Διατροφή Διατροφη Αφρικανικου γκριζου ζακο

δεν πειραζει οπως λεει και ο theo να τρωει κ λιγο ηλιοσπορο, ο δικος μου επειδη τρελαινεται για ηλιοσπορο τους χρησιμοποιω οταν τον βγαζω εξω απο το κλουβι και θελω να τον πλησιασω και γενικως για να τον καλοπιασω...η να τον κοροϊδεψω...χιχι και επισης συμφωνω στο οτι ειναι παρα πολυ περιεργοι και ζηλιαρικα κ οταν σε βλεπουν να τρως κατι,θελουν να δοκιμασουν. εμένα ετσι ξεκινησε να τρωει πελετσ και τωρα τρωει λιγα σπορακια(ετσι επειδη του αρεσουν) το πρωι και πελετσ για το υπολοιπο της ημερας και ηλιοσπορους μονο λιγους απο το χερι. και φυσικα φρουτα κ λαχανικα διαφορα οτι εχουμε σπιτι. και εγω του δινω να δοκιμασει διαφορα πραγματα αλλα δεν ειναι κ παμφαγα! Υπαρχουν τροφες που πρεπει να τις αποφυγει γιατι ειναι τοξικες για αυτον οπως το κρεμμυδι που το χρησιμοποιουμε σε πολλα μαγειρευτα φαγητα. κακαο σιγουρα οχι, και γενικως εγω αποφευγω τα γλυκα εντελως, μονο του δινω καμια φορα cheerios που ειναι σιταρι ολικης με μελι και απο αυτα 4-5. ΄σε κάποιο ποστ αν ψαξεις θα εχει περισσοτρα για διατροφη να διαβασεις.
 
... Οσο για τα παλετς.. Εγω για τρεις μερες του εβαζα μονο παλετς και νερο.. Οταν πια τον εκοψε λορδα αρχισε να τα τρωει...



Aυτος ο τροπος δεν ειναι σωστος... ειναι μεγαλο το στρες που επιφερεις στο πουλι και μπορει και στα καλα καθουμενα να αρχισει να μαδιεται... ασε που η πεινα για 3 ημερες ειναι ασχημο συναισθημα... αφου εχουμε γραψει σε αλλα ποστ εναν πιο σωστο τροπο, γιατι προτιμησες να στρεσαρεις το πουλι; Εκανες κατι πολυ απλο για εσενα αλλα πολυ δυσκολο για το πουλι... Εαν ενα παιδακι δεν τρωει για παραδειγμα φακες θα το αφηναμε νηστικο 3 μερες μεχρι να τις φαει; 😕
 
Aυτος ο τροπος δεν ειναι σωστος... ειναι μεγαλο το στρες που επιφερεις στο πουλι και μπορει και στα καλα καθουμενα να αρχισει να μαδιεται... ασε που η πεινα για 3 ημερες ειναι ασχημο συναισθημα... αφου εχουμε γραψει σε αλλα ποστ εναν πιο σωστο τροπο, γιατι προτιμησες να στρεσαρεις το πουλι; Εκανες κατι πολυ απλο για εσενα αλλα πολυ δυσκολο για το πουλι... Εαν ενα παιδακι δεν τρωει για παραδειγμα φακες θα το αφηναμε νηστικο 3 μερες μεχρι να τις φαει; 😕
Και μένα μου κακοφάνηκε Ανέστη... 3 μέρες το πουλάκι νηστικό; Βασανιστήριο...☹
 
μαλλον δε το εξηγησα καλα..3 μερες του εκοψα τα σπορακια.. Αλλα ειχε και μηλα και καροτα.. Και στη θεση απ τα σπορακια παλετς... Οταν του εβαζα παλετς και ηλιοσπορους
ετρωγε μονο τους ηλιοσπορους και αφηνε τα παλετς.. Τωρα πια τρωει πιο πολλα παλετς και
ελαχιστους ηλιοσπορους, καθε πρωι του αλαζω το φαγητο του και ξερω ακριβως τι
εχει φαει
 
To θεμα ειναι οτι απο εκει που η διαδικασια αυτη παιρνει ενα μηνα τουλαχιστο σε φυσιολογικα πλαισια για να αλλαξει το πουλι διατροφη εσυ το εκανες εξπρες με κινδυνους που ισως δε γνωριζες οτι παιρνεις ρισκο, η που δεν τους υπολογισες σωστα κατα τη γνωμη μου. Τι θα ελεγες αν ξαφνικά σε ενα βραδυ εβγαζε τα φτερα του και ξυπνουσες το πρωι και τον εβλεπες μαδημενο; Δε στο λεω επιπολαια αλλα επειδη το εχω διαβασει οτι συνεβη σε αλλους.

Ας ετρωγε μονο τους ηλιοσπορους, θα επαιρνε λιγες ημερες παραπανω που θα ενιωθε την αναγκη για περισοτερη τροφη χωρις να πειναει πολυ. Θα ετρωγε σιγουρα στο τελος.
 
εμένα παιδιά μου είπαν ότι μπορώ να του δώσω φρουτοκρεμα, αυτή που τρώνε τα μωρά, το έχετε ξανακούσει; 😕
 
Οτι δεν περιεχει κατι απο τα απαγορευμενα δεν βλαπτει σε μικρες ποσοτητες. :) Προσεχουμε μονο και τα λιπαρα σε αυτα που τους δινουμε ειδικα για τα ειδη που εχουνε ταση να παχαινουνε πιο ευκολα. Με μετρο κανει απο ολα! 😉
 
να ρωτησω κατι για τα pellets?ολοι οι παπαγαλοι μπορουν να τρωνε;ειναι καλυτερο; Εγω εχω Lovebirds kai kokatil! Μπορω τα σπορακια να τους τα αντικαταστησω με pellets?
 
Μπορεις! Αλλα για τα τοσο μικρα ειδη με βαση το οτι εχω διαβασει και θυμαμαι μπορεις να δινεις και τα απο τις δυο τροφες. Δεν εχουν τοσες απαιτησεις διατροφικα οσο οι μεγαλοι παπαγαλοι που τρωνε και σπορους που δεν υπαρχουνε στο φυσικο τους περιβαλλον οπως οι ηλιοσποροι.
 
το καλυτερο ομως ποιο ειναι;θα τα βρω ευκολα στα πετ?
 
Κοιταξε τα πελετς θα καλυψουνε σιγουρα διατροφικα τα πουλια σου. Αλλα και μισα σπορια μισα πελετς νομιζω θα ειναι μια χαρα! Ευκολα σε τετοιο μεγεθος για κοκατιλ δεν ξερω αν θα βρεις στα μαγαζια! Γιατι δεν ψαχνεις online; Εχει λινκ νομιζω στα αναλογα θεματα εδω στο φορουμ. 😉
 
οκ! Ευχαριστω πολυ! Θα παω και σε ενα πετ στην ενα σμυπνη που κατι ειχε δει το ματακι μου, που ηταν σαν νοιφαδες αλλα δεν ξερω αν αυτα ηταν τα πελλετς! Τα σπορακια που λες να τα δινω καθε φορα η που και που να τους δινω και σπορακια μαζι με τα πελλετς;
 
Μπορεις να το ρυθμισεις οπως θελεις εσυ.. μπορεις και να εχεις και απο τα δυο μεσα στο κλουβι, ολον τον καιρο! αλλα να τους μαθεις να τα τρωνε ομαλα και οχι αποτομα απο τη μια μερα στην αλλη. Να μη βγαλεις τελειως την τροφη που ειχανε ως τωρα. Διαβασε αν θελεις σε εκεινα τα θεματα πως γινεται!
 
τα χω διαβασει πολυ καλα! Εννοειται πως δεν θα τους την αλλαξω αποτομα!
 
σημερα πηγα να ταισω λαχανικα και συγκεκριμενα μαρουλι και καροτο στον ζακο μου και το αρνηθηκε, εχει καλομαθει με τους σπορους.
 
βρε παιδια.. Εμενα χθες ο πιπικος αρπαξε χθες απο το πιατο μου ενα γαυρο και
του αλαξε τα φωτα.. Ξερει κανεις αν τα ψαρια απαγορευονται;
 
Μπράβο Θόδωρε κ εγω ηθελα να το ρωτησω αυτο γιατι μια φορα ηθελε να βουτηξει μεσα στην τονοσαλατα... Ώρες ώρες σκέφτομαι οτι αυτο το πουί μόνο για το στομάχι του είναι! Όλο θέλει να τρώει.. Νομίζω οτι αυτος ειναι ο σκοπος της ζωης του να τρώει οτι βλέπει... Τι να πω;
 
αστα μαριανα.. Να τρωει και να χε...
παθαινει σοκ αμα με δει να τρωω και δεν του δωσω..
αλλα χαλαλι του
 
Back
Top