Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
καλημερα παιδια, ειμαι σε θεση να σας πω, οτι ειμαι περηφανος κατοχος 2 υπεροχων και 'ημερων καρδερινων.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

κελαηδουσαν μεχρι και στο αυτοκινητο μου που τα μετεφερα σπιτι, το παιδι μου ειπε οτι ο αρσενικος τρωει σιδερα και ειναι ετοιμος, απλα θελει λιγο χρονο η θυληκια, αν και μου ειπε οτι τωρα με την αλλαγη περιβαλλοντος θα ερθουν πισω τα πουλια. Μου προτεινε να μην προσπαθησω με καναρα, οχι οτι δε θα εχω αποτελεσμα, αλλα λυπαται οτι οι περισσοτεροι αφηνουν τις θυληκες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φιλαρακι καλοριζικα και καλοτυχα, ειδες καμια φορα δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο δυσπιστοι υπαρχουν και ανθρωποι που λενε αληθειες και δινουν καλα πουλια και ο εξοπλισμος μου αρεσει πολυ αν και δεν βλεπουμε το συνολικο μεγεθος της κλουβας σου.

Μακαρι να προχωρησουν φετος δεν θα σου πω οτι ειναι αδυνατο μαλλον καπως δυσκολο περισσοτερο, γιατι τα βλεπω σε πολυ καλη κατασταση.

Με το καλο φιλε σουπερ ειναι τα πουλακια!
 
Σε ευχαριστω πολυ φιλε, το βιντεο που ανεβασα ειναι απο το σπιτι του παιδιου, μαλιστα μου ειπε οτι αυτο δεν ειναι το πραγματικο τραγουδι τους, και οτι κελαηδα κανονικα ο αρσενικος, επισης ειπε οτι τις εχει μαζι χωρις χωρισμα απο τον νοεμβριο, του κλουβιου οι διαστασεις ειναι 77χ52χ52. καθε 2 μερες εχουν μαθει να κανουν μπανιο, μου εδω γκριτ να βαλω, επισης μου εδωσε κατι βιταμινες απο την ορνιταλια τις οποιες τις μουλιαζεις στο νερο και τις ανακατευεις με την αυγοτροφη. Ξεχασα πως την λενε. Θα σας στειλω φωτο

Απο εδω οι βιταμινες, επισης να πω, οτι τη φωλια την εκανα εσωτερικη και την εντυσα με πρασινο ψευτικο φυλλωμα.

20180411_131007-453x686.webp
 
Πόσο πολύ μου αρέσει να βλέπω αυτά τα πουλιά, να τα χαίρεσαι και προσπάθησε τώρα στην αρχή να μην τα στρεσάρεις απο την χαρά σου, δώσε λιγο τον χρονο και την ησυχία να προσαρμοστούν, είναι πολύ όμορφα αλλά και ευαίσθητα πουλιά, το αρσενικό έχει πολύ καλό μέταλλο λογικά θα σου τραγουδήσει όμορφα! Τις βιταμίνες αυτές δεν τις ξέρω.
 
με τιποτα δεν σκοπευω να τα στρεσσαρω, βλεπω ομως ομως τον αρσενικο να κυνηγα γυρω γυρω την θυληκια και να της κελαηδα εντονα, μηπως την τραυματισει; μηπως να βαλω το διαχωριστικο; Εχω 2 ειδη διαχωριστικων, ενα που μπορουν να βλεπονται και αλλο ενα που δεν θα βλεπονται.
 
Ευχαριστω πολυ, οι γνωμες, οι εμπειριες και συμβουλες σας μετρανε πολυ.
Μου ειπε να βαλω τις βιταμινες σε μισο φλυτζανι του ελληνικου καφε, και μετα να το γεμισω μεχρι επανω μενρο ωστε να μουλιασουν, ετσι ωστε να ανακατεψω το μιγμα με την αυγοτροφη μου.
Ασχετο, οι καρδερινες τρωνε την ιδια αυγοτροφη με τα καναρινια η θελουν αλλου ειδους; Επισης θελουν κοκκινη αυγοτροφη η κιτρινη;
 
βλεπω ομως ομως τον αρσενικο να κυνηγα γυρω γυρω την θυληκια και να της κελαηδα εντονα, μηπως την τραυματισει; μηπως να βαλω το διαχωριστικο;
Μετά το αρχικό σοκ αλλαγής χώρου κλπ, θα μπουν σε διαδικασία αναπαραγωγής... κάτι που σου εύχομαι.
Εγώ θα τα άφηνα μαζί... Δε βλέπω αυτιά να τα χωρίσεις.
 
Το ευχομαι, αλλα δεν νομιζω, τα εχει απο Νοεμβρη μαζι, και δεν εχουν κανει κατι, και τωρα με την αλλαγη θα ερθουν πισω.
 
Το ευχομαι, αλλα δεν νομιζω, τα εχει απο Νοεμβρη μαζι, και δεν εχουν κανει κατι, και τωρα με την αλλαγη θα ερθουν πισω.
Το ότι τα έχει από νοεμβριο δεν λέει κάτι γιατί στην ουσια ο μήνας της καρδερινας είναι ο Μάιος. Οπότε από εδώ και πέρα θα μετρας! Σου ευχομαι να κάνουν κάτι!
 
Το ότι τα έχει από νοεμβριο δεν λέει κάτι γιατί στην ουσια ο μήνας της καρδερινας είναι ο Μάιος. Οπότε από εδώ και πέρα θα μετρας! Σου ευχομαι να κάνουν κάτι!
Αρα μπαινω με τα μουτρα στο "αναπαραγωγη ιθαγενων" 😀
 
με τιποτα δεν σκοπευω να τα στρεσσαρω, βλεπω ομως ομως τον αρσενικο να κυνηγα γυρω γυρω την θυληκια και να της κελαηδα εντονα, μηπως την τραυματισει; μηπως να βαλω το διαχωριστικο; Εχω 2 ειδη διαχωριστικων, ενα που μπορουν να βλεπονται και αλλο ενα που δεν θα βλεπονται.
Μην βάλεις τίποτα, άστα έτσι όπως ειναι, μην αγχωθεις εσύ πρόσεχε 😉
 
Αρα μπαινω με τα μουτρα στο "αναπαραγωγη ιθαγενων" 😀
Τύπε, για την αναπαραγωγή δεν είμαι ειδικός, αλλά θα συμφωνήσω με τον kostas karderines. Το Μάιο είναι η επόχη τους. Μαζί με τα παραπάνω που σου έγραψαν, φρόντιζε να τις βλέπει ο πρωινός ή ο απογευματινός ήλιος και να μην τις στρεσσάρεις, κι όλα θα έρθουν στην ώρα τους (κι αν όχι εφέτος, του χρόνου). Μην αγχώνεσαι με την αναπαραγωγή και μακρυά από χημείες.
 
Νομιζω αρχιζει ο αρσενικος και προσαρμοζεται.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημερα παιδια, οι καρδερινουλες μου πετανε απο την μια ακρη στην αλλη χαρουμενες. Εχω παρατηρησει οτι το βραστο αυγο δε τους πολυενδιαφερει, μερικες φορες το βλεπω τσιμπιμενο και μερικες φορες αθικτο. Τους αγορασα ενα συμπληρωμα με εντομα σκουλικια και γαριδες, και τους το ανακατευω με αυγοτροφη. Το συμπληρωμα ειναι για αγριοπουλια και καρδερινες, της cede αν δεν κανω λαθος. Απο φρουτα εχω βαλει φραουλα, δε την ακουμπανε, και μηλο, που μπορω να πω οτι και αυτο περναει απαρατηρητο. Απο χορταρικα μονο βασιλικο απο τον κηπο μου.
 
Τα έντομα μια χαρά ειναι (Γράψε το ονομα σου βρε), για την φράουλα δεν την χρησιμοποιώ και δεν έχω άποψη δεν ξέρω αν κάνει με τόσα φυτοφάρμακα που τρώει αλλά και γενικά δεν ξέρω αν κάνει, αυγό και μήλο αν τους βάζεις θα το μάθουν ακόμα ειναι αρχή !
 
Back
Top