Ασθένειες Δύο καναρίνια μου φούσκωσαν και μόλις έφυγε το ένα

Καλησπέρα. Σχετικά ευχάριστα νέα! Όλα τα πουλιά είναι καθαρά από μύκητες και μεγαβακτηρια. Ωστόσο 3 εκ των 6 έχουν e.Coli
για το οποίο με συμβούλεψαν να δώσω Baytril 0.5%. 1ml Baytril / 100ml νερού για μια εβδομάδα. Επίσης, και τα 6 έχουν τριχομονάδα για την οποία θα χορηγηθεί trichomonex για μια εβδομάδα μετά την ολοκλήρωση της χορήγησης Baytril αφήνοντας ένα μεσοδιάστημα 3 ημερών. Σε γενικές γραμμές μου είπαν ότι από το δείγμα φαίνεται ότι έχω
υγιή πουλιά. Οπότε από αύριο το πρωί ξεκινάει ή φαρμακευτική αγωγή.
 
Εάν τα πουλάκια δεν έχουν διάρροια ούτε κάτι άλλο κλινικά, δεν είναι ανάγκη να δώσεις baytril. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια πιο ελαφριά αντιβίωση. Όχι ότι θα πάθουν τίποτα με το baytril, απλά είναι ορθότερο να κρατάμε τα πιο ισχυρά αντιβιοτικά για πιο δύσκολες περιπτώσεις.
 
Εάν τα πουλάκια δεν έχουν διάρροια ούτε κάτι άλλο κλινικά, δεν είναι ανάγκη να δώσεις baytril. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια πιο ελαφριά αντιβίωση. Όχι ότι θα πάθουν τίποτα με το baytril, απλά είναι ορθότερο να κρατάμε τα πιο ισχυρά αντιβιοτικά για πιο δύσκολες περιπτώσεις.
Ποιό αντιβιοτικό μπορεί να θεωρηθεί ως πιο ήπιο από αυτό;
 
Ποιό αντιβιοτικό μπορεί να θεωρηθεί ως πιο ήπιο από αυτό;

Χωρίς πολλές - πολλές αναλύσεις για να μην κουράσω και χωρίς να θεωρώ σοβαρό λάθος την πρόταση για baytril, νομίζω είναι θεωρητικά σωστότερο να δώσεις gentamicin ας πούμε.
 
Χωρίς πολλές - πολλές αναλύσεις για να μην κουράσω και χωρίς να θεωρώ σοβαρό λάθος την πρόταση για baytril, νομίζω είναι θεωρητικά σωστότερο να δώσεις gentamicin ας πούμε.
Το gentamicin το βρίσκω μόνο ως δραστική ουσία, δηλαδή κάνοντας μια αναζήτηση σε μερικά online Pet Shops δεν βρήκα κάποιο φάρμακο που να αναγράφει στις λεπτομέρειες ότι έχει ως δραστική ουσία gentamicin. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις από μπορώ να το προμηθευτώ ή το όνομα του φαρμάκου που περιέχει gentamicin; Ευχαριστώ.
 
Εάν τα πουλάκια δεν έχουν διάρροια ούτε κάτι άλλο κλινικά, δεν είναι ανάγκη να δώσεις baytril. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια πιο ελαφριά αντιβίωση
σωστότερο να δώσεις gentamicin ας πούμε.
Πατρίκιε, καταλαβαίνω και την πρόθεση και την ουσία του μηνύματός σου. Παρ' όλα αυτά, από τη στιγμή που ανέλαβε ειδικευμένος γιατρός το περιστατικό, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να μένουμε στην επισήμανση αυτού που θεωρούμε λάθος (τροφή για σκέψη), χωρίς προτάσεις για εναλλακτικές θεραπείες.

Υ. Γ. Θεωρώ επίσης λάθος τη χορήγηση baytril όταν υπάρχουν απλώς εργαστηριακά ευρήματα χωρίς να υπάρχει νόσος. Ας το έχουν υπ' όψιν οι αναγνώστες μας ώστε να θέτουν το θέμα στο γιατρό τους όταν χορηγεί επιπόλαια το baytril.
 
Κάνει baytril το οποίο δεν έχει λήξει αλλά είναι ανοιγμένο από το Πάσχα; Όπως και να έχει εγώ θα δώσω το προτεινόμενο σκεύασμα και από Δευτέρα θα ξεκινήσω την καλλιέργεια βοτάνων σε γλάστρες ώστε να έχουν φρέσκα βότανα στην διατροφή τους με σκοπό την ενίσχυση του οργανισμού τους με φυσικό τρόπο.
 
Κάνει baytril το οποίο δεν έχει λήξει αλλά είναι ανοιγμένο από το Πάσχα;
Αν δεν έχει περάσει η ημερομηνία λήξης του φαρμάκου και αν ήταν σωστά κλεισμένο και αποθηκευμένο, νομίζω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
 
Αν δεν έχει περάσει η ημερομηνία λήξης του φαρμάκου και αν ήταν σωστά κλεισμένο και αποθηκευμένο, νομίζω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
Κλειστό σωστά ναι, αλλά επειδή η θερμοκρασία στο χώρο που ήταν έφτανε και 32 βαθμούς θα πάρω άλλο αύριο. Γνωρίζει κανείς τιμή στο περίπου;
 
Πατρίκιε, καταλαβαίνω και την πρόθεση και την ουσία του μηνύματός σου. Παρ' όλα αυτά, από τη στιγμή που ανέλαβε ειδικευμένος γιατρός το περιστατικό, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να μένουμε στην επισήμανση αυτού που θεωρούμε λάθος (τροφή για σκέψη), χωρίς προτάσεις για εναλλακτικές θεραπείες.

Υ. Γ. Θεωρώ επίσης λάθος τη χορήγηση baytril όταν υπάρχουν απλώς εργαστηριακά ευρήματα χωρίς να υπάρχει νόσος. Ας το έχουν υπ' όψιν οι αναγνώστες μας ώστε να θέτουν το θέμα στο γιατρό τους όταν χορηγεί επιπόλαια το baytril.

Δίκιο έχεις...Βασικά κι εγώ δεν ήξερα εάν έπρεπε να το γράψω ή όχι γιατί είναι λίγο αντιφατικό να προτείνουμε πάντα εξέταση από ειδικούς και μετά να την αμφισβητούμε, απλά μου φάνηκε ''κάπως'' η πρόταση για χορήγηση ενός εκ των τελευταίων όπλων στην φαρέτρα για ασυμπτωματική επί της ουσίας προσβολή και μετά στο καπάκι κι άλλη θεραπεία για άλλη ασυμπτωματική προσβολή.
Τώρα από την άλλη αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα και ανιχνεύθηκαν οι μικροοργανισμοί... Τι να πω, είναι λεπτά θέματα αυτά.

Δεν έχω κανένα θέμα να διαγραφούν τα σχόλια μου ή έστω η εναλλακτική πρόταση για να μην υπάρξει σύγχυση.
 
Καλησπέρα. Σχετικά ευχάριστα νέα! Όλα τα πουλιά είναι καθαρά από μύκητες και μεγαβακτηρια. Ωστόσο 3 εκ των 6 έχουν e.Coli
για το οποίο με συμβούλεψαν να δώσω Baytril 0.5%. 1ml Baytril / 100ml νερού για μια εβδομάδα. Επίσης, και τα 6 έχουν τριχομονάδα για την οποία θα χορηγηθεί trichomonex για μια εβδομάδα μετά την ολοκλήρωση της χορήγησης Baytril αφήνοντας ένα μεσοδιάστημα 3 ημερών. Σε γενικές γραμμές μου είπαν ότι από το δείγμα φαίνεται ότι έχω
υγιή πουλιά. Οπότε από αύριο το πρωί ξεκινάει ή φαρμακευτική αγωγή.
Τι κόστος είχε;
 
Τι κόστος είχε;
Αυτό που μπορώ να πω δημόσια είναι ότι μετά τα 4-5 δείγματα κάνουν δώρο την εξέταση για μεγαβακτηρια. Από εκεί και πέρα ανάλογα τον αριθμό των πουλιών μπορεί να γίνει κάποια επιπλέον έκπτωση
 
Η σκεψη του Πατρικίου ειναι λογικη αλλα ενδεχομενως το σχημα που επέλεξε ο γιατρος να ειναι σε συναρτηση και με τα υπολοιπα ευρήματα.
Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ιδιαιτέρως Κωστα ειναι οτι ολα τα πουλιά πινουν το διάλυμα του Baytril.
Υπαρχουν καταγεγραμενες περιπτωσεις αρνησης νερου και τροφής κατ επεκτασιν γι αυτο τον λογο.
 
Η σκεψη του Πατρικίου ειναι λογικη αλλα ενδεχομενως το σχημα που επέλεξε ο γιατρος να ειναι σε συναρτηση και με τα υπολοιπα ευρήματα.
Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ιδιαιτέρως Κωστα ειναι οτι ολα τα πουλιά πινουν το διάλυμα του Baytril.
Υπαρχουν καταγεγραμενες περιπτωσεις αρνησης νερου και τροφής κατ επεκτασιν γι αυτο τον λογο.
Για να βεβαιωθώ ότι θα πιούν νερό σκέφτομαι να αφαιρέσω την ποτίστρα απόψε και μέχρι τις 9 που πιστεύω ότι θα έχω προμηθευτεί το baytril να την ξαναβάλω με το φάρμακο έτσι ώστε να δω αν κάποιο παρά την δίψα του θα αποφύγει το νερό με το φάρμακο. Την θεωρείτε καλή μέθοδο ελέγχου για το εάν πίνουν όλα τα πουλιά νερό;
 
Νομιζω οτι αν καποιο αποφυγει να πιει θα το κανει την δευτερη φορα και αφου εχει δοκιμασει πρωτα. Οποτε δεν ειμαι σιγουρος οτι βοηθα αυτη η μέθοδος.
Σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να κάνω;
Να βάλω σε ατομικό κλουβί με κανονικό νερό το καναρίνι που δεν πίνει νερό με baytril και να του δίνω με το ζόρι την απαιτούμενη ποσότητα στο στόμα;
 
Σε πρωτη φαση τα παρατηρεις και μονο σε περιπτωση που υπαρχει θεμα θα παρεμβεις.Απλα στο αναφερα για να εχεις το νου σου και να εισαι υποψιασμενος.
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμβει!

Αν συμβει χορηγεις στο στομα.
 
Back
Top