Γενικά Διατήρηση και εκτροφη καρδερίνων major

Δημητρη ψαχνω να βρω τα χαρτια μου αλλα δεν τα βρησκω γιατι τα ειχα παραδώσει στο δασαρχείο μετα την αναπαραγωγή.
Στο δασαρχείο γιατι τα παρέδωσες; Προκειται για κάποια κίνηση που συνδέεται με δήλωση εκτροφής ιθαγενών;
 
Καλημέρα. Αυτό ακριβώς. Έχω αριθμό εκτροφεα. Δηλώνω τα πουλιά που βγάζω. Είμαι υπό την επίβλεψη της δημόσιας κτηνιατρικής και είναι ενημερωμένο κ το δασαρχείο που έχω νόμιμα γεννητορες. Τα πουλάκια μου συνοδεύονται από πιστοποιητικα.
 
Η νόμιμη κατοχή και εκτροφή γίνεται μόνο κατά αυτόν τον τρόπο.. Ήτε ειναι carduelis carduelis Major ήτε carduelis carduelis balcanica... Κανονικά ότι καρδερινα και αν έχεις στο χώρο σου πρέπει να είναι δηλωμένη στο cites του δασαρχείου.
 
Νίκο διάβασα ότι τα πουλιά τα έχεις σε ταράτσα... Το καλοκαίρι με την ζέστη τι γίνετε; οι major κατάγονται από την Σιβηρία, πως την βγάζουν στην ζέστη; έχεις προβλήματα; η αναπαραγωγή γίνετε με φυσικό φωτισμό; και αν ναι πότε ξεκινούν συνήθως φωλιές; κανονικά όπως οι balcanica;
Νομίζω πως όσα σχετικά γράφονται ως απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις θα ενδιέφεραν πολύ "κόσμο" και πιστεύω πως θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποκοπούν από την παρουσίαση.
 
Νίκο δεν έχω και δεν είχα ποτέ major γιαυτό λίγα πράγματα γνωρίζω. Θα ήθελα κάποια στιγμή που θα έχεις τον χρόνο να μας δείξεις κάποια από αυτά τα πανάκριβα "μοντέλα" που έγραψες ότι κοστίζουν χιλιάρικα... Αν δεν έχεις εσύ τέτοια ίσως κάποιες φωτό από το διαδίκτυο να τα δούμε.
 
Οι τιμες εχουν σαν εξάρτηση την ποιοτητα των καρδερίνων που θελει καποιον να παρει.. Δηλαδη ένα απλο παράδειγμα: υπαρχει αρχεγονη καρδερινα που εχει στην Ελλαδα 200-250 ευρω(η ποιο χαμηλη τιμη γενικά) και από εκει αι περα ανεβαίνει οσο καλυτερη είναι η ποιοτητα των πουλιων 400-600-800 το πουλι.υπαρχουν και πολύ ποιο ακριβα πουλια σε μεταλλαξεις!
Και οι major εκεί κυμαίνονται;
Δημητρη ψαχνω να βρω τα χαρτια μου αλλα δεν τα βρησκω γιατι τα ειχα παραδώσει στο δασαρχείο μετα την αναπαραγωγή. Βρήκα μερικά πρόχειρα όμως που ειχα γράψει.View attachment 48116 View attachment 48117

Καλημέρα. Αυτό ακριβώς. Έχω αριθμό εκτροφεα. Δηλώνω τα πουλιά που βγάζω. Είμαι υπό την επίβλεψη της δημόσιας κτηνιατρικής και είναι ενημερωμένο κ το δασαρχείο που έχω νόμιμα γεννητορες. Τα πουλάκια μου συνοδεύονται από πιστοποιητικα.
Το θέμα με το δασαρχείο και γενικότερα της καθ' όλα νόμιμης εκτροφής που έχεις αν μπορείς να μας το αναφέρεις λίγο πιο αναλυτικά σε ένα νέο θέμα ίσως.. Διαδικασίες, έξοδα κλπ...
Ευχαριστούμε για όσα μοιράζεσαι!
Καλή συνέχεια!
 
Ρώτησα γιατί φαντάστηκα ότι οι major εφόσον δεν ανήκουν στην ορνιθοπανίδα της Ελλάδας, δεν θα χρειάζονται τέτοιου είδους κρατικής επίβλεψης

Χρειάζονται κι ισχύει κι εδώ ό,τι ακριβώς ισχύει και με την αναπαραγωγή παπαγάλων και λοιπών εξωτικών πλυν των πολύ κοινών budgie, lovebirds, gouldians κτλ. Χωρίς την έκδοση πιστοποιητικού CITES δεν μπορούν πια να διακινηθούν και να πωληθούν νόμιμα. Κι αν κάποιος κάνει σωστή δουλειά πρέπει να τα έχει όλα σε τάξη όπως ο Νίκος.
 
Εγώ λέω να γίνει ένα καινούριο θέμα γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον με το τί ισχύει και πόσο εύκολο είναι και να μας πείτε περισσότερα όσοι γνωρίζετε και έχετε προσωπικές εμπειρίες...
 
Καλημέρα Νίκο και καλό μήνα.
Δε γνωριζόμαστε αλλά ξέρω τα πουλιά σου. Βλέπεις η φήμη σου είναι πιο μπροστά από εσένα.
Εγώ φιλοξενώ φλώρια και προσπαθώ να τα αναπαράγω .

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό:
, ελαχιστους βλαστωμενους σπορους...

Γιατί λές ελάχιστους; Όταν βγαίνουν τα μικρά δεν δίνεις;
Επίσης από πρωτείνη πώς τα καλύπτεις που όπου και αν σταθείς όλοι λένε ότι οι major θέλουν πολύ πρωτείνη ;
 
καλά πουλιά, ωραίος εκτροφέας, αλλά και καλό παιδί!
ωραίο ξύπνημα έκανα σήμερα μ αυτά που είδα.. :)
Η αλήθεια ειναι οτι ο Νίκος είναι από τα πολύ καλά παιδιά του χώρου!
 
Νίκο δεν έχω και δεν είχα ποτέ major γιαυτό λίγα πράγματα γνωρίζω. Θα ήθελα κάποια στιγμή που θα έχεις τον χρόνο να μας δείξεις κάποια από αυτά τα πανάκριβα "μοντέλα" που έγραψες ότι κοστίζουν χιλιάρικα... Αν δεν έχεις εσύ τέτοια ίσως κάποιες φωτό από το διαδίκτυο να τα δούμε.
12208733_646966392072354_1978651689098782212_n.webp 15326408_842756705826654_6454594081119188014_n.webp Stieglitz-phaeo-01.webp 13627201_749993521769640_6903095517855372509_n.webp
 
Γιατί λές ελάχιστους; Όταν βγαίνουν τα μικρά δεν δίνεις;
Επίσης από πρωτείνη πώς τα καλύπτεις που όπου και αν σταθείς όλοι λένε ότι οι major θέλουν πολύ πρωτείνη ;
Καλησπέρα.σε ευχαριστω πολύ για τα καλα σου λογια αν κ δεν εχω καταλαβει ποιος εισαι! 🙂
την λεξη ελάχιστους την εβαλα εντελως χατιρικά(υπαρχουν χρονιες που δεν βαζω καθολου). Ξερεις πολλα γίνονται καθαρά για τον εμπορικο σκοπο(ειδικα όταν υπαρχει 100% ΑΜΑΘΙΑ πανω σε αυτό το κομματι εκτροφής και διαχείρισης των συγκεκριμένων πουλιων). Πρωτεΐνη;τι είναι αυτό?τι θελουν; Πρωτεινη;(η αμαθεια είναι τεράστια αρα = το κερδος είναι τεράστιο).. Εδώ και αρκετα χρονια κανω την εκτροφη μου με ελαχιστα πραγματα στην διατροφή τους... Τα πουλακια μεγαλώνουν 100% αποτελεσματικα και σωστα με απλα βασικα πραγματα(όταν ειδικα οι γονεις η οι παραμανες ταιζουν πολύ καλα=καλοι γονεις).. Επισης το σκουληκακι(απίστευτες τιμες κιλου αναλογα με το σκουληκι που θα επιλεξετε... Εχω να δωσω πολλα χρονια, δεν κανει κατι)Είναι καθαρα η αποψη μου παιδια(2χρονια με ακολουθουν ακομα 2 φιλοι στην λαρισα με πολύ καλα αποτέλεσμα στην αναπαραγωγή τους). Τα ποιο πολλα παιδια νομίζουν ότι αν δώσουν 50 σκευάσματα στις καρδερίνες θα βγάλουν πουλια(το 90% εχει δυσάρεστα αποτελέσματα δυστυχώς). Ταιζω φυσικά πραγματα και 2-3 σκευάσματα οσο ποιο καλα γίνετε για συγκεκριμένο σκοπο του οργανισμου των πουλιων...

Και οι major εκεί κυμαίνονται.
Οι τιμες που αναφερω είναι για major στην ελληνικη εκτροφη... Οι καρδερίνες balcanica εχουν το ζευγαρι από 180-200 ευρω στην Ελλαδα...

Η αλήθεια ειναι οτι ο Νίκος είναι από τα πολύ καλά παιδιά του χώρου!
Κωστα σε ευχαριστω πολύ! Εισαι ενας πολύ καλος ανθρωπος και κανεις μια πολύ συμαντικη εκτροφη για την Ελλαδα.συγχαρητήρια
 
Συνεχίστε την εκτροφή.. Θεωρώ πως μονο αν υπάρχουν πολλές καρδερίνες εκτροφής και σε τιμές καναρινιων, μόνο τότε θα περιοριστει το αιχμαλώτισμσ αγρίων. Ακούω πολλούς να λένε πως θέλουν εκτροφής αλλά δεν βρίσκουν ή είναι πανάκριβες,.
 
Νίκο σ ευχαριστώ για τις φωτό αλλά θέλω και σχόλιο😛... Τι μετάλλαξη είναι αυτά τα πουλιά και γιατί είναι τόσο ακριβά; Επειδή είναι σπάνια ή κάτι άλλο;
 
Back
Top