Διατροφή Δοσολογία σκόνη αρακά στην αυγοτροφή

όπως σωστά προτείνει ο Νίκος και εγώ χρησιμοποιώ https://www.bioshop.gr/sitelaio-wheatgermoil.html, ένα κουταλάκι του γλυκού ανά 200γρ αυγοτροφής.
Δημήτρη την έχεις τσεκάρει τη δοσολογία του σιτέλαιου; Δεν ξέρω, ρωτάω γιατί απλά μου δημιουργήθηκε η απορία, επειδή γράφοντας το άρθρο για τους παπαγάλους red rumped https://community.petbirds.gr/threads/Ωδικό-παπαγαλάκι-red-rumped-psephotus-haematonotus.29926/ προτείνει 1/2 κουτ. του γλυκού ανά ένα κιλό σπόρων.
Απλά αν έχεις αμφιβολίες ψάξε το και πες και σ' εμάς.
 
Δημήτρη την έχεις τσεκάρει τη δοσολογία του σιτέλαιου;
ναι,Μαρίακαι βέβαια.👍
Μάλιστα, διαβάζοντας τα θέματα & παρακολουθώντας την πορεία και τις λύσεις των, ενός παλιού μέλους της κοινότητας του petbirdsκαι μιλώντας εν συνεχεία μαζί τουκαι ο ίδιος αυτήν την ποσότητα προσφέρει κατά την παρασκευή αυγοτροφής(1/2 με 1 κουτ. Γλυκού ανά 200γρ).:)
 
προτείνει 1/2 κουτ. του γλυκού ανά ένα κιλό σπόρων.

Προταση ειναι και οχι κανονας,
κατα την γνωμη μου ειναι λαθος προταση διοτι το βαζει σε σπορους 1,
οι σποροι δεν μπορουν να δεχθουν παραπανω για αυτο λεει 1/2 κουτ. κλπ κλπ
Παρακατω λεει για βιταμινες σε ξεχωριστη ταιστρα, μπορει να το βαλει εκει 2,
Παπαγαλια που ζουν σε ζεστα κλιματα δεν εχουν τοσο την αναγκη λιπαρων και θρεπτικων τροφων, λογω του οτι δεν καταναλωνουν ενεργεια στα γνωστα κλουβιακαι τον τροπο που κινουνται 3,

Και αυτη η προταση εχει ακομη πιο μειωμενη αξια οταν γινεται για καναρια και ιθαγενει.

Οι αυγοτροφες περιεχουν το λιγοτερο 10 γραμμαρια λιπαρων στα 100 γραμμαρια, ουτε αυτο ειναι κανονας

Στο θεμα μας τα λιπαρα εστω και αυξημενα ειναι ενα "οχημα" για να συντηρηθει περισσοτερες ωρες το αυγο λογω ζεστης
ο στοχος αυτος επιτυνχανεται ετσι χωρις ρισκακαι το γκοτζι μπερι με την τεραστια ποσοτητα βιταμινης c θα δημιουργουσε μια ασπιδα προστασιας για τον ιδιο λογο, οπως και η ριγανηκαι πολλα αλλα που η παρουσια τους στις αυγοτροφες μπορουν να διασφαλισουν την παραταση του χρονου ενος αυγου εξω απο την αλλη μορφη συντηρησης του την χαμηλη θερμοκρασια.
 
Ναι Νίκο @Δημητριαδης Νικος τα καταλαβαίνω όλα αυτά, η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί έχουμε τεράστια διαφορά δοσολογίας αφενός και μεγάλη διαφορά βάρους πουλιών.
Φυσικά δεν ήταν αντίρρηση, ένα θέμα για συζήτηση και κατανόηση.
Άλλο θέμα με την ίδια λογική. Αντιοξειδωτική Ε σε ελαιώδη μορφή κυκλοφορεί στα φαρμακεία σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή σε κάψουλες.
Έχει γίνει ποτέ χρήση της σε αυγοτροφή, είμαστε αρνητικοί, θετικοι, επιφυλακτικοί;
 
rinatura vegan
250 γραμμ, 10 ευρω περιπου χρονια το χρησιμοποιω, παλαιοτερα και με μουρονελαιο, σε αυγοτροφες φυσικα.
E είναι; δεν το γνωρίζω το σκεύασμα, προσωπικά χρησιμοποιώ την eviol αν θυμάμαι καλά λιγότερο από 5 ευρώ
eviol-vitamin-e-100mg-20s.jpg
 
Νίκο αν πρόκειται για την πρωτείνη και ξέρεις πόσο θέλεις να την φτάσεις θα σε βοηθήσει ο τύπος σε αυτήν την συζήτηση.
Επειδή όμως αυτό το θέμα των τύπων προκαλεί αντιδράσεις, αν υπάρχει κάποιο λάθος στο σκεπτικό θα παρακαλούσα τον @Δημητριαδης Νικος, που έχει εμπειρία στην παρασκευή σπιτικών αυγοτροφών, να το διορθώσει.
παλαιοτερα και με μουρονελαιο, σε αυγοτροφες φυσικα.
Δεν αντενδείκνυται το μουρουνέλαιο στην αναπαραγωγή,θυμάμαι λάθος;
 
Δεν αντενδείκνυται το μουρουνέλαιο στην αναπαραγωγή,

Υπαρχει προταση η κανονας για αντενδειξεις σε προσληψη Α - D - K -Ω3 στην αναπαραγωγη ;


Επειδή όμως αυτό το θέμα των τύπων προκαλεί αντιδράσεις, αν υπάρχει κάποιο λάθος στο σκεπτικό θα παρακαλούσα τον @Δημητριαδης Νικος, που έχει εμπειρία στην παρασκευή σπιτικών αυγοτροφών, να το διορθώσει.

Ο τυπος ειναι σωστος, στον λογο που πρεπει να εφαρμοστει εχω ενστασεις.
https://community.petbirds.gr/threads/Ποσοστό-πρωτεϊνών-πόσο-και-γιατί.26852/#post-318292
Ο Βασιλης παιρνει σωστα εναν κανονα απο την διατροφη στην φυση που εκει καποιοι παραγοντες τον επιβαλλουν και με την βοηθεια της βιβλιογραφιας και απο μελετες τον προσομοιωνει στον εγκλωβισμο δινωντας καποια ποσοστα επι τοις % πρωτεινης, κλλα σε εξελιγμενα πουλια, πλησιαζοντας τα "φυσιολογικα" το ποσοστο αυτο πρωτεινης μειωνεται 4-5 μοναδες πανω απο του αυγου.
Καποιοι απο τους παραγοντες στην φυση που επιβαλλουν τον κανονα με ερωτηματικα ειναι
η περιοδος αναπαραγωγης ειναι μεγαλυτερη απο την περιοδο που τα εντομα ειναι ευκολη λεια, το υπολοιπο χρονικο διαστημα εως το τελος της αναπαραγωγης πως ικανοποιειται αυτη η αναγκη ;
Οι αποστασεις σε σχεση με την ενεργεια, τον χρονο (πρεπει να ταισω),την επαρκεια (θα βρω), η την δυνατοτητα (εχει)και τους κινδυνους (το γερακι-η καρακαξα, θα γυρισω πισω 😉, ολα αυτα σε συναρτηση με το κυριαρχο ενστικτο της αναπαραγωγης απομακρυνουν την σκεψη απο τους κανονες σε ποσοστα επι τοις %
αποδειξη 5αδες στην φυση, προβληματα στην εκτροφικη αναπαραγωγη.

Προταση μου ειναι ενταξη της ζωικης πρωτεινης απο το αυγο ολο τον χρονο με μετρο.
 
Ο τυπος ειναι σωστος, στον λογο που πρεπει να εφαρμοστει εχω ενστασεις.
Ο λόγος για τον οποίο μπήκε αφορά την ξηρή αυγοτροφή του εμπορίου, η σύσταση της οποίας κατα την αραίωση, μειώνεται στο ήμισυ. Δεν ήταν προτροπή,ήταν ενημέρωση σε όσους νόμιζαν οτι ταίζουν το ποσοστό που αναγράφεται στην συσκευασία.
Καποιοι απο τους παραγοντες στην φυση που επιβαλλουν τον κανονα με ερωτηματικα ειναι
η περιοδος αναπαραγωγης ειναι μεγαλυτερη απο την περιοδο που τα εντομα ειναι ευκολη λεια, το υπολοιπο χρονικο διαστημα εως το τελος της αναπαραγωγης πως ικανοποιειται αυτη η αναγκη ;
Οι αποστασεις σε σχεση με την ενεργεια, τον χρονο (πρεπει να ταισω),την επαρκεια (θα βρω), η την δυνατοτητα (εχει)και τους κινδυνους (το γερακι-η καρακαξα, θα γυρισω πισω 😉, ολα αυτα σε συναρτηση με το κυριαρχο ενστικτο της αναπαραγωγης απομακρυνουν την σκεψη απο τους κανονες σε ποσοστα επι τοις %
αποδειξη 5αδες στην φυση, προβληματα στην εκτροφικη αναπαραγωγη.
Αυτή η υπόθεση για την παρεχόμενη διατροφή της φύσης γίνεται για τους καλοκαιρινούς μήνες,ιούνιο,ιούλιο;Έξω δηλαδή απο την άνοιξη;Ίσως όντως να ισχύουν αυτά τα ερωτηματικά ή να ισχύουν τοπικά. Το κλίμα της κεντρικής Ευρώπης διαφέρει απο το δικό μας. Την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν εξωτερικό οι 25 βαθμοί τους ήταν 45 στο πετσί μου, καμία σχέση με τα 45ρια της Ελλάδος που δεν έχουν καν φτάσει, το έδαφος όμως,το χώμα, είχε οργιώδη γονιμότητα και αυτό λόγω βροχών και υγρασίας.Φυσικά καμία έρευνα δεν έχει γίνει λαμβάνοντας στοιχεία με δεδομένα απο το κλίμα της Ελλάδας. Συνεπώς πότε και για πόσο είναι άνοιξη;
Υπαρχει προταση η κανονας για αντενδειξεις σε προσληψη Α - D - K -Ω3 στην αναπαραγωγη ;
Όχι.Ωστόσο,υπάρχει διαφορά του θα δώσω μουρουνέλαιο για την Α/D/K απο το μουρουνέλαιο=A/D/K.
Δεν θέλω να χαλάσω την συζήτηση, καθώς δεν θυμάμαι την πηγή της πληροφορίας και κάλλιστα μπορεί να κάνω λανθασμένη μεταφορά.Αν το βρώ,θα επιστρέψω.Απο ό,τι μπορώ να ανασύρω αφορούσε την σχέση μουρουνέλαιου και ασβεστίου.
 
Να πω απλώς πως η Κ αυξάνει την πηκτικότητα του αίματος και για αυτό γενικότερα πρέπει να χορηγείται με σύνεση. Μεγάλα ποσοστά Κ έχουν επίσης τα σκούρα πράσινα χόρτα και λαχανικά.
 
Αυτή η υπόθεση για την παρεχόμενη διατροφή της φύσης γίνεται για τους καλοκαιρινούς μήνες,ιούνιο,ιούλιο;Έξω δηλαδή απο την άνοιξη;Ίσως όντως να ισχύουν αυτά τα ερωτηματικά ή να ισχύουν τοπικά.
Στην Ελλαδα τα εντομα ειναι ευκολη λεια Απριλιο Μαιο κατα τοπους,

Το κλίμα της κεντρικής Ευρώπης διαφέρει απο το δικό μας. Την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν εξωτερικό οι 25 βαθμοί τους ήταν 45 στο πετσί μου, καμία σχέση με τα 45ρια της Ελλάδος που δεν έχουν καν φτάσει, το έδαφος όμως,το χώμα, είχε οργιώδη γονιμότητα και αυτό λόγω βροχών και υγρασίας.

Και οι ερευνες εκει εχουν αποδοση

Φυσικά καμία έρευνα δεν έχει γίνει λαμβάνοντας στοιχεία με δεδομένα απο το κλίμα της Ελλάδας

Προτασεις ομως εφαρμοζονται και κανονες γινονται ευκολα

Απο ό,τι μπορώ να ανασύρω αφορούσε την σχέση μουρουνέλαιου και ασβεστίου.

Ισως στην σχεση δοσης αντιδρασης

Να πω απλώς πως η Κ αυξάνει την πηκτικότητα του αίματος και για αυτό γενικότερα πρέπει να χορηγείται με σύνεση.

Η αξια του μετρου.
 
Οι βιταμίνες A, D, B, K ως λιποδιαλυτές που είναι θα πρέπει να καταναλώνονται με προσοχή. Τουλάχιστον οι πρώτες δύο, σε μεγάλες ποσότητες είτε σε μία υψηλή δόση είτε σε συνεχή πρόσληψη μπορούν να οδηγήσουν σε τοξίκωση, με συνέπειες για τον οργανισμό.
 
Οι βιταμίνες A, D, B, K ως λιποδιαλυτές που είναι θα πρέπει να καταναλώνονται με προσοχή. Τουλάχιστον οι πρώτες δύο, σε μεγάλες ποσότητες είτε σε μία υψηλή δόση είτε σε συνεχή πρόσληψη μπορούν να οδηγήσουν σε τοξίκωση, με συνέπειες για τον οργανισμό.
Αντίστροφα Γιάννη θα μπορούσε να ειπωθεί οτι μια παρατεταμένα λιτή διατροφή ή απλά ένα άπαχο πτηνό,"υστερεί" στην επεξεργασία των παραπάνω βιταμινών; Πέρα απο την ούτως ή άλλως, κατα αυτό τον τρόπο, χαμηλή πρόσληψή τους μέσω της διατροφής.
Πειραματικά, σε μια ποτίστρα ή σε μια αυγοτροφή έχουμε τις λιποδιάλυτες και απο την άλλη ένα πουλί στέκα, ενα νορμάλ και ένα παχουλό. Θα έχουμε διαφορετικά αποτελέσματα;
Μια αντίστοιχη εικασία έχω κάνει στο παρελθόν και για την ανάδειξη της λιποχρωμικής βάσεως στα καναρίνια χρώματος.
 
Καλά τον αρακά τελικά δεν τον απαντήσαμε :)
Ωστόσο Δημήτρη @Deukalion , το λιποδιαλιτές έχει να κάνει με την επιβάρυνση του ήπατος και μόνο, δεν βλέπω σχέση με το λίπος του πτηνού 😵
 
Ωστόσο Δημήτρη @Deukalion , το λιποδιαλιτές έχει να κάνει με την επιβάρυνση του ήπατος και μόνο, δεν βλέπω σχέση με το λίπος του πτηνού
Αυτό ρωτάω.Ισχύει;Ή δεν είναι τόσο απλό και έχει να κάνει και με άλλα περίπλοκα πράγματα στην κυκλοφορία του αίματος κτλ;
 
Σαφώς έχει να κάνει και με την κυκλοφορία του αίματος. Μέσω αυτού οδηγείται και μεταβολίζεται στο ήπαρ. Λέω εγώ τώρα:)
 
Μέσω αυτού οδηγείται και μεταβολίζεται στο ήπαρ.
Ναι και αντίστροφα.Ωστόσο, δεν σε έχω πιάσει. Γιατί απαντάς σε αυτό που ρώτησα αναφέροντας το πρόβλημα που μπορεί να προκληθεί στο συκώτι;
Οι λιποδιάλυτες έχουν μια διαδικασία απορρόφησης και ως προς αυτό χρειάζεται ταυτόχρονη παροχή λιπαρής διατροφής.Αυτός είναι ο μηχανισμός. Εγω ρώτησα αν έχει σημασία το ήδη αποθηκευμένο λίπος σε ένα πτηνό σε σχέση με την απορρόφηση λιποδ. Βιτ. μέσω σκευασμάτων.
Καλά τον αρακά τελικά δεν τον απαντήσαμε :)
Τον απαντήσαμε. Και ο Πάπας να βγεί και να πεί 5 κουταλιές σε ένα κιλό,θα βγώ και θα του πώ "έχεις λάθος κύριε!".
Αυτό γιατί δεν ξέρουμε το ποσοστό της πρωτείνης πάνω στο οποίο προσθέτει την πρωτείνη του αρακά. Συνεπώς δεν υπάρχει καθολική δοσολογία.Αν ο Νικόλας ξέρει πόσο θέλει να είναι το τελικό ποσοστό πρωτείνης ή πόσο της φυτικής και πόσο της ζωικής,τότε θα υπάρξει μια και μόνο μια συγκεκριμένη απάντηση, ανάλογη του προιόντος που χρησιμοποιεί σαν βάση.
 
Δημήτρη κι εγώ το ίδιο με τη Μαρία γνωρίζω. Δλδ, για επιβάρυνση - τοξίκωση του ήπατος. Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες πέραν του ότι ονομάζονται λιποδιαλυτές (μάλλον γιατί δεν είμαι βέβαιος ότι θυμάμαι σωστά) διότι ο φορέας τους είναι λιποδιαλυτός και όχι υδατοδιαλυτός. Το συγκεκριμένο - ο φορέας δηλαδή - δεν έχει καμία σχέση με το αν το πουλί έχει λίπος ή όχι. Έχει σχέση με το γεγονός ότι είναι "υδρόφοβα μόρια δλδ λιπόφιλα μόρια". Τώρα αν αποθηκεύονται σε λίπος και από εκεί κάνουν π.χ. κάποια βραδεία αποδέσμευση δεν το γνωρίζω, αν είναι βέβαια αυτό για το οποίο αναρωτιέσαι. Ως προς την επεξεργασία των λιποδιαλυτών βιταμινών στο οποίο αναφέρεσαι, επίσης δεν θυμάμαι πλέον για να σου απαντήσω, αλλά το βέβαιο είναι ότι στο βαθμό στον οποίο αυτή γίνεται από το ήπαρ, σαφέστατα ένα λιπώδες - με λιπώδη διήθηση δλδ - ήπαρ είναι λιγότερο αποτελεσματικό στον μεταβολισμό. Όμως στην απορρόφησή τους παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες που έχουν να κάνουν με το φορέα τους, με ένζυμα, με ορμόνες ενδεχομένως, ίσως ακόμα και με παλλίνδρομες ρυθμίσεις από πλευράς των κυττάρων, οπότε αν θυμόμουν θα σε διαφώτιζα😎
 
Δημήτρη κι εγώ το ίδιο με τη Μαρία γνωρίζω. Δλδ, για επιβάρυνση - τοξίκωση του ήπατος.
Ναι βρε παιδιά αλλά αυτό δεν έχει σχέση με αυτό που ρωτώ, δεν είναι η λειτουργία των λιποδιάλυτων βιταμινών που προκαλεί ζημιά στο συκώτι, είναι η υπερβολική κατανάλωση και αυτό γιατί αποθηκεύονται.
Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες πέραν του ότι ονομάζονται λιποδιαλυτές (μάλλον γιατί δεν είμαι βέβαιος ότι θυμάμαι σωστά) διότι ο φορέας τους είναι λιποδιαλυτός και όχι υδατοδιαλυτός. Το συγκεκριμένο - ο φορέας δηλαδή - δεν έχει καμία σχέση με το αν το πουλί έχει λίπος ή όχι. Έχει σχέση με το γεγονός ότι είναι "υδρόφοβα μόρια δλδ λιπόφιλα μόρια".
Το ίδιο λέω οτι ο φορέας είναι η ταυτόχρονη λήψη λιπαρής διατροφής. Ο φορέας είναι κάτι με λίπος στη διατροφή.
Τώρα αν αποθηκεύονται σε λίπος και από εκεί κάνουν π.χ. κάποια βραδεία αποδέσμευση δεν το γνωρίζω, αν είναι βέβαια αυτό για το οποίο αναρωτιέσαι.
Δεν αναρωτιέμαι για αυτό, γιατί κάπως έτσι αποθηκεύονται.Αναρωτήθηκα αν το προυπάρχον λίπος έχει κάποιο ρόλο σε μετέπειτα πρόσληψη τέτοιων βιταμινών μέσω σκευασμάτων.
Αναρωτήθηκα στο κατα πόσο η προσθήκη τέτοιων βιταμινών σε ένα στεγνό πουλί είναι το ίδιο αποτελεσματική με ένα νορμάλ ή παχύ.
Μια σκέψη έκανα, ακριβώς αντίστροφη απο αυτό που ορθά διατύπωσες αρχικά για τις τοξικώσεις.
 
Back
Top