Γενικά Διασωση παπαγαλου

ξυπνα λιγο πριν χαραξει και βαλε σε ευδιακριτο χωρο απο ψηλα μια λεκανη γεματη νερο και αν γινεται ενα λαστιχο να σταζει επιπλεον σταγονες απο πανω. Καπου κοντα το κλουβι του ανοιχτο με τροφη εντος. Αν υπαρχει η δυνατοτητα γραψε απο youtube ηχο απο αλεξανδρινο αντιθετου φυλου και βαλτο να παιζει σε ενταση παρομοια με την συνηθισμενη που εχει ο δικος σου οταν φωναζει. Οχι δυνατοτερα. Το οτι ειναι τοσο κοντα παει να πει οτι ειτε γνωριζει την περιοχη και θα τριγυρνα συχνα ή είσαι τυχερος στην ατυχια σου. Τα λεμε στην πορεια. Εχω καλο προαισθημα:)
 
ε καλα τοχει σκασει αλλεσ 3ο φορεσ 4ο ειναι αυτη ειναι δυνατον να μην γνωριζει καλα τιν περιοχη. Απλα αυτη τη φορα πετουσε κανονικα κ εφυγε μακρια. 8α το εφαρμοσω αυτο με το νερο να σταζει κατω ε να φαινεται... φωνη δν μπορω να βαλω χαραματα γτ εχουμε ενοικιαζομενα κ αστα να πανε.. Εν το μεταξυ κανει γυμναστικη πεταει απο τισ 7"30 με 9 το πρωι κ τισ 8 το βραδυ

να ειναι τοσο κοντα μ ρε γμτ κ να μην μπορω να ανεβω. Παντωσ τον βλεπω να τριγιρναει για πολυ καιρο εδω μονο π δεν ξερω αν τρωει τπτ.
 
εγω θα σου ελεγα να βαλεις το κλουβι κοντα στον πλατανο. Να μπορει να το βλεπει. Να σταθεις λιγω ποιο μακρια και να του σφιριζεις... Πρεπει να ξυπνησεις πολυ νωρις... Πριν χαραξη και να περιμενεις, σιγουρα θα πειναει...
ερχοταν μονος του στο χερι σου;
επερνε τροφη απο το χερι σου;
 
ναι ρε 5 μηνων ειναι το πουλι τοχο 1 μηνα το κλουβι τοχο εξω στο παρα8υρο σιγουρα τοχει δει εχει περασει πανω απο το σπιτι. Ειναι μεγαλο κλουβι δν μπορω να το μετακοινησω. Τι μ λεσ τορα πρεπει να ξυπνησω νωρισ? 3 μερεσ τορα δν κοιμαμε vampire εγινα
 
Kαλα ρε Γιαννη 5μηνων και εχει φυγει 4φορες;Ε, αυτο δεν εκατσε και καθολου σπιτι! Μαλλον ταξιδιαρα ψυχη πηρες!



Δεν του κοβεις καλυτερα τα φτερα για να εισαι σιγουρος!
 
εαν ερχοταν στο χερι σου... Βαλε ρουχα που συνιθιζες να φορας στο σπιτι καθισε κοντα στο δεντρο και μιλα του σφυρα του ισως σε πλησιασει...
αν και πιστευω οτι θα παει μονος του στο κλουβι του...
τις προιγουμενες φορες πως τον επιασες;
 
κ πεταει 2 συνεχομενεσ ωρεσ ετσι με εχει τρελανει. Την 1ο φορα εφυγε γτ νμζα δν πετουσε το βρηκα την επομενη μερα το πρωι φοναζε γτ πεινουσε. Την 2ο εκανα λιγο ακρη απο το κλουβι εφυγε το πηρα αμεσωσ. Την 3ο μετα απο καμια ωρα πανω σε μια συκια(τισ αλλεσ 2 πανω σε ελια) τορα σε πλατανο...😀



τα φτερα ειχα σκοπο να τα κοψω αλλα π να φανταστω οτι 8α ανογε πορτα! Τισ αλλεσ φορεσ ηταν ευκολα τα δενδρα κ ανεβενα
 
παντος εγω σε θεωρο πολυ τυχερο... Που το ξανα βρικες...
ξερεις οτι ειναι πολυ μικρος για προστατευτη...
εχει μεγαλο κυνδινο που βρισκετε εξω... Το πρωι κυνδινευει απο τα γερακια... Τις γατες και το βραδυ απο τροκτικα, δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα προσπαθισε να παρεις ολα τα μετρα ωστε να μην ξανα βρεθει εξω μονος του...
στο λεω σαν παθων... Εμενα πεταξε με κομενα φτερα απο κατω απο το μπαλκονι και δεν τον ξαναβρικα ποτε...
 
απο την μια πλευρα ειμαι ευτιχισμενοσ γτ παει ψηλα κ δεν εχει κινδυνο για να μιν το εχει φαει κουκουβαγια λογικα δεν τ επιτι8εται. Γατεσ δν ανεβενουν... Μωρε ασ μην το παρω πισω αρκει να ζησει
 
ε καλα τοχει σκασει αλλεσ 3ο φορεσ 4ο ειναι αυτη ειναι δυνατον να μην γνωριζει καλα τιν περιοχη;

Σε λιγο θα μας πεις οτι κατουραει για σημαδι και ξερει τον δρομο για το σπιτι

3 μερεσ τορα δν κοιμαμε vampire εγινα

αυτο δεν βοηθαει στο να ξαναρθει το πουλι στο κλουβι του😕

Το πουλι ειναι εμπειρο στο να το σκαει γιατι αφου το εχει ξανασκασει και δεν εχουν παρθει τα αναλογα μετρα ασφαλειας,τα φτερα του εχουν ξεμουδιασει και αυτη τη φορα θα πεταξει ακομα πιο μακρια..
ισως η πεινα στο τελος τον κανει να υποκειψει!:neutral
 
εν το μεταξυ ετσι δεισ την πορτα απο το κλουβι 8α απορησεισ εχει 2 μεριεσ π κλεινει πωσ το ανοιξε...
 
ναι ρε 5 μηνων ειναι το πουλι τοχο 1 μηνα το κλουβι τοχο εξω στο παρα8υρο σιγουρα τοχει δει εχει περασει πανω απο το σπιτι. Ειναι μεγαλο κλουβι δν μπορω να το μετακοινησω. Τι μ λεσ τορα πρεπει να ξυπνησω νωρισ? 3 μερεσ τορα δν κοιμαμε vampire εγινα

Να με συγχωρείς αλλά αυτό που λες δεν μου δείχνεις και πολύ την αγάπη σου για το πουλάκι. Και βέβαια να σηκωθείς και μια και τρεις φορές.Αν το αγαπάς να θυσιάσεις τον ύπνο σου.
😕
 
συγγνωμη συνη8εια κ αυτο το σ ς 8α κανε κ καιρο να το συνη8ησω ουτε εγω δεν τα βγαζω... Εχω συνη8ισει αγγλικα γραμματα ελληνικεσ λεξεισ
 
αργησα να ξυπνησω σημερα 6 και 30 σηκω8ηκα παλι ο παπαγαλοσ πεταγε, στα8ηκε σε μια ελια κ τοπιασα απλα πραγματα. Ειχε κατσει στα φυλλα με το ζορι τοπιασα αλλα... Τορα κραζει ενω τρωει τα κερασια!
 
Mπραβο ρε Γιαννη επιτελους και τωρα πιστευω να το προσεχεις περισσοτερο, μην εχουμε παλι τα ιδια!
 
μπράβο που το έπιασες το πουλάκι zwitsas, πρόσεχε μην σου ξαναφύγει
χωρις να ειμαι ο ειδικος, εχω ακουσει οτι πολλες φορες οσοι ασχολουνται με παπαγαλους τους δινουν και απο δικες τους μαγειρεμενες λιχουδιες που επιτρεπονται. Αν υπαρχει καποια τετοια που την λατρευε τοτε μαγειρεψε την, βαλε τον απορροφητηρα δυνατα να ανεβαινει εξω η μυρωδια και ισως την αντιληφθει και την θυμηθει (οταν ειναι κοντα εννοειται)
αν κοιτάξει κανείς την υπογραφή σου θα είσαι ο τελευταίος που περίμενε να δώσεις οδηγίες για το πως να πιάσουμε ένα πουλί:D(πλάκα κάνω φυσικά)
 
Back
Top