Γενικά Δυστυχώς την πάτησα κι εγώ από γνωστό απατεώνα ''Εκτροφέα"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AntoniaM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βιαστηκες νομιζω λιγο οδηγουμενη απο αγανακτηση βεβαια... Νομίζω ειχες καλες πιθανοτητες να αποζημιωθεις και πρακτικα.
Ο γεγονε γεγονε... Κρατας μας ενημερους!
 
Δεν χρειάζεται, οι περισσότεροι ξέρουμε τον άνθρωπο αυτό και τα τηλέφωνα του. Κάποτε πουλούσε ροζέλες και δεν δέχτηκε να πάω εκεί να δω τα πουλιά, αφού τότε βρισκόμουν Αθήνα. Συνέχεια τον βρίσκεις παντού σε σάιτ, σε αγγελίες, παντού...Αμφιβάλλω αν πουλάει νόμιμα, με αποδείξεις και παραστατικά.

Προσωπικά με ενδιέφερε να μπω στη συγκεκριμένη ομάδα στο fb μιας και γίνεται επίσης συζήτηση επί του θέματος της Αντωνίας αλλά όπως μας είπε η ίδια υπάρχει και ο αντίλογος του.. Της απαντάει δηλαδή ο ίδιος... Τα στοιχεία του φυσικά όλοι μας μπορούμε να τα βρούμε από τις αγγελίες του..σήμερα μου ήρθε μήνυμα από τον διαχειριστή της ομάδας ότι δεν με δέχονται γιατί το προφίλ μου στο fb είναι.σχετικα καινούργιο.. Εξακολουθώ φυσικά να θέλω να μάθω τι λέει ο ίδιος.. Ξέρω ότι υπάρχει η περίπτωση να παρακολουθεί ακόμα και τη συζήτηση εδώ. Για εμένα έχει ξεφύγει λίγο ως πολύ το θέμα από την ουσία παρόλο αυτά... Καθόλου δεν με ενδιαφέρει αν είναι νόμιμη η επιχείρηση του η όχι... Αν αυτό με ενδιέφερε θα χαλούσε η οποία συναλλαγή από την αρχή, δεν νομίζω πως όποιος έχει πάρει κάποιο πτηνά από αυτόν τον άνθρωπο περίμενε να του κόψει και νόμιμη απόδειξη.. Ούτε πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα τους πείραζε εν τέλει αν δεν υπήρχε το θέμα της κοροϊδίας στη μέση.. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά είναι η άποψη μου.. Από την άλλη πάλι όπως λες Αντωνία έστω και η ηθική δικαίωση είναι πολύ σημαντική.. Και ένας καλός τρόπος να τη κερδίσεις είναι να χτυπήσεις πρώτα εκεί που είναι το πιο πιθανό να υπάρξουν γρήγορα αποτελέσματα αλλά και εκεί που θα πονέσει περισσότερο.. Δεν ξέρω παρόλο αυτά αν εγώ προσωπικά θα διάλεγα αυτό τον τρόπο.. Την ΣΔΟΕ δηλαδή... Μου φαίνεται κάπως.. Το λέω φυσικά αυτό χωρίς να μπορώ να υπολογίσω πως θα αντιδρουσα αν βρισκόμουν στη θέση της Αντωνίας.
Με ποιο τρόπο πιστεύεις Αντώνη πως έχει πιθανότητες να αποζημιωθεί πρακτικά;
 
@Kristy74
Εφ'οσον τα στοιχεια του ειναι γνωστα, κληση στο οικειο ΑΤ και καταγραφη του συμβάντος επισημα.
Δεν εχει αποτελεσμα;

Εξωδικη διαδικασια με συγκεκριμενα αιτηματα.

Αν ειναι αρκετα "εξυπνος" ο εκτροφεας θα δωσει λυση σε ενα απο τα 2 παραπανω βηματα.
Αν οχι, το θεμα εμπίπτει στην διωξη ηλεκτρονικού εγκληματος η οποια καλυπτει και τις προεκτασεις του οικονομικου εγληματος αφου αναλαμβανει η εισαγγελικη αρχη.

Προσωπικα θα ακολουθουσα αυτα τα βηματα και δεν θα απευθύνομουν στο ΣΔΟΕ.
 
Ναι, οτιδηποτε εκνομο στο διαδυκτιο και γενικα σε ηλεκτρονική μορφη το αναλαμβανει η διωξη ηλεκτρονικού εγκληματος εφόσον υπαρξει καταγγελια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά στο ΑΤ θα με παρέπεμπαν στη δίωξη οικονομικού εγκλήματος. Στην ουσία το παράπτωμα αυτού είναι ότι δεν έκοψε παραστατικα. Δεν ασχολούνται με την ηθική εξαπάτηση. Αν δηλαδή μου πούλησε κάτι που δεν ανταποκριθηκε σε αυτό που διαφήμιζε, δεν είναι δουλειά της Αστυνομίας. Αν του είχα δώσει λεφτά και δεν μου έστελνε τίποτα, θα μπορούσα να πάω αστυνομία.. Αλλά κι έτσι είναι μια πολυυυ χρονοβορα διαδικασία. Κανεις καταγγελία, πάει Εισαγγελέα και φεξε μου και γλίστρησα.. Με εξώδικο και δικαστικά θα έπρεπε να το κυνηγήσω αν ήθελα να αποζημιωθω υλικά, αλλά εκτός ότι κι αυτό είναι απίστευτα χρονοβόρο, είναι και απίστευτα δαπανηρό και ψυχοφθορο.. Αν αυτος ήταν έξυπνος που λέτε, κι επειδή ξέρει πολύ καλά την τάπα που μου έκατσε, εξ αρχής είτε θα μου γύριζε τα χρήματα, είτε από την πρώτη στιγμή εφόσον είδε ότι το ψάχνω θα μου έλεγε να μου στείλει άλλο ένα για να το βουλωσω. Απλώς μάλλον δεν υπολόγιζε ποσο θα μουλαρωνα και πόσο θα το τραβουσα..
Στην ομάδα στο fb την κατέβασε την συζήτησή ο διαχειριστής γιατί τον έβριζε και τον απειλουσε και δεν τον άφησε να συμμετάσχει για να μη γίνει πανικός... Που έγινε δηλαδή γιατί όταν μου είπαν ότι αυτός έστελνε την προσωπική μας συνομιλια που είχαμε στο messenger σε διάφορους για να με εκθέσει, παραποιημενη φαντάζομαι, εγώ την ανέβασα αυτούσια στην ομάδα...
[automerge]1571989021[/automerge]
Παιδιά στο ΑΤ θα με παρέπεμπαν στη δίωξη οικονομικού εγκλήματος. Στην ουσία το παράπτωμα αυτού είναι ότι δεν έκοψε παραστατικα. Δεν ασχολούνται με την ηθική εξαπάτηση. Αν δηλαδή μου πούλησε κάτι που δεν ανταποκριθηκε σε αυτό που διαφήμιζε, δεν είναι δουλειά της Αστυνομίας. Αν του είχα δώσει λεφτά και δεν μου έστελνε τίποτα, θα μπορούσα να πάω αστυνομία.. Αλλά κι έτσι είναι μια πολυυυ χρονοβορα διαδικασία. Κανεις καταγγελία, πάει Εισαγγελέα και φεξε μου και γλίστρησα.. Με εξώδικο και δικαστικά θα έπρεπε να το κυνηγήσω αν ήθελα να αποζημιωθω υλικά, αλλά εκτός ότι κι αυτό είναι απίστευτα χρονοβόρο, είναι και απίστευτα δαπανηρό και ψυχοφθορο.. Αν αυτος ήταν έξυπνος που λέτε, κι επειδή ξέρει πολύ καλά την τάπα που μου έκατσε, εξ αρχής είτε θα μου γύριζε τα χρήματα, είτε από την πρώτη στιγμή εφόσον είδε ότι το ψάχνω θα μου έλεγε να μου στείλει άλλο ένα για να το βουλωσω. Απλώς μάλλον δεν υπολόγιζε ποσο θα μουλαρωνα και πόσο θα το τραβουσα..
Στην ομάδα στο fb την κατέβασε την συζήτησή ο διαχειριστής γιατί τον έβριζε και τον απειλουσε και δεν τον άφησε να συμμετάσχει για να μη γίνει πανικός... Που έγινε δηλαδή γιατί όταν μου είπαν ότι αυτός έστελνε την προσωπική μας συνομιλια που είχαμε στο messenger σε διάφορους για να με εκθέσει, παραποιημενη φαντάζομαι, εγώ την ανέβασα αυτούσια στην ομάδα...
Το να κάνω καταγγελία στη ΣΔΟΕ σαφώς και ήταν πολύ τραβηγμένο. Και σαφώς δεν θα ασχολούμουν αν ειχε κόψει αποδείξεις. Αυτό που με εξωθησε ήταν η απίστευτη κοροϊδία. 25 χρόνων σκατο να δουλεύει απροκάλυπτα τόσο κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο ΑΤ θα πήγαινες και θα σου έλεγαν να υποβάλλεις μήνυση. Που σημαίνει ότι ξεκινάς από τα 100€ το παράβολο και μπαίνεις σε μια χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία. Αυτό βέβαια αν έχεις κίνητρο για χρηματική αποζημίωση. Κανείς δεν μπορεί να σου πει γιατί δεν πήγες πρώτα στην αστυνομία. Αν στο πουν, μπορείς να πεις: "Κύριοι μπήκα στο site της προστασίας καταναλωτών, που είναι κυβερνητικό site, διάβασα τις οδηγίες και με παραπέμπουν σε αυτή την κίνηση, την οποία έκανα".
Η καταγγελία που έκανες στο ΣΔΟΕ σίγουρα δεν θα σου δώσει κάποια αποζημίωση. Μπορεί και να μη γίνει και τίποτα. Μόνο όμως που στρέφεις τις "κεραίες" του ΣΔΟΕ προς τον συγκεκριμένο κύριο λέει πολλά. Δυο τρεις καταγγελίες το πολύ ακόμη και η επίσκεψη έρχεται. Οπότε, όπως λες, αποζημιώνεσαι ηθικά, αλλά πάνω από όλα προστατεύεις και άλλους που πάνε να εξαπατηθούν.
 
Στο ΑΤ δεν χρειαζεται να υποβαλεις μηνυση αν δεν θες,το να καλεσεις καποιον στον αξιωματικο υπηρεσιας και να καταγραφει ενα γεγονος στο βιβλιο συμβαντων ειναι δωρεαν και φυσικα λειτουργει ως μοχλος πιεσης με το προσωπο που αντιδικεις.
 
Back
Top