Γενικά Είναι καλές αυτές οι τιμές για αγορά καναρινιού;

Καλημέρα

Θα ’ήθελα να σας πω και εγώ την άποψή μου για το θέμα που συζητάτε.
Λόγω του ότι έχω πάει σε 100άδες εκτροφεία στην Ελλάδα και συγχρόνως σε αρκετά στο εξωτερικό, να σας πω ότι το μεράκι που έχουν οι έλληνες δεν υπάρχει πουθενά έξω.
Και φυσικά το μεράκι πληρώνεται πάντα και παντού.
Να αναφερθώ επί προσωπικού.
Βάζω κάθε χρόνο 8 – 9 ζευγάρια και μέσο όρο βγάζω 60 μικρά με μία έως δύο γέννες.
Τι να τα κάνω τα πουλιά που περισσεύουν;
Να τα χαρίσω όλα αποκλείεται.
Άρα είμαι επαγγελματίας εκτροφέας;
Δεν νομίζω φίλοι μου.
Αυτό που ξέρω, είναι ότι πριν 4 χρόνια πλήρωσα 1.500 € για εξωτερική κλούβα, 2.000 € για κλουβιά και πέρυσι περίπου 3.000 € για πουλιά.
Χώρια τροφές και διάφορα άλλα.
Χώρια που πριν κάνω οικογένεια πλήρωνα 140 € τον μήνα για ενοικίαση χώρου εκτροφής.
Ρωτάω λοιπόν, είναι δυνατόν να βγουν όλα τα παραπάνω με 20, 25 πωλήσεις κάθε χρόνο;
Θεμη αν και μου αρεσει αυτο που κανεις εχω καποιες αντιρρησεις:
Το χομπυ ειναι χομπυ και δεν προσδοκουμε απο αυτο να βγαλουμε χρηματα. Καταλαβαινω οτι εχεις μια μεγαλη εκτροφη η οποια εχει εξοδα πολλα. Τροφες, εξοπλισμος, βιταμινουχα σκευασματα, προβιοτικα, εμβολια και λοιπα. Ομως το χειροτερο επιχειρημα που μπορω να διαβασω απο εναν εκτροφεα ειναι να μου καταμετρα τα εξοδα του. Προσωπικα εμενα, αλλα και καθε υποψηφιο αγοραστη δε τον ενδιαφερει ποσα λεφτα ξοδεψες. Δικη σου επιλογη ηταν να προσφερεις στα καναρινια σου αυτο που μπορουσες
. Εσενα εν μερει σε καταλαβαινω διοτι βαζεις 10 ζευγαρια περιπου για τον εξις λογο:προσδοκεις να παρεις γυρω στα 60 μικρα και στοχο εχεις να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερα αρσενικα ωστε να εκπαιδευσεις.Αν υποθεσουμε οτι θα εχεις 30 αρσενικα τα μισα ισως να εκπαιδευτουν σωστα και ενας αριθμος κοντα στις 2 με 3 τετραδες ειναι ετοιμες για διαγωνισμο. Εχω διαβασει ομως για υπερβολες 50 ζευγαρια και βαλε και μετα ζητανε και τα ρεστα.Αυτα τα ρεστα δεν ειναι δυνατον να τα πληρωσουν οι αγοραστες



Εσύ Αris2008 όπως και ο pao13 (συγχαρητήρια για την πρόκριση σας) είστε προφανώς χομπίστες εκτροφείς, που διόλου απίθανο να έχετε το μεράκι και να έχετε "επαγγεματικές"προδιαγραφές στην εκτροφή σας. Επαγγελματίας είναι αυτός που το ασκεί ως επάγγελμα, είτε για αποκλειστικό έσοδο, είτε για συμπληρωματικό και μπορεί να είναι ένας κακός ή ένας καλός επαγγελματίας. Αυτός κοιτάει τα έσοδα να υπερβαίνουν τα έξοδα και κυρίως, να διαθέτει ποιότητα εκτροφής, ποικιλίες, ποσότητες και διάρκεια στην αγορά τέτοια, που να του εξασφαλίσουν ένα ευρύ αριθμό πελατών και βέβαια, οι επενδύσεις σε χώρους, εξοπλισμό κλπ. Να αναπτύσουν τα παραπάνω. Προφανώς, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι κακό που πουλάς για να βγάλεις μέρος των εξόδων σου. Για μένα, κακό θα ήταν, όπως έχει τύχει να ακούσω, να "ξεπατώσει" κάποιος μια ολόκληρη προσπάθεια εκτροφής, λόγω του ότι δεν άντεχε οικονομικά. Τότε να μην έκανε τόσες γέννες και κυρίως, να αποφάσιζε αν θέλει να είναι επαγγελματίας. Το "ντεμί" είναι κακό. Θα έλεγα τον κάνει και κακό "χομπίστα".
αν τα εξοδα ειναι πολλα μεινεις τον αριθμο των ζευγαριων δε πουλας.Απο το χομπυ δε βγαζουμε τα εξοδα. Δε μπορει καποιος να βαζει 30 ζευγαρια για αναπαραγωγη και μετα να λεει δε μπορω να τα συντηρισω ειναι πολλα τα εξοδα πρεπει να κανω αποσβεση.



παιδια ωραια η κουβεντα σας αλλα θελω να ρωτησω κατι, τι παει να πει χομπιστας,τι εκτροφεας τι εμπορος και τι απατεωνας; Εγω δηλαδη που εχω 150 πουλια και περυσι ξοδεψα 1500 ευρω και πουλησα και μερικα και πηρα 250 ευρω, αλλα που αν επερνα και 1500 -2000 ευρω δε θα με χαλαγε και εβγαζα τα εξοδα μου και ισως και κερδος τι ειμαι;
Ενας επαγγελματιας εκτροφεας. Και το επαγγελματιας δεν εννοω το κερδος αλλα τι σωστη δουλεια πουλα συνηθως 80 ευρω το ζευγαρι κατα μεσω ορο τις ρατσες καναρινιων.Αρα εσυ θες να μας πεις οτι πουλησες μονο 6 πουλια. Και αφου εχεις 150 και εχεις εξοδα 1500 που ειναι ενα σεβαστο ποσο γιατι μπαινεις στη διαδικασια να αναπαραγεις;
 
διαφωνω Θοδωρη, αν θελεις να δουλεψεις στο μαγαζι σωστα, αγοραζεις απο ελληνα εκτροφεα για να αποφυγεις τις απωλειες απο την μεταφορα, επισης εχεις τον εκτροφεα και ζητας τα ρεστα σε περιπτωση απαταιωνια που μπορει να σου κανει, εγω ετσι τουλαχιστον δουλευω εδω και 3 χρονια και εχω ευχαριστημενους πελατες
σαν επαγγελματιας μπορεις να αγοραζεις απο οπου θες εχουμε ελευθερη αγορα.Αν εσυ πιστευεις οτι ειναι καλυτερο να αγοραζεις απο τους Ελληνες δε μπορω εγω να σε αμφισβητισω δεν εχω δει τι πουλια πουλας στο μαγαζι σου για να κρινω.Αν εσυ εισαι νομιμος τι σκας;το προβλημα το εχουν αυτοι που ερχονται σε σενα να πουλησουν και αυτο γιατι δεν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο στη χωρα μας που να οριοθετει την πωληση ζωων.
Τα μονα ζωα που ειναι νομικα καλυμμενα ειναι τα ζωα που ειναι για τους βιοποριστικους μας σκοπους. Κατσικια, προβατα, χοιροι, κοτες, αγελαδες, παπιες και γαλοπουλες
Πιστευω οτι απο τη στιγμη που στο εξωτερικο εχουν λυσει αυτα τα προβλημα πολλα χρονια πριν ειναι οκ και απο εκει επρεπε κατακορων εσεις οι επαγγελματιας να αγοραζεται οσο και αν τους χομπυστες μας ενοχλει η ιδεα και μονο του στριμωγματος πτηνων σε κλουβες. Κλοπη ΦΠΑ ειναι κακουργημα μας αρεσει δε μας αρεσει
 
θεμη αυτο που γνωριζω εγω για σενα ειναι οτι εισαι απο τα ατομα που ειναι αρκετο καιρο στο χωρο. Δεν μπορω να γνωριζω τον προσωπικο σου χρονο και την οιονομικη σου ανεση ή μη. Ασχολεισαι με καναρινια φωνης που ως γνωστο για να πεις οτι ασχολεισαι σοβαρα πρεπει να τα περνας απο καποια εκπαιδευση που θελει αρκετο χρονο και κοπο. Οταν οικονομικα το βαρος ειναι δισβασταχτο και αναγκαζεσαι να πουλησεις γιατι δεν εκτρεφεις μικροτερο αριθμο που να τον αντεχεις οικονομικα και συγχρονως να μπορεις στο συνολο των μικρων να τα εκπαιδευεις. Και λεω συνολο γιατι μου ειναι δυσκολο να διανοηθω(μπορει και νακανω λαθος) να εκπαιδευεις 60 μικρα, του χρονου ισως και περισσοτερα. Αν τα 60 ηταν 30 και τα ζευγαρια 4 το κοστος εκ πειρας δεν ειναι υπερβολικο. Ακομα και τοτε ο χρονος που πρεπει να αφιερωσεις ειναι το πιο δυσβασταχτο βαρος.


* με την ευκαιρια, μπραβο σου για την κινηση σου να πας στην επαρχια να εμβολιασεις τα πουλακι του φιλου που ειχε προβλημααυτο αποδικνυει οτι εισαι ατομο που θα μπορουσες με την πειρα σου και τις γνωριμιες σου σε αυτο που εχω προτεινει να γινει μεσω των συλλογων αν δουμε την εκτροφη απο αλλο ματι, ακομα και οταν υπαρχει αναγκη καλυψης εξοδων
 
Καλοί μου φίλοι

Λόγω του ότι δεν μου αρέσει να κάνω παραθέσεις στις απαντήσεις μου, θα σας πω κάποια πράγματα λίγο ανακατεμένα.
Δεν θεωρώ ότι με το βάζω 8 – 9 θηλυκά κάνω μεγάλη εκτροφή.
Στα καναρίνια φωνής, λόγω του ότι διαγωνίζονται μόνο τα αρσενικά, σημάνει ότι φέτος στο σύνολο των 60 θα είναι περίπου 25 αρσενικά.
Από αυτά μόνο αν έχω αυστηρή εκτροφική γραμμή θα πω ότι θα κατεβάσω 12 μικρά.
Και φυσικά οι ελπίδες για διάκριση, πολύ μικρές, μιας και θα διαγωνίζομαι άλλους με 30 μικρά στον διαγωνισμό.
Άρα καλέ μου φίλε, που βλέπεις τα 60 μικρά;
Με 4 θηλυκά που προτείνεις να βάλω, τι αναλογίες θα πετύχω;
Δεν αναφέρω τα έξοδα για να κάνω διαφήμιση στο κοπάδι μου.
Θα μπορούσα να επιλέξω να έχω κλουβιά με 12 € και όχι με 120 €, να έχω πάρει κλούβα με 100 € και όχι με 1.200 € και το μπαλκόνι μου να είναι σαν κοτέτσι, να βάζω τροφή με μπλε και κόκκινους κόκκους και όχι με 60 € το σακί, να μην εμβολιάζω κάθε χρόνο και μάλιστα να προπληρώνω το επόμενο εμβόλιο.
Αλλά λόγω του ότι θεωρώ ότι σε κάθε τι που κάνουμε, αγαπάμε και περνάμε καλά δεν χωράνε τσιγκουνιές για αυτό τον λόγο όσο εκτρέφω και δίναμε καναρίνια θα τους παρέχω το καλύτερο δυνατόν.
 
Καλοί μου φίλοι


Αλλά λόγω του ότι θεωρώ ότι σε κάθε τι που κάνουμε, αγαπάμε και περνάμε καλά δεν χωράνε τσιγκουνιές για αυτό τον λόγο όσο εκτρέφω και δίναμε καναρίνια θα τους παρέχω το καλύτερο δυνατόν.
Γιαυτο ακριβως τον λογο το οτι πουλαω για να καλυψω καποιο μερος των εξοδων ειναι μπουρδα

Ακομα μπορει καποιοι να μην ταιζουν σπορια 60 ευρω να μην μπορουν να αγορασουν εμβολια, 'η κλουβια εκατονταδων ευρω αλλα αυτο δε σημαινει οτι βρισκονται σε μπαλκονια σε κατασταση κοτετσιου αλλα ουτε κανουμε εκπτωσεις στα βασικα της τροφης τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
διαβαζω πολυ καιρο αυτο το αρθρο εχω γραψει και εγω μια φορα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχει να εχει καποιος ενα κοπαδι, να το προσεχει και να του παρεχει τα καλυτερα που μπορει και καθε χρονο να χαριζει καποια πουλια αλλα και πουλαει και μερικα αλλα. εγω προσωπικα αναλογα με το ποσα πουλια εχω καθε χρονια κραταω εναν σταθερο αριθμο πουλιων, χαριζω μερικα σε πολυ στενους φιλους και αν εχω και μερικα πουλια που μπορει να μου ζητησει καποιος τα πουλαω . Τι το κακο εχει αυτο;
 
Φίλε Θοδωρή

Όταν αποκαλώ κάτι κοτέτσι, δεν θέλω να θίξω κάποιον.
Απλά, σε μία πολυκατοικία που ζω, με 3 ανήλικα τέκνα που έχω και με μία καλή κοινωνική ζωή δεν θα μπορούσα να έχω κάτι πρόχειρο στο μπαλκόνι μου.
Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, τι να τα κάνω φίλε μου τα πουλιά που δεν θέλω να κρατήσω;





Kαι μάλλον κακός έκανα που συμμετήχα σε αυτή την κουβέντα.
 
Καλοί μου φίλοι

Λόγω του ότι δεν μου αρέσει να κάνω παραθέσεις στις απαντήσεις μου, θα σας πω κάποια πράγματα λίγο ανακατεμένα.
Δεν θεωρώ ότι με το βάζω 8 – 9 θηλυκά κάνω μεγάλη εκτροφή.
Στα καναρίνια φωνής, λόγω του ότι διαγωνίζονται μόνο τα αρσενικά, σημάνει ότι φέτος στο σύνολο των 60 θα είναι περίπου 25 αρσενικά.
Από αυτά μόνο αν έχω αυστηρή εκτροφική γραμμή θα πω ότι θα κατεβάσω 12 μικρά.
Και φυσικά οι ελπίδες για διάκριση, πολύ μικρές, μιας και θα διαγωνίζομαι άλλους με 30 μικρά στον διαγωνισμό.
Άρα καλέ μου φίλε, που βλέπεις τα 60 μικρά;
Με 4 θηλυκά που προτείνεις να βάλω, τι αναλογίες θα πετύχω;
Δεν αναφέρω τα έξοδα για να κάνω διαφήμιση στο κοπάδι μου.
Θα μπορούσα να επιλέξω να έχω κλουβιά με 12 € και όχι με 120 €, να έχω πάρει κλούβα με 100 € και όχι με 1.200 € και το μπαλκόνι μου να είναι σαν κοτέτσι, να βάζω τροφή με μπλε και κόκκινους κόκκους και όχι με 60 € το σακί, να μην εμβολιάζω κάθε χρόνο και μάλιστα να προπληρώνω το επόμενο εμβόλιο.
Αλλά λόγω του ότι θεωρώ ότι σε κάθε τι που κάνουμε, αγαπάμε και περνάμε καλά δεν χωράνε τσιγκουνιές για αυτό τον λόγο όσο εκτρέφω και δίναμε καναρίνια θα τους παρέχω το καλύτερο δυνατόν.

διαβαζω πολυ καιρο αυτο το αρθρο εχω γραψει και εγω μια φορα αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι κακο εχει να εχει καποιος ενα κοπαδι, να το προσεχει και να του παρεχει τα καλυτερα που μπορει και καθε χρονο να χαριζει καποια πουλια αλλα και πουλαει και μερικα αλλα. εγω προσωπικα αναλογα με το ποσα πουλια εχω καθε χρονια κραταω εναν σταθερο αριθμο πουλιων, χαριζω μερικα σε πολυ στενους φιλους και αν εχω και μερικα πουλια που μπορει να μου ζητησει καποιος τα πουλαω . Τι το κακο εχει αυτο;
το κακο φιλε tony δεν ειναι οτι πουλανε απλα καποιοι.Απλα το καποιοι αλλοι γινονται θυματα αυτων και δε μιλαω για το Θεμη (αξιολογο ατομο-αν και μονο μεσω διαφορων φορουμ γνωριζω).
Τα πραγματα ειναι απλα κακως γινεται αγοροπωλησια πτηνων και γενικα ζωων μεταξυ ιδιωτων
Για μενα αν θες πουλακι αγοραζεις απο πετ με αποδειξη, η περιμενεις μηπως και σου προσφερει καποιος αφιλοκερδος κατι
Αν δε βρισκεις αυτο που θες αφου βεβαια εχεις ψαξει και θες σωνει και καλα να παρεις ενα ζευγαρι ρατσας θα καταφυγεις σε ενα συλλογο της περιοχης σου η θα παραγγειλεις απο καποιο αξιολογο πετ
Αν θες να ξεφυγεις τα ορια ταχυτητας και θες να αγορασεις μια γρηγορη φεραρι για να λαβεις μεταγεννεστερα σε διαγωνισμους και δε μπορεις να αγορασεις απο εξωτερικο τοτε καταφευγεις σε 2 -3 εκτροφεις να παρεις αιματα και παλι οχι με κλειστα τα ματια αλλα με τη συνοδεια καποιου γνωστη της ολης καταστασης



Φίλε Θοδωρή


Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, τι να τα κάνω φίλε μου τα πουλιά που δεν θέλω να κρατήσω;


.
βαζεις μια αγγελεια στο petbirds ΧΑΡΙΖΩ και λυνεται το προβλημα. Ετσι θα εχουν καπιοι αξιολογα πουλια και δε θα αγοραζουν αρρωστα απο αγνια
 
αντωνη αν ζητας την δικια μου θεση το να πουλας κατι αν δεν κοιτας να κοροιδεψεις τον αλλον (αν παραβλεψουμε τα φορολογικα που οι πωλησεις γινονται ανεπισημα αρα παρανομα αφου ανταγωνιζεσαι με αθεμιτο τροπο επαγγελματιες πετ σοπ καλους ή κακους) ειναι θεμιτο. Αν αυτο το κατι εχει ψυχη και λες οτι το εκτρεφεις γιατι το αγαπας και οχι για κερδος,τοτε ειναι αθεμιτο. Αν δεν μπορεις δεν το εκτρεφεις. (αν και ταχω πει πιο πανω και ισως γινομαι σε πολλους κουραστικος 🙂
 
Ρε συ Δημήτρη αυτό με την ψυχή, που επαναλαμβάνεις δεν το έχω καταλάβει. Ζούμε σε ένα κόσμο, με πάρα πολλές ψυχές πτερωτές και μη, οι οποίες παίρνουν μέρος σε διάφορες οικονομικές συναλλαγές. Σημασία έχει αν το πουλάς ή όχι; Δηλαδή αν το χαρίσει κάποιος μέσω petbirds.gr εξασφαλίζει σίγουρο μέλλον για το πουλάκι που με αγάπη ανάθρεψε; Εδώ 3-4 περιπτώσεις παιδιών, με στόχους υψηλούς στην εκτροφή τους, λένε πως πουλάνε για να ανανεώσουν το κοπάδι και ταυτόχρονα έτσι καλύπτουν κάποια έξοδα. Και το έχουν κάνει σαφές, δεν εκτρέφουν για το κέρδος. Δεν αναφέρομαι στο αγοραίο κομμάτι, αν κάνουν δηλαδή νομότυπες ή μη συναλλαγές, αλλά προσπαθώ να προσεγγίσω το "ψυχικό" μέρος, όπως το θέτεις. Γιατί είναι αθέμιτο; Πως τεκμηριώνεται αντικειμενικά και όχι με συναισθηματισμούς;
 
ισως να μην τεκμηριωνεται...
(βλεπε ποστ 30 -> "; Επαναλαμβανω υποκειμενικη μου αποψη που ισως στηριζεται σε αντικειμενικα επιχειρηματα αλλα και να μην στηριζεται δεν θελω να κερδισω συμμαχους με τη λογικη. Ειναι υποθεση καρδιας εδω😉"

καθε εμποριο ζωσας ψυχης ενλογης ή αλογης αν δεν ειναι για τη διατηρηση της τροφικης αλυσιδας δεν ειναι φυσικο (δες το σαν φυσικο νομο, δες το σαν εντολη Θεου, οτι θελεις παιρνεις) για τις δικες μου ηθικες αξιες. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και οι σωστες. Την αποψη μου γραφω:)
 
ok. Απλά μου κάνει εντύπωση, γιατί με αυτη την έννοια, εκμετάλλευση ψυχών -αφού τα ίδια δεν το επιλέγουν και η ικανοποίηση ή ακόμα και το οικονομικό ώφελος είναι μόνο του ανθρώπου- μπορεί να θεωρηθεί και κάθε επίδειξη, από ιππικούς αγώνες μέχρι διαγωνισμοί φωνής, μορφολογίας κ. Ο. Κ.
 
[Merge]Eχω μια απορια για τους εκτροφεiς καναρινιων

εχω μια απορια για τους εκτροφεας καναρινιον
ξερο οτι πολλη απο εσας πουλατε και πουλια
1) βγαζετε λευτα απο αυτο;
2) πος τα δινετε (δεν ενοο λευτα)
μετα απο τοση αγαπη που δινετε στα μικρα πουλακια πος τα δινετε σε αλλους;
 
πολυβιε εχω μια θεση την οποια πραγματι την πιστευω αλλα δεν εθελοτυφλω και περιμενω σε 2-3 μηνες μαζικα να χαριζονται καναρινια. Ξερω οτι οι ιδεες μου ειναι μειοψηφια. Ομως ενας που καθεται και γραφει ολοκληρο αρθρο για "βλαστωμενους σπορους" δεν ειναι δυνατον να μην ξερει την αξια ενος σπορου που πεφτει κατω😉. και αν μαλιστα οι σποροι αυτοι γινουν περισσοτεροι και απο αλλους, ε δεν μπορει καποιο δενδρακι θα φυτρωσει.. και αν δεν το καψουν σε καποιες δεκαετιες να σου και το δασος 😉. Και να σαι σιγουρος οτι δε διαλεξα τυχαια που θα ριξω τον σπορο(pb)...

μεχρι τοτε προβληματισμοι και συζητησεις σαν την παρουσα πιστευω ειναι ενα λιθαρακι το εμποριο να συνεχιζεται αλλα κατω απο σαφως καλυτερες συνθηκες μεσα απο την ευαισθητοποιηση πανω στο θεμα των σωστων εκτροφικων συνθηκων και διακινησης (καλως ή κακως και) φτερωτων ψυχων 😉
 
Από εκείνο το άρθρο σε 'γνώρισα' και γενικά εκτιμάω και τον τρόπο σου και τη σκέψη σου (ελπίζω να το έχεις καταλάβει). Αν προσπαθώ να καταλάβω και να αναλύσω, το κάνω γιατί κάποιες φορές, όχι μόνο σε αυτά τα ζητήματα, οι πολύ καλές σκέψεις αυτοαναιρούνται -ελπίζω να μου επιτρέπεις την έκφραση- επειδή δεν είναι εφαρμόσιμες και γιατί αντίκεινται σε ένα ολόκληρο "βουνό" οργάνωσης της κοινωνίας.
Και για να μην νομίσεις ότι είμαι πεσιμιστής ή ότι δέχομαι ό,τι συμβαίνει ως μοίρα μας, οι GreenReds (από όπου και το nick name) ήταν τμήμα μια οργάνωσης, που έχουν 'ματσουκωθεί΄απίστευτα αλλά έχουν κάνει και νίκες επίσης σημαντικές για ζητήματα της φύσης σε πολλά μέρη του πλανήτη (κλείσιμο τσίρκων, ενάντια σε μαζικές λαθροθηρίες και πολλά άλλα που δεν ανήκουν στη θεματολογία του forum).
 
ειχα σκοπο να σου απαντησω με pm για να μην ξεφυγω αλλα...

ο ανθρωπος ζει 70-100 χρονια αλλα οι δομες των κοινωνιων περισσοτερο και η γη η ιδια απειρως περισσοτερο. Αν θελουμε να αλλαξουμε κατι δεν πρεπει να περιμενουμε και να το δουμε.συνηθως τοτε τα κινητρα ειναι ανιδιοτελη και τετοιες προσπαθειες οδηγησαν σε "χαλιφηδες στη θεση του χαλιφη... Ιζνογκουντ":D. Ο χρονος ειναι ενα μεγεθος πολυ σχετικο. Και να θυμασαι παντα τα καστρα πεφτουνε απο μεσα (οδυσσευς 😉.
μην ψαχνεις μακρια αν ψαχνεις θεση κοντα στα ζωα και μακρια απο τον καναπε. Αν ψαξεις στην ελλαδα εκτος απο οικολογικες αμφιλεγομενες οργανωσεις υπαρχουν και οι "οικοπρακτικες" 😉

* σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..
 
Συγνώμη βρε παιδιά.
Να χαρίσω κάποια πουλιά σε ορισμένους φίλους ( που πάντα το κάνω), ναι, αλλά σε άγνωστο συγνώμη...
Εμένα μου τα χάρισε κάποιος η τα πήρα τσάμπα;
 
Το τι κάνει ο καθένας με τα πουλάκια του ειναι δική του απόφαση, εάν θέλει τα χαρίζει εάν θέλει τα πουλάει, αρκεί αυτά που "ποστάρει" να τα υποστηρίζει πραγματικά και να τα κάνει πράξεις και να μην είναι "κολοτούμπας" !
 
Το τι κάνει ο καθένας με τα πουλάκια του ειναι δική του απόφαση, εάν θέλει τα χαρίζει εάν θέλει τα πουλάει, αρκεί αυτά που "ποστάρει" να τα υποστηρίζει πραγματικά και να τα κάνει πράξεις και να μην είναι "κολοτούμπας" !

αυτη τελικα ειναι η πιο σωστη γνωμηκαι φυσικα να μην κατηγορουμε τους αλλους γι'αυτο που εχουν απαφασισει να κανουν
 
Back
Top