Γενικά Διατήρηση και εκτροφη καρδερίνων major

Γιωργο για εμενα μεγαλη αξια εχει η ψυχουλα τους και όχι η τιμη τους(εγω ετσι το βλεπω) τα φροντιζω πολύ όχι για την τιμη τους αλλα για την αγαπη που περνω και την χαλάρωση που μου προσφέρουν αυτά τα πουλια... (Στην ελλαδα υπαρχουν μερικοί σοβαροι αξιόλογοι εκτροφείς καρδερίνων major επισημά). Μιραντα όπως το ειπες από φωνη κορμαρα!(αλλα δεν είναι 100% ετσι, δεν ασχολήθηκε ποτε κανεις ώστε να τα βοηθήσει φωνητικά, πολλα πουλακια κελαηδάν αρκετα καλα) είναι μεγαλο θεμα αυτό για συζητητή

Φυσικα Γιωργο!βαζουν με καναρες και πολλες φορες εχουν φοβερα αποτέλεσμα που ειχα στο εξωτερικο!
 
Νικο σίγουρα χωρίς μεράκι δεν καταφέρνεις τίποτα με τέτοια πτηνά..συνέχισε την προσπάθεια. Δηλαδή δεν κελαηδουν σαν καρδερίνα;
 
Χαριτωμενα και ακριβουτσικα :)

Εγω να ρωτησω, απο ομορφια καλλιστεια, απο φωνη τι λενε; κορμαρες; :)
Mιράντα δεν είναι μόνο θέμα ράτσας, και οι balcanica εκτροφής χάλια κελάηδισμα έχουν.
 
Mιράντα δεν είναι μόνο θέμα ράτσας, και οι balcanica εκτροφής χάλια κελάηδισμα έχουν.
Μήπως αυτο να γινόταν ενα νέο θέμα στο οποίο θα μπορούσαν να αναλυθούν οι αιτιολογικοί παράγοντες;
 
Μήπως αυτο να γινόταν ενα νέο θέμα στο οποίο θα μπορούσαν να αναλυθούν οι αιτιολογικοί παράγοντες;
δεν χρειάζεται νέο θέμα γιατί είναι πολύ απλό... Πολλά από τα πουλιά εκτροφής μεγαλώνουν από παραμάνες κανάρες. αλλά και από καρδερίνες να ανατραφούν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. όταν τα πουλιά συνωστίζονται σε κλούβες πτήσεις μην περιμένεις κελάηδισμα της προκοπής. το ίδιο ισχύει και για τα καναρίνια... Τα πουλιά για να κελαηδήσουν καλά πρέπει να απομονωθούν και να έχουν τα σωστά ακούσματα... Δασκάλεμα δηλαδή.
 
Για έναν που ψάχνει κάτι εξειδικευμένο σε φωνές θα πρέπει να ψάξει πουλιά δασκαλεμενα. Ένας που θέλει κάτι απλό νορμάλ σε φωνές περνει ένα απλό πουλάκι.. Όπως τα λέει ο Δημήτρης.
 
Νίκο διάβασα ότι τα πουλιά τα έχεις σε ταράτσα... Το καλοκαίρι με την ζέστη τι γίνετε; οι major κατάγονται από την Σιβηρία, πως την βγάζουν στην ζέστη; έχεις προβλήματα; η αναπαραγωγή γίνετε με φυσικό φωτισμό; και αν ναι πότε ξεκινούν συνήθως φωλιές; κανονικά όπως οι balcanica;
 
Δημητρη ναι είναι στην ταρατσα μου τα πουλακια!Η αναπαραγωγή ξεκίνα ακριβως όπως κ στις balcanica! Ο φωτισμος είναι φυσικος! Δημητρη μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τη ζεστη,τα πουλια υποφερουν αρκετα το καλοκαιρι. Μπανιο πολύ συχνα και λαχανικα(πολύ υπομονη και κανω τον σταυρο μου)
 
Δημητρη ζορίζονται αλλα εχουν περάσει και αρκετα χρονια κ προσαρμόζονται παράλληλα.φετος τελος ιουνιου ειχα τελειώσει την αναπαραγωγή μου. Ξεκίνησα νωρίς τον απριλιο. (δεν βρισκω λογο να ζορίσω τα πουλια με πολλες γεννες)
 
Δημητρη εγω παντα μεσα στον Απριλιο εχω τις πρωτες φωλιές(και με τα μπαλκανικα παλια τοτε ειχα τις πρωτες φωλιες), εγω ξεκινάω προετοιμασία στα πουλάκια από αρχες μαρτιου σιγα σιγα και αρχες απριλιου βαζω φωλιές στα πουλια(περιπου από τις 10 του μηνα και μετα μερικά ζευγάρια κανουν φωλιες,ΟΧΙ ΟΛΑ)το 2016 ειχαν όλα τα ζευγάρια σποριασμένα αυγα μεχρι 5-10 Μαιου.. Δεν κανω κατι το φοβερο Δημητρη, αυγοτροφη, αρακα.λιγη πολυβιταμινη, ελαχιστους βλαστωμενους σπορους...
 
σε ρωτάω για όπως γνωρίζουμε η διάρκεια της ημέρας παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην έναρξη της αναπαραγωγής. έχω κάθε χρόνο και γω πρόβλημα με την ζέστη αλλά και με την δουλειά μου και θα με βόλευε να ξεκινήσουν αρχές απρίλη και να τελειώσω νωρίς. Γιαυτό σε ρώτησα.
 
Δημητρη ψαχνω να βρω τα χαρτια μου αλλα δεν τα βρησκω γιατι τα ειχα παραδώσει στο δασαρχείο μετα την αναπαραγωγή. Βρήκα μερικά πρόχειρα όμως που ειχα γράψει. Ειδα κ μερικες φωτο στο κινητο μου που κλωσάν16443211_10208658278682381_1229541718_n.webp 16443353_10208658278162368_451866814_n.webp 19 απριλιου 2016!βαζω 2 φωτο προχειρα τωρα, αυτές βρηκα μετα από ψάξιμο σε σακουλες...χαα😀
 
Νίκο δεν χρειάζεται να ψάχνεις, δεν αμφισβητώ αυτά που έγραψες... Το πως θα το πετύχω και γω ψάχνω να βρω. Τα δικά μου κάθε χρόνο αρχίζουν να παίζουν με το νήμα από τον απρίλη αλλά αν δεν πάει 15 μάη... φωλιές τίποτα!
 
Δημητρη δεν κανω κατι το ιδιαίτερο παντως... Μια απλη προετοιμασία στα ζευγάρια.. Δεν τα φορτώνω γενικα με πολλα πολλα...

Δημητρη δεν ειπα ότι δεν με πιστεύεις. Ποιο πολύ το κανω ώστε να το δουν νεοι ανθρωποι και να καταλαβουν ότι δεν είναι κατι ακατόρθωτο... Εγω να ξερεις δεν δεινω ουτε σκουλικια ουτε πρωτεΐνες σε σκονες, ουτε ουτε ουτε... αυγοτροφη για καναρινια βαζω με αυγο βραστο. Αρακα.λιγη πολυβιταμινη ελαχιστους βλαστομενους στην αρχη... (ναι ναι αυγοτροφη για κοινα καναρινια Δημητρη)
 
Back
Top