Ασθένειες Δύο καναρίνια μου φούσκωσαν και μόλις έφυγε το ένα

Στο υπολοιπο κουμασι αναφερεσαι ετσι;
Αναφέρομαι στο αν θα πρέπει να γίνει χορήγηση κάποιου σκευάσματος, αλλαγή στην διατροφή κλπ. Πάντως όλα τα πουλιά που βρίσκονται σε καραντίνα είναι δραστήρια. Όσον αφορά τα δικά μου (περσινά και παλιότερα) χαίρουν άκρας υγείας.
 
Πιστεύω πως καλό θα ήταν να γίνει εξέταση στις κουτσουλιές των νέων πτηνών για διαπιστωθούν τυχόν προβλήματα.
Δύσκολο έως ακατόρθωτο να τις πάω στην Αθήνα ή να βρεθεί καλός Σαμαρείτης που θα τις πάει εκεί που πρέπει
[automerge]1575139023[/automerge]
Αυτο που λεει ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ ειναι σωστο.
Ο γιατρος πρεπει να ειναι η πρωτη επιλογη, βεβαια ο καθενας ξερει αν εχει αυτη τη δυνατοτητα κτλ.
Εννοείται πως είναι το σωστό αλλά καμιά φορά κάποια πράγματα είναι πραγματικά αδύνατα. Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι κτηνίατροι που θα έδειχναν ενδιαφέρον στα πτηνά συντροφιάς αν όχι πτηνίατροι στην επαρχία
 
Δύσκολο έως ακατόρθωτο να τις πάω στην Αθήνα
Δεν χρειάζεται να πας πουθενά.
Πολλοί φίλοι έχουν στείλει ταχυδρομικώς δείγματα στο εργαστήριο στην Κομοτηνή και από ότι έχω διαβάσει έχουν μείνει αρκετά ευχαριστημένοι.
Επικοινώνησε μαζί τους για να σε ενημερώσουν για τα διαδικαστικά και το κόστος.
Το γεγονός ότι τα πουλάκια έφυγαν τόσο γρήγορα δεν αφήνει περιθώρια εφησυχασμού.
 
Ειναι 10ευρω ανα πουλι η απλη εξεταση κοπρανων,+5 ευρω για megabacteria+ταχυδρομικα
Δηλαδή πρέπει να στείλω δείγμα όλων των πουλιών της κλούβας ή αυτών που έχουν φουσκωμένη κοιλιά;
 
Σιγουρα ξεκινας με τα πουλακια που εχουν φουσκωμενη κοιλια, αρχικα νομισα οτι οι φωτο πιο πανω ηταν απο τα πουλακια που εφυγαν.
Καπου στην κουβεντα μου διεφυγε το γεγονος οτι εχεις προβλημα και στα υπολοιπα!
 
Δεν ξέρω αν έχει νόημα, αλλά αν έχεις ακόμα τα σώματα των πεθαμένων ή αν στην πορεία κάποιο ακόμα ακολουθήσει (το οποίο και απεύχομαι) συζήτησε εκ' των προτέρων με το εργαστήριο αν θα είχε νόημα να στείλεις κάποιο από τα νεκρά.
 
Αρα η χορηγηση του θα πρεπει να γινεται για 5 (3+2) μερες συνολικα και συγκεκριμένα 3 μερες φαρμακο, παυση 2 μερες και χορηγηση πολυβιταμινων και 2ημερη επαναληψη.
Αυτός είναι ο τρόπος χορήγησης που κυκλοφορεί τελευταία και από κτηνίατρο/ους. Προσωπικά αναρωτιέμαι όμως, για ποιο λόγο χορηγείται η πολυβιταμίνη όταν είναι γνωστό, τουλάχιστον στους κτηνιατρους, ότι η βιταμίνη B είναι ουσιαστικά η τροφή των κοκκιδίων;

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος να χορηγείται πολυβιταμίνη εν μέσω θεραπείας για κοκκιδίωση, απλά εκφράζω μια εύλογη πιστεύω απορία μου. Θα μου φαινόταν ας πούμε πιο σωστό ή καλύτερα απαραίτητο, να χορηγείται ταυτόχρονα βιταμίνη Κ (Konakion) με το ESB3, παρά πολυβιταμίνη, έστω και αν αυτή προτείνεται να χορηγηθεί στο ενδιάμεσο της θεραπείας.
 
Τα σώματα των νεκρών πουλιών δεν υπάρχουν και ελπίζω να μην υπάρξουν άλλα για νεκροψία. Σήμερα πάντως όλα είναι δραστήρια. Τελικά τι θα πρέπει να κάνω; να στείλω κουτσουλιές;
 
Τα σώματα των νεκρών πουλιών δεν υπάρχουν και ελπίζω να μην υπάρξουν άλλα για νεκροψία. Σήμερα πάντως όλα είναι δραστήρια. Τελικά τι θα πρέπει να κάνω; να στείλω κουτσουλιές;
Πιστεύω ότι θα πρέπει να μιλήσεις με το εργαστήριο, όσο πιο σύντομα γίνεται, εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα να επισκεφτείς εξειδικευμένο σε πτηνά γιατρό, και να σου πουν τι θα στείλεις, και πως θα το στείλεις, και δεν αναφέρομαι μόνο στην ταχυμεταφορά, αλλά και στον τροπο συλλογής και διατήρησης των δειγμάτων.
 
Αυτός είναι ο τρόπος χορήγησης που κυκλοφορεί τελευταία και από κτηνίατρο/ους. Προσωπικά αναρωτιέμαι όμως, για ποιο λόγο χορηγείται η πολυβιταμίνη όταν είναι γνωστό, τουλάχιστον στους κτηνιατρους, ότι η βιταμίνη B είναι ουσιαστικά η τροφή των κοκκιδίων;

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος να χορηγείται πολυβιταμίνη εν μέσω θεραπείας για κοκκιδίωση, απλά εκφράζω μια εύλογη πιστεύω απορία μου. Θα μου φαινόταν ας πούμε πιο σωστό ή καλύτερα απαραίτητο, να χορηγείται ταυτόχρονα βιταμίνη Κ (Konakion) με το ESB3, παρά πολυβιταμίνη, έστω και αν αυτή προτείνεται να χορηγηθεί στο ενδιάμεσο της θεραπείας.

Σωστη η παραρητηση σου Σταυρο και να συμπληρώσω οτι εκτος των βιταμινών του συμπλεγματος Β, η βιοτινη, η βιταμινη C και αλλες βιταμινες παιζουν ρόλο στην αναπτυξη τους.

Ο τρόπος που μπορω να εξηγησω εγω το γιατι οι πτηνιατροι προτείνουν ετσι την χορηγηση του ESB3 ειναι οτι προτεινουν το δευτερο μισο απο τα 2 μερη της θεραπειας που δεν αφορα αυτα καθε αυτα τα κοκκιδια αλλα τις "παρενεργειες" (φλεγμονες κτλ)του πρωτου μερους της θεραπειας που γινεται αποκλειστικα με Baycox.

Ας θυμηθούμε το τι σχημα προτεινει ο Coutteel για την αντιμετωπιση των κοκκιδιων, ουσιστικα δεν υπαρχουν πλεον κοκκιδια οταν χορηγει το ESB3 αλλα η χορηγηση του γινεται προς αποκατασταση των οποιων βλαβων του εντερου.

Ουτως η αλλως δεν βλεπω κανεναν λογο να χορηγηθεί ESB3 που είναι κοκκιδιοστατικο, με την λογικη οτι η αυξηση τους θα επανελθει και απο την απλη ληψη τροφης που περιεχει τα στοιχεια εκεινα που βοηθουν στην αναπτυξη τους.Αρα παντα θα χρειάζεται και ενα κοκκιδιοκτονο.
 
Back
Top