Αναπαραγωγή ΕΛΕΟΣ!!!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Θυμάστε το αυγουλάκι στο θέμα ''Ε-Π-Ι-Τ- Ε-Λ-Ο- Υ-Σ''; Δεν υπάρχει πιά! 😡 Και ξέρετε γιατί; Γιατί η μάνα του το έκρυψε,το έσπασε και το έφαγε (μάλλον επειδή ήταν άσπορο)!
 
Πόσες μέρες κλωσσούσε; Την είδες να το τρώει; Πως είσαι σίγουρη οτι το έφαγε γιατί ήταν ζούφιο το αυγό;
 
Πήγα το μεσημέρι να δω το αβγό και δεν υπήρχε τίποτα! Κοίταξα να δω μήπως έχει πέσει κάτω, αλλά δεν υπήρχε τίποτα στον πάτο του κλουβιού! Το κλωσσούσε 4 μέρες! Δεν την είδα να το τρώει αλλά δεν μπορώ να συμπεράνω κάτι άλλο![και η κ. Σοφία (sophia pj.) το ίδιο πιστεύει] Και ούτε κάθεται πλέον στη φωλιά για να μπορέσω να πω ότι ίσως το έχει κρύψει!
 
Τα αυγα τα ασπορα... (τζουφια).. Τα σπανε... Τα πετανε εξω απο την φωλια... Τα βγαζουν στην ακρη.. Τα θαβουν... Τα τρωνε κιολας!
 
εμενα παντως νατασα που χωρισατα πουλια τα πρωτα και ειναι μονο με τον πατερα τους, ειχαν απο κατω τους και απο ενα ασπορο αυγοδεν το εσπασε, ουτε το εφαγε, ουτε το εκρυψε,θα σου πω μονο να βαλεις ασβεστιο {οχι μονο κοχυλια κα ιαμμο αλλα κανονικο ασβεστιο σε σκονη καλσι λουξ π.χ.}γιατι το πιο πιθανο ειναι να εχει ελλειψει ασβεστιου, εξ΄ου και ο λογος που εκανε μονο ενα αυγο σε τοσες μερες
 
Συμφωνώ με τον Λευτέρη. Μια άλλη περίπτωση είναι να είναι πρωτάρα η θυληκιά και γιαυτό να έκανε ενα αυγό αν συμβαίνει αυτό και το ζευγάρι συνεχίζει μην αγχώνεσαι θα έχεις και άλλη γέννα πιο φυσιολογική. Λίγο υπομονή θέλει μόνο. Δώστης ασβέστιο και ότι περιέχει βιταμίνες (φρούτα κλπ.) για να την ενισχύσεις και περίμενε.
 
Νατάσα, υπομονή!
Και η δική μου κανάρα έκανε το ίδιο και μάλιστα δυο φορές!
Τώρα είναι μια χαρά.
 
νατασα αυτο που εκανε το θηλυκο σου δεν ειναι φυσιολογικο και δε παιζει ρολο αμα το αυγο ηταν κλουβιο γιατι πολλα καναρινια μου ειχαν ασπορα αυγα και ποτε κανενα θηλυκο μου δεν εσπασε αυγο βαλε ασβεστιο οπως λενε και οι φιλοι μας παραπανω και στην επομενη γεννα παρακολουθα το αρσενικο μηπως και εσπασε αυτος το αυγο και η θηλυκια το εκρυβε απο αυτον.
 
Λοιπόν, τελικά είδα το αβγό σπασμένο μέσα στη φωλιά και κοντά του ένα μικρό μαυροκόκκινο σαν σποράκι! Λέτε η κανάρα-ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ να έσπασε το αβγό ενώ ήταν γονιμοποιημένο;
 
Μπορει απλα να ηταν αιμα.. Δεν σου εχει τυχει ποτε τα αυγα που σπας για ομελετα να εχουν μεσα μικρα μαυροκοκκινα στιγματα; Μην αγχωνεσαι...
 
Ναι μου έχει τύχει και απ ότι ξέρω, αν δεν προωρίζονταν για φαΐ θα γινόντουσαν πουλάκια!
 
Σκεψου ομως οτι τα αυγα που αγοραζεις δεν ειναι γονιμοποιημενα. Οι κοτες δεν ζευγαρωνουν πριν γεννησουν. Και συχνα κατα την διαρκεια σχηματισμου του αυγου στην κοιλια του πτηνου.. Μπορει να συμβει αυτο. Να "περασει" λιγο αιμα μεσα στο αυγο.
 
(Αυτό που είπατε μου έχει τύχει μόνο με αβγά ''χωριού'' και όχι με αγοραστά!) Μακάρι να μην ήταν όντως γονιμοποιημένο το αβγό και να μην ξανακάνει κάτι τέτοιο η θηλυκιά! Παρεπιπτόντως,τους ξανάρχισα την αυγοτροφή και το αβγό και αύριο θα πάω να πάρω και συμπλήρωμα ασβεστίου!
 
Back
Top