Ασθένειες Διαρροια σε καρδερινα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giannis l
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giannis l

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2009
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
γεια σας παιδια
μια απο τις καρδερινες μου εχει εδω και αρκετο καιρο διαρροια.
δεν δειχνει αρρωστη εκτος απο αυτο. η διαρροια εχει χρωμα οπως οι κουτσουλιες αλλα αρεαιες.
η αληθεια ειναι πως της εχω δωσει αρκετα φαρμακα και προβιοτικα οπως esb ,finicoc ,liviferm , ηλεκτρολητη, ψωμακι με γαλα χωρις στην ουσια να ξερω τι εχει.
την εχω αγορασει απο pet shop και σιγουρα ειναι πιασμενη.
τωρα περιμενω το σαββατο που θα παω στο χωριο και θα την αφησω αν δεν της εχει περασει.
εκει σιγουρα θα γινει καλα απο τα φαρμακα της φυσης
 
εκει σιγουρα θα γινει καλα απο τα φαρμακα της φυσης
Θες να μας αναφέρεις με ποιo-αποδεδειγμένο-
τρόπο γίνοντε καλά οι άρρωστες καρδερίνες,
μετά την απελευθέρωσή τους;
 
Γιάννη το πουλί έχει γίνει φαρμακαποθήκη με τόσα που έχει πάρει τι να το κάνει το φαρμακείο της φύσης; Ένα γιατρό χρειάζεται μάλλον και όχι φάρμακα στα τυφλά.
 
οι αποψεις σας μου ειναι σεβαστες και θα με βοηθησουν να παρω τη σωστη αποφαση
δεν εχω καποιο αποδεδειγμενο τροπο να αποδειξω πως θα γινει καλα στη φυση αν και το πιστευω.
το πουλι δεν δειχνει να ειναι αρρωστο. απ οτι εχω διαβασει τα πουλια οταν εχουν στρεσ μπορει να εμφανισουν διαρροια.
και επειδη το πουλι ειναι πολυ αγριο για κλουβι ετσι πηρα την αποφαση αυτη τωρα που το πουλι εχει ολες του τις δυναμεις. η γνωμη μου ειναι πως αν αρρωστησει το πουλι με ολα τα συμπτωματα δυσκολα γινεται καλα.
 
εψαξα και βρηκα 2 κτηνιατρους για πτηνα.
θα τους παρω αυριο τηλεφωνο να κανονισω να το δει καποιος.
και μακαρι να μην ειναι τιποτα σοβαρο
 
Πολύ καλύτερο από το να το αφήσεις χωρίς να είσαι σίγουρος αν έχει κάτι. Ακόμη και τίποτε να μην είχε στην αρχή μετά από αντιβίωση δεν έχει όλες τις δυνάμεις της. Αν προσθέσεις και το στρες τότε είναι πολύ πιθανό πλέον κάτι να έχει. Αυτό που έπαθες με την καρδερίνα είναι ένας από τους λόγους που δεν παίρνουμε πιασμένα αγριοπούλια. Τα περισσότερα τα χάνεις από στρες το οποίο αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό τους και τα κάνει ευάλωτα σε οποιαδήποτε ασθένεια συναντήσουν. Μακάρι να γίνει καλά το πουλί και μακάρι αν γίνει καλά να πάρεις τη σωστή απόφαση και να την πας μια βόλτα στο χωριό σου, για να την αφήσεις υγιή πλέον.
 
Παντως μπραβο που καποιες φορες πιανουν τοπο οι σωστες συμβουλες! Κατι με τους υγιεις σπορους σε ευφορο εδαφος μου θυμιζουν! Τι ομορφο που θα ειναι αν αντι για ενα ακομα πεθαμενο πουλακι αδικα, καταφερεις να το ελευθερωσεις γερο και ευτυχισμενο εκει που ανηκει! Παλι δικο σου θαναι και για παντα!
 
Θες να μας αναφέρεις με ποιo-αποδεδειγμένο-
τρόπο γίνοντε καλά οι άρρωστες καρδερίνες,
μετά την απελευθέρωσή τους;
γεια σου Χαρη.ρωτας συνεχεια οποιον σου λεει για αμολημα αρρωστου πουλιου το τροπο με τον οποιο ανναρωνει. Με ειχες ρωτησει και μενα και αν και ο τροπος δεν ειναι ακριβως γνωστος, ειχα την αποδειξη απο απειρες περιπτωσεις. Αφηνα τα πουλια αρρωστα και μετα απο λιγες μερες τα επιανα και εκει που οι κοιλιες τους ηταν τουμπανο μετα ηταν φυσιολογικες. Γιατι εισαι τοσο δυσπιστος; Εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε οσο το δυνατον περισοτερους να απελευθερωνουν τα αγριοπουλα τους με το πρωτο συμπτωμα αδιαθεσιας αντι να τα πλακωνουν στα φαρμακα και συνηθως να τα χανουν...
 
ειχα την αποδειξη απο απειρες περιπτωσεις. Αφηνα τα πουλια αρρωστα και μετα απο λιγες μερες τα επιανα και εκει που οι κοιλιες τους ηταν τουμπανο μετα ηταν φυσιολογικες
Κατ' αρχάς, δεν θυμάμαι να είχες αναφέρει τα παραπάνω.
Ίσως δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου.
Για να καταλάβω, αν καταλαβαίνω καλά αυτό που
σαφέστατα αναφέρεις παραπάνω...
Λες ότι κατά καιρούς είχες άρρωστα αγριοπούλια,
τα απελευθέρωνες στη φύση,
μετά από κάποιο διάστημα τα... Ξαναέπιανες
& αυτά ήταν υγιή;
Υ. Γ.: Η "δυσπιστία" οφείλεται στα λεγόμενα γιατρών,
πιθανόν & στην κοινή λογική,
αλλά αυτά θα διευκρινιστούν μετά την απάντησή σου...
 
Γιάννη τα φορούσες και δαχτυλίδι; Πως τα αναγνώριζες δηλαδή μετά την απελευθέρωση; Και για την ακρίβεια εδώ μέσα δεν λέμε να αφήνουν τα άρρωστα αγριόπουλα αλλά ΌΛΑ τα αγριόπουλα. Να μην έχει ο κόσμος πουλιά γεννημένα στη φύση. Ουτοπικό ίσως αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει να το προσπαθούμε και αρκετοί εδώ μέσα να το εφαρμόζουμε. Κι εγώ αγόραζα αγριοπούλια και είχα αρκετά, εδώ μέσα άλλαξα νοοτροπία, άρα κάτι γίνετε προς το καλό.
 
εν ολιγης για να μην εχουμε παλι τα γνωστα περι παραβασης κανονων χρησιμοποιουσα τα φουσκωμενα ως ελευθερες φιντες. Αναγνωριζεις ενα φουσκωμενο πουλι που αφησες ακομα και απο το οτι το πλησιαζεις χωρις να φευγει. Τετοια πουλια ειχε τυχει μεχρι και μια βδομαδα ναμην απομακρυνονται απο το σημειο που τις αφηνα. Οταν εβλεπα οτι ειχαν ξεφουσκωσει τις επιανα για να δω τις κοιλιες τους και ηταν μια χαρα. Ας μη θεωρηθουν αυτα που ειπα οδηγιες για συλληψη πουλιων αλλα ο τροπος με τον οποιο εβγαλα το προσωπικο συμπεραρασμα οτι ενα ασθενες πουλι γινετα καλα στ φυση..
 
σιγουρα μπορει να υπαρχουν ασθενειες τις οποιες ενα πουλι απο ενστικτο να τις αντιμετωπιζει τρωγοντας πιθανον καποιο βοτανο αλλα δεν ειναι ολες οι αρρωστιες ιδιες και μια τετοια ενεργεια απελευθερωσης αρρωστων πουλιων ενεχει μεγαλο ρισκο.

ανεξαρτητα απο τα παραπανω θα ηθελα να σε ρωτησω, τα πουλακια που ξαναεπιανες ξαναεμφανιζαν ξανα αργοτερα παρομοια συμπτωματα;

*δεν θα παω την κουβεντα αλλου αν και θα μπορουσα γιατι με εχεις πεισει απο το παρελθον οτι ο κοπος ειναι ματαιος :) 😉
 
εν ολιγης για να μην εχουμε παλι τα γνωστα περι παραβασης κανονων χρησιμοποιουσα τα φουσκωμενα ως ελευθερες φιντες. Αναγνωριζεις ενα φουσκωμενο πουλι που αφησες ακομα και απο το οτι το πλησιαζεις χωρις να φευγει. Τετοια πουλια ειχε τυχει μεχρι και μια βδομαδα ναμην απομακρυνονται απο το σημειο που τις αφηνα. Οταν εβλεπα οτι ειχαν ξεφουσκωσει τις επιανα για να δω τις κοιλιες τους και ηταν μια χαρα. Ας μη θεωρηθουν αυτα που ειπα οδηγιες για συλληψη πουλιων αλλα ο τροπος με τον οποιο εβγαλα το προσωπικο συμπεραρασμα οτι ενα ασθενες πουλι γινετα καλα στ φυση..
Βρε Γιάννη!
Δεν σε γνωρίζω προσωπικά ούτε και δικαιούμαι να σε κρίνω. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε.
Αυτό που έγραψες για τα άρρωστα που με την απελευθέρωση γίνονται όχι μόνο υγιή αλλά και αισθητά πιο κοινωνικοποιημένα απλά "δεν υπάρχει" που λέει η νεολαία.
Προσπαθώ να στο γράψω όσο πιο κομψά γίνεται φίλε μου. Θα το διαβάσουν πολλοί και θα γελάσουν περισσότεροι. Ευτυχώς που είναι απίστευτα δύσκολο να φτάσει σε πχ Ιταλικά αυτιά και μάτια το συγκεκριμένο γιατί θα μας πετάγανε "πομοντορίνια"!
Θέλω να με πιστέψεις ότι η διάθεση μου είναι φιλική και μόνο ως τέτοια θα ήθελα να εκληφθεί!
 
2 φορες μονο ειχα ξαναβαλει στο κλουβι τετοια πουλια. Τα πουλια ξαναφουσκωσαν πολυ γρηγορα, μετα απο 2 με 3 μερες. Οσο για τον ματαιο κοπο που ειπες θελω να δηλωσω οτι δεν ειμαι πουλοπιαστης ουτε καν περιστασιακα οπως ημουν μεχρι πριν δυο τρια χρονια. Για κανα φετειναρι τον αυγουστο μη φανταστεις τιποτα σπουδαιο!
 
Βρε Γιάννη!
Δεν σε γνωρίζω προσωπικά ούτε και δικαιούμαι να σε κρίνω. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε.
Αυτό που έγραψες για τα άρρωστα που με την απελευθέρωση γίνονται όχι μόνο υγιή αλλά και αισθητά πιο κοινωνικοποιημένα απλά "δεν υπάρχει" που λέει η νεολαία.
Προσπαθώ να στο γράψω όσο πιο κομψά γίνεται φίλε μου. Θα το διαβάσουν πολλοί και θα γελάσουν περισσότεροι. Ευτυχώς που είναι απίστευτα δύσκολο να φτάσει σε πχ Ιταλικά αυτιά και μάτια το συγκεκριμένο γιατί θα μας πετάγανε "πομοντορίνια"!
Θέλω να με πιστέψεις ότι η διάθεση μου είναι φιλική και μόνο ως τέτοια θα ήθελα να εκληφθεί!
ασχολησου με τα καναρινακια σου και ασε τις καρδερινες για αλλους, φιλικα το λεω!
 
εν ολιγης για να μην εχουμε παλι τα γνωστα περι παραβασης κανονων χρησιμοποιουσα τα φουσκωμενα ως ελευθερες φιντες. Αναγνωριζεις ενα φουσκωμενο πουλι που αφησες ακομα και απο το οτι το πλησιαζεις χωρις να φευγει. Τετοια πουλια ειχε τυχει μεχρι και μια βδομαδα ναμην απομακρυνονται απο το σημειο που τις αφηνα. Οταν εβλεπα οτι ειχαν ξεφουσκωσει τις επιανα για να δω τις κοιλιες τους και ηταν μια χαρα. Ας μη θεωρηθουν αυτα που ειπα οδηγιες για συλληψη πουλιων αλλα ο τροπος με τον οποιο εβγαλα το προσωπικο συμπεραρασμα οτι ενα ασθενες πουλι γινετα καλα στ φυση..
Προφανώς άφηνες πουλιά που πρόσφατα είχες πιάσει και το μόνο που είχαν ήταν στρες από τον εγκλωβισμό. Όταν ξεφούσκωναν και ήταν μια χαρά σε άφηναν να τις πιάσεις ή καθόντουσαν ακόμη στο σημείο που τις άφησες! Μόνο βαλσαμωμένες θα το έκαναν αυτό. Και αφού έμεναν στο ίδιο σημείο πως γιατρευόντουσταν, με τον αέρα; Ή βολτάριζαν έπαιρναν τα φάρμακά τους και επέστρεφαν μετά; Έχω αφήσει πουλιά φουσκωμένα στο παρελθόν (όταν δεν γνώριζα) και ενώ στο κλουβί δεν κουνιόντουσαν, μόλις τα άφηνα πετούσαν καμιά 20αριά μέτρα. Και ακόμη κι αυτά που ήταν χάλια και έμεναν εκεί την άλλη μέρα ήταν εξαφανισμένα. Μια εβδομάδα αν κάτσει σε ένα σημείο το πουλί ή θα πεθάνει από την πείνα ή θα το φάει ότι περάσει (σκύλος, γάτα, ποντίκι, κουκουβάγια, αρπακτικό κλπ). Υπάρχουν βότανα και σπόροι που βοηθάνε τα πουλιά στη φύση να προστατεύονται από διάφορες ασθένειες αλλά ένα πουλί που ήδη είναι άρρωστο δεν μπορεί να τα βρει. Προληπτικά λειτουργούν όλα τα φάρμακα στη φύση και οι πιο δυνατοί οργανισμοί επιβιώνουν μόνο. Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε και αυτά που λέμε να στέκουν και όχι απλά να λέμε πράγματα που δεν έχουν βάση και λογική μόνο για να στηρίξουμε μια άποψη.
 
γιαννη αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι οι καρδερινες ηταν οι ιδιες που επιασες και (ξανα)φουσκωσαν, η απαντηση σου με βολευει στην (επιτηδες) ερωτηση που σου εκανα γιατι αυτο περιμενα να συμβει. Τα πουλια ή ειχαν κατι παθολογικο που απλα δεν περασε απλα καποιο βοτανο αλλα και ψυχολογικοι παραγοντες (επιστροφη στη φυση) φερανε προσκαιρη βελτιωση, ειτε ειχαν απλα μονο προβλημα στρεσαρισματος απο την αιχμαλωσια που γρηγορα περασε με την επιστροφη στη φυση και γρηγορα επανηλθε με την επαναιχμαλωτιση☹;)

χαιρομαι που απο τοτε εχεις κανει σημαντικα βηματα, να ξερεις ομως οτι αποτοξινωση γινεται μονο αν δεν ξαναδοκιμασεις εντελως :)
 
αναγνωριζεις ενα φουσκωμενο πουλι που αφησες ακομα και απο το οτι το πλησιαζεις χωρις να φευγει. Τετοια πουλια ειχε τυχει μεχρι και μια βδομαδα ναμην απομακρυνονται απο το σημειο που τις αφηνα. Οταν εβλεπα οτι ειχαν ξεφουσκωσει τις επιανα για να δω τις κοιλιες τους και ηταν μια χαρα. Ας μη θεωρηθουν αυτα που ειπα οδηγιες για συλληψη πουλιων αλλα ο τροπος με τον οποιο εβγαλα το προσωπικο συμπεραρασμα οτι ενα ασθενες πουλι γινετα καλα στ φυση..
Mipos meta mia ebdomada pou tous epiases pali foragane mia kokini skoufitsa kai ixane mazi ena kouba me ta farmakeftiko botana gia ta ipolipa poulia;
 
Mipos meta mia ebdomada pou tous epiases pali foragane mia kokini skoufitsa kai ixane mazi ena kouba me ta farmakeftiko botana gia ta ipolipa poulia;

Ρωτάει λοιπόν ένα carduelis coccinoskoufitsious που μόλις ξαναπιάστηκε ένα carduelis-balcanica φρεσκοπιασμένο.
"Γιατίιιι κακομοιρούλη έχεις τόοοσο μεγάλη καρίνα;"
"Μα δεν ξέρεις; Από το stress!"
"Μην ανησυχείς ήρθαμε τώρα εμείς να σας σώσουμε.Ας είναι καλά ο καλός ο κύριος που μας έδειξε τον δρόμο της Βοτανοθεραπείας. Και τον είχαμε παρεξηγήσει στην αρχή."

ΥΓ.Ας σοβαρευτούμε λίγο. Ένα από τα λίγα καλά που κάνει το internet είναι να μας κάνει καχύποπτους και σίγουρα όχι ηλίθιους.
 
Back
Top