Διατροφή Διαφοροποίηση στο χρώμα του κρόκου των αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τον τελευταίο καιρό που αγοράζω αυγά για να δίνω στα πουλιά μου (πριν δεν αγοράζαμε γιατί μας έφταναν τα δικά μας) έχω παρατηρήσει το παρακάτω φαινόμενο :

Λοιπόν ο κρόκος των αυγών μας είναι κιτρινωπός ενώ των αυγών του εμπορίου είναι πορτοκαλί ! Επίσης διαφέρουν σημαντικά και στην οσμή...
Ξέρει κάποιος σε τι οφείλετε αυτό;
Φυσικά οι δύο κατηγορίες των πουλιών ζουν και τρέφονται τελείως διαφορετικά αλλά μπορεί αυτό να επηρεάσει την οσμή αλλά ακόμα και το χρώμα του αυγού;

Να και ένα παράδειγμα :
2016-05-29 13.09.24.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φυσικά οι δύο κατηγορίες των πουλιών ζουν και τρέφονται τελείως διαφορετικά αλλά μπορεί αυτό να επηρεάσει την οσμή αλλά ακόμα και το χρώμα του αυγού;
Φυσικά, κυρίως από την διατροφή αλλά και από την κίνηση.
 
Οι κότες του ορνιθοτροφείου δέχονται χρωστικές για να χρωματιστεί ο κρόκος των αυγών τους.
Αν δεν γίνει αυτό τότε παρουσιάζονται με μια ξεθωριασμένη εντελώς απόχρωση του κίτρινου..
Αυτό είναι ίσως η βασικότερη αιτία που κάποιες μεταλλάξεις καναρινιών δεν πρέπει να τρώνε τον κρόκο των αυγών.
Αντίθετα στις οικόσιτες κότες... εξ αιτίας και του καλαμποκιού που έχουν στο σιτηρέσιό τους... Το όμορφο "κίτρινο" χρώμα στον κρόκο είναι δεδομένο... και μάλιστα χωρίς καθόλου χρωστικές.
 
Οι κότες του ορνιθοτροφείου δέχονται χρωστικές για να χρωματιστεί ο κρόκος των αυγών τους.
Αν δεν γίνει αυτό τότε παρουσιάζονται με μια ξεθωριασμένη εντελώς απόχρωση του κίτρινου..
Που έχουμε φτάσει εε... Να δίνουμε χρωστικές για να μην φαίνεται "άρρωστο" το αυγό...
Απίστευτο!
 
Το γεγονός... Που δεν επιτρέπουν με φάρμακα και άλλα "μέσα"... Την πτερόρροια στις κότες για να μη χάσουν τα αυγά... Νομίζεις πως είναι πιο πιστευτό?
 
Το γεγονός... Που δεν επιτρέπουν με φάρμακα και άλλα "μέσα"... Την πτερόρροια στις κότες για να μη χάσουν τα αυγά... Νομίζεις πως είναι πιο πιστευτό?
😱Με κάθε νέο δικό σου post συγκλονίζομαι περισσότερο! Να τα ξέρεις ή να μην τα ξέρεις καλύτερα;!?!? ιδού η απορία...🙄
 
να τα ξέρεις ή να μην τα ξέρεις καλύτερα;
Τα μάτια και γενικά τις αισθήσεις μας σε συναγερμό όταν ακούμε ή μαθαίνουμε κάτι.
Η υπερβολή στη χορήγηση φαρμάκων και "σκευασμάτων" σε κάθε εντατική εκμετάλλευση ζώων είναι τουλάχιστο παρούσα. Με τα ορνιθοτροφεία οι εκτροφείς καναρινιών είχαν από παλιά "καλές" σχέσεις.
 
Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό! Τα αυγά που έρχονται απ το χωρίο ποτέ δεν μυρίζουν "αυγουλίλα" ! Μωρέ να πάρω και εγώ 2 κοτούλες στην ταράτσα μου να τρώω φρέσκα αυγουλάκια; 🙄
 
Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό! Τα αυγά που έρχονται απ το χωρίο ποτέ δεν μυρίζουν "αυγουλίλα" ! Μωρέ να πάρω και εγώ 2 κοτούλες στην ταράτσα μου να τρώω φρέσκα αυγουλάκια; 🙄
Μην το κάνεις... Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα. Πέρα από το δούλεμα που έφαγα, δεν άντεξαν οι κότες στο τσιμέντο της ταράτσας. Το μόνο που άξιζε ήταν που πήγαινε η μικρή μου και έπαιρνε το αβγό από την φωλιά... και δυστυχώς δεν ήταν χωριάτικα.
 
Back
Top