Ασθένειες Δύο καναρίνια μου έχουν έχουν καρινιάσει και φουσκώνουν

τα πουλιά είναι φουλ καρίνα και φουσκωμενα και οι κουτσουλιες τους πρασινωπες.
 
Για να έχουμε μια καλύτερη προσέγγιση στο θέμα εάν μπορείς απάντησε μας στα παρακάτω:

A. Πόσο καιρό είναι έτσι;
Β. Στην καραντίνα είναι μαζί ή χώρια;
Γ. Συνθήκες διαβίωσης (Μέσα; Έξω; )
Δ. Συνθήκες καθαριότητας.
Ε. Διατροφή.
 
παει ενας μήνας που ειναι ετσι.
εξω τα εχω μαζι με αλλα πουλια αλλα οταν ειδα τα συμπτωματα τους τα εβαλα μεσα.
καθε 3 μερες κανω καθαριότητα, νερο αλλαζω καθε μερα.
διατροφη δινω μανιτομπα χωρις ρουπσεν και μια φορα την εβδομάδα αυγοτροφη της ραντιο ντι σολε.
και καμια φορα δινω φρουτα.
 
aviomycine στο νερο μετα βιταμινες στο νερο και μονο σπορια τιποτα αλλο απο τα παραπανω αλλα τα βλεπω στασιμα τα πουλια. Εβαλα και λιγο extra κανναβουρι και βρωμη συν τα σπορια.
 
Η γνώμη μου και εφόσον τα όσα περιγράφεις είναι μια χαρά -εκτός από τα καημένα τα πουλάκια- και επειδή ένας μήνας είναι αρκετός καιρός χωρίς βελτίωση πάρα τις περιποιήσεις, ίσως θα ήταν κάλο να επισκεφθείς έναν πτηνιατρο για να εντοπίσει το πρόβλημα.. Πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες..

Ωστόσο, περίμενε και τους περισσότερο ειδικούς του forum να πούνε την γνώμη τους.

Εαν σκοπεύεις να επισκεφθείς πτηνίατρο πες μας την περιοχή σου για να βοηθήσουμε.
 
Στον Υμηττό υπάρχει το παρακάτω κτηνιατρείο (στο google το βρήκα) αλλά δεν ξέρω εάν ειδικεύονται στα πτηνά. Καλύτερα να τους τηλεφωνήσεις πριν πας εάν σκοπεύεις να πας.

Δες επίσης αυτή την λίστα στο site μας -> https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ειχα μιλησει με μια κτηνιατρο της ειχα πει τα συμπτωματα και μου ειχε πει οτι αν δεν δεις βελτιωσει δωσε baycox gia 5 μερες 2 μερες νερο με πολυβιταμινες και ξανα 5 μερες baycox.
 
Όλα καλά, με την διαφορά ότι εφόσον δεν πέτυχε η "απομακρυσμένη" βοήθεια ενδεχομένως να πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη για μια εξέταση στα περιττώματα, στην κοιλιά, αμάρα κλπ. Υποστηρίζω αυτή μου την άποψη επειδή ο ένας μήνας είναι αρκετός καιρός χωρίς εμφανή βελτίωση. Αυτο με προβληματίζει.
 
Χωρίς να είμαι γιατρός(καλό θα ειναι να το εξετασει απο κοντα ο γιατρος) και εντελως εμπειρικά θα πρότεινα Baytril το baycox είναι για κοκκιδια που σου είπε (σπάνια έχουν τα καναρίνια).
 
ειχα μιλησει με μια κτηνιατρο της ειχα πει τα συμπτωματα και μου ειχε πει οτι αν δεν δεις βελτιωσει δωσε baycox gia 5 μερες 2 μερες νερο με πολυβιταμινες και ξανα 5 μερες baycox.

Τα κοκκιδια φαίνονται στο μικροσκόπιο, μην δώσεις φάρμακο με διάγνωση απο το τηλέφωνο..
 
Το οτι πρεπει να επισκεφθεις γιατρο αφου η κατασταση εδω και ενα μηνα δεν εχει αλλαξει, ειναι δεδομενο.
Διαγνωσεις απο το τηλ δεν γινονται οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω, αυτος που σου ειπα να δωσεις Baycox δεν ξερει τι του γινεται.

Οι φωτο δεν βοηθανε παντως γιατι ουτε κοιλια φαινεται οπως πρεπει αλλα και του τε το στερνο οπου θα βλεπαμε την καρινα.
 
η καρίνα τους ειναι βαθιά κοφτερη που λέμε.
δεν σας ειπα και κατι αλλο η καναρα εκανε 15 αυγα
ολα ψωφισαν εκτος απο 4 πουλια απο τα οποια τα 2 ειναι μια χαρα
και τα αλλα 2 ειναι αυτα με την καρινα. Ολα τα αλλα ειχαν μαυρη τελεια.
 
τον περασμενο μαρτιο εκανε 3 γεννες απο τα οποια εζησαν μονο 4. Τα 2 απο αυτα ειναι που εχουν το προβλημα τα αλλα 2 ειναι υγειεστατα στα οποια εγινε και προληπτικη θεραπεια με τυλαν. Αυτα που εχουν το προβλημα τα εχω μεσα σε ζεστο χωρο απο τα χριστουγεννα τους εδωσα αβιομισιν σε 2 κυκλους με πολυβιταμινες αλλα τιποτα.
μετα μιλησα με κτηνιατρο του ειπα τα συμπτωματα και μου ειπε να δωσω baycox 5 μερες 2 μερες πολυβιταμινες και ξανα 5 μερες baycox kai βλεπουμε μου ειπε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top