Ασθένειες Δύο καναρίνια μου φούσκωσαν και μόλις έφυγε το ένα

Είδα όταν ήταν φουσκωμένα να τα χτυπάει από πάνω και υπέθεσα ότι αυτό τα τραυμάτισε αλλά δεν είχαν πληγές. Βέβαια είχαν καρίνα
[automerge]1575102190[/automerge]
Όλα αυτά πολύ ξαφνικά την προηγούμενη εβδομάδα τα είχα ελέγξει με ψιλαφιση ένα ένα και ήταν μια χαρά. Τους χορήγησα και θεραπεία για κοκκιδια γιατί ήταν στο ίδιο εκτροφείο με καρδερίνες από όσο γνωρίζω
[automerge]1575102205[/automerge]
Είδα όταν ήταν φουσκωμένα να τα χτυπάει από πάνω και υπέθεσα ότι αυτό τα τραυμάτισε αλλά δεν είχαν πληγές. Βέβαια είχαν καρίνα
[automerge]1575102190[/automerge]
Όλα αυτά πολύ ξαφνικά την προηγούμενη εβδομάδα τα είχα ελέγξει με ψιλαφιση ένα ένα και ήταν μια χαρά. Τους χορήγησα και θεραπεία για κοκκιδια γιατί ήταν στο ίδιο εκτροφείο με καρδερίνες από όσο γνωρίζω
Δεν ξέρω τι να πω
 
Τους χορήγησα και θεραπεία για κοκκιδια γιατί ήταν στο ίδιο εκτροφείο με καρδερίνες από όσο γνωρίζω
Τι έδωσες, πόσο, πώς και συχνότητα;
 
Παιδιά η αγγελία παγώνει καθώς τα δύο πουλιά για τα οποία έψαχνα ταίρι φούσκωσαν και μόλις έφυγε το κόκκινο 😢. Επίσης βρέθηκαν τα κοινά καναρίνια τα οποία έψαχνα.
Κώστα, ελπίζω τα άλλα σου πτηνά να είναι απομακρυσμένα από τα νέα, με άλλα λόγια να κρατήσεις σε καραντίνα κάθε πουλ ξεχωριστά
 
Κώστα, ελπίζω τα άλλα σου πτηνά να είναι απομακρυσμένα από τα νέα, με άλλα λόγια να κρατήσεις σε καραντίνα κάθε πουλ ξεχωριστά
Νέα είναι σε ξεχωριστά μπαλκόνια που δεν ενώνονται. Ένα ανατολικό και ένα δυτικό
 
Τελικα απο κοκκιδια φυγανε ή απο επιθεση αλλου πουλιου, δεν καταλαβα!
Χθες ήταν όλα μια χαρά. Σήμερα το πρωί στις 9 παρά, τα είδα φουσκωμένα και τα δύο και ένα θηλυκό αχάτης οπάλ κόκκινο μωσαϊκό τους έκανε επίθεση. Μπορεί να ήταν συνδυασμός ασθένειας και επίθεσης. Αυτό δεν το ξέρω. Πολλά μπορεί...
 
Καταλαβα Κωστα, λυπαμαι για τις απωλειες...

Τις τελευταιες ημερες εχει παρει το αυτι μου για μια εξαρση ασθενειων σε καναρινια και καρδερινες.
Για τις καρδερινες βεβαια ειναι παραδοσιακα οι δυσκολοι μηνες αυτοι.
 
Το Megabacteria εμφανιζεται ως δευτερογενης κατασταση, αυτό σημαινει οτι απο κατι αλλο πασχει το πτηνο και οταν πια εξασθενεί πολλαπλασιαζονται οι μυκητες.
Το Megabacteria ειναι μύκητας που καταστρεφει τον μυ στον προλοβο με αποτελεσμα τον υποσιτισμό.
Και τα κοκκιδια και το Megabacteria ειναι ορατα στην οπτικη παρατηρηση ή για να ειμαι πιο ακριβης,τα συμπτωματα τους ειναι ορατα.

Τα κοκκιδια θα δωσουν διαρροια και ερεθισμενο εντερο σε φλεγμονη που διαγράφει στην κοιλια.
Το Megabacteria θα δωσει μια μαζα (μπαλακι) ψηλα στην κοιλια με καθετη ως προς το σωμα του πτηνου κινηση στο μισο ρυθμο της αναπνοης σχεδόν.
Αρα αν υποθεσουμε οτι εχουμε αποφασισει να προχωρησουμε σε καποια αγωγη χωρις διαγνωση απο γιατρό, επιβάλλεται να πιασουμε το πτηνο και να τσεκαρουμε την κοιλιά του ωστε να μη δωσουμε φαρμακα για ασθενεια που δεν υπαρχει με αποτελεσμα να χαθει πολυτιμος χρονος.

Τωρα αν υποθεσουμε οτι τα πουλια ειχαν κοκκιδια, ο τροπος χορηγησης του ESB3 ηταν λανθασμενος.
Το ESB3 ειναι κοκκιδιοστατικο και οχι κοκκιδιοκτονο, αυτο σημαινει οτι εχει την ιδιοτητα να μειώνει τον πληθυσμό των κοκκιδιων που εχουν ηδη εκκολαφθει αλλα δεν σκοτωνει τις ωοκυστες με τα προς εκκολαψη κοκκιδια.
Αρα η χορηγηση του θα πρεπει να γινεται για 5 (3+2) μερες συνολικα και συγκεκριμένα 3 μερες φαρμακο, παυση 2 μερες και χορηγηση πολυβιταμινων και 2ημερη επαναληψη.
Το μια μερα δινω και μια δεν δινω ειναι ενα βημα μπρος και δυο πισω.
Επισης παντα η αντιμετωπιση των κοκκιδιων στο συνολο της γινεται με χορηγηση ESB3 και Baycox που ειναι κοκκιδιοκτονο.
 
Αυτο εχει εκτεταμενα πρησμενη κοιλια Κωστα.
Το βιντεακι αυτο ειναι απο δικη μου καναρα 2 χρονια πριν
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Το πουλακι αυτο δεν ειχε κοκκιδια και η περιπτωση αντιμετωπιστηκε με Gentamicina.
 
Back
Top