Διατροφή Δοσολογία σκόνη αρακά στην αυγοτροφή

Αρακά χρησιμοποιεί ο Μάκης @mgerom στην αυγοτροφή αλλά δεν ξέρω σε τι μορφή, θα μας πει ο ίδιος όταν το δει :)
Κάπου νομίζω πήρε το μάτι μου και ένα θέμα του @Δημητριαδης Νικος με αρακά επίσης στην αυγοτροφή.
 
Αρακά χρησιμοποιεί ο Μάκης @mgerom στην αυγοτροφή αλλά δεν ξέρω σε τι μορφή, θα μας πει ο ίδιος όταν το δει :)
Κάπου νομίζω πήρε το μάτι μου και ένα θέμα του @Δημητριαδης Νικος με αρακά επίσης στην αυγοτροφή.
καλησπερα μαρια! βρηκα την σελιδα οπου ανεφερεσαι, δοσολογια δεν βρηκα, για κοιτα εσυ μηπως βγαλεις συμπερασμα.
Βοτανα σε νεοσσους - PetBirds
γηγω.webp
 
Τον αρακά τον έχω δοκιμάσει κι εγώ στην αυγοτροφή με τρομερή αποδοχή από όλα τα πουλιά!
Βγάζεις την ποσότητα που θέλεις από τη κατάψυξη στη συντήρηση και την επόμενη ημέρα την προσφέρεις μαζί με την αυγοτροφή στα πουλιά.
Δεν την αναμειγνύουμε από την αρχή με την αυγοτροφή λόγω των υγρών της "απόψυξης" και της υγρασίας του αρακά...
Φυσικά κι εγώ το είδα από τον κο Μάκη @mgerom ...
Θέλω να ξαναπάρω αλλά φοβάμαι πως θα τρώμε μια βδομάδα αρακά και το καθυστερώ...
 
Τον αρακά τον έχω δοκιμάσει κι εγώ στην αυγοτροφή με τρομερή αποδοχή από όλα τα πουλιά!
Βγάζεις την ποσότητα που θέλεις από τη κατάψυξη
τι εννοείς την ποσότητα που θες;, για μια ταΐστρα για παράδειγμα, ποσά κουταλάκια της σούπας;
 
Αρακά φρέσκο μπορουμε να δώσουμε αυτή την εποχή; Αν ναι, με την φλούδα;
 
Αρακά φρέσκο δίνω χρόνια. Στο μπλέντερ όπως είναι παγωμένος τον αλεθω με ξερή αυγοτροφη κ βραστό αυγό.. Πλέον λόγω περιορισμενου χρόνου βάζω στα πουλιά κ σκέτη ξερή αυγοτροφη κ θέλω να βάλω μαζί σκόνη αρακά ώστε να μιν χαλάει που λείπω πολλές ώρες. Για αυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιο δοσολογία...
 
την επόμενη ημέρα την προσφέρεις μαζί με την αυγοτροφή στα πουλιά.
με ποιο τρόπο τους προσέφερες αρακά,Σπύρο;
.. Αυτούσιοι οι σπόροι όπως είναι; αλεσμένοι στο μούλτι; λιωμένοι ελαφρώς με ένα κουτάλι; κομμένοι στη μέση; αφαιρείς τη φλούδα των σπόρων;

.. Δοκιμάζοντας στο παρελθόν τον αρακά, ελαφρώς βρασμένο(μόλις 1 λεπτό) & κομμένο στη μέση.. Απλά τον έβρισκα στο ταψί των κλουβιών.
Μέρες τώρα διαβάζω & παρακολουθώ βίντεο σχετικά με την προσθήκη αρακά στην διατροφή των πουλιών, αλλά κανείς δεν γράφει/διευκρινίζει τον τρόπο προσθήκης.
.. Μπορεί και να μη ''ψάχνω σωστά'' ..:D
 
Μέρες τώρα διαβάζω & παρακολουθώ βίντεο σχετικά με την προσθήκη αρακά στην διατροφή των πουλιών, αλλά κανείς δεν γράφει/διευκρινίζει τον τρόπο προσθήκης.
.. Μπορεί και να μη ''ψάχνω σωστά''
Αρακά φρέσκο δίνω χρόνια. Στο μπλέντερ όπως είναι παγωμένος τον αλεθω με ξερή αυγοτροφη κ βραστό αυγό.. Το τρώνε σαν τρελά 👍
 
Στο μπλέντερ,όπως είναι παγωμένος,τον αλέθω με ξερή αυγοτροφή κ' βραστό αυγό..
αυτούσιους τους σπόρους..
..σας ευχαριστώ και τους δύο!👍)

..φίλε Νίκο, καταλαβαίνω & σέβομαι απόλυτα την ανησυχία σου σχετικά με τον περιορισμό χρόνου που λίγο έως πολύ όλους μας ''καταπίνει'' τις περισσότερες ημέρες, αλλά επέτρεψέ μου απλά να δηλώσω πως η επιλογή να κινηθεί ο οποιοσδήποτε από μας από την φυσική μορφή της τροφής στη σκόνη, δεν είναι και ότι καλύτερο για την υγεία των πουλιών μας. Προσωπικά φοβάμαι πως με όλα αυτά τα ''συνθετικά πρόσθετα'' που μας προτείνονται για την διατροφή των πουλιών.. Κάποια στιγμή θα τους προσφέρουμε τροφές στη φυσική τους μορφή και απλά θα.. Προσπερνούν αδιάφορα.
Ας κινηθούμε ''φυσικά''! Γιατί να πας π.χ σε σκόνη αρακά,όταν γνωρίζεις πώς να τον προσφέρεις φυσικό και έχεις και καλή αποδοχή 😉
. Γιατί να πάω π.χ στη σκόνη για σύμπλεγμα βιτ.Β όταν οι βιταμίνες Β6,Β9,Β12 βρίσκονται στο Αυγό, στο Μπρόκολο, στα Ραδίκια, στο Σπανάκι; Όταν η Bιταμίνη Ε βρίσκεται στην Camellina και στο Σιτέλαιο; Όταν το Ασβέστιο βρίσκεται στα ξερά Σύκα, στο Σουσάμι, στην Περίλλα, στο Σουπιοκόκκαλο;
όταν το Σελήνιο βρίσκεται στο Βραζιλιάνικο Φυστίκι; Όταν τα Λιπαρά Οξέα(χρήσιμα & στην αναπαραγωγή) βρίσκονται στον Λιναρόσπορο, στην Chia, στην Camellina, στην Περίλλα;👍🙂
.. Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια...
 
Δημήτρη εσύ μια χαρά τα λες σε μεγάλο βαθμό, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ρισκάρω αφού δεν είμαι σπίτι την ώρα που πρέπει να αλλάξω 2ρη φορά την αυγοτροφη τους κάθε μέρα που ταιζουν μικρά... Έχω βρει βιολογικό αρακά σε σκόνη (σίγουρα θα ειναι καλύτερος από έναν αρακά σκόνη άγνωστης προέλευσης). Είμαι υπέρ της φυσικής διατροφής αλλά μόνο όταν μπορώ να το κάνω σωστά..
 
Είμαι υπέρ της φυσικής διατροφής, αλλά μόνο όταν μπορώ να το κάνω σωστά..
δεν έχεις άδικο... Και σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται - ψάχνεται για εναλλακτικές.👍
και μιας και έχεις.
βρει βιολογικό αρακά σε σκόνη (σίγουρα θα ειναι καλύτερος από έναν αρακά σκόνη άγνωστης προέλευσης)
ανέβασε κάποιες πληροφορίες για όσους πιθανόν ψάχνονται. 🙂
 
Δημήτρη εσύ μια χαρά τα λες σε μεγάλο βαθμό, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ρισκάρω αφού δεν είμαι σπίτι την ώρα που πρέπει να αλλάξω 2ρη φορά την αυγοτροφη τους κάθε μέρα που ταιζουν μικρά... Έχω βρει βιολογικό αρακά σε σκόνη (σίγουρα θα ειναι καλύτερος από έναν αρακά σκόνη άγνωστης προέλευσης). Είμαι υπέρ της φυσικής διατροφής αλλά μόνο όταν μπορώ να το κάνω σωστά..

Αν θες γράψε μας σε πιο βιολογικό αρακά αναφέρεσαι.
Ένας πρόχειρος υπολογισμός για την ποσότητα που χρειάζεται: Τα λαχανικά περιέχουν περίπου 90% νερό όταν είναι φρέσκα ενώ η πρωτεΐνη αρακά σχεδόν μηδέν. Συνεπώς με απλοϊκό υπολογισμό μπορείς να προσθέσει το 10% της ποσότητας φρέσκου αρακά.
Γνώμη μου να ξεκινήσεις με λιγότερο ώστε να δεις αποδοχή από τα πτηνά σου και να συνηθίσουν την νέα γεύση.
 
δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ρισκάρω αφού δεν είμαι σπίτι την ώρα που πρέπει να αλλάξω 2ρη φορά την αυγοτροφη τους κάθε μέρα που ταιζουν μικρά...

Εχω μπερδευτει λιγο,
η αυγοτροφη που φτιαχνεις ειναι με βραστο αυγο, δεν εχεις γρηγορη αποδοχη και θελεις να την ανανεωνεις λογω ζεστης
επισης θελεις να ειναι ολη την ημερα στην επιλογη τους παραλληλα με τους σπορους, λογω νεοσσων, για προσληψη ζωικης πρωτεινης...

Ο αρακας εχει φυτικη πρωτεινη, γιατι ψαχνεσαι εκει.

Εμπιστευεσαι την ξηρη αυγοτροφη του εμποριου που ολοι υποθετουμε οτι αντεχει στις θερμοκρασιες χωρις να μπορουμε να το αποδειξουμε.

Φοβασε και σωστα τα ρισκα, αλλα δεν τα αποφευγεις ετσι. Εγω θα εβαζα λιγο σιτελαιο παραπανω στην αυγοτροφη που φτιαχνεις και θα την αφηνα ολη την ημερα.
 
δεν έχεις άδικο... Και σίγουρα δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται - ψάχνεται για εναλλακτικές.👍
και μιας και έχεις.

ανέβασε κάποιες πληροφορίες για όσους πιθανόν ψάχνονται. 🙂
Δημητρη αν γράψεις στη google "βιολογική σκονη αρακα " θα σου βγάλει διάφορες σελίδες που πουλάν κ εχουν κ μια περιγραφή(δεν ξερω αν επιτρέπετε να ποσταρω τέτοιες σελίδες εμπορίου)..
 
λογω νεοσσων, για προσληψη ζωικης πρωτεινης..
.. Μπορούμε να προσθέτουμε σκουλίκι στην αυγοτροφή,
είτε αποξηραμένα
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μαλακές-Τροφές/Έντομα-Ζωικές-πρωτεϊνες/Alan-Titchmarsh-Mealworms-αποξηραμένα-100g
είτε κατεξυγμένα
karderines.gr/shop/Πτηνά/Μαλακές-Τροφές/Έντομα-Ζωικές-πρωτεϊνες/pinkies
Εγω θα εβαζα λιγο σιτελαιο παραπανω στην αυγοτροφη..
όπως σωστά προτείνει ο Νίκος και εγώ χρησιμοποιώ https://www.bioshop.gr/sitelaio-wheatgermoil.html, ένα κουταλάκι του γλυκού ανά 200γρ αυγοτροφής.
 
Back
Top