Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

Συμφωνώ με τον Αμβρόσιο, είναι θέμα χαρακτήρα πουλιού, μην ανησυχείς. Εγώ έβαζα την πατηθρα πολύ κοντά στην φωλιά όπως και το νήμα για να κινήσω το ενδιαφέρον της κυρίας ώστε με ένα σαλτο να είναι μέσα.
 
Τάσο θα σου έλεγα αν μπορείς την φωλια να την ξεκρεμασεις και να την κολλήσεις στην οροφή γιατί είναι πιθανόν να ξεκινήσει να φτιαχνει την φωλιά από πάνω!
Οταν λες να την κολλησω στην οροφη;
 
Οταν λες να την κολλησω στην οροφη;
Εάν δεις σε κάποιες φωτογραφίες που ανέβασες είναι ο αρσενικός μέσα στην φωλιά και η θυλικια από πάνω. Εκει μπορεί να την δεις να πάει και να φτιάξει φωλιά. Εννοω αυτο το κενό που υπάρχει από την οροφή της φωλιάς μέχρι την οροφή της κλούβας
 
Δηλαδη σε αυτο το υψος να βαλω εσωτερικου τυπου φωλια, η να ανεβασω πιο πανω την συγκεκριμενη φωλια; Απο την αλλη μερια εχω την ιδια φωλια λιγο πιο ψηλα.
 
ορεξατος σημερα ο αρσενικος.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όταν η καρδερίνα είναι υγιής και κελαηδάει, σαν την δική σου, το θέαμα και το άκουσμα είναι μαγικό και απολαυστικό! Μου αρέσει πολύ το ιδιαίτερο κελάηδισμα τους! Να χαίρεσαι τα τραγούδια του! Πάντα έτσι να είναι! Σε ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας!
 
πραγματικα, ειναι η πρωτη μου εμπειρια απο αυτα τα πουλια, και ειμαι ξετρελαμενος, σκεφτομαι απο Σεπτεμβριο να ψαξω σε ολη την Κυπρο εκτροφεις για αγορα ξανα. Κι αν παρατηρησεις στο βιντεο δεν υπαρχει ουτε η ποτηστρα ουτε η τροφη τους, που σημαινει οτι δευτερολεπτα πριν ειχα παρει την σκαλα και τα εβγαλα για να τα καθαρισω και να βαλω φρεσκα, ειναι τοσο εξικειωμενες και με το περιβαλλον αλλα και με μενα, που αμεσως τραγουδουν, μπορει να λεω και βλακειες αλλα εγω ειμαι ξετρελαμενος, δεν με νοιαζει :D
 
Να τις χαιρεσαι!
Έχω την εντύπωση οτι δεν έχεις καλύψει επαρκώς τις φωλιές ώστε να νιώθει η θηλυκιά ασφάλεια. Μπορει και να κανω λάθος αλλά νομίζω οτι θα πρεπει να υπαρχει κάλυψη, ( πολλοί χρησιμοποιούν ψεύτικα φυτά) απο όλες τις πλευρές εκτος απο μία που συχνά κοιτά προς πλαϊνή πλευρά του κλουβιού. Ακόμα και απο πάνω απο τη φωλιά νομιζω οτι το ταβάνι ή η κάλυψη πρεπει να υπαρχει και να αφήνει λίγο χώρο ώστε να μπαίνει και να βγαίνει το πουλι.
 
το ειχα κανει, με ψευτικο φυλλωμα, αλλα παιζανε μαζι του και εβρισκα να λειπουν κοματια (ηταν υφασματινο) και ετσι φοβηθηκα και το εβγαλα, η αλλη φωλια ειχα βαλει κλαδακια και φυλωμα απο πυρακανθο και το μαδισαν και το εχουν βαλει μεσα στη φωλια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ότι και να βάλεις ως ψεύτικο ντεκόρ... σταδιακά θα φύγει όλο.

Και για αυτο επελεξα να το βγαλω, φοβαμαι μην καταπιουν κατι και υπαρξει καποιο προβλημα. Απο οτι βλεπω παντως η θηλυκια λιγο σνομπ ειναι στον αρσενικο.
 
Απο οτι βλεπω παντως η θηλυκια λιγο σνομπ ειναι στον αρσενικο
Θα χρειαστεί να κάνεις απίθανη υπομονή με αυτά τα πουλιά.
Απίθανη όμως!
 
Θα χρειαστεί να κάνεις απίθανη υπομονή με αυτά τα πουλιά.
Απίθανη όμως!

μακαρι να ειναι καλα τα πουλακια μου, και καθε πρωι με τον καφε μου να ακουω αυτο το τραγουδι του αρσενικου. Ανατριχιλα!
 
Από την δικιά μου εμπειρία στις καρδερίνες προτιμάνε τις πιο εκτεθειμένες φωλιές μπροστά και ψηλά στο κλουβί, σε σημείο με θέα.
Ακόμη είναι νωρίς για αναπαραγωγή, η εποχή για της καρδερίνες στην αιχμαλωσία είναι ο Μάης, Ιούνης.
Οι άγριες ξεκινάνε πιο νωρίς, μόλις γεμίσουν φύλα οι αμυγδαλιές.
Άποψη μου να τις ταράξεις στα λαχανικά και να δώσεις μεγάλο βάρος στο μείγμα σπόρων, το οποίο πρέπει να είναι ποιοτικό με μεγάλη ποικιλία σπόρων (και αντίστοιχη τιμή...). Υπάρχουν ειδικά μείγματα στην αγορά ή μπορείς να φτιάξεις το δικό σου αν μπορείς να βρεις μεμονωμένους σπόρους.
 
δεν ξερω ρε παιδες, αλλα στην Κυπρο ειναι λιγο διαφορετικος ο καιρος, αυτη την στιγμη εχω 27 βαθμους κελσιου, Μαιο και Ιουνιο χτυπαει ανετα 34αρια και 36αρια, γινεται να εχουν ορεξη με τετοιες θερμοκρασιες;

Επισης μου λετε να βαλω τη μια φωλια ακριβως στη φατσα του κλουβιου ετσι οπως την βλεπουμε; η να την αφησω εκει που ειναι δηλαδη στο πλαι;
 
Κοιτα οτι το παρακανες το καταλαβες και μονος οποτε κανε μια καλη και βγαλε τα περισσευουμενα φυτα.

Ολα αυτα τα φυτα μπορει να ειναι ωραια στο ματι αλλα με την καρδερινα θελουμε πρακτικοτητα και αυτα που κανουμε να εχουν λογο, ο λογος που βαζεις καλυψη ειναι για να νιωθει το θηλυκο βολικα στη φωλια γι αυτο και η καλυψη μπαινει γυρω απο τη φωλια και οχι παντου στο κλουβι.

Παντου στο κλουβι θα εβαζες αν ειχες αγριες η κατι τετοιο, ειναι μια πρακτικη που την ακολουθουσαν παλιοτερα με τις πιασμενες, αλλα και παλι δεν ξερω ποσο βοηθουσε στο αποτελεσμα.

Γενικα βαλε δυο φωλιες, μια στην προσοψη και μια στο βαθος, γυρω απο τις φωλιες καλυψη, βαλε υλικο φωλιας οπλισου με υπομονη και αστες να κανουν τη δουλεια τους.

Εχεις επεμβει πολυ και ο υπερβαλων ζηλος σου κοστιζει σε χρονο, κανε αυτα που σου λεω στα γρηγορα και ολα θα πανε καλα.
 
Back
Top