Ασθένειες Διαρροια και καρινα σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andreas77
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andreas77

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2010
Μηνύματα
8
Πόλη
Κερατσίνι
καλησπέρα έχω αυτό το αρσενικό καναρινί εδώ και 2 εβδομαδες.. Το είχε μια φίλη στη Θεσσαλονίκη σε ένα κλουβί μαζί με ένα άλλο αρσενικό για αρκετό καιρό όπως μου ειπε.. Μαλωναν συνέχεια.. Ετσι τα χώρισα και άρχισα να το παρατηρω.. Ειχε διάρροια και έτσι το πήγα σε ένα πετ σοπ.. Εκει μου είπαν ότι έχει κάνει και καρινα.. Μου έδωσε αντιβίωση nifuramycin και βιταμίνες για την πτεροροια nekton-bio. Το πουλί μέρα μεσημέρι έκλεινε τα μάτια του η κούρνιαζε το κεφάλι στα φτερά.. μία μέρα είδα και πούπουλα κάτω αρκετα.. Μου είπε να του βάλω 4 μέρες αντιβίωση και μετά 2 μέρες νεκτον-βιο. Βελτιώθηκε η κατάσταση του αλλά είχε λίγο διάρροια ακομη.. Ετσι τον πήρα τηλ. και μου είπε να του βάλω 3 μέρες ακόμη αντιβίωση... Οι κουτσουλιές του είναι καλυτερα τώρα και το πουλί είναι ζωηρό αλλά δε ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο.. Του βαζω την τροφη versele-laga prestige και ασπρη αυγοτροφη.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Image.webp 10.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Όσες μέρες του δίνεις αντιβίωση να βγάλεις το σουπιοκόκαλο από το κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
πάλι καλά εχθές του το έβαλα.. Πλεον του δίνω μόνο νερο.. Ευχαριστώ για την πληροφορία
 
Άσπρη αυγοτροφη; Αν ειναι αυτή η χύμα όπως ειναι στον κάδο μόνο παχαίνει επίσης μη δώσεις λαχανικά στο πουλί!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ανδρέα μου αρχικά καλώς ήρθες! Από το βίντεο βλέπω ένα υγιές και πολύ όμορφο και περιποιημένο πουλάκι! Μπράβο σου που το έχεις σε ένα καθαρό κλουβί σε ένα καθαρό χώρο με πολύ καλή τροφή και φροντίδα και αγάπη! Ο μικρός σου είναι ένα κίτρινο μωζαίκ καναρινάκι και να το χαίρεσαι!

Στο ψητό τώρα. Δώσε για 2 μέρες μόνο νερό και σποράκια. Μετά βγάλε ξανά κουτσουλιές και κοιλιά και στέρνο του πουλιού για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται! Οι κουτσουλιές του δεν είναι πολύ καλές...

Και επειδή το αγαπάς και το φροντίζεις τόσο πολύ θα σου πω πολύ φιλικά πως όταν αρρωσταίνει καναρινάκι σου να το πηγαίνεις σε πτηνίατρο και όχι στο πετ σοπ. Δεν έχουν ιδέα από πουλάκια και ασθένειες και πουλάνε φάρμακα για το κέρδος τους και όχι για να κάνουν καλά τα καναρίνια μας. Και άλλη φορά μην δίνεις αντιβιώσεις και φάρμακα χωρίς γνώμη γιατρού ή τουλάχιστον κάποιου ειδικού στα πτηνά! 😉

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Πληροφοριακα οι γονεις του πουλιου ηταν... απο θηλυκο ασπρο με μαύρο σκουφί και το αρσενικο.. Κιτρινο-καφε χωρις σκουφι (οι γονεις του πατερα.. Το θηλυκο, απο κιτρινο με καφε σκουφι και το αρσενικο.. σκετο καφε χωρις σκουφι) τα αναφερω απλα επειδη ρωτησα και τα εμαθα... Του δινω σκετο νερο εδω και 4 ημερες.. Τι αυγοτροφη προτεινετε; και οτι αλλο ειναι απαραιτητο μελλοντικά για την διατροφη του. Δε μπορεσα να βγαλω καλυτερες φωτογραφιες. Ευχαριστώ.

ξεχασα να πω.. Πως τα παιδια στο πετ στη θεσσαλονικη ειναι και εκτροφεις ειχαν ενα σορο βραβεια κρεμασμενα... Το πρωτο που εκαναν ηταν να πλησιασουν το πουλι στο αυτι για να δουν λεει πως αναπνεει. Τις πρωτες δοσεις αντιβιωσης τις εβαλε δωρεαν μετα αγορασα το φακελακι τους εμπιστευτικα πιο πολυ απο εναν κτηνιατρο που εχει αναφερει και καποιο μελος εδω στην σελιδα με τους γιατρους ο οποιος οταν του πηγα με ενα φιλο ενα καναρινι που ειχε χασει τα πουπουλα τριγυρω απο το λαιμο του μας γεμισε ενα σορο φαρμακα και δεν ειδε προκοπη επισης μια αλη φορα του πηγαμε 2 νεαρα καναρινια για να μας πει αν ειναι αρσενικα η θηλυκα και ειπε κοιταχτε να δειτε εγω ειμαι γιατρος και πληρωνομε γιαυτο..ζητησε 10 ευρο και για τα 2.. Δεν μας ξαναειδε ποτε.

1.webp 2.webp Image3.webp
 
τι αυγοτροφη προτεινετε;
https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/

και οτι αλλο ειναι απαραιτητο μελλοντικά για την διατροφη του.
Χόρτα, λαχανικά, φρούτα κτλ καλά πλυμένα και στεγνωμένα! Δες εδώ μια λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Λαχανικά-και-φρούτα-που-μπορουμε-να-δίνουμε-στα-καναρινια-μας.15920/
Επίσης βότανα, αποξηραμένα ή χλωρά, και βλαστωμένους σπόρους
( https://community.petbirds.gr/threads/Σπόροι-φυτρώματος-Βλαστωμένοι-σπόροι-φύτρα.17682/ ) αν έχεις χρόνο να φτιάξεις!
Όλα αυτά με μια καλή συσκευασμένη τροφή, την αυγοτροφή από πάνω ή σκέτο βραστό αυγό αν δεν έχεις χρόνο και καθαριότητα στο κλουβί και θα σου χαρίσει πολλά χρόνια παρέα!

Το κλουβί του που το έχεις; :)

Αφού τα παιδιά είναι εκτροφείς με πολλά βραβεία θεωρούνται ότι ξέρουν από καναρίνια, οπότε καλά κάνεις και τους εμπιστεύεσαι! 😉

1-jpg.35241
2-jpg.35242
image3-jpg.35243
Η κοιλιά του και η καρίνα του είναι μια χαρά! Βλέπω λίγο λίπος που δεν είναι απαραίτητα κακό! Και οι κουτσουλιές είναι μια χαρά! Στερεές και όχι υδαρές! Ίσως λίγο τα ούρα πιο κιτρινωπά αλλά μην ανησυχείς... μπορείς για λίγες μέρες να του κάνεις τσάι από βότανα και να του βάλεις για λίγες μέρες αντί για σκέτο νερό! Θα του κάνει πολύ καλό! Εδώ πως φτιάχνεται: https://community.petbirds.gr/threads/Τσάι-βοτάνων-για-προληπτική-και-θεραπευτική-χρήση.19081/
 
ευχαριστω για τον χρονο σου... σημερα το πρωι κελαηδησε για λιγο... Οταν λεμε μωζαικ ειναι ρατσα καναρινιων η λογο χρωματισμου λεγεται ετσι;. Το κλουβι το εχω ...
το πρωι εδω
0911133447.webp 0911131743.webp
και το βραδυ εδω
0911133233.webp
 

Συνημμένα

  • 0911133447.webp
    0911133447.webp
    19,8 KB · Προβολές: 62
σημερα το πρωι κελαηδησε για λιγο...
Είδες; Συνηθίζει σιγά σιγά! 😉

οταν λεμε μωζαικ ειναι ρατσα καναρινιων η λογο χρωματισμου λεγεται ετσι;
Είναι συγκεκριμένη ράτσα και ανήκει στα καναρίνια χρώματος. 👍

το κλουβι το εχω ...
το πρωι εδω
0911133447-jpg.35247
0911131743-jpg.35249

και το βραδυ εδω
0911133233-jpg.35250
Με την τέντα είναι μια χαρά! Δεν υπάρχει φόβος για κανένα ιπτάμενο αρπακτικό! Γι αυτό σε ρώτησα! 😉
 
@andreas77 θα σου πρότεινα να κάνεις αντικατάσταση στις πατήθρες που έχεις με στρογγυλές αλλά και να βγάλεις την μια από τις τρεις. Ειδικά αυτή που έχεις βάλει ψηλά και σχηματίζεται ένα τρίγωνο.
 
@andreas77 θα σου πρότεινα να κάνεις αντικατάσταση στις πατήθρες που έχεις με στρογγυλές αλλά και να βγάλεις την μια από τις τρεις. Ειδικά αυτή που έχεις βάλει ψηλά και σχηματίζεται ένα τρίγωνο.
Πολύ σωστά! Ξύλινες πατήθρες είναι ότι πρέπει!
 

Συνημμένα

  • patithres.webp
    patithres.webp
    3,2 KB · Προβολές: 2
Αλίκη @alicedros , σαν πρώτο βήμα ας βάλει πλαστικές που είναι και εύκολες στην καθαριότητα.
 
Back
Top