Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
κανει βολτες η θυληκια με το βαμβακι και παιζει

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
εδω ο αρσενικος της χορευει και την καλει, αυτη ουτε να τον φτυσει, και στο τελος απο τα νευρα του την κυνηγα.:D
 
Τασο να χαιρεσαι τα ομορφα και τοσο ζωηρα καρδερινακια σου! 🙂Πω πω σαν τρελλα πανε κι ερχονται, ποσο ωραιο να τα χαζευεις.. 😉👍Πολυ ωραιο και μεγαλο κλουβι, μπραβο👍. Με το καλο να δεις και μωρακια!
 
Καλησπέρα Τάσο! Να σου ζήσουν πολλά χρόνια τα νέα σου φτερωτά φιλαράκια! Να τα χαίρεσαι με τα κελαηδίσματα και την δραστήρια φύση τους και εύχομαι να έχουν καλές και επιτυχημένες αναπαραγωγές! Σίγουρα με τις αξιοπρεπείς και σωστές συνθήκες διαβίωσης που τους παρέχεις θα χαρείς τις καρδερίνες σου και θα έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα! Μπράβο σου για αυτό και να συνεχίσεις με τον ίδιο ζήλο!
 
Tύπε Τάσο, παίζει πιο "πεταμένο" συμπλήρωμα από αυτό της CeDe που πήραμε να μην υπάρχει. Ούτε οι καλόγεροι και ο κοκκινολαίμης δεν την τρώνε (που την ανακατεύω με αυγοτροφή!).
Δοκίμασε σε ένα μπλεντερ (στις χαμηλές στροφές) να βάλεις μισό αυγό καλά βρασμένο, λίγο καρότο, ένα μικρό κλαράκι μπρόκολο και μήλο (όχι πράσινο) και χτύπα τα για λίγο. Ρίξε μετά όποια από την αυγοτροφή βάζεις για να τραβήξει τα υγρά και σερβιρέ τους το.
Τη FertiVit την αλλάζεις κάθε μέρα;
 
Μπορείς να βάλεις και μερικά pinkies (κατεψυγμένα) να μαθαίνουν για αργότερα.
Για το ferti vit δεν ξερω με σιγουρια αν δουλευει, τον πρώτο χρόνο το δοκίμασα και εγώ και πήρα καρδερινάκια τα επόμενα χρόνια το σταμάτησα και τα αποτελέσματα πάλι ήταν πολύ καλά. Ότι δουλεύει στον καθένα μας.
 
Εχω ψαξει, δεν υπαρχουν στη πολη που ζω. Σκεφτομαι να παω σε μαγαζια που πουλανε ζωντανα δολωματα για ψαρεμα, αλλα δεν ξερω αν κανει το συγκεκριμενο σκουλικι για καρδερινες. Παντως το συμπληρωμα με αποξηραμενα εντομα και γαριδες το τρωνε.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι χορταρικο και να τους βαλω δε το πολυ προτιμουν.
Αντιδια, γαλατσιδα, μπροκολο, πυρακανθο, πιπερια φλωρινης καροτο και μηλο.
 
Μην τους βάλεις απο ψαρικά δολώματα αλλά και ούτε ζωντανά, δεν ξέρεις τι μικρόβια μπορεί να έχουν ειναι πολύ μεγάλο το ρίσκο, αν θες μπορείς να ψάξεις να βρεις στο ίντερνετ πως μπορείς εσύ ο ίδιος να εκτρεφεις σκουλήκια για να είσαι σίγουρος, δεν τα έχουν μάθει τα πράσινα απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τους σιγα σιγα θα τα μάθουν απο εσένα, ασβέστιο δίνεις καθόλου;
 
Ο προηγουμενος ακομα μου στελνει φωτος στο viber τι χορταρικα τους μαζευε και τους εδεινε. Αν εννοεις υγρο ασβεστιο οχι. Μονο σουπιοκοκκαλο. Ειχα αηδονι πεκινου παλαιοτερα και ξερω, απλα δε θεωρω ακομα να χρειαζεται, αν δω βατεμα η σωστο στρωσιμο φωλιας θα ξεκινησω. Μεχρι στιγμης μονο κυνηγητο και μαχες βλεπω. Και στη φωλια μονο λιγο βαμβακι και νημα αλλα αγαρμπα τοποθετημενα, οχι στρωμενα.
 
Είναι πολύ όμορφα και τα προσέχεις πολύ. Εύχομαι να δεές αυγουλάκια τον Μάιο, αν και μου φαίνεται λίγο νωρίς και είχα ακούει ότι είναι πιο δύσκολες απο τα καναρίνια στο ζευγάρωμα.
Όμως επείδη δεν έχω ιδέα απο αναπαραγωγή γενίκα, θα περιμένουμε να δούμε :)
Να τις φροντίζεις πάντα όπως τώρα!
 
Όπως σου είπε και Smokie, απέφευγε τα δολώματα γιατί οι καρδερίνες είναι ευαίσθητες.
Δοκίμασε ταραξάκο, όλο το φυτό αφού έχει μαραθεί το άνθος (με τα σπόρια θα κάνουν πάρτυ).
Γενικά να προτιμάς λαχανικά και χόρτα εποχής.
 
Εχω ψαξει, δεν υπαρχουν στη πολη που ζω.
Μπορείς να τα αγοράσεις όπως κάνουμε όλοι από τα κεντρικά αθηναϊκά ιντερνετικά καταστήματα για πουλιά.
Εγώ χρησιμοποιώ αυτά Κατεψυγμένα σκουλήκια Pinkies με απόλυτη αποδοχή και προσπαθώ να τα μάθω να φάνε και ζωντανά Zωντανά σκουλήκια MINI mealworms αλλά με πενιχρά αποτελέσματα προς το παρόν.
 

Συνημμένα

  • pinkies2.webp
    pinkies2.webp
    52,1 KB · Προβολές: 0
  • 431.webp
    431.webp
    74,6 KB · Προβολές: 0
Κυριε Γιαννη ευχαριστω για τα λινκσ, αποξηραμενα δινω ετσι κι αλλιως, επειδη ζω στην Κυπρο, δεν νομιζω να στελνουν εκτος Ελλαδας, και αν στελνουν, δε θα στελνουν κατεψυγμενα η ζωντανα. Ευχαριστω πολυ παντως.
Υ. Γ παρακολουθω το καναλι σας στο youtube
 
Ας μου πει καποιος εμπειρος, πως γινεται ο αρσενικος να καθεται στην φωλια και η θυληκια να τον τρολλαρει;
Επειδή το αρσενικό βρίσκεται σε οίστρο και επιθυμεί να αναπαραχθεί, με την ενασχόληση της φωλιάς επιχειρεί να εντυπωσιάσει και ταυτόχρονα να ενθαρρύνει το θηλυκό να αρχίσει να κατασκευάζει την φωλιά τους. Και τα καναρίνια μου παρόμοια πράττουν.:)
 
αν δεν τον ειχα δει να την κυνηγα για βατεμα, και να της κελαηδαει εντονα, θα νομιζα οτι εχω 2 θυληκα, οσο για τα καναρινια και αυτο πρωτη φορα το ακουω, ειχα και εγω αρσενικο να κλωσσα η να χτιζει φωλια, αλλα να καθεται ετσι στα καλα καθουμενα ποτε
 
αν δεν τον ειχα δει να την κυνηγα για βατεμα, και να της κελαηδαει εντονα, θα νομιζα οτι εχω 2 θυληκα, οσο για τα καναρινια και αυτο πρωτη φορα το ακουω, ειχα και εγω αρσενικο να κλωσσα η να χτιζει φωλια, αλλα να καθεται ετσι στα καλα καθουμενα ποτε
Κάπου εδώ έγκειται η διαφορετικότητα στον χαρακτήρα και στην προσωπικότητα του κάθε πτηνού. Αντιδρούν και συμπεριφέρονται διαφορετικά. Βλέπουμε λοιπόν ότι ορισμένα αρσενικά είναι πολύ συνεπή, υπεύθυνα και τρυφερά στα συζυγικά και γονεϊκά τους καθήκοντα, ενώ άλλα είναι πιο αδιάφορα, απαθής και σπανίως φυσικά, επιθετικά.
 
Back
Top