Διατροφή Διατροφη Αφρικανικου γκριζου ζακο

και αν δεν τρωει τα λαχανικα. Τι μπορεις να κανεις με αυτο. Πως να τον δελεασεις να τα φαει.
 
Ροζι να επιμενεις και να τα προσφερεις συνεχεια! 😉 Κι ας μην τα τρωει στην αρχη. Να τα πετας μετα απο ενα 3-4ωρο το πολυ τωρα το καλοκαιρι γιατι χαλανε λογω ζεστης. Επισης κανε αυτο που περιγραφει ο Jamie δηλ. Να κανεις οτι τα τρως και ηχο οπως "μμμμμμ! Πολυ ωραιο" σαν να τρως κατι πολυ ωραιο και δεν του δινεις. Θα δεις οτι θα ερθει διπλα σου και θα κοιταει τι τρως. Στον δικο μου πιανει παντα το κολπο! 😉
 
βρε παιδια.. Πως μπορουμε να καθορισουμε την ποσοτητα που πρεπει
να τρωνε; Εμενα τρωει συνεχως... Τιθετε θεμα παχυσαρκιας;
 
βρε παιδια.. Πως μπορουμε να καθορισουμε την ποσοτητα που πρεπει
να τρωνε; Εμενα τρωει συνεχως... Τιθετε θεμα παχυσαρκιας;

Τιθεται! 😉 Το λιπος συνηθως σχηματιζεται στο στηθος και μπορεις να το πιασεις αν γινει πολυ! Η μια λυση ειναι να τρωει σωστα και οχι παχυντικες τροφες οπως ηλιοσποροι. Πολλα φρουτα και λαχανικα και αν θελεις πελετς που ειναι ισορροπημενα με λιπαρα οχι παραπανω απο οσα χρειαζεται το καθε ειδος. Για παραδειγμα ο δικος μου τρωει τα Hi protein με χαμηλα λιπαρα λογω του οτι σαν ειδος ειναι πιο επιρεπης στην παχυσαρκια αν δεν προσεξουμε. Και να τον αφηνεις να πεταει μεσα στο σπιτι αν θελεις και δεν υπαρχει προβλημα! Ειναι η καλυτερη ασκηση...
 
εμαθα πολλα σημερα! Τι πρεπει να κανω λοιπον για να μη κανει αυγα συνεχεια; Καποιος μου ειπε να τον ταισω ρυζι βρασμενο, κοτοπουλο και καλαμποκι! Σωστο ειναι αυτο;
να τον απομακρυνω απο το μικρο παπαγαλακι που ζει στο διπλανο κλουβι;χρειαζεται λεει ησυχια και υπνο!
μεχρι τωρα τον ταϊζα ηλιοσπορους, αραπικα φυστικια και κανενα κομματι ροδακινο η μηλο, που και που.
α! Και αναμοικτες τροφες απο petshop
 
Το θέμα είναι τα πελλετς θα τα τρώει; Ρωτάω για τον δικό μου ζακό, που τόσα χρόνια έχει μάθει στην ανάμικτη (συσκευασμένη) τροφή;
 
εμ δεν ξερω... λογικα σιγα σιγα.. Κι εγω αυτα που λεω απο εδω μεσα τα εμαθα.. Αλλα δεν ξερω και τα παντα... Οποτε ρωτα και τους πιο εμπειρους!
 
Δεν του δίνω. Είναι καλομαθημένη η δικιά μου. Τρώει μονο ότι της αρέσει. Την εχω κακομάθει τόσα χρόνια και είναι δύσκολο να της αλλάξω συνήθειες.
 
τιποτα δεν εινα ακατορθωτο... Ο δικος μου τρωει εδω κ 2 μηνες περιπου πελετς! Μετα απο 7 χρονια χεδον που ετρωγε αποκλειστικα σπορια και χρησιμοποιουμε τον ηλιοσπορο μονο για εκπαιδευση. Θελει επιμονη κ υπομονη! Εγω τα καταφερα αρχικα κανοντας τον να ζηλεψει.. Εκανα οτι ετρωγα εγω κ ετσι δοκιμασε κ μετα σιγα σιγα μειωνεμε τα σπορια...
 
Χρειάζεται να ακολουθήσεις μια διαδικασία για να κάνεις τη μετατροπή από σπόρους σε κροκέτες παπαγάλων.Αν τελικά το πουλί συνηθίσει θα του δίνεις σπόρους μια φορά την εβδομάδα μετά το απόγευμα.Βάλε το μπολ με τις κροκέτες στο ψηλότερο σημείο του κλουβιού και τους σπόρους στο χαμηλότερο. Η ποσότητα που θα του έχεις θα πρέπει να είναι λίγη για ένα γεύμα περίπου. Επειδή στους παπαγάλους αρέσει να κάθονται στο ψηλότερο μέρος του κλουβιού θα δοκιμάσει από περιέργεια κροκέτες που θα βρει μπροστά του. Θα πρέπει να παρατηρείς το πουλί αν τρώει τις κροκέτες.Αν συμβεί αυτό θα αφαιρείς λίγο λίγο τους σπόρους ούτως ώστε μετά από ένα χρονικό διάστημα (Ο δικός μου έκανε ένα μήνα)να έχει μόνο κροκέτες. Προσοχή στη παρατήρηση για να δεις αν τρώει να μην υποσιτιστεί το πουλί. Εγώ αγόρασα μια ζυγαριά για οικιακή χρήση ακριβείας και τον ζύγιζα κάθε μέρα το πρωί.Αν τα κόπρανα του βγαίνουν μαύρα θα πει ότι δεν τρώει καλά.Φρούτα και λαχανικά κανονικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν του δίνω. Είναι καλομαθημένη η δικιά μου. Τρώει μονο ότι της αρέσει. Την εχω κακομάθει τόσα χρόνια και είναι δύσκολο να της αλλάξω συνήθειες.


Μαιρη τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο. Τροπο θελει! Ο δικος μου ολη του τη ζωη (πριν τον παρω) μονο ηλιοσπορους και κικιρικια ετρωγε και σπανια λιγο μηλο. Τωρα τρωει 2 μαρκες πελετς και ολα τα φρουτα-λαχανικα.
 
Παιδιά πήγα σε 2 αλυσίδες pet και ρώτησα για τα πέλετς και δεν τα είχανε. Που μπορώ να τα βρω; 😕
 
Πήρε 1 έτος για να μετατραπούν δύο από Budgies μου. Ι χρησιμοποιείται η ίδια τεχνική που περιγράφεται ParrotSmile. Ένας παπαγάλος μπορεί να είναι πολύ πεισματάρης,
 
καλομαθημενο τον εχεις! Απο φαγητο τι του δινεις; Σκεφτομαι να εμπλουτισω τη διατροφη του και περνω ιδεες και αποψεις!βλεπεις τοσα χρονια ετρωγε μονο ηλιοσπορους και ολοκληρα αραπικα φυστικια.σπανια καμια ειδικη(!)τροφη απο petshop και ακομη πιο σπανια ροδακινο και μηλο...
τισ τελευταιες μερες εμαθα παρα πολλα απο το φορουμ και ακομη μαθαινω!
 
να του αλλάξεις άμεσα τη διατροφή γιατί οι ηλιόσποροι δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα! Είναι σαν να τρως μια ζωή πίτσα και μη σου πω και χειρότερα. Διάβασε και μάθε με τί πρέπει να τρέφεται το πουλί για να είναι υγειής! Ενόείται φρούτα και λαχανικά κάθε μέρα και το καλύτερο θα ήταν να τρώει pellets αλλά θέλει προσπάθεια αυτό, δεν είναι όμως ακατόρθωτο. αλλα τουλάχιστον καλύτερα να του πάρεις μια άλλη τροφή απο πετ και με τιποτα μα με τιποτα ηλιοσπορους για τροφή!
 
εγω εξακολουθω να πιστευω πως η καλιτερη διατροφη ειναι αυτο που λεμε
υγειινη διατροφη για τους ανθρωπους... Και λιγα ηλιοσπορακια δε βλαπτουν..
οχι καθε μερα ομως... Καλο κολπο ειναι οταν τρως για μεσημερι να τρως διπλα του
ενα απο τα χαρακτηριστικα των ζακο ειναι η περιεργεια, απ αυτο που τρως
προσπαθησε να του δινεις λιγο.. Οσο για τα παλετς.. Εγω για τρεις μερες του εβαζα μονο παλετς και νερο.. Οταν πια τον εκοψε λορδα αρχισε να τα τρωει.. Τωρα πια του εχω
απ ολα μεσα.. Μηλα.. Παλετς..σπορακια.. Την καινουργιοα του αγαπη καλαμποκι αψητο.. Και οτι τσιμπολογαει απο το φαγητο μου το μεσημερι...
αυτα
 
προτεινεις λοιπον να του δινω και μαγειρεμενο φαγητο. Απο το δικο μου;καλα, παμφαγα ειναι τα ζακο;βεβαια το διαβασα και εγω στο forum, μου το προτειναν και αρκετοι φιλοι, αλλα... Εχω καποιους ενδιασμους!(ειμαι και δυσκολη!)
αν θυμαμαι καλα μου ειπαν οχι στο κρεμμυδι, καφε, κακαο, αλκοολ
μαϊντανο;(παντα ειχα αυτη την απορια. Ολοι λενε... Παπαγαλε,θες μαϊντανο;why;)
θα ψαξω και για πελετς(τι ακριβως ειναι δεν ξερω αλλα μου τα προτειναν πολλοι).
οσο για το να φαω διπλα του, αστα! Δινουμε μαχη για να φαμε καθε μερα εγω και η κορη μου! Η ναομι(το κοκερ μου, για να μη πω ο δεινοσαυρος μου... Μπαινει ολοκληρη μες το πιατο! Λαιμαργη, αστα, μαχη δινουμε και οταν πλησιαζουμε τον παπαγαλο! Θελει να παιξει μαζι του...ζηλευει μαλλον και λιγο!
 
Back
Top