Γενικά Διασωση παπαγαλου

zwitsas

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
185
Πόλη
Λευκάδα
χ8εσ αργα το βραδυ σαν τορα μ εφυγε ο αλεξανδρινοσ μου. ανοιξε την πορτα απο το κλουβι(ενασ 8εοσ κσερει πωσ) κ εφυγε.σημρα φωναζε τον εψαχνα οταν επιτελουσ τον ειδα, δεν χαρεικα. Τον ειδα να πεταει στον αερα κ πολυ γρηγορα δν σταματαγε πηγαινε κυκλικα σε ακτινα 500μετρα γυρω απο το σπιτι. Περναει απο το το σπιτι αλλα τ φωναζει δεν κατεβαινει. Παει στο βουνο π ειναι παραπερα κ μετα απο 2,3 ωρεσ ξαναπερασε.8α η8ελα να μουπροτεινετε ειδεες πωσ να τον κανω να ερ8ει σπιτι ☹! Ελπιζω αυριο να ξαναπερασει. Οταν του σφυραω ακουει κ κραζει κ αυτοσ μαλλον 8ελει να ερ8ει αλλα δεν ξερει πωσ αν ξερει καποιοσ καποια τακτικη να τον κανω να ερ8ει...
 
Και εμένα το κονουράκι μου έφυγε χθες και κάνει το ίδιο. Εγώ του πετούσα νερό στον ευκάλυπτο έφευγε έκανε πολύ ψηλά έναν κύκλο και ξανακαθόταν εκεί.Ακόμα δεν τον έχω πιάσει
 
Γιαννη πιστευω αν πεινασει θα γυρισει και τοτε πρεπει να κανεις κατι σαν παγιδα για να τον πιασεις! Εγω κατι τετοιο θα εκανα σε αυτην την περιπτωση!
 
εχω βαλει το κλουβι εξω τι αλλο να κανω ασ ερ8ει αυτοσ κ τα βρισκουμε. Εκτοσ απο το να σφυραω πωσ μπορω να κανω αισ8ητη την παρουσια μου; Παντοσ δν εχω παραπονο πεταγε σημερα το πρωι απο τισ 7"30 εως τισ 9 απο το 1 μπαλκονι στο αλλο ετρεχα για να ερ8ει τπτ...



πανο αν ειναι κοντα σ ο ευκαλυπτοσ κ το βλεπεισ(αν ειναι ημερο) ανεβα πιαστο... Ετσι εκανα τισ υπολοιπεσ 3 π μου το ειχε σκασει
 
Μηπως αν βγαλεις τα υπολοιπα πουλια σου εξω, μηπως βοηθησει! Πιστευω αν τα ακουσει να φωναζουν θα πλησιασουν!
 
εχω κατι παπαγαλακια αν τακουσει... Επεισης συννεφιαζει ελπιζω να ερ8ει εδω τορα. Γτ αν βρεξει.. 8α πα8ει κανα κρυολογημα
 
Βάλε πάνω στο κλουβί τροφή και την αγαπημένη του λιχουδιά μήπως πεινάσει και έρθει. Η πόρτα του κλουβιού να είναι ανοιχτή. Τα ίδια πέρασα και εγώ πέρυσι αλλά τον βρήκα το βράδυ που είχε κάτσει για ύπνο σε ένα δεντράκι κάτω από το σπίτι. Το βράδυ όταν αρχήσει να δύει ο ήλιος κάνε μια βόλτα μήπως τον πετύχεις κάπου. Παρατήρησε την πορεία του που σταματά να πετά. Σκέψου ότι είναι πολύ τρομαγμένο τώρα σε ένα κόσμο που δεν γνωρίζει.Βάλε και μια αφήσα στην περιοχή με το τηλέφωνό σου αν το δει κάποιος που κοιμάται να σου πει.Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου πω. Καλή τύχη
 
ξερεισ τι; Εγω ειμαι κοντα στο νερο ο παπαγαλοσ σταματα να πετα καπου 2 χλμ παραπερα στο βουνο δν μπορω στο περιπου π κα8εται αλλιωσ 8α πηγαινα το βραδυ. Δεν εχω κ κυαλα
 
πω πω πρεπει να ναι τραγικο να τον βλεπεισ και να μην μπορεις να τον παρεις... Τουλαχιστον εγω οτι εχασα μετα δεν το ξαναλεπα... Πιστευω θα γυρισει αμα κανει ολο βολτες εκει και εισαι και αραιοκατηκημενη περιοχη
 
Παιδια και εμενα μου ειπε η μητερα μου εφυγε το ringneck μου και πηγε απεναντι στην οικοδομη.
Παλι καλα τον επιασαν αμεσως...
 
Εγω παλι καλα ομως που δεν το εζησα απο κοντα, ελειπα στη δουλεια.
Αν και τωρα που μου το ειπαν αγχωθηκα τρομερα!
 
χωρις να ειμαι ο ειδικος, εχω ακουσει οτι πολλες φορες οσοι ασχολουνται με παπαγαλους τους δινουν και απο δικες τους μαγειρεμενες λιχουδιες που επιτρεπονται. Αν υπαρχει καποια τετοια που την λατρευε τοτε μαγειρεψε την, βαλε τον απορροφητηρα δυνατα να ανεβαινει εξω η μυρωδια και ισως την αντιληφθει και την θυμηθει (οταν ειναι κοντα εννοειται)
 
πανο,τι εννοουσεσ πετουσεσ νερο; Πανω του; Ετσι μονο να το τρομαξεισ κ να μη γυρισει θα καταφερεισ.. Πιστευω οτι το πιο πιθανο ειναι να γυρισει απο την πεινα.. Κανε αυτο που σου ειπε ο κων/νοσ (parrotsmile). Αν κρινω απο τον κοκο που οταν του βαζω ν ακουει τον εαυτο του(απο βιντεακια)τρεχει κ ερχεται οπου και να μαι,θα προτεινα να κανετε το ιδιο. Ειδικα εσυ γιαννη που τον βλεπεισ κιολασ. Με το που θα τον δεισ βαλε δυνατα ενα βιντεακι που κελαηδαει.. Ισωσ τη δικια σου τη φωνη να μη τη καταλαβαινει, αλλα αυτο πιστευω θα το βοηθησει να προσανατολιστει.. Και εννοειται την πορτα του κλουβιου ανοιχτη ε;ελπιζω να γυρισουν πισω και τα2:)!
 
δεν του εδινα μαγειρεμενα φαγητα μονο φρουτα... Εχω ανοιχτει την πορτα κ ενα μηλο τορα αν τυχει κ το δει... εχω να τον δω απο τισ 9 το πρωι ελπιζω να μιν εφυγε ακομα ποιο μακρια κ να χα8ηκε. Οποτε τον βλεπς σφυριζω κ απανταει ασ ελπισουμε οτι 8α πεινασει..2 μερεσ τορα πεταει κ δεν πειναει τι να πω.. Αν πειναγε 8αχε ερ8ει
 
Αν δεν επιστρεψει τελικά μπορείς να τοιχοκολλήσεις αφίσες με την φωτογραφια του και πληροφορίες για τον τρόπο επικοινωνίας μαζι σου σε περίπτωση που καποιος τον βρει στις γυρω γειτονιές προκειμένου να στον επιστρεψουν.:)
 
Εγω αυτο που χρησιμοποιησα μετα την γενναια εξοδο του κοκατιλ μου ηταν μια σφυριχτρα ωστε να μπορει να φτασει στα αυτια του το καλεσμα μου.
Οταν τον εντοπισα, δεν ερχοταν στο κλουβι του το οποιο ειχα βαλει διπλα του αλλα ουτε κ εφευγε. Στο τελος του εριξα νερο για να βραχουν τα φτερα του κ να μην μπορει να πεταξει μακρια κ ετσι τον πιασαμε. Βεβαια το νερο δεν το πετας την ωρα που πεταει γιατι δεν προκειται να βρεις τον στοχο σου κ επιπλεον καταληγεις να το τρομαξεις περισσοτερο.
 
Αν βρεις και videaάκια στο youtube με παπαγάλους να κράζουν και δυναμώσεις τα ηχεία; Μπορεί να σε κράξουν οι γείτονες, αλλά λογικά θα πλησιάσει.. Έτσι έκανε ένας φίλος μου με το κοκατίλ του..
 
αυτη τι στιγμη π μιλω ειναι σε ενα πλατανο 20 μετρα κ ουτε απο εδω... Εδω γυρω τριγυρναει δεν ειμαι ακομα σε φαση να αφησοκολλησω. Δεν μπορω να ανεβω στον πλατανο δυστηχωσ ειναι μεγαλοσ ο κορμοσ.8α παω το πρωι κ 8α δουμε. Εφη ηχο απο αλεξανδρινο οπωσ ειναι ο παπαγαλοσ μ Η οποιαδιποτε φωνη;
 
Back
Top