Διατροφή Διατροφη Αφρικανικου γκριζου ζακο

vendetta

PB Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
230
Πόλη
Ηράκλειο
ενα θεματακι σχετικα με την διατροφη που θα ειναι καλυτερη για τους αφρικανους μας.
προς το παρον του παιρνω ενα συσκευασμενο μειγμα τροφων, σπορακια, μπανανα, φυστικια αν θυμαμαι καλα, κατι αλλα σπορια, καλαμποκι, στην συσκευασια εχει παπαγαλους και ειναι στρογγυλο το κουτακι του.
επισης δινω σε ξεχωριστο μπωλ κατι πολυχρωμες βιταμινες που ειναι απο φρουτα κυριως απο οτι λενε και βαζω μεσα και αυγο τριμενο απο χυμα συσκευασια οπως και η βιταμινη αυτη η πολυχρωμη.
του βαζω και κατι κροκετακια πολυ μικρα που και καλα βοηθανε τυς παπαγαλους στην ομιλια, αν και δεν εχω ακουσει λεξη προς το παρον κι ανησυχω πολυ.
λιχουδιες εχω βαλει στο κλουβι του αλλα ουτε που τις εχει αγγιξει, κατι στικακια, φαινεται οτι θα καλοπερνουσε στο σπιτι που ηταν😡ελπιζω καποια στιγμη να τα αγγιξει.
τι αλλο μπορειτε να προτεινετε εσεις.
 
Πολύ καλά κάνεις και παιρνεις συσκευασμένους σπόρους! Δεν θα συμφωνήσω με την χύμα αυγοτροφή μιας και έχει γίνει πολύς λόγος για την υποτιθέμενη ποιότητα της χύμα τροφής. Φρούτα και λαχανικά είναι προτιμότερο να είναι φρέσκα και σε αρκετά μεγάλη ποικιλία. Πολύ συχνα ο Ανέστης προτείνει τα pellets... Τα στίκ δεν ξέρω αν προσφέρουν κατι στα πουλιά, εξαρτάται από το τί αναγράφει η συσκευασια οτι περιέχουν.

Αν εισαι ακόμα στο ψάξιμο, βαλε στην αναζήτηση αυτο που σε ενδιαφερει να μάθεις ή ψάξε λίγο τα παλιότερα πόστ και να δεις που θα βρείς πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
 
Εμένα ο δικός μου τρελένεται για φρούτα φρέσκα (μπανάνα, μήλο, μανταρίνι, πορτοκάλι) δεν δοκιμάζεις; Μου κάνει εντύπωση που δεν τρώει τα στίκ... Και που δεν μιλάει. Πόσο χρονών είναι; Πόσο καιρό τον έχεις;
 
προσπαθησε να του δινεις και απ αυτα που τρωτε
εμενα ο δικος μου οταν με βλεπει να τρωω φρικαρει αν δεν του δωσω να δοκιμασει
οσο για τα στικ..χρονομετρησα ποσο θελει για να το εξαφανισει..1 τεταρτο.. Και το ξυλακι τρωει...
 
Εμένα ο δικός μου τρελένεται για φρούτα φρέσκα (μπανάνα, μήλο, μανταρίνι, πορτοκάλι) δεν δοκιμάζεις; Μου κάνει εντύπωση που δεν τρώει τα στίκ... Και που δεν μιλάει. Πόσο χρονών είναι; Πόσο καιρό τον έχεις;
τον εχω 1 μηνα περιπου, προς το παρον φοβαται ακομα, δεν με αφηνει να τον πιασω, δεν εχει ταση επιθεσης απλα δεν τρελαινεται κιολας με την ιδεα του πιασιματος.
3 ετων ειναι και μεχρι τωρα μονο βραχνες στριγγλιες εχω ακουσει οταν επιμενω για να τον πιασω.
εχει αρχισει και με ενοχλει η ολη κατασταση αλλα υπομονη.
 
προφανως τον εχεις παρει αγριο.. Οχι μεγαλωμενο στο χερι
τα πραγματα λοιπον αλλαζουν.. Ειναι τελειως διαφορετικο να παρεις ενα μικρο ταισμενο στο χερι απ οτι ενα μεγαλο αγριο
θελει μεγαλη υπομονη το πραγμα.. Προσπαθησε να το ταιζεις μ οτι
του αρεσει πχ ηλιοσπορους στην αρχη.. Εχε του φυσικα και φρουτα και ολα τα συναφη.. Αλλα αυτο που του αρεσει παραπανω προσπαθησε να του το δινεις με το χερι.. Και κατσε ωρες.. Ατελειωτες ωρες κοντα του.. Αξιζει τον κοπο σιγουρα θα δεις...
 
ρε παιδια οσο χρονων και να ειναι με ενα μηνα σε νεο περιβαλλον και με νεα αφεντικα και περιμενετε να μιλησει; Ουτε με τροφες ουτε με στικ θα μιλησει!
για να μηλησει θα πρεπει να του αφοσιωθε το αφεντικό του, να νιοθει ανετα το πουλι και να έχει αναγκη να επικοιμωνησει με το αφεντικο του!
θα πρεπει να περνας πολλες ωρες τη μερα μαζι του, να του μιλας με ηρεμο τροπο και καθαρή φωνή κλππ κλπ και μετα απο πολλες προσπαθειες εκει που δεν το περιμενεις θα τον ακουσεισ να λεει καμια λεξη.
αφου τον ακουσεις να μιλαει αμεσος του δινεις μια λιχουδι να τον επιβραβευσεις και παει λεγωντας.
αλλα ζωο ειναι οχι μαγνητοφωνο μην περιμενεις θαυματα! Να κουβεντιαζετε δηλ απο τον ενα μηνα που τον έχεις! ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
τον εχω 1 μηνα περιπου, προς το παρον φοβαται ακομα, δεν με αφηνει να τον πιασω, δεν εχει ταση επιθεσης απλα δεν τρελαινεται κιολας με την ιδεα του πιασιματος.
3 ετων ειναι και μεχρι τωρα μονο βραχνες στριγγλιες εχω ακουσει οταν επιμενω για να τον πιασω.
εχει αρχισει και με ενοχλει η ολη κατασταση αλλα υπομονη.
Υπομονή! Ο φίλος μας αισθάνεται ακόμα ανασφάλεια. Τον πήρες μεγάλο σχετικά σε ηλικία κκαι αν τον πήρες και απο Pet τα βιωματά του δε θα είναι και τα καλύτερα! Θέλει αγάπη, συντροφιά να τον έχεις σε ένα χώρο μέσα στο σπίτι που καθόσαστε τις πιο πολλές ώρες. Να του μιλάς γλυκά και όλα θα πάνε καλά.:)
 
δεν ειναι το θεμα να αρχισει να μου μλαει, απλα να ειναι πιιο φιλικος περιμενα, τον ειχε ενας αραβας και τον πηγε στο pet shop Που ψωνιζω και τον αφησε και πηρε εναν αλλον.
στικακια και τετοια πραγματα ουτε που θα πρεπει να τα χε ξαναδει ποτε του, οπως και παιχνιδια μιας και δεν παιζει καθολου.
 
Έχω την εντύπωση ότι ο παπαγάλος σου θα αργήσει να προσαρμοστεί και θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή και επιμονή... Και αυτό διότι το πουλί μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα άλλαξε 3 ''αφεντικά''. Απο τον άραβα πήγε στο pet και απο εκει σε σένα.. Σίγουρα θα είναι φοβισμένος και ανχωμένος για αρκετό καιρό. Και δεν ξέρουμε και πως του συμπεριφερότανε ο άραβας, πως το Pet.. Εχε υπομονή και σίγουρα θα δικαιωθείς στο τέλος 🙂
 
κι εμενα τα Lovebirds μου οταν τα εφερα σπιτι και για εναν μηνα περιπου δεν παιζανε με τιποτα ουτε μιλουσανε! Τωρα με το που βαζω καινουριο παιχνιδακι το πλησιαζουν και παιζουν! Αστο λιγο να προσαρμοστει και με τον χωρο και με εσενα...ηρεμια και υπομονη...

οσο για την τροφη εκτος απο φρουτα και λαχανικα τους αρεσουν τα σταχυα απο καλαμποκια! Και τα κλαδια απο ιτια για να τα ροκανιζουν...
 
θέλω να κάνω μια ερώτηση,
σήμερα ένας φίλος που εχει ζακο μου ειπε οτι ειναι παμφάγο και οτι το ταΐζει ακόμη και κρέας βραστο ισχυει κατι τετοιο; 😕
 
θέλω να κάνω μια ερώτηση,
σήμερα ένας φίλος που εχει ζακο μου ειπε οτι ειναι παμφάγο και οτι το ταΐζει ακόμη και κρέας βραστο ισχυει κατι τετοιο; 😕

Ισχυει συμφωνα με οσα εχω διαβασει κι εγω! Δεν θεωρουνται παμφαγα αλλα οσα αρθρα εχω διαβασει απο πτηνιατρους του εξωτερικου υποστηριζουν οτι μικρες ποσοτητες κρεατος (κυριως κοτοπουλο) αραια και που κανουν καλο καθως ειναι πολυ καλη πηγη πρωτεινης που μερικα ειδη παπαγαλων (π.χ. Οπως amazon-cockatoo) εχουν αναγκη περισσοτερο απο καποια αλλα! 😉
 
Ισχυει συμφωνα με οσα εχω διαβασει κι εγω! Δεν θεωρουνται παμφαγα αλλα οσα αρθρα εχω διαβασει απο πτηνιατρους του εξωτερικου υποστηριζουν οτι μικρες ποσοτητες κρεατος (κυριως κοτοπουλο) αραια και που κανουν καλο καθως ειναι πολυ καλη πηγη πρωτεινης που μερικα ειδη παπαγαλων (π.χ. Οπως amazon-cockatoo) εχουν αναγκη περισσοτερο απο καποια αλλα! 😉
Δηλαδή μπορώ να του δίνω άφοβα κοτόπουλο βραστό ας πούμε; Και κάτι άλλο τι γνώμη έχεις για τα ζαχαροκάλαμα που κυκλοφορούν στα Pet; 😕
 
Δηλαδή μπορώ να του δίνω άφοβα κοτόπουλο βραστό ας πούμε; Και κάτι άλλο τι γνώμη έχεις για τα ζαχαροκάλαμα που κυκλοφορούν στα Pet; 😕

Ναι εγω προσωπικα του δινω κοτοπουλο, το προτιμαει με παπρικα... :D
Αυτα τα ζαχαροκαλαμα που λες δεν τα εχω καθολου υποψη μου... 😕 Αλλα επειδη περιεχουνε αρκετη ζαχαρη αν θελεις για λιχουδια με μετρο... 😉
 
Οκ αύριο θα βράσω και γω καοτόπουλο στην Κούκυ μου να δω αντιδράσεις. Αν και αυτή αν της αρέσει κάτι έρχεται και τρώει απο το πιάτο μου :D
 
παιδια... Εγω αυτο που εχω διαβασει και παραλληλα μουχουν πει σοβαροι γνωστες
ειναι οτι η καλιτερη διατροφη για ενα μεγαλο παπαγαλο ειναι αυτη που λεμε υγειινη διατροφη για τους ανθρωπους
αλλωστε οι μεγαλοι παπαγαλοι υπαρχουν σα κατοικιδια απο τον περασμενο αιωνα
και τοτε δεν ειχαν πετ σοπ και ετοιμες τροφες
χθες βαζοντας σε ενα απο τα μπολακια του πιπι σπορακια απο συσκευασμενη τροφη
ανακαλυψα μεσα ζουζουνια.. Τον τελευταιο καιρο εγω προσπαθω περα απο φρουτα
και παλετς να του δινω απο το φαγητο που τρωμε.. Και τα παει μια χαρα
 
...mporei na tou kanei kako ayto...to fagito mas sixna exei poli alati, piperi, zaxari, ksidi ktl...pou den epetrepontai stous papagaloys...poli liga pragmata mporoume na tou dinoume apo to trapezi mas!
 
Tο μεγαλύτερο προβλημα με τους γκρι ειναι το ασβεστιο και η βιταμινη Α. Εγώ θα σου πρότεινα την εξής διατροφή-50% σκούρα λαχανικά(σπανακι,ρόκα, μπρόκολο, γλυκοπατάτα, σελερι, κτλ)10% σπόροι, πολλά αμυγδαλα(αψητα)20% φρουτα(μηλο, μπανανα, παπαγια μανγκο-χωρις τη φλούδα-κτλ) και 20% πελετς κ table foods(rice,beans,wheat,cereals etc).Tώρα βεβαια το πως θα πείσεις το πουλί να τα τρώει όλα αυτά ειναι μεγάλη ιστορία...
 
Tο μεγαλύτερο προβλημα με τους γκρι ειναι το ασβεστιο και η βιταμινη Α. Εγώ θα σου πρότεινα την εξής διατροφή-50% σκούρα λαχανικά(σπανακι,ρόκα, μπρόκολο, γλυκοπατάτα, σελερι, κτλ)10% σπόροι, πολλά αμυγδαλα(αψητα)20% φρουτα(μηλο, μπανανα, παπαγια μανγκο-χωρις τη φλούδα-κτλ) και 20% πελετς κ table foods(rice,beans,wheat,cereals etc).Tώρα βεβαια το πως θα πείσεις το πουλί να τα τρώει όλα αυτά ειναι μεγάλη ιστορία...

Εδώ υπάρχουν δύο πράγματα που έχω κάνει για τους τόκους μου παπαγάλος σε νέα τρόφιμα:

1. Τοποθετήστε τα νέα τρόφιμα σε μια λεκάνη σε υψηλό το κλουβί. Τοποθετήστε το παλιό τρόφιμα χαμηλά σε κλουβί. Πολλά πουλιά θα κοιτάξουμε το υψηλότερο πιάτου πρώτο. Μερικές φορές μπορεί να φανεί χρήσιμη για μίγμα μερικά από τα παλαιά στα νέα τροφή τρόφιμα.

2. Προσποίηση για να φάει μερικά από τα νέα τρόφιμα. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αν σας παπαγάλος σας αρέσει πολύ. Conures μου θα προσπαθήσω να φάει τίποτα αν δουν μου τρώει για πρώτη (ή αν με δείτε να προσποιείται ότι τρώει).
 
Back
Top