Γενικά Δυστυχώς την πάτησα κι εγώ από γνωστό απατεώνα ''Εκτροφέα"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AntoniaM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν θέλω να πάρει η μπάλα εκτροφείς που το έχουν μεράκι και πραγματικά δίνουν περισσότερα από όσα κερδίζουν, αλλά το γουστάρουν. Αλλά αυτή η απροκάλυπτη αισχροκέρδια περιστατικών, όπως αυτό που αναφερόμαστε στο θέμα μας, με ενοχλεί απίστευτα.
Έχεις δίκιο σε ότι ανέφερες...
Έχω πληρώσει για ταϊσμένα πάρροτλετς 200 ευρώ το ένα...
Πρόκειται όμως για πουλιά που ο εκτροφέας τους, δεν κοιμάται για να τα ταΐζει το πρώτο διάστημα, όταν απογαλακτιστούν τα μαθαίνει να τρώνε τα πάντα, είναι ήρεμα, είναι υγιέστατα (παρακολουθεί γιατρός την εκτροφή), τα εκπαιδεύει να είναι πραγματικά φιλικά και κοινωνικά με τους ανθρώπους...
Τέτοια πουλιά να τα πληρώσω, γιατί πάνω απ΄όλα είμαι σίγουρη τι αγοράζω και η δουλειά που έχει κάνει ο άνθρωπος το αξίζει.
 
Ok το καταλαβαίνω. Δύσκολες οι εποχές, να τα πάρεις μαύρα. Αλλά εδώ με το που βλέπω τις τιμές, ένα 300€ για ένα πουλί σκέφτομαι ότι δέκα τέτοια να πουλήσω τον μήνα και μάλιστα όλα στην τσέπη, μιλάμε για γερή μπίζνα. Πασάς στα Γιάννενα ζεις! Και απορώ δηλαδή πως γίνονται online οι αγορές και μπαίνουν εμβάσματα χωρίς να κοκκινήσει το TaxisNet.
Δεν ξέρω, μάλλον βγαίνω εκτός θέματος, αλλά με ενοχλεί να δουλεύω σαν τον σκύλο και να καταθέτω το 80% στο κράτος, όταν ο άλλος με μια σελίδα στο fb παριστάνει τον φιλόζωο και ρέει το χρήμα.
Δεν θέλω να πάρει η μπάλα εκτροφείς που το έχουν μεράκι και πραγματικά δίνουν περισσότερα από όσα κερδίζουν, αλλά το γουστάρουν. Αλλά αυτή η απροκάλυπτη αισχροκέρδια περιστατικών, όπως αυτό που αναφερόμαστε στο θέμα μας, με ενοχλεί απίστευτα.
Πολύ απλά, δεν μπαίνουν εμβάσματα.. Ο συγκεκριμένος μου είπε να του βάλω τα χρήματα με τη μέθοδο "λεφτά στο λεπτό" ούτε που τα στέλνεις ούτε ποιος τα παίρνει φαίνεται. Απλώς στέλνεις ένα κωδικό που σου στέλνει η τράπεζα και ο άλλος με αυτό τον κωδικό παίρνει τα λεφτά από το ΑΤΜ... Ναι είμαι ηλιθια το ξέρω...
 
Γιατί κατηγορείς τον εαυτό σου; έδειξες μια εμπιστοσύνη σε χώρο που δεν γνώριζες! Δεν είσαι η μόνη! Άλλον τον τρωει ο υδραυλικός αλλον ο ηλεκτρολόγος γιατρός μηχανικος πωλητης κλπ! Εσένα σε έφαγε ο. εκτροφεας!
 
Γιατί κατηγορείς τον εαυτό σου; έδειξες μια εμπιστοσύνη σε χώρο που δεν γνώριζες! Δεν είσαι η μόνη! Άλλον τον τρωει ο υδραυλικός αλλον ο ηλεκτρολόγος γιατρός μηχανικος πωλητης κλπ! Εσένα σε έφαγε ο. εκτροφεας!
Από τους άλλους τρεις δεν κινδυνεύω, μηχανικό έχω δικό μου άνθρωπο, υδραυλικά, ηλεκτρολογικα έχω μάθει και φτιάχνω τα περισσότερα μόνη μου (σωλήνες, καζανακια, ματισεις, συνδέσεις όλα τα σφάζω).. Καταραμένη φτώχεια! 😂
 
Έχεις δίκιο σε ότι ανέφερες...
Έχω πληρώσει για ταϊσμένα πάρροτλετς 200 ευρώ το ένα...
Πρόκειται όμως για πουλιά που ο εκτροφέας τους, δεν κοιμάται για να τα ταΐζει το πρώτο διάστημα, όταν απογαλακτιστούν τα μαθαίνει να τρώνε τα πάντα, είναι ήρεμα, είναι υγιέστατα (παρακολουθεί γιατρός την εκτροφή), τα εκπαιδεύει να είναι πραγματικά φιλικά και κοινωνικά με τους ανθρώπους...
Τέτοια πουλιά να τα πληρώσω, γιατί πάνω απ΄όλα είμαι σίγουρη τι αγοράζω και η δουλειά που έχει κάνει ο άνθρωπος το αξίζει.
Για τέτοιους ανθρώπους αξίζει να τα δώσεις! Ο άνθρωπος το κάνει με μεράκι!
[automerge]1571860492[/automerge]
Πολύ απλά, δεν μπαίνουν εμβάσματα.. Ο συγκεκριμένος μου είπε να του βάλω τα χρήματα με τη μέθοδο "λεφτά στο λεπτό" ούτε που τα στέλνεις ούτε ποιος τα παίρνει φαίνεται. Απλώς στέλνεις ένα κωδικό που σου στέλνει η τράπεζα και ο άλλος με αυτό τον κωδικό παίρνει τα λεφτά από το ΑΤΜ... Ναι είμαι ηλιθια το ξέρω...
Ηλιθια δεν είσαι. Όλοι μας και πρώτος εγώ την έχω πατήσει από επιτήδειους και θα την ξανά πατήσουμε. Το ξέρω αυτό το σύστημα που έχει Πειραιώς. Τι να πω τώρα!
Δεν θέλω να κάνω τον ρουφιάνο, όμως καμιά καταγγελία δεν μπορεί να παίξει; Εκτός από τις οικονομικές παραβάσεις, σίγουρα θα υπάρχει θέμα υγειονομικό και κακομεταχείρισης ζώων.
 
Από τους άλλους τρεις δεν κινδυνεύω, μηχανικό έχω δικό μου άνθρωπο, υδραυλικά, ηλεκτρολογικα έχω μάθει και φτιάχνω τα περισσότερα μόνη μου (σωλήνες, καζανακια, ματισεις, συνδέσεις όλα τα σφάζω).. Καταραμένη φτώχεια! 😂

Ενα τηλεφωνακι ασε μας σε περιπτωση που χρειαστουμε κανενα μερεμετακι με εκπτωση😛

Σε πειραζω φυσικα :)
 
και πιο συγκεκριμένα στο ερώτημα νο. 14
Παύλο είναι πολλά sections. Μιλάς γι' αυτό;

14. Αγόρασα παπούτσια μέσω Facebook. Μου στείλανε λάθος νούμερο. Επίσης, νομίζω ότι πρόκειται για απομιμητικό προϊόν. Δεν απαντούν στα τηλέφωνα και δεν έχω στοιχεία διεύθυνσης ή επικοινωνίας του προμηθευτή, μόνο κινητό τηλέφωνο και email.

Μπορείτε να απευθυνθείτε στο ΣΔΟΕ για το θέμα της γνησιότητας των προϊόντων και στη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (τηλ: 11188, email : [email protected]) για τη διερεύνηση της υπόθεσης, εφόσον τα στοιχεία ταυτότητας, διεύθυνσης ή επικοινωνίας του προμηθευτή δεν είναι διαθέσιμα.
 
Παιδιά.. Εδώ δεν υπάρχει καν απόδειξη πωλησεις.. Είναι ο λόγος της ενάντια στον δικό του.. Πλήρωσε για ένα ήμερο πουλί.. Κι αυτό δεν είναι ήμερο.. Κι αυτός φυσικά μπορεί να ισχυριστεί ότι όταν έστειλε το πουλάκι στην Αντωνία αυτό ηταν αρνάκι κτλ..άρα η κατηγορία για απάτη από μέρους του δύσκολα θα στηριχθεί μόνο από ένα περιστατικό.. Εκτός τώρα αν πάνε 10-15 άτομα και πούνε πως το κάνει συστηματικά.. Πως πουλάει άγρια πουλιά για ημέρα δηλαδή.. Αλλά και πάλι.. Πως ακριβώς ορίζεται το ήμερο πουλί σε μια δικαστική διαμάχη.. Και πως το άγριο;
Παίζει και να της πούνε.. εφόσον δεν τα πιάνει από τα δέντρα..ημέρα είναι όλα.. Είναι κάπως ειδική η περίπτωση μάλλον. Έχεις μιλήσει με κάποιον δικηγόρο Αντωνία όμως; Να σου δώσει μια γραμμή για το πώς μπορείς να κινηθείς; Ποια ακριβώς κατηγορία θα μπορεσεις να στηρίξεις εναντίον του;
Για το γεγονός ότι δεν υπάρχει απόδειξη πωλησεις έχω την εντύπωση πως έχεις μέρος της ευθύνης. Εκτός φυσικά αν γίνει απλά κάποια καταγγελία ότι ο τύπος έχει στήσει επιχείρηση και βγάζει μαύρα λεφτά.. Και τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση πάλι δεν ξέρω..
 
Ουzo, ευχαριστώ! Εννοείται θα κάνω καταγγελία και ΣΔΟΕ και δίωξη και Φιλοζωικη..
[automerge]1571901594[/automerge]
Kristy έχω τα μηνύματα με τον τύπο που μιλάει για τιμές και το μήνυμα που του στέλνω τον κωδικό της τράπεζας Πειραιώς με κατάθεση που έκανα.. Η ΣΔΟΕ χεστηκε αν ηταν ήμερο ή αγριο.. 😅
 
Παύλο είναι πολλά sections. Μιλάς γι' αυτό;
Ναι Σταύρο, ακριβώς για αυτό.
[automerge]1571901944[/automerge]
Παιδιά.. Εδώ δεν υπάρχει καν απόδειξη πωλησεις..
Kristy για αυτό το λόγο ίσως και η προστασία των καταναλωτών την παραπέμπει κατευθείαν στο ΣΔΟΕ. Ζάχαρη στο ψωμί του ΣΔΟΕ είναι αυτό εφόσον έχει και τα μηνύματα η Αντωνία. Και δεν μιλάμε εδώ για ένα μπακάλικο που δεν έκοψε απόδειξη ο άνθρωπος που ψώνισες μισό κιλό φέτα. Έχει να κάνει και με συναλλαγές με μεγάλα ποσά από πλευράς φοροδιαφυγής αλλά και με φιλοζωική και υγειονομικό κατά πόσο πληρούνται οι συνθήκες φύλαξης των πτηνών.
 
Αν θυμαμαι καλα 2-3 χρονια πριν η κυβερνηση επεξεργαζοταν μια διαταξη, στην περίπτωση της μη εκδοσης παραστατικων κατα την πωληση, που ουσιαστικα εριχνε ενα μερος της ευθύνης και στον αγοραστη.
Δεν ξερω αν την περασανε αυτη την διαταξη τελικα αλλα πριν ξεκινησεις την οποια διαδικασία μιλα με εναν δικηγορο για να μην πας για μαλλι και βγεις κουρεμενη!
 
Αν θυμαμαι καλα 2-3 χρονια πριν η κυβερνηση επεξεργαζοταν μια διαταξη, στην περίπτωση της μη εκδοσης παραστατικων κατα την πωληση, που ουσιαστικα εριχνε ενα μερος της ευθύνης και στον αγοραστη.
Δεν ξερω αν την περασανε αυτη την διαταξη τελικα αλλα πριν ξεκινησεις την οποια διαδικασία μιλα με εναν δικηγορο για να μην πας για μαλλι και βγεις κουρεμενη!
Βρε λες; Αλλά εγώ δεν συμφώνησα να μη μου κόψει απόδειξη, δεν κάναμε καμία τέτοια συμφωνία. Όταν το παρέλαβα δεν είχε αποδειξεις ούτε για το πουλί ούτε για το κλουβί και τα παιχνίδια..
 
Αλλά εγώ δεν συμφώνησα να μη μου κόψει απόδειξη, δεν κάναμε καμία τέτοια συμφωνία. Όταν το παρέλαβα δεν είχε αποδειξεις ούτε για το πουλί ούτε για το κλουβί και τα παιχνίδια..

Δεν ειμαι νομικος αλλα πιθανολογω οτι ο νομοθετης θεωρει οτι αποδεχθηκες την αγοροπωλησια χωρις παραστατικα απο την στιγμη που παρελαβες τα προιοντα, αδοκιμα θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως παθητικη φοροδιαφυγη. Μονο η μη παραλαβη τους θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως διαφωνια απο μερια σου.

Επισης ο τροπος που "κατεθεσες" τα χρηματα δεν συνιστα συναλλαγη αγορας-πωλησης.
Η επικοινωνια που ειχατε μεσω μνμ και ενδεχομενως προκυπτει η αγοροπωλησια δε νομιζω οτι μπορει να αξιολογηθει εκτος δικαστικης αιθουσης, δηλαδη μαλλον θα πρεπει να φτασεις σε ακροαματικη διαδικασια και τα σχετικα για να αξιολογηθουν δικονομικα.

Απο την στιγμη που εχεις την διαθεση να διεκδικήσεις καποια πραγματα, εγω αν ημουν στην θεση σου θα ξεκινουσα ειτε απο μια κληση παραπονων για καταγραφη του γεγονοτος στο οικειο ΑΤ, ειτε μεσω καποιου εξωδικου.
Νομιζω οτι πιο πολλα εχεις να κερδισεις με μια πιο ηπια προσεγγιση.
Σε δευτερο χρονο μπορει να γινει μια καταγγελια για παρανομη εμπορια γενικα αν το επιθυμεις χωρις να συνδεεται με την δικη σου συναλλαγη.
 
Αντωνία, έκανες μια απλή καταγγελία στην αστυνομία ή πλήρωσες χρήματα (παράβολα) για να την καταθέσεις;
Εφόσον δεν πήρες απόδειξη, (είτε το ήξερες ότι δεν θα συμβεί αυτό είτε όχι) δεν θα μπορούσες σε δεύτερο χρόνο να δηλώσεις εντελώς άσχετη και να ισχυριστείς ότι περίμενες να λάβεις απόδειξη, και ποτέ δεν συνέβη αυτό, αν φυσικά θεωρείς ότι στη συνομιλία σας δεν τέθηκε τέτοια συζήτηση περί αποδείξεως;
 
Αντωνία, έκανες μια απλή καταγγελία στην αστυνομία ή πλήρωσες χρήματα (παράβολα) για να την καταθέσεις;
Εφόσον δεν πήρες απόδειξη, (είτε το ήξερες ότι δεν θα συμβεί αυτό είτε όχι) δεν θα μπορούσες σε δεύτερο χρόνο να δηλώσεις εντελώς άσχετη και να ισχυριστείς ότι περίμενες να λάβεις απόδειξη, και ποτέ δεν συνέβη αυτό, αν φυσικά θεωρείς ότι στη συνομιλία σας δεν τέθηκε τέτοια συζήτηση περί αποδείξεως;
Στη ΣΔΟΕ έκανα καταγγελία.. Ας τον κυνηγήσουν κι ας λογοδοτησω κι εγώ..
 
Μόνο με προσωπικό μήνυμα. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση της Αντωνίας, αλλά οι αναρτήσεις που μπορούν να οδηγήσουν στην ταυτοποίηση του προσώπου (ιδιώτη) δεν επιτρέπονται.
Δεν χρειάζεται, οι περισσότεροι ξέρουμε τον άνθρωπο αυτό και τα τηλέφωνα του. Κάποτε πουλούσε ροζέλες και δεν δέχτηκε να πάω εκεί να δω τα πουλιά, αφού τότε βρισκόμουν Αθήνα. Συνέχεια τον βρίσκεις παντού σε σάιτ, σε αγγελίες, παντού...Αμφιβάλλω αν πουλάει νόμιμα, με αποδείξεις και παραστατικά.
 
Και δεν είναι ο μονος αυτοπροσδιοριζωμενος εκτροφεας. Μου έκανε πόλη μεγάλη εντύπωση τα σχολια ενός παλικαριου σε ομάδα αφρικαν γκρευ στο facebook. Πόση από εσάς που δηλώνετε εκτροφεις μπορειται να μας δειξεται μια φωτογραφεία από το εκτροφείο σας. Απάντηση καμία. Κύριε διαχειρηστα της ομαδος μπορειται να μας ενημερωσεται εκτροφεις με νομιμα παραστατικά από το κράτος; απάντηση διαχειρηστη ομαδος. Ο μονος νομιμος εκτροφεας με δικαίωμα νομιμης αποδειξης στην Ελλάδα είναι το tropical bird. Και τρίτη ερώτηση και ουσιαστικοτερη για εμενα. Όταν αγοραζης έναν ζακο αξίας 850,00€ το πουλί δεν πρέπει να συνοδεύεται από πιστοποιητικό υγείας; Το παλικάρι έγραψε ότι ο πρώτος ζακο που πείρε από αυτοπροσδιοριζωμενο εκτροφεα πέθανε σε τέσσερις ημέρες ο δεύτερος είναι καλά. Όταν πληρωνής πρέπει να έχεις και απετησεις, όσο για τις ερωτήσεις του, για εμενα η αλήθεια και το τέλος της κοροιδιας. Άλλο εκτροφεας άλλο έμπορος άλλο χομπιστας.
 
Back
Top