Γενικά Δύο καινούρια πουλακια στην οικογένεια

N sou zisoun Giorgo! Panemorfa einai!
To papagalaki aristera einai poli mikro 50-60 imeron...Ta "kimata" apo to kefali fevgoun siga-siga...stin ilikia 4-6 minon tha exei ena aspro "kapelaki" opos kai to allo papagalaki sou... Se 2-3 mines tha ksereis sigoura an einai thiliko h arseniko...

To allo papagalaki einai sigoura arseniko kai pithanon ilikia tou einai parapano apo 8 mines...epidi stis 8 mines ta papagalakia den exoun toso entona mple routhunakia...

Ayto einai to post gia ilikia Budgie Ηλικια budgie | PetBirds
 
Kai kati allo...ta poli mikra thilika kamia fora mporeis na ksexorizis an tha deis giro sta routhunia (giro stis tripes tou mitiou) ena lepto lefko perigrama...

Kita kala kai an tha ta deis - einai thiliko!
 
Πωλίνα σε ευχαριστώ πολυ αυριο θα δω για την μυτούλα που μου είπες. Δεν πειράζει που είναι μικρό ίσως να αγαπηθούμε ευκολότερα. Ευχαριστώ όλους για τα καλα σας λόγια.
 
Τα δικά μου βγηκαν απο το αυγο 20 μαρτη και ήδη εδειξαν το φύλο τους. Σύντομα θα ξέρεις και για το άλλο αν και μάλλον ειναι θηλυκο. Τώρα κατι για το οποιο δεν θα πω πως είμαι 100% σίγουρη. Οι γονεις των παραπάνω πουλιών είναι μια θηλυκια που είχα ζευγαρωμένη με αρσενικό που το σκασε και αρσενικό που πήρα κι ήταν απ΄οτι θυμαμαι μολις που είχε αρχίζει να φάινεται το χρώμα στην μύτη του. Το πήρα να κάνει παρεα στην θηλυκιά κι άμεσως όμως ζευγάρωσαν! Αμα λοιπον τα μωρά τους έδειξαν το φύλο τους στον 3 μήνα, είναι δυνατον ο πατερας να ήταν τόσο νεαρος όταν ζευγαρωσε;
 
Να σας ζησουν! Να τα χαιρεται η μικρη. Παντως εχουν φωτογενεια, το ματι καρφωμενο στον φακο.
 
Γιώργο έχω την εντύπωση, παρατηρώντας το χρώμα των ποδιών τους, οτι το μικρότερο παπαγαλάκι είναι θυληκό. Εχοντας πολλά χρόνια κοινά παπαγαλάκια ειχα προσέξει οτι τα αρσενικά έχουν γκριζόχρωμα πόδια, ενώ τα θηλυκά έχουν πόδια με σάρκινο - ροζε χρώμα!
 
Να τα χαιρεται η κορη σου Γιωργο και μαζι και εσυ. Πολυ ομορφα πουλακια...
 
Γιώργο έχω την εντύπωση, παρατηρώντας το χρώμα των ποδιών τους, οτι το μικρότερο παπαγαλάκι είναι θυληκό. Εχοντας πολλά χρόνια κοινά παπαγαλάκια ειχα προσέξει οτι τα αρσενικά έχουν γκριζόχρωμα πόδια, ενώ τα θηλυκά έχουν πόδια με σάρκινο - ροζε χρώμα!

Omos xroma ton podion kai tis mitis eksartate perisotero apo geniko xroma tou pouliou... P.x. 2 arsenika papagalakia kitrino kai mple den tha exoun podia kai miti idiou xromatos... Pio sosta na po APOXROSI...kai oxi xroma...

...apoxrosi allazei pros to skouro kai me tin ilikia...
 
Πωλίνα είδα τα ρουθουνάκια του μικρού παπαγάλου. Δεν είναι άσπρα αλλα γαλάζια.
Οπότε υπάρχει πιθανότητα να είναι αρσενικό. Μου φαίνεται θα πάρω ένα θηλυκό για το μεγάλο παπαγαλάκι. Θα υπάρχει πρόβλημα αν είναι και τα τρία μαζί;
 
γιωργο μη βιαζεσαι, μαλλον θυληκο ειναι γιατι και τα ποδια ειναι ανοιχτοχρωμα οπως στα θυληκα. Αλλα να εχεις 3 μαζι ποιος ο λογος;
η αλλαξε το με μια θυληκια η περιμενε αλλα εγω λεω πως ζευγαρι ειναι. Θα δουμε!
 
Ego tha protina na perimenis ligaki, mexri na ksekatharizis to filo tou mikrou 100%..
Kanena provlima den tha exoun kai ta 3... isa-isa pio xaroumena tha ginoun...omos meta tha einai pio diskolo na ginoun imera me poli agapi ston anthropo...
 
Emena mou miazei na einai agoraki...Omos einai diskolo akoma na pis me sigouria...Sou protino na perimenis ena h dyo mines akoma...

Ayta pou ksero sigoura oti protes 3 fotografies einai agorakia (enos xronou kai to allo 2 minon) kai teleftea koritsaki (7 minon)...

Tis fotografies tis pira apo palia post enos rosikou forum...
 

Συνημμένα

  • f_13804831.webp
    f_13804831.webp
    29,6 KB · Προβολές: 46
  • f_11613882.webp
    f_11613882.webp
    20,2 KB · Προβολές: 52
Back
Top