Διατροφή Διατροφή για καναρίνια Red Mosaic και Αχάτες

Glosterfancy

Πρώην djspikos
Εγγραφή
9 Σεπ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό το θέμα για να πάρω κάποιες πληροφορίες σχετικά με την διατροφή για την προετοιμασια του ζευγαρώματος. Τη θέλω να πω. Ποίες είναι η αναλογίες στις τροφές σας ώστε τα πουλια να καταλάβουν ότι έρχεται οι άνοιξη και βρίσκουν πλούσια τροφή. Τώρα υποτίθεται ότι τρώνε τροφή συντήρησης. Και αν είναι εύκολο αυτή που έχουν την διάθεση να απαντήσουν να πούνε τις αναλογίες ώστε να ξέρουμε. Και επίσης και το ίδιο πράγμα για την "αυγοτροφη". Τι βάζουν μέσα. Με απλά λόγια για να γίνει σωστή προετοιμασία για ζευγάρωμα και να πυρώσουν τα πουλια. Είμαι νέος και είναι η πρώτη φορα που θα ζευγαρώσω καναρίνια. Ελπίζω να μην σαν είναι δύσκολο να απαντήσετε όση γνωρίζετε και ειδικά αυτή που ασχολούνται με καναρίνια χρώματος. Ξέρω είναι πολλά αυτά που ρωτάω αλλα μην ξεχνάτε ήσασταν και εσύ κάποτε αυτήν την θέσει.
 
Εγω δεν ξερω να σου γραψω κατι, :)
θυμαμαι ομως οτι ο κυριος Μακης εχει γραψει τον τροπο που φτιαχνει την αυγοτροφη του
κοιτα στα θεματα διατροφης
η΄στη λιστα μελων στο ονομα mgerom στα θεματα που ξεκινησε
ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις
 
Ευχαριστώ την sissy για την αναφορά της, αλλά εγώ δεν εκτρέφω
κόκκινα μωσαικού, ούτε αχάτες κόκκινου μωσαικού.
Ο φίλος μας δεν ρωτάει γενικότητες. Εχει ερώτηση συγκεκριμένη
που δεν αισθάνομαι αρμόδιος-γνώστης για να απαντήσω.

Y. Γ Με τις ευχαριστίες του στον πλέον αρμόδιο-γνώστη είναι φανερό
οτι βρήκε τις απαντήσεις που ήθελε.
 
Απότι κατάλαβα βαριέστε όλη να γράψετε. Θα την βρω την άκρη πάντως.
Αγαπητέ φίλε, ο κόπος που χρειάζεται για να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση του φόρουμ είναι ασυγκρίτως μικρότερος απ' αυτόν που χρειάζεται κάποιος για να συντάξει μια απάντηση, ειδικά αν αυτή η απάντηση έχει δοθεί ήδη, σε περισσότερες από 100 περιπτώσεις. Σταματήστε να απαιτείτε, να τα ζητάτε όλα έτοιμα και ψάξτε λιγάκι δίπλα σας. Η απάντηση μπορεί να είναι εκεί.
 
Αγαπητέ φίλε, ο κόπος που χρειάζεται για να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση του φόρουμ είναι ασυγκρίτως μικρότερος απ' αυτόν που χρειάζεται κάποιος για να συντάξει μια απάντηση, ειδικά αν αυτή η απάντηση έχει δοθεί ήδη, σε περισσότερες από 100 περιπτώσεις. Σταματήστε να απαιτείτε, να τα ζητάτε όλα έτοιμα και ψάξτε λιγάκι δίπλα σας. Η απάντηση μπορεί να είναι εκεί.

Σταυρο δεν απαιτώ από κανέναν να γράψει και να τα βρω έτοιμα όλα. Στο forum υπάρχουν πολλά τέτοια θέματα αλλα εγώ ρώτησα συγκεκριμένα για Red Mosaic και Αχάτες Mosaic.
 
Y. Γ Με τις ευχαριστίες του στον πλέον αρμόδιο-γνώστη είναι φανερό
οτι βρήκε τις απαντήσεις που ήθελε.

Ναι όντως πήρα κάποιες απάντησης από τον Σάκη Χαρέλα αλλα θέλω να έχω και από αλλα άτομα γνώμες και άποψη ώστε να έχουμε ένα καλο αποτέλεσμα.
 
Απότι κατάλαβα βαριέστε όλη να γράψετε. Θα την βρω την άκρη πάντως. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο των ΣΑΚΗ ΧΑΡΕΛΑ..:77:

ΜΕΓΑΛΕ λιγη ευγενεια δεν εβλαψε ποτε κανεναν ειδικα οταν ζηταει κατι

σε φορουμ εισαι οχι στο 11880

επισης στο συντομο χρονικο διαστημα οπου αρχισες να βγαζεις το συμπερασμα οτι βαριομαστε να απαντησουμε ξερεις πολλοι αρμοδιοι μπορει να μην το εχουν διαβασει καν
δεν ειμαστε πανω απο την οθονη 24/24

δεν ασχολουμαι με τα συγκεκριμενα αλλα εαν βρω κατι ευχαριστως να στο ποσταρω
πες μου ενα λογο ομως τωρα καποιος να κανει τον κοπο να σου απαντησει μετα το δευτερο μυνημα σου -ετσι για να κανουμε κουβεντα

ΜΦΧ
Πανος
 
σε φορουμ εισαι οχι στο 11880

Ούτε σε κάποιον που πληρώνεται για να απαντά δεν επιτρέπεται η αγένεια.
Ακόμα και ως προς τον τίτλο του μηνύματος ανάγκασε σε επέμβαση το Σταύρο, ήταν με κεφαλαία.

Οσο να πεις μια απαίτηση υπήρχε...
 
Δεν μας απαντησε ακομα Δαμιανε, μαλλον βαριετε να γραψει τι λες;
 
Παιδιά έγινε παρεξήγηση. Δεν ήθελα να θίξω κανέναν ο λόγος που το είπα ήταν καθαρά ότι το είχαν διαβάσει 30 άτομα και κανένας δεν απάντησε η δεν έγραψε τίποτα. Και η 30 ήταν άσχετη που το διαβάσανε το θέμα. Συγγνώμη αν παρεξηγηθήκατε. Ίσος ο τρόπος εκφράσεις μου ήταν λάθος.


Δεν είχα σκοπό να θίξω τα ενεργά άτομα αυτού του φόρουμ. :sorry

Υ. Π. Εκανα διαγραφει το 2 μηνυμα μου...
 
Παμε για αλλα τοτε πες πως δεν εγινε
μολις βρουμε κατι θα στο ποσταρουμε

ΜΦΧ
Πανος
 
djspikos kalispera aftosa pou sou apantise protos ke ipes efxaristo , ke aniki eki pou anikoume ke esi ke ego ston EPAM exi gnosis pano sto antikimeno ke ta poulia tou proerxonte apo poli kalo aima .
To thema pou rotas den ine efkolo , an psaxnis proxiri apantisi efkola tha tin bris an omos psaxnis apantisi me ipobathro nomizo o sakis sou edose AKOUSE TON
 
Εχεις μηνυμα

αμα το βρεις Ηρακλη καντο μια περιληψη και ποσταρησε το εδω
να το εχουμε μελλοντικα
καπου το ειδα γραμμενο αλλα δεντου εδωσα σημασια καθως δεν εχω μωσαικα

αλλα κανει να τρωνε τα κοκκινα μωσαικου αλλα τα κιτρινα μωσαικου ολοκληρη ιστορια ειναι 😱

ΜΦΧ
Πανος
 
Παιδιά έγινε παρεξήγηση.
Έλα, συμβαίνουν αυτά σε μια συζήτηση πολλών ατόμων. Δεν υπάρχει θέμα.

Λοιπόν, εγώ ακλουθώ το πρόγραμμα της Orlux για την προετοιμασία της αναπαραγωγής, το οποίο έχει διάρκεια 30 ημερών. Το πρόγραμμα αυτό δεν προορίζεται για καναρίνια συγκεκριμένης ράτσας, αλλά θα πρέπει να πω ότι το εφαρμόζω σε καναρίνια malinois. Δεν γνωρίζω εάν πρέπει να προστεθεί ή όχι κάτι σε αυτό όταν πρόκειται να γίνει η εφαρμογή του σε καναρίνια χρώματος.

Εδώ είχα αναφέρει παλαιότερα τον τρόπο που εφαρμόζω για την https://community.petbirds.gr/threads/παρασκευη-αυγοτροφης.723/?.

Να συμπληρώσω μόνο πώς όταν πρόκειται για την προετοιμασία της αναπαραγωγής, δεν προσθέτω στο νερό απλές πολυβιταμίνες αλλά https://petbirds.gr/product/oropharma-ferti-vit-versele-laga/. Επίσης προσθέτω probi-zyme, όχι όμως μέσα στο μείγμα που φτιάχνω κατά τη διάρκεια της παρασκευής του, αλλά στην ποσότητα που βγάζω από το ψυγείο, λίγο πριν την προσφέρω στα πουλιά.
 
djspikos kalispera aftosa pou sou apantise protos ke ipes efxaristo , ke aniki eki pou anikoume ke esi ke ego ston EPAM exi gnosis pano sto antikimeno ke ta poulia tou proerxonte apo poli kalo aima .
To thema pou rotas den ine efkolo , an psaxnis proxiri apantisi efkola tha tin bris an omos psaxnis apantisi me ipobathro nomizo o sakis sou edose AKOUSE TON

Ναι το ξερω οτι το θεμα δεν ειναι ευκολο. Ειμαι νεος στην εκτροφει γενικα και ειναι η πρωτη χρονια και με εχει φαει το ανχος.
 
Irakli ena tha sou po IREMISE , stin ektrofi kanarinion to anxos ine o xiroteros sinboulos min piezis ta pragmata .
Ta prepi na kseris oti se afto to hoppy prepi na exis makroprothesmous stoxoun an enis mono braxiprothesmous sintoma tha apogoiteftis.

I proti xroni ine panta kati to ouaouuuuu alla se afto to hoppy exi polles xares ke apogoitefsis an kati den pai kala olla arxizoun na min pan kala

ego irakli exasa mia olokliri xronia apo to tipota apla polla pigan straba alla ematha ke afto ine to pio simantiko i gnosi ke i empiria

Kalo ksekinima lipon ke tha ta poume stin epomeni ekthesi tou EPAM ( i mipos sinantithikame se afti? ilekroniki kataxorisi apotelesmaton; kati mou lei )
 
Hercules καλησπέρα.
Μία συμβουλή από έναν επίσης νέο στην εκτροφή αχατών.
ΥΠΟΜΟΝΗ + ΜΕΛΕΤΗ + ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ + ΠΡΑΞΗ (Σωστή ή Λάθος) + ΑΡΧΕΙΟ = ΕΜΠΕΙΡΙΑ!
Το σωστό είναι όπως μου είπαν όλοι όσοι εκτρέφουν χρόνια πολλά, μα πάρα πολλά, αυτό που λέγεται και στη ζωή.
Προσπάθησε μόνος σου, και από τα λάθη σου - επειδή κοστίζουν σε συναισθηματική φόρτιση - μαθαίνεις.
Εγώ χρησιμοποιώ μείγμα σπόρων για χρώματος με :
Ασπούρι (Καναρινόσπορος) 60%, Ιαπωνικό κεχρί 5,5%, Βρώμη 5,5%, Κεχρί Μάννα 5,5%, Κεχρί Σενεγάλης 5,5%, Νίζερ, Λευκή Περίλλα, Σπόρους αγριόχορτου, Σπόρους Kardi, Παπαρούνα Ιμαλαϊων, Ξεφλουδισμένο σουσάμι, Λευκό σπόρο σαλάτας, Ξεφλουδισμένη Βρώμη, Σιτάρι, Κίτρινο Λιναρόσπορο, Καμελίνα. (Από γνωστό site).
Κάποιες φορές, προσθέτω στο μείγμα και λίγο μείγμα από αγριοπούλια, που έχει όλους αυτούς τους σπόρους σύν καμμιά 10αρια άλλους, όπως γαϊδουράγκαθο ας πούμε.
Αυγοτροφή, όπως εγώ νομίζω, ανάλογα με την περίοδο. (Πολυβιταμίνες, μαγιά μπύρας, Spiroulina, Rusk, και έτοιμη αυγοτροφή για πουλιά που βάφονται, χωρίς αυγό).
Ψάξε λοιπόν, διάβασε, ρώτα, αλλά με υπομονή.
Φιλικά,
 

Σχετικά θέματα

Back
Top