Γενικά Είναι καλές αυτές οι τιμές για αγορά καναρινιού;

Υ. Γ. Αναρωτιέμαι πόσα από τα ελληνικά εκτροφεία, που πουλάνε συστηματικά σε καταστήματα λιανικής, επιθεωρούνται επίσημα από την αρμόδια Κτηνιατρικη επιτροπή της εκεί Νομαρχίας και δεν στηρίζονται στην προσωπική εμπειρία ή σε έναν ιδιώτη πτηνίατρο-κτηνίατρο

Μετά από την (ειλικρινά) εμπεριστατωμένη απάντηση σου Πολύβιε αναμένω και την πρόταση σου σε επίδοξους αγοραστές και μετέπειτα κατόχους ωδικών πτηνών.
Να περιμένουν να τους χαρίσουν;
Να πάρουν από pet-shop εισαγόμενα από επίσης αμφιβόλου ποιότητας εκτροφείο;
ΥΓ. Δεν είναι πολύ μακριά, μην γελιέσαι, το αυστηρά βάσει του νόμου ελεγμένο υγειονομικά εκτροφείο ωδικών πτηνών. Και μάλιστα όχι απαραίτητα τροφοδότης των pets ή έστω κερδοφόρο.
 
Σε αυτούς τους καταναλωτές, που ενδιαφέρονται πραγματικά, συνιστώ πάντα να αγοράσουν, εκτός και αν κάποιος γνωστός τους το χαρίσει, αλλά αυτό είναι μια ειδική κατάσταση που δεν μας ενδιαφέρει, μιλάμε γενικά. Προσωπικά, στην απασχόληση με τα καναρίνια με επανένταξε ένα τυχαίο περιστατικό ενός αρσενικού που προσγειώθηκε μέσα στο σπίτι πάνω στο κλουβί μιας Rosella, τα υπόλοιπα πουλιά τα αγόρασα και όταν θα νοιώσω έτοιμος για εκτροφή 'ράτσας', θα το κάνω αγοράζοντας και όχι κοιτώντας αν υπάρχει κάποιος να μου χαρίσει για να ξεκινήσω.
Αν είχα καταστήμα, επειδή τυγχάνει να είμαι έμπορος, θα επέλεγα κατ' αρχήν λίγους-σταθερούς έλληνες προμηθευτές. Θα πήγαινα στο εξωτερικό, μόνο αν δεν έβρισκα αυτό που ήθελα εντός συνόρων. Θα επέλεγα το (ή τα) εκτροφείο μετά από επί τόπου επισκέψεις στο χώρο και αφού αυτό θα ήταν καθ' όλα νομότυπο. Δεν θα έπαιρνα από τον όποιο Πολύβιο με 7 ή 10 ευρώ. Και αν είχα καταφέρει να εμπεδώσω σοβαρή πελατεία και καλό κατάστημα, θα αγόραζα για λόγους marketing και βαθμολογημένα πουλιά από Ελλάδα, που έχουν όμως πιο συγκεκριμένο κοινό και δεν μπορούν να τα "βάλουν" στα μαγαζιά τους όλοι.
 
να πω 2 λογια για μενα γιατι μερικοι απαντησατε σε αυτα που ειπα. Ασχολουμαι 17 χρονια με τα πουλια και σημερα που εχω 150 πουλια δηλωνω ΑΣΧΕΤΟΣ και αποτυχημενος "εκτροφεας". Καθε χρονο μαθαινω περισσοτερα και τωρα με το internet νοιωθω οτι τωρα ξεκιναω να μαθαινω.φετος ειχα 30 ζευγαρια και οι "ειδικοι" λενε οτι επρεπε να βγαλω 300 πουλια, εγω εβγαλα μολις 60-70 πουλια. το θαυμα της αναπαραγωγικης διαδικασιας μου αρεσει κι ας το εχω δει πολλες φορες. Καθε φορα που θελω να χαρισω η να πουλησω ενα πουλι σταναχωριεμαι γιατι θεωρω οτι ειναι κομματι απο μενα. Ολα αυτα ισως τα νιωθετε κι εσεις. Ποσοι απο εσας ομως ξερουν τι ειναι να αλλαζεις το νερο καθημερινα σε 30-40 ποτιστρες;να κανεις ελεγχο για τροφη σε 50-80 ταιστρες; Μυριζουν τα πουλακια και οι κουτσουλιες τους. Απο 150 να δειτε.3-4 ωρες καθε εβδομαδα να μαζευεις κουτσουλιες ειναι καλα;3-5 φορες τη μερα και για 25 ημερες να ταιζεις με τη συριγγα στο στομα ειναι ωραια; Κι οταν ταιζεις 50 πουλια; κι οταν βαζεις το ξυπνητηρη και χαλας τον υπνο σου για να ταισεις τα μικρα καναρινακια ειναι καλα; Ποσο αξιζουν τελικα αυτα τα πουλια μετα απο τοση προσπαθεια;οσοι τα κανετε αυτα θα καταλαβαιτε γιατι 10 ευρω για ενα πουλακι που προσπαθησες τοσο ειναι λιγα αλλα ετσι ειναι το συστημα. Οσοι εχουν 2-3 πουλια δεν θα καταλαβουν και πολλα απο τα παραπανω καποιοι ομως θα καταλαβουν τι λεω,100-120 ευρω το μηνα ξοδευω μονο για να τα συντηρω. Αν ειχα εσοδα απο τα πουλια θα ειχα περισσοτερα πουλια θα τα ταιζα καλυτερα και θα τα ειχα και σε καλυτερες συνθηκες



αυτοι που αγαπανε τα πουλια γιατι θεωρουν οτι ειναι το χομποι τους να τα εχουνε φυλακισμενα;ας τα αφησουνε ελευθερα αν τα αγαπανε τοσο...
 
Αρη να ρωτησω κατι τελειως φιλικα...

Γιατι εχεις επιλεξει να εχεις τοσα πουλια;
Καταλαβαινω την κουραση εγω που εχω 22 κλουβια μου φευγει η γλωσσα και αφιερωνω και πολυ χρονο μαζι τους!
 
αρη αραγε με τοσα πουλακια μπορεις και τα παρατηρεις σχολαστικα καθε μερα ωστε να προλαβεις καποια αρωστια που ισως ειναι και μεταδοτικη ; Εγω με λιγα μαλλον δεν τα καταφερνω. Μπορει βεβαια να ειμαι και απροσεκτος σαν χαρακτηρας 🙂

ρωτας αν αγαπαμε τα πουλια γιατι τα εχουμε φυλακισμενα. Για τον εαυτο μου θα σου απαντησω με ενα κομματι απο καποιο pm που ειχα στειλει προσφατα σε ενα φιλο μελος του pb.

". Για μενα καθε "ψυχη" πρεπει να ειναι ελευθερη να ζει στο περιβαλλον που της χαρισε ο Θεος. Αρα και τα καναρινια και τα αγριοπουλια θα επρεπε να βρισκονται στη φυση, στους τοπους που εχουν μαθει να βρισκουν τις τροφες τους, εκει που γλεντανε πετωντας πανω κατω και κυνηγωντας το ενα το αλλο, στις δροσερες ρεματιες ή στα χωραφια με τα γουμαραγκαθα να τα γεμιζουν με τις μελωδικες λαλιες τους. Εκει ειναι χαρουμενα και εκει μονο μπορουν "πραγματικα " να "γεμισουν τις μπαταριες" της ψυχης μας απο γαληνη και αρμονια.

πριν αιωνες καποιοι ματαιοδοξοι ξεκινησαν την αιχμαλωσια των καναρινιων και την εισηγαγαν στην ευρωπη σαν χομπι πολυτελειας σε οικους ευγενων (αν δεν το ηξερες ετσι ξεκινησε το λαθος). Τα πουλια εκφυλιστηκαν και απο διασταυρωσεις δημιουργηθηκαν καινουργια ηδη που δεν εχουν παρα ελαχιστη σχεση με τα γρια καναρια (μονο τα τιμπραντο πλησιαζουν τα στανταρ των αγριων καναρινιων οπως εχω ακουσει). Τα ενστικτα εχουν χαθει, ειδικα στον τομεα ανευρεσης τροφης αλλα και προφυλαξης απο θηρευτες (αγρια σαρκοφαγα πουλια). Ετσι κι αλλιως στον τοπο μας βασικοι σποροι διατροφης τους (δηλαδη αμυλουχοι σαν το κεχρι σε συσταση και μεγεθος για να μπορουν να τους σπασουν και να τους φανε) δεν καλλιεργουνται. Αρα δεν ειναι ευκολο, μαλλον πολυ δυσκολο και σιγουρα μονο με επιστημονικη προσεγγιση και βοηθεια μια επαναφορα του ειδους στη φυση και ειδικα στον τοπο μας.χωρια που αν κατι τετοιο γινοταν και πετυχαινε,ισως οδηγουσε σε αφανισμο λογω ανταγωνισμου σε ιθαγενη ειδη ή και διασταυρωση πχ με τα σκαρθια αφου τα παιδια τους μπορει να ειναι γονιμα.
αρα ή δεν αποκτα κανεις καναρινια και δεν ζευγαρωνει οποτε σταδιακα το εκφυλισμενο ειδος τους θα εξαφανιστει(ισως και να ειναι το σωστο:Con/sed: ) ή διαλεγει να συνεχισει την εκτροφη τους. Ο κολλητος μου στο βολο υποστηριζει το πρωτο. Εγω διαλεξα το δευτερο.
αν καποιοι κανανε το λαθος με τα καναρια δεν παει να πει οτι δικαιολογουμαστε εμεις να το επαναλαβουμε."αν καποιοι ιερεις δεν πραττουνε αυτα που λενε, δεν παει να πει οτι αυτα που λενε δεν ειναι αληθεια και δικαιολογουμαστε και μεις να πραττουμε τα δικα τους λαθη". Για μενα δεν υπαρχει διαχωρισμος αγριων και εκτροφης,ιθαγενων. Μονο αν απελευθερωσουμε καποια εκτροφης

*(εννοειται σε καταλληλο περιβαλλον με πουλια του ιδιου ειδους)

και δεν φευγουν, δικαιουμαστε να τα κραταμε σε κλουβι, μεγαλο ομως και με καταλληλο δικοσμητικο περιβαλλον οπως τρεχουμενα νερα και φυσικα κλαδια. Και σιγουρα με πουλια του ιδιου ειδους για να εχουν τη δυνατοτητα να ικανοποιουν το βασικο ενστικτο -δωρο του Δημιουργου. "
 
100-150 πουλια ειναι πολλα για καποιον που εχει 10 πουλια εναι λιγα ομως για καποιον που εχει 1000...
δεν προλαβαινω να τα ελεγχω οπως θελω αλλα προσπαθω και μαλον θα τα μειωσω αρκει να βρω που κανω λαθος και δεν βγαζω πολλα πουλια
δημητρη μιλαω για αυτους που δεν τους αρεσει το εμποριο των πουλιων αλλα θεωρουν τους εαυτους τους χομπιστες και ρομαντικους κι ας εχουν φυλακισμενα πουλια
 
αυτο που ειπε καποιος αλλος, σκεφτειτε τι εγγληματιας ειναι αυτος που βγαζει ζακο η μακαο και δεν τα χαριζει αλλα τα πουλαει! Μηπως ολα ειναι θεμα μεγεθους τελικα...
 
Φιλε mamalos δε νομίζω να σκεφτει κάποιος να χαρήσει μακάο. Γραψε μια αγγελία τώρα οτι ζητάς να σου χαρησουν μακάο και τσεκαρε πόσοι θα σου απαντησουν... Δεν είναι εγκληματιάς...Απλά σκεφτεται οτι θα βγάλει χρήματα αν του "κατσει" μια καλη γέννα... Σκέψου οτι μπορει να βγαλει αρκετα λέφτα... Και αν δεν τα βγάλει απο εσένα και απο εμένα θα μπορούσε να το πουλήσει σε πετ σόπ! Μην είμαστε απολυτοι σιγουρα και κάπου εκεί εξω μπορέι να υπάρχει κάποιος που να χαρίζει.. Αλλα αν τον βρείς τον θέλω για κολλητο μου..😀!
 
Αρη δε προκειτε εγω να σου αλλαξω γνωμη αλλα ουτε και εσυ τη δικη μου. Ο καθενας ειναι διαφορετικος χαρακτηρας και βλεπει τη φροντιδα των πουλιων με διαφορετικο ματι. Δε μου απαντησες ομως τι πουλια φροντιζεις. Γιατι το να βαζεις 30 κοινα καναρινια για αναπαραγωγη δεν αποτελει καποιο στοχο απλα μεγαλωνεις το προβλημα. Πολλα απο τα προβληματα που αναφερεις τα ειχα και εγω και τα ελυσα μειωνοντας τον αριθμο των πουλιων αισθητα.Ακομα αγορασα μια κλουβα ωστε να γλιτωσω απο την ταλαιπωρια που ειχα.Βεβαια δημιουργησα προβληματα που πριν δεν ειχα. Οπως το οτι τα πουλια εχουν μικροτερη κοινωνικοποιηση και ακομα δυσκολεψα τον ελεγχο της υγειας τους. Πλεον μου ειναι δυσκολο να καταλαβω εγκαιρως οτι κατι δε παει καλα σε ενα καναρινι.Αν εγω που εχω 8 καναρινια (ισως να ειμαι και επιπολεος) αντιμετωπιζω προβληματα πως εσυ μπορεις να ελεξεις 100 πουλια. Ειναι πολυ δυσκολο σιγουρο. Το ιδιο κανει και ο πετσοπας απο οπου και να αγορασει. Καθημερινα μπαινουνοβγαινουν στο μαγαζι τους εκατονταδες πουλια. Τι υπερτερουν τα δικα σου και καθε εκτροφεα λοιπον τα πουλια οταν εχουν την ιδια αντιμετωπιση με ενα πετ. Γιατι να μοσχοαγορασει απο εσενα ενα πετ καναρινια οταν μπορει να βρει απο καπου αλλου μεγαλυτερη ποικιλια και πιο φτηνα; Αν αγορασει απο εσενα 40 ευρω με ολα τα ρισκα ποσο πρεπει να το πουλησει; Καταλαβαινω τι θα πει 100 πουλια πολυ καλα. Δε μπορεις να φανταστεις ποσο ζηλευω αυτους που εχουν απλα μια καρδερινουλα, ενα καναρινακι αντε και κανα παπαγαλακι που τα εχουν συνεχως διπλα τους και οχι σε μπαλκονια. Μου αρεσει που ψαχνουν εστω και τελευταια στιγμη μια καναρινουλα για να γευτουν αυτο που καποιοι εχουν βαρεθει να βλεπουν. Μου αρεσει ο ποθος το να δουν καναρινακια μικρα κατι που για αλλους ειναι ρουτινα. Δε μπορεις να φανταστεις ποσες φορες εφτασα στο σημειο να τα δωσω ολα πουλια και εξοπλισμο και να κρατησω μονο 2 τραγουδιστες και μια καλη μανα
 
καλημερα διαβασα προσεχτικα ολο το αρθροκαι παραθετω τα εξης:δηλαδη ολοι πρεπει να αγοραζουμε καναρινια απο το εξωτερικο και τα ελληνικα να τα χαριζουμε; ενας που ειναι χομπυστας και εχει χαλασει του κοσμου τα λευτα να εχει υγειη πουλακια οταν θελει να ελαφρινει τον "στολο του" πουλωντας ορισμενα απο αυτα εχει την γενικη κατακραυγη, πριν χρονια οταν σταματησα να εχω καναρινια τα δωρισα ολα μα ολα και μιλαμε για 140 καναρια, φετος που εχω ξεκινησει παλι δεν μου χαρισε ουτε πουπουλο κανενας μαζι με κλουβες κλπ εχω ξοδεψει πανω απο 2000 ευρω γιατι το γουσταρα φυσικα, αν στην πορεια πουλησω καποια ειμαι εμπορος και θα πρεπει να εχω γενικη κατακραυγη; γιατι κρυβοσαστε /μαστε πισω απο το δαχτυλο μας; Ευχαριστω
 
Δεν κρύβεται κανείς πίσω από το δάχτυλο του, το πρόβλημα είναι πως συζητάμε ο καθένας με τους δικούς του όρους. Το πράγμα δυσκολεύει, όσο δεν υπάρχουν "παραστάσεις" από επαγγελματίες, κπό το εξωτερικό και από την αγορά. Επαγγελματίας εκτορφέας, νοείται αυτός που κάνει την εκτροφή για να πουλήσει. Αυτό σημαίνει έλεγχο της παραγωγής, σημαίνει πάγιες συμφωνίες με εμπόρους -καταστηματάρχες, σημαίνει έλεγχο κόστους της παραγωγής του, σημαίνει επιλογή της ή των ποκιλιών που εκτρέφει. Και όλα αυτά σημαίνουν κέρδος. Αυτό για παράδειγμα κάνει ένας Ολλανδός ή ένας Γερμανός εκτροφέας.
Το πρόβλημα στη συζήτηση ξεκινάει, από τη στιγμή που οι περισσότεροι στο φόρουμ είμαστε χομπίστες. Μπερδεύουμε τις έννοιες και κρίνουμε εξ ιδίων συναισθημάτων ή απόψεων έναν επαγγελματικό κύκλο. Οι χομπίστες -όσοι πουλάνε- προσπαθούν να μειώσουν όσο μπορούν το κόστος τους και αυτό, αν το πετύχουν είναι ευχαριστημένοι. Αν δεν το πετύχουν, απλά δεν το πέτυχαν. Ένας επαγγελματίας δεν διανοείται να έχει χασούρα και αυτό καταδεικνύει τη διαφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
δεν ειπα να πουλησει καποιος επαγγελματικα αλλα ως χομπυστας, αυτο τον κα8ιστα μη χομπυστα η οτιδηποτε αλλο, εγω ειπα πως ξεκινησα φετος παλι καναρινια και δεν μου εδωσαν ουτε πουπουλο τι επρεπε να κανω να μπω εδω και να πω κυριοι χομπυστες χαριστε μου τα πουλακια σας; και ποσοι απο αυτους θα το εκαναν και ας τουσ περισευαν κιολας;
 
οταν εχεις 1 καναρινι εισαι χομπιστας η απλα εχεις 1 καναρινι;
εμενα παντως αν εβγαζα 1000 καναρινια το χρονο και τα πουλουσα δε θα με πειραζε καθολου να με πουνε επαγγελματια
 
το ιδιο λεμε εγω δεν ειδα πολλους χομπυστες να χαριζουνε εκτος απο καποιον δημηητρη και μπραβο του
 
Μόλις προχτές, σε ένα μήνυμα αναταποκριθήκαμε πολλοί, έχεις άδικο. Από εκεί και πέρα, είναι σίγουρο πως επειδή ακριβώς είμαστε χομπίστες, τα πονάμε τα πουλιά και κάποιες φορές δεν θέλουμε να καταλήγουν σε ακατάλληλα χέρια, αλλά και αυτό είναι σχετικό
 
εδω ενας απαντησε στο κυριο δημητρη και του ειπε θελω και εγω γκλοστερ και μετα τον ρωτησε εαν το γκλοστερ ειναι καναρινι, τι να λεμε τωρα αυτος θα παρει το πουλι και θα το προσεχει,θα του μαγιρευει φυτρες και θα του φτιαχνει σπιτικη αυγοτροφουλα, μην τρελαθουμε τελιως
 
αν υπαρχει καποιος που εκτρεφει πουλια και μπορει απο το χομπι του να βγαλει 5000 ευρω το χρονο και δεν το κανει επειδη βαριετε η για να μην τον πουνε εκτροφεα και κακο ανθρωπο που πουλαει τα πουλακια του να μου στειλει μυνημα
 
5000? υπερβολικο ποσο ειναι τι καναρια εχεις και ποσα βγαζεις μπορεις να μου δωσεις και εμενα κανενα αν εχεις κοκινα;
 
αμα εβγαζα χρηματα απο τα πουλια δεν θα υπηρχε λογος να ειμαι εδω. Τα εξοδα 3 μηνων βγαζω
 
Back
Top