμπαινα που θα εξημερωθεί τώρα, αν εξημερωθεί. Όταν όμως αφαιρούνται από τη φωλιά πολύ μικρά για να ταιστουν με κρέμα και να πουληθούν ημέρα, τότε αντιμετωπίζουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή.
Ok... Καταλαβα την διαφορα! Απο οταν ειναι μωρα μεχρι την ενηλικιωση και μετα το ζευγαρωμα μου φαινεται πολυς καιρος για να σχετιζεται...
[automerge]1549834538[/automerge]
Σαφώς και ζευγαρώνουν. Τα πουλάκια που έχουν όμως μεγαλώσει αποκλειστικά με κρέμα αλλά κυρίως μόνα τους κι όχι με άλλα πουλάκια σαν κοπάδι, δυσκολεύονται συχνά να ταιριάξουν με τους ομοίους τους και έχουν μερικές φορές προβλήματα στην αναπαραγωγή όπως το να σπάνε τα αυγά τους, να επιτίθενται στα μικρά τους ή στο ταίρι τους. Αυτό δεν είναι σαφώς κανόνας αλλά συμβαίνει συχνά.
Αυτο ναι... Θα μπορουσε να ισχυει οντως!
 
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε πάντως γενικά εδώ ταιζουν με κρέμα όλα τα πουλιά και ειδικα τα κοκατιλ χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Δεν ταιζουν με κρέμα αποκλειστικά τα παροτλετ επειδή είναι περίεργα πουλιά και έτσι κι αλλιώς παρουσιάζουν συχνότερα από άλλα είδη προβλήματα κατά την αναπαραγωγή. Το πρόβλημα δεν είναι αν το πουλάκι θα είναι εξημερωμενο, αλλά ταισμενο με κρέμα. Πχ ο Σαχαμπ που εξημερώθηκε από εμένα μπορεί να ζευγαρώσει όπως και η Σαχαμπαινα που θα εξημερωθεί τώρα, αν εξημερωθεί. Όταν όμως αφαιρούνται από τη φωλιά πολύ μικρά για να ταιστουν με κρέμα και να πουληθούν ημέρα, τότε αντιμετωπίζουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή.
Από τη προσωπική μου εμπειρία θα σοιυ πω και όσον αφορά τα κοκατίλ... Οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όλα μου τα ζευγάρια είναι ταϊσμένα με κρέμα και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στο να φτιάξω ζευγάρι ή κατα τη διαδικασία της αναπαραγωγής... Δένουν σα ζευγάρι κανονικά,ζευγαρώνουν, κλωσσάνε και ταΐζουν κανονικά... Αντίθετα "άγριο" (ταϊσμένο από τους γονείς του) ζευγάρι που είχα ήταν πιο δύστροπο και πιο δύσκολο σε μένα στη διαχείριση του. Μεγαλύτερη αναστάτωση στο κλουβί κατά τη φροντίδα του.. Ελλειπή παρακολούθηση της φωλιάς λόγο επιθετικής συμπεριφοράς και κάποια ατυχήματα στη φωλιά από μικροτσακίσματα σε αυγά.. Και για να είμαι ακριβής μιλάω για πουλάκια που ταΐστηκαν από εμένα μετά από τις 20-25 ημέρες ζωής τους και όχι από μικρότερη ηλικία.

Να σου ζησει η μικρή, πανέμορφη!
 
Από τη προσωπική μου εμπειρία θα σοιυ πω και όσον αφορά τα κοκατίλ... Οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όλα μου τα ζευγάρια είναι ταϊσμένα με κρέμα και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα στο να φτιάξω ζευγάρι ή κατα τη διαδικασία της αναπαραγωγής... Δένουν σα ζευγάρι κανονικά,ζευγαρώνουν, κλωσσάνε και ταΐζουν κανονικά... Αντίθετα "άγριο" (ταϊσμένο από τους γονείς του) ζευγάρι που είχα ήταν πιο δύστροπο και πιο δύσκολο σε μένα στη διαχείριση του. Μεγαλύτερη αναστάτωση στο κλουβί κατά τη φροντίδα του.. Ελλειπή παρακολούθηση της φωλιάς λόγο επιθετικής συμπεριφοράς και κάποια ατυχήματα στη φωλιά από μικροτσακίσματα σε αυγά.. Και για να είμαι ακριβής μιλάω για πουλάκια που ταΐστηκαν από εμένα μετά από τις 20-25 ημέρες ζωής τους και όχι από μικρότερη ηλικία.

Να σου ζησει η μικρή, πανέμορφη!
Τα κοκατιλακια, τους μονκ, τους Αλεξανδρινούς και γενικά όλους τους παπαγάλους τους ταιζουν με κρέμα. Μόνο τα παροτλετ δεν ταιζουν με κρέμα.

Σε ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Back
Top