Διατροφή Διατροφη Αφρικανικου γκριζου ζακο

😀! Καλα τα λες! Εσενα σου λεει κ ενα σ'αγαπώ παντως! Οποτε μην έχεις παράπονο... Τ να πω κ εγώ που μόνο οταν τρώει κάτι που ξετρελένεται με αυτό κ ειναι φουλ αφοσιωμενος με αφηνει να τον χαιδεύω; κ απο λέξεις... Ούτε ενα ευχαριστώ! (που λέει κ το άσμα) ακόμη δεν εχω μπορέσει να ακούσω τι αλλο λέει στο βιντέκι ο δικός σου...
 
Πάντως όπως ακριβώς το λές! ΣΟΚ στη κυριολεξία! Αποκτάει το βλέμμα του μανιακού τρελλού κ το μάτι καρφωμένο στο φαι, δεν ξέρει που πατάει, πάει πάει κ το μάτι στο φαι πάντα. Ειδικά αν ακούει κ συσκευασία... Πχ πατατάκια παθαίνει μεγάλο τραμπάκουλο!
 
βρε παιδια.. Εμενα χθες ο πιπικος αρπαξε χθες απο το πιατο μου ενα γαυρο και
του αλαξε τα φωτα.. Ξερει κανεις αν τα ψαρια απαγορευονται;

Δεν απαγορευονται! :D Καλο ειναι να αποφευγονται τα τηγανητα και τα αλμυρα. Κι ο Φοιβος τις προαλλες εφαγε ψαρι για πρωτη φορα αλλα ηταν στο φουρνο μαγειρεμενο. :)
 
κανε υπομονη μαριανα.. Αμα κερδισεις την εμπιστοσυνη του θα σε τρελανει...
 
Τελικά το τι λιχούδηδες είναι δε λέγεται... Μόλις δει να παίρνω πιάτο με φαγητό, έρχεται στον ώμο μου και το βλέμα της είναι καρφωμένο στο πιάτο μέχρι να τελειώσω το φαι μου 😛
 
Τ ι λιχουδηδες Μαίρη; Ζήτουλες θες να πεις καλυτερα! Πάντως το καλό με τον δικό μου τουλάχιστον ειναι οτι τρώει κ ευχαριστιέται πολύ λαχανικά κ φρούτα. Υπάρχουν μέρες που τρώει μόνο λαχανικά... Οι προτιμισεις του επισης αλλαζουν ανα περίοδο. Πριν λιγο ειμασταν στη περιοδο μαρουλιου τώρα ειμαστε στην περιοδο ντομάτας!
 
Τελικά το τι λιχούδηδες είναι δε λέγεται... Μόλις δει να παίρνω πιάτο με φαγητό, έρχεται στον ώμο μου και το βλέμα της είναι καρφωμένο στο πιάτο μέχρι να τελειώσω το φαι μου :D

Θες να πεις οτι καθεται και σε κοιταει να τρως; :D ο δικος μου μαλλον ειναι λιγο πιο λαιμαργος... σιγα να μην καθοταν να κοιταει... :D διαλεγει και παιρνει χωρις να το σκεφτει πολυ...
 
Ανέστη προς το παρόν με κοιτάει και βγάζει ένα ήχο ευχαρίστησης που κάνει όταν γλαρώνει για να κοιμηθεί. Τον ήχο αυτό τον κάνει επίσης και όταν τρώει μέλι που το λατρεύει.😀
 
Kι'εμείς στον Τοrres εκτός από τους σπόρους, δίνουμε το πρωί πορτοκαλλάδα (φυσικό χυμό), και μια ροδέλλα καλαμπόκι, το απόγευμα σαλάτα λαχανικών από: καρόττο, κουνουπίδι, κόκκινη πιπεριά, λάχανο, σπανάκι, ρόκα, πατζάρι και ρόδια. Βρασμένα ξερά φασόλια κομμένα στη μέση & ξεφλουδισμένα του αρέσουν πολύ.
Όταν έχω μακαρόνια του ρίχνω 1-2 κομμένα μέσα. Θα δοκιμάσω να προσθέσω λίγο βρασμένο ριζάκι. Αυγό & τυρί δε θέλει. Το απόγευμα φρουτοσαλάτα + ρόδι & κουκουνάρι. Από λιχουδιές καρύδια και φυστίκια. Είναι απαραίτητο & του αρέσει να τραγανίζει κλαδάκια οπωροφόρων, ιτιάς δε βρήκαμε ακόμα.
 
Διατροφή Αφρ. Γκριζου ζακο

Οκ αύριο θα βράσω και γω καοτόπουλο στην Κούκυ μου να δω αντιδράσεις. Αν και αυτή αν της αρέσει κάτι έρχεται και τρώει απο το πιάτο μου :D

Από Maria Pap. σχετικά με "... Τρώει απ'το πιάτο μου". O γιατρός μας είπε αλλά και τα βιβλία γράφουν ότι το σάλιο του ανθρώπου είναι τοξικό για το πουλάκι, τίποτα δαγκωμένο να μη του δίνουμε, ούτε να το φιλάμε. Κουβαλάμε αποικίες μικροβίων, ανθεκτικών ακόμη και στα αντιβιοτικά που είναι επικίνδυνα για αυτά. Και τα χέρια μας όταν τους προσφέρουμε κάτι, τα σκεύη και με ό,τι άλλο έρχονται σε επαφή, νάναι πολύ καθαρά.
 
Διατροφή

εγω εξακολουθω να πιστευω πως η καλιτερη διατροφη ειναι αυτο που λεμε
υγειινη διατροφη για τους ανθρωπους... Και λιγα ηλιοσπορακια δε βλαπτουν..
οχι καθε μερα ομως... Καλο κολπο ειναι οταν τρως για μεσημερι να τρως διπλα του
ενα απο τα χαρακτηριστικα των ζακο ειναι η περιεργεια, απ αυτο που τρως
προσπαθησε να του δινεις λιγο.. Οσο για τα παλετς.. Εγω για τρεις μερες του εβαζα μονο παλετς και νερο.. Οταν πια τον εκοψε λορδα αρχισε να τα τρωει.. Τωρα πια του εχω
απ ολα μεσα.. Μηλα.. Παλετς..σπορακια.. Την καινουργιοα του αγαπη καλαμποκι αψητο.. Και οτι τσιμπολογαει απο το φαγητο μου το μεσημερι...
αυτα

"τσιμπολογάει..." ! Τα βιβλία γράφουν και μας είπε ο γιατρός ότι έχουμε μικρόβια, ότι είναι τοξικά όσα έρχονται σε επαφή με το σάλιο μας, μακριά από το πουλί οι αποικίες μικροβίων. Φιλικά Μaria Pap.
 
οταν λεω τρωει απο το φαγητο μου εννοω πως πριν φαω του βαζω απο το πιατο μου λιγο σε ενα δικο του μπολακι.. Προς θεου δεν ερχεται σε επαφη με
το σαλιο μου...
 
Αυτα τα πελλετσ που τα βρισκουμε ρε παιδια. Εγω του δινω φρουτα καθημερινα αλλα και την πρεστιζ μαζι με την εξτρα βιταλ και ασπρα σπορια. Μηπως πρεπει να παρω πελλετς
 
Αυτα τα πελλετσ που τα βρισκουμε ρε παιδια. Εγω του δινω φρουτα καθημερινα αλλα και την πρεστιζ μαζι με την εξτρα βιταλ και ασπρα σπορια. Μηπως πρεπει να παρω πελλετς
Στο μίγμα που του προσφέρεις, προσθέτεις κροκέτες, σβώλους, πέλλετς (σχηματοποιημένη τροφή), που βρίσκεις στα Petshops ή παραγγέλνεις και σου φέρνουν συγκεκριμένη. Για σωστή διατροφή δες το youtube!
https://community.petbirds.gr/threads/parrot-breakfast.12748/
Επιγράφεται Parrot Breakfast και είναι στα Media, Video, Ήχοι.
 
Back
Top