Ασθένειες Δύσπνοια στο caique μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,καιρό έχουμε να τα πούμε!
Έχω θέμα με την Πριμακο μου...
Παρατήρησα προχθές το πρωί ότι δυσκολευόταν να αναπνεύσει σαν να ήταν βουλωμένα τα ρουθούνια της. Την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε αντιβίωση για πέντε μέρες. Χθες κατάφερα να τη βρω και το βράδυ προσπάθησα να τη δώσω με λίγο χυμό στη σύριγγα...ο κακός χαμός. Την ήπιε αλλά για ένα τέταρτο δε μπορούσε να αναπνεύσει,τίναζε το κεφάλι,εχραζε και φτερνιζοταν.
Πείτε ένα κόλπο για να την πιει αναίμακτα...
 


Καλησπερα. Εχει τωρα καποιο κοινο στοιχειο η περιπτωση με τις παραπανω προηγουμενες φορες? καποια κοινη μεταβλητη περιβαλλοντος?
η χρηση συριγγας ηταν επιβεβλημενη για καποιο λογο ?
Ευχαριστω και περαστικα του ευχομαι
 
........Την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε αντιβίωση για πέντε μέρες. Χθες κατάφερα να τη βρω και το βράδυ προσπάθησα να τη δώσω με λίγο χυμό στη σύριγγα...ο κακός χαμός. Την ήπιε αλλά για ένα τέταρτο δε μπορούσε να αναπνεύσει,τίναζε το κεφάλι,εχραζε και φτερνιζοταν.
Πείτε ένα κόλπο για να την πιει αναίμακτα...

Σε τι μορφή είναι η αντιβίωση; πρόκειται για χάπι (τριμμένο) ή είναι σε υγρή μορφή;

Η δική μου τακτική στη χορήγηση φαρμάκου με σύριγγα είναι να δίνω σκέτο το φάρμακο προκειμένου να ελαττώνεται όσο το δυνατόν η συνολική ποσότητα της δόσης, εκτός εάν ο γιατρός έχει προτείνει αραίωση του φαρμάκου με πχ χυμό για κάποιο άλλο λόγο (πλην της γεύσης, που δεν νομίζω).

Όπως διαπίστωσες και γνωρίζω πολύ καλά κι εγώ, η προσπάθεια αλλαγής της γεύσης με προσθήκη χυμού πορτοκαλιού ή ότι άλλου, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
Απλά αυξάνεται ο όγκος της ποσότητας που πρέπει να λάβει και το πουλί δυσανασχετεί περισσότερο.
Περαστικά, γρήγορα κι εύκολα!!
 
@φιλομαθης λοιπόν,κάποια στιγμή χθες όταν πιέστηκε να δώσω το φάρμακο ναι,μου έκανε και κάποια στιγμή όπως τότε. Ο θόρυβος είναι σαν να ροχαλιζει, ή σαν να έχει βουλώσει η μύτη.
[automerge]1675950888[/automerge]
@φιλομαθης όχι,δεν έχει αλλάξει κάτι και μάλιστα επειδή τα καλοριφέρ καινε όλη μέρα,ανοίγω πολύ λίγο για αερισμό και δεν χτυπάει αεράκι στο σημείο του
[automerge]1675950905[/automerge]
@Sissy είναι σε υγρή μορφή καμάρι μου
 
Μηπως είναι πολύ ξηρή η ατμόσφαιρα και δημιουργεί περίεργες συνθήκες για το αναπνευστικό του?
Ο γιατρός είδε κάποιο εύρημα σε εξετάσεις και συνέστησε αντιβίωση ?
Ποια αντιβίωση αν επιτρέπεται και με τι οδηγίες χορήγησης?
Το λέω γιατί στο έχει κάνει και στο παρελθόν κάποιες φορες και μάλιστα πρόσφατα μήπως είναι κάτι που προκαλείται από συνθήκες και όχι μικροβιακης προελευσης.
Αν έχει εντοπιστεί η αιτία με εξετάσεις κλπ απλά αγνόησε τις ερωτήσεις μου :-)


καινε όλη μέρα,
 
@φιλομαθης η αλήθεια είναι πως δεν της κάναμε εξετάσεις και μας έδωσε αντιβίωση με την ελάχιστη δραστική ουσία. Είναι η tamberlin. Το σκέφτομαι και εγώ για την ατμόσφαιρα...μήπως είναι ξηρή λόγω καλοριφέρ παρόλο που βάζω νερο
 
@melagio80 tabernil ειναι αν δεν κανω λαθος η εταιρεια και εχει μια ευρεια γκαμα προιοντων. ενδεικτικα



Ο γιατρος ειπε για συριγγα ? Η αγχωνεσαι μηπως δεν πινει νερο και σκεφτηκες να του δωσεις με αμεσο τροπο?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μέσα σε ζεστή κρέμα είναι η λύση με το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας. Και για να μην αγοράζεις ολόκληρο κουτί, λιώσε πέλετς στο μουλτι και μαλάκωσέ τα σε ζεστό νερό. Δοκίμασε πρώτα αν τα τρώει σαν κρέμα σκέτα κι αν δεις ότι τα τρώει, αναμιγνύεις κι ότι άλλο θέλεις μέσα.
 
@Sissy είναι σε υγρή μορφή καμάρι μου
Ακόμα καλύτερα (κατά την γνώμη μου).
Σκέτο με σύριγγα "μπαμ και κάτω", η εμπειρία μου έχει διδάξει πως δεν ξεγελιούνται
και αν το κάνουν μια φορά δεν το επαναλαμβάνουν (επειδή τα περισσότερα φάρμακα δεν έχουν ωραία γεύση ? ).
Γι' αυτό και η λήψη φαρμάκων δημιουργεί (το πιθανότερο) προβλήματα στις σχέσεις μας μαζί τους (για κάποιο διάστημα)....
 
Ίσως να βοηθούσε και ένα υγραντήρας (υπάρχουν και μικροί) που βγάζουν ατμό αν έχει θέμα με τα ρουθούνια. Επίσης ένας ιονιστής για το δωμάτιο αν υπάρχουν σκόνες κτλ.
 
@tasos91 μάλλον έχει θέμα λόγω ξηρής ατμόσφαιρας. Προχθές πχ την άκουσα με βουλωμενη μύτη,ξύνει ρουθούνι και φτερνιζεται
 
Update !
Η Πρίμο μετά το τέλος της αντιβίωσης είναι μια χαρά!
Επίσης σε παλαιότερο ποστ είχα αναφέρει πως ακούω ήχους κάποια βράδια,ακόμα και αυτά έχουν για την ώρα σταματήσει!
 
Back
Top