Γενικά Διατήρηση και εκτροφη καρδερίνων major

Το θέμα με το δασαρχείο και γενικότερα της καθ' όλα νόμιμης εκτροφής που έχεις αν μπορείς να μας το αναφέρεις λίγο πιο αναλυτικά σε ένα νέο θέμα ίσως.. Διαδικασίες, έξοδα κλπ...
Γεια σου Χρηστο. Πανω σε αυτό το κομματι δεν μπορω να σε βοηθησω,θα πω την αποψη μου δημοσια ώστε να καταλάβεις οπως και τα αλλα μελη τι εννοώ... Όπως ξέρουμε ολοι μας το παράνομο πιάσιμο καρδερίνων είναι πολύ αυξημένο στην Ελλαδα.λυπάμαι που το λεω αλλα σε όλα τα φορουμ υπαρχουν ατομα που πιάνουν πουλια και ας μιν το ξέρουν οι υπεύθυνοι(και θα ηθελαν πολύ να μαθουν τον τροπο νομιμοποίησής ώστε μετα να ξεκληρίσουν την φυση ακομα ποιο ευκολα με απώτερο σκοπο=το ευκολο χρημα, χωρις σοβαρή εκτροφή) εγω δεν εχω σκοπο να βοηθήσω σε αυτό(εντελως φιλικα)... Επισης μερικα ατομα νομιζουν πως εχοντας έναν συγγενή η φιλο λογιστή και περνοντας τους την εκτροφή σαν δραστηριότητά στην εφορία(εχοντας καποιον γνωστο εκει μεσα) μπορούν να πουλάν αφοβα(επειδή δεν φοροδιαφύγουν δήθεν ),θα πρεπει να ξερουν ότι αν τους την πεσει κανεις η τους καρφώσει καποιος θα πανε μεσα και αυτοι και ο λογιστής τους, συν χρηματικη ποινη.. Πιστευω ότι δεν υπαρχει λογος να ανοίξουμε αυτή την μεγαλη κουβέντα γιατι δεν θα βγει κάποιο αποτέλεσμα. (θα πω μονο ότι εγω εχω σκοπο να βοηθήσω μονο ατομα που θα γνωρίσω και θα κάνουν σοβαρη εκτροφη major, μιας και δεν αναπαράγονται ελευθέρα στην Ελληνική φυση. (προσπαθω να σκέφτομαι με τη λογικη)
 
Δυστυχώς το πιάσιμο καρδερίνας είναι πραγματικότητα, οι major σύμφωνοι είναι πιο δυσεύρετες αλλά γιατί δεν γενικεύεται η εκτροφή των απλών καρδερινών ώστε να περιοριστεί το πιάσιμο άγριων;
 
Νίκο σ ευχαριστώ για τις φωτό αλλά θέλω και σχόλιο😛... Τι μετάλλαξη είναι αυτά τα πουλιά και γιατί είναι τόσο ακριβά; Επειδή είναι σπάνια ή κάτι άλλο;
παρδαλο το πρωτο. Με την φτερουργα στο χερι είναι οπαλ, μετα φαιο μεταλλαξη(5000 το ένα)και μετα λευκη με μαυρα ματια από γραβάτες. Ειναι δυσεύρετα πουλια Δημητρη, λιγο σπανια, λίγο δύσκολα...

Δυστυχώς το πιάσιμο καρδερίνας είναι πραγματικότητα, οι major σύμφωνοι είναι πιο δυσεύρετες αλλά γιατί δεν γενικεύεται η εκτροφή των απλών καρδερινών ώστε να περιοριστεί το πιάσιμο άγριων;
Γιωργο υπαρχουν ατομα που προσπαθούν κάθε χρονο ώστε να πανε μπροστα την εκτροφη της ελληνικης καρδερίνας balcanica, δεν είναι ευκολο όμως δυστυχώς... Θελει πολύ υπομονη ολο αυτό ως προς όλα...
 
παρδαλο το πρωτο. Με την φτερουργα στο χερι είναι οπαλ, μετα φαιο μεταλλαξη(5000 το ένα)και μετα λευκη με μαυρα ματια από γραβάτες. Ειναι δυσεύρετα πουλια Δημητρη, λιγο σπανια, λίγο δύσκολα...
σε ευχαριστώ Νίκο... Πάντως επειδή έχω δει κιάλλες φωτό από τα πουλιά σου, εμένα το μάτι μου καρφώνεται σε κάτι αρχέγονες major! φυσικά εσύ μπορείς να γελάς με αυτό ή να με μουτζώνεις... Ελευθερα! 😛
 
σε ευχαριστώ Νίκο... Πάντως επειδή έχω δει κιάλλες φωτό από τα πουλιά σου, εμένα το μάτι μου καρφώνεται σε κάτι αρχέγονες major! φυσικά εσύ μπορείς να γελάς με αυτό ή να με μουτζώνεις... Ελευθερα! 😛
κανεις λαθος. Τα λατρευω τα αρχεγονα!
 
Γιωργο υπαρχουν ατομα που προσπαθούν κάθε χρονο ώστε να πανε μπροστα την εκτροφη της ελληνικης καρδερίνας balcanica, δεν είναι ευκολο όμως δυστυχώς... Θελει πολύ υπομονη ολο αυτό ως προς όλα...
, δεν είναι τίποτα.. Ένα ντου αν κάνουμε όλοι μαζί θα βγάλουμε μερικές χιλιάδες να καλύψουμε την ζήτηση!:D
 
κανεις λαθος. Τα λατρευω τα αρχεγονα!
σοβαρά τώρα... Κάτι ωραία αρχέγονα που έχω δει ότι έχεις τι μέγεθος έχουν σε σχέση με τα balcanica...2-3 πόντους ή περισσότερο;
 
σοβαρά τώρα... Κάτι ωραία αρχέγονα που έχω δει ότι έχεις τι μέγεθος έχουν σε σχέση με τα balcanica...2-3 πόντους ή περισσότερο;
Δημητρη δεν είναι οι ποντοι μονο.. Είναι γενικα ολος ο ογκος.. Είναι τεράστια σε σχεση με τα balcanica...a😀😛
 
Καλησπέρα.σε ευχαριστω πολύ για τα καλα σου λογια αν κ δεν εχω καταλαβει ποιος εισαι! 🙂

Δεν γνωριζόμαστε Νίκο."Εχουμε ένα κοινό φίλο τον Κώστα Λογοθέτη οπότε από εκεί ξέρω για τα πουλιά σου.

την λεξη ελάχιστους την εβαλα εντελως χατιρικά(υπαρχουν χρονιες που δεν βαζω καθολου).

Σε ρώτησα για τη φύτρα απλά για να δώ - συγκρίνω το πώς την δουλεύεις. Για κανένα άλλο λόγο!

η αμαθεια είναι τεράστια αρα = το κερδος είναι τεράστιο).. Εδώ και αρκετα χρονια κανω την εκτροφη μου με ελαχιστα πραγματα στην διατροφή τους... Τα πουλακια μεγαλώνουν 100% αποτελεσματικα και σωστα με απλα βασικα πραγματα. Ταιζω φυσικά πραγματα και 2-3 σκευάσματα οσο ποιο καλα γίνετε για συγκεκριμένο σκοπο του οργανισμου των πουλιων...

Εδώ θα με συμφωνήσω μαζί σου. Η αμάθεια είναι πρόβλημα.
Εγώ τα φλώρια τα ετοιμάζω για αναπαραγωγή με φύτρα - αυγό και αυγοτροφή για κανάρια όπως λές και εσύ.
Όμως θέλω και λίγο σκουλικάκι (πρωτείνη ) τουλάχιστον τις πρώτες ημέρες των νεοσσών.Βλέπεις τα μικρά ότι έχουν διαφορά. Βέβαια από major δεν έχω ιδέα. Ο Κώστας με τσιγκλάει συνέχεια αλλά κρατάω άμυνα...
Επίσης όλα αυτά που ακούμε για baycox κτλ να υποθέσω μύθος;
 
Νίκο μου επιτρέπεις να προσθέσω 2-3 φωτογραφίες;
Δημήτρη, κάνε ένα καινούργιο θέμα σε παρακαλώ καθώς το συγκεκριμένο αφορά σε παρουσίαση Major. Στη συνέχεια μπορούν να συνδεθούν τα θέματα με παραπομπή από το συγκεκριμένο.
 
qaa_zpss4ebudf3.png
fff_zpsr9disuic.png
dds_zpsfe79a5vm.png
 
Δημήτρη, κάνε ένα καινούργιο θέμα σε παρακαλώ καθώς το συγκεκριμένο αφορά σε παρουσίαση Major. Στη συνέχεια μπορούν να συνδεθούν τα θέματα με παραπομπή από το συγκεκριμένο.
πουλιά του Νίκου είναι...
 
Ευχαριστω Στεφανε. Να εισαι καλα, καλη αναπαραγωγή και σε εσενα!
Στεφανε δινω ένα μίγμα ολο το χρονο στα πουλια σταθερά(δεν βαζω εξτρα σπορια, εξαίρεση αν εχουμε πολύ κρυο κατω από το μηδεν θα δωσω λιγο καναβουρι παραπανω).
Αυγοτροφη(με τριμενο αυγο μεσα) δινω στα πουλια μονο στον καιρο προετοιμασίας αναπαραγωγης. Δινω μπροκολο. Καροτο. Πιπερια κοκκινη. Καλαμποκι. Μπελα ντι νοτε. Κατιφε. Αγριοραδικο. Τους βαζω Μιλετ(κεχρι σε τσαμπια. Το καλλιεργώ μονος μου και αγοραζω, από φετος όμως θα καλλιεργώ μεγαλη ποσοτητα).στο νερο τους βαζω σκορδο.ριγανελαιο. Για το συκωτι σκευασμα που βοηθα ώστε να αποτοξινώνετε!
 
Back
Top