Ασθένειες Δύο καναρίνια μου φούσκωσαν και μόλις έφυγε το ένα

Ουτως η αλλως δεν βλεπω κανεναν λογο να χορηγηθεί ESB3
Το δίνουν συνήθως σε μόνιμη βάση στα κοτόπουλα χωρίς να υπάρχει ασθένεια για να κρατούν τον αριθμό των κοκκιδίων σε χαμηλά επίπεδα. Γι' αυτό άλλωστε και το έχουν "κάψει" το φάρμακο, όσον αφορά την αντιβιοτική του δράση.
 
Το δίνουν συνήθως σε μόνιμη βάση στα κοτόπουλα χωρίς να υπάρχει ασθένεια για να κρατούν τον αριθμό των κοκκιδίων σε χαμηλά επίπεδα. Γι' αυτό άλλωστε και το έχουν "κάψει" το φάρμακο, όσον αφορά την αντιβιοτική του δράση.

Το Baycox εχει ενδειξη να μην χορηγειται σε πτηνα που τα αυγα τους προοριζονται για ανθρωπινη καταναλωση και 14ημερες για το κρεας,το ESB3 εχει ενδειξη μονο για αναμονη 22 ημερων στο κρεας.

Νομιζω οτι γι αυτο δινουν το ESB3 κυριως Σταυρο.
 
το ESB3 εχει ενδειξη μονο για αναμονη 22 ημερων στο κρεας.

Νομιζω οτι γι αυτο δινουν το ESB3 κυριως Σταυρο.
Και πάλι όμως δεν χορηγείται παράτυπα στα κοτόπουλα κρεοπαραγωγής που πρόκειται να πουληθούν νωπά;
 
Και πάλι όμως δεν χορηγείται παράτυπα στα κοτόπουλα κρεοπαραγωγής που πρόκειται να πουληθούν νωπά;
Και δεν είναι μόνο το esb3 που χορηγείται παράτυπα.. 💉💊
Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν γίνει δημοσιεύσεις για τοξικά κατάλοιπα στο κρέας και τα αυγά πουλερικών
 
Και πάλι όμως δεν χορηγείται παράτυπα στα κοτόπουλα κρεοπαραγωγής που πρόκειται να πουληθούν νωπά;

Σιγουρα!
Χλωμο να περιμένουν 22 ημερες πριν σφαγιαστουν.
 
Κώστα τι σου ζήτησαν και έστειλες τελικά; Κουτσουλιές;
Κουτσουλιές έστειλα μέσα σε αλουμινοχαρτο όπου τις έβαλα σε ξεχωριστά σακουλάκια ανάλογα με το πουλί που τις έκανε και με χαρτί στο οποίο είχα γράψει τον αριθμό του δακτυλιδιού του κάθε πτηνού. Επίσης με ρώτησαν αν έχω τα νεκρά πουλιά για να τα έστελνα για νεκροψία. Για να ξεχωρίσω τα δείγματα, έπιανα ένα ένα τα πουλιά και τα έβαζα σε ένα μικρό κλουβάκι με αλουμινόχαρτο στον πάτο και μέσα σε λίγη ώρα έπαιρνα δείγμα από το κάθε πουλί.
Πιστεύω πως και λίγη ποσότητα είναι αρκετή καθώς όλα φαίνονται στο μικροσκόπιο, τι λέτε;
 
Κοίτα Κώστα, αν είχες τα πουλιά μαζί στο ίδιο κλουβί, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που τα απομόνωνες στο μικρότερο κλουβάκι, ώστε να πάρεις δείγματα κουτσουλιάς για το καθένα. Αν όμως κάποια πουλιά ήταν χώρια, τότε θεωρώ ότι ενδεχομένως να μην έγιναν τα πράγματα και τόσο σωστά, μόνο και μόνο για την περίπτωση που κάποιο ήρθε σε επαφή με σημεία στα οποία είχε ακουμπήσει κάποιο άλλο, ίσως και άρρωστο. Αυτά τα γράφω για την ιστορία του ζητήματος, ώστε μελλοντικοί αναγνώστες να αποφύγουν την πρακτική αυτή, και ίσως (κι ελπίζω) να είναι απλώς υπερβολικά που είναι και το πιθανότερο, και όχι για να σε αγχώσω, απλά γιατί βρίσκω μια ελάχιστη - είναι η αλήθεια - δυνητική επικινδυνότητα μετάδοσης κάποιου μολυσματικού παράγοντα. Το παρήγορο στην όλη υπόθεση είναι ότι τα δείγματα είναι ήδη καθ' οδό, και ότι σύντομα θα έχεις τα αποτελέσματα και την ενδεδειγμένη αντιμετώπιση των περισσότερων (δυνητικών ξαναλέω) καταστάσεων. Εύχομαι όλα να κυλήσουν αίσια.
 
Κοίτα Κώστα, αν είχες τα πουλιά μαζί στο ίδιο κλουβί, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που τα απομόνωνες στο μικρότερο κλουβάκι, ώστε να πάρεις δείγματα κουτσουλιάς για το καθένα. Αν όμως κάποια πουλιά ήταν χώρια, τότε θεωρώ ότι ενδεχομένως να μην έγιναν τα πράγματα και τόσο σωστά, μόνο και μόνο για την περίπτωση που κάποιο ήρθε σε επαφή με σημεία στα οποία είχε ακουμπήσει κάποιο άλλο, ίσως και άρρωστο. Αυτά τα γράφω για την ιστορία του ζητήματος, ώστε μελλοντικοί αναγνώστες να αποφύγουν την πρακτική αυτή, και ίσως (κι ελπίζω) να είναι απλώς υπερβολικά που είναι και το πιθανότερο, και όχι για να σε αγχώσω, απλά γιατί βρίσκω μια ελάχιστη - είναι η αλήθεια - δυνητική επικινδυνότητα μετάδοσης κάποιου μολυσματικού παράγοντα. Το παρήγορο στην όλη υπόθεση είναι ότι τα δείγματα είναι ήδη καθ' οδό, και ότι σύντομα θα έχεις τα αποτελέσματα και την ενδεδειγμένη αντιμετώπιση των περισσότερων (δυνητικών ξαναλέω) καταστάσεων. Εύχομαι όλα να κυλήσουν αίσια.
Ήταν όλα μαζί, ενώ σε αντίθετη περίπτωση δεν θα επιχειρούσα αυτή την τεχνική. Πολύ καλά έκανες και έγραψες όλα τα παραπάνω για να αποφύγουν την τοποθέτηση πουλιών από διαφορετικά κλουβιά στο ίδιο κλουβί, ειδικά όταν έχουν υπόνοια νόσου. Μακάρι να έχω ευχάριστη ενημέρωση σε λίγες μέρες 🙂
 
Έφυγαν το πρωί για Κομοτηνή.
Κώστα όταν έχεις ελεύθερο χρόνο μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ για το συνολικό κόστος, και αν σου έγινε έκπτωση λόγο αρκετών δειγμάτων που έστειλες.
Μακάρι να έχω ευχάριστη ενημέρωση σε λίγες μέρες
Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα.
 
Πολύ κρίμα Κώστα, λυπάμαι για τις απώλειες σου. Όταν εννοείς φαιό εννοείς το θηλυκό ή το αγαπημένο μου; 😱
Το θηλυκό. Το αρσενικό είναι μια χαρά για την ώρα και ελπίζω να μην έχω άλλες απώλειες.
[automerge]1575555026[/automerge]
Κώστα όταν έχεις ελεύθερο χρόνο μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ για το συνολικό κόστος, και αν σου έγινε έκπτωση λόγο αρκετών δειγμάτων που έστειλες.

Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω το συνολικό κόστος αλλά είναι αρκετά καλή προσφορά συγκριτικά με το αρχικό ποσό των 10 € για απλή εξέταση και 5€ για εξέταση για μεγαβακτηρια.
 
Επιτρέπεται από εμάς.
Μόλις μάθω τα αποτελέσματα, θα ρωτήσω και στο εργαστήριο και βλέπουμε για δημόσια απάντηση. Αλλιώς όποιος θέλει να μάθει και τώρα ακόμα ας με ρωτήσει σε πμ 😉
 
Back
Top