Ασθένειες Είναι ψείρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Τι είναι αυτά βρε παιδιά;
Την τελευταία εβδομάδα ήμουν πολύ άρρωστη με αποτέλεσμα να ασχολούμαι μόνο με τη διατροφή του Σελίμ. Σήμερα που νιώθω καλύτερα είπα να καθαρίσω το κλουβί του και βρήκα στις γωνίες του πάνω μέρους του κλουβιού αυτά τα μαύρα σημαδακια. Πήρα ένα χαρτάκι με ξύδι για να τα καθαρίσω και να δω περί τίνος πρόκειται και τα μαύρα μένουν στο χαρτί σαν μουτζουρα ενώ υπήρχαν και κάτι μικροσκοπικά κόκκινα ζωύφια που όταν τα σκότωσα είχαν αίμα. Είναι ψείρες, ε;
Και τώρα τι κάνω; Πως να καθαρίσω το κλουβί και τι προϊόν να πάρω;

DSC_0711_800x449.webp

Θα ανεβάσω και φωτογραφία με το χαρτί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
DSC_0716_800x449.webp

Να το.
Είναι ζωντανό εδώ. Είναι πολύ μικρό, και δεν μπορώ να βγάλω καλή φωτογραφία.
Και τώρα τι κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
"προικα" απο το περιστερι ειναι οι ψειρες κατα πασα πιθανοτητα
Μου κάνει εντύπωση επειδή πριν μια εβδομαδα καθάρισα καλά όλο το κλουβί με νερό και ξυδι και δεν πρόσεξα τιποτα. Πριν 2 εβδομάδες έβαλα το καναρίνι σε άλλο κλουβί και το έπλυνα αυτό με καυτό νερό και υγρό πιάτων. Πώς δημιουργήθηκε όλο αυτό σε τόσο σύντομο διάστημα; 👎
Αυτό το σπρει που πήρα λέει να ψεκασω το σώμα του από απόσταση 15 εκατοστων και να επαναλάβω τον ψεκασμό μετά από 15 μέρες. Όμως εάν ο κύκλος ζωής τους είναι 7-10 μερες, τοτε πως γίνεται να ψεκασω μετά από 15 μέρες;👎
 
Αυτό που με προβληματίζει, και για το οποιο δεν αναφέρεται κάτι πάνω στη συσκευασια, είναι το ποσό επικίνδυνο μπορει να γίνει για τον σκύλο μου. Μετά τον ψεκασμό θα καθαρίσω όλες τις επιφάνειες τριγυρω και το πάτωμα αλλά αν ο σκύλος πλησιάσει αύριο το κλουβί και γλείψει κάτι;
Έστειλα φωτογραφία στην κτηνίατρο μας στην Ελλάδα για να με ενημερώσει σχετικα και να ψεκασω το απόγευμα.
 
Δεν μπορεις να τον περιορισεις για καποιες ωρες;

Η συσκευασια δεν γραφει κατι επανω;


για δες και εδω
http://biopetactive.com/bpa-products/bio-avicare/

Εισαι σιγουρη οτι αυτο ειναι για ψειρες;
edit
Μολις διαβασα οτι κανει για ψειρες, απο την αγγλικη μεταφραση αλλα το δινει ως απωθητικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λέει ότι κάνει για ψύλλους και ψείρες. Για αλλα ζώα δεν λέει τιποτα. Θα ψεκασω όταν ο σκύλος πάει για ύπνο. Αύριο όμως θα έρθει σε επαφή σίγουρα.
Θα διαβάσω τώρα και αυτό που επισυνάψες. Ευχαριστώ πολύ.
 
Μου έκανε εντύπωση πάντως που σε ολόκληρη Κωνσταντινούπολη δυσκολεύτηκες να βρεις σκεύασμα για τις ψείρες. Στη Σμύρνη απ' όσο πρόσεξα ανά δύο τρία τετράγωνα υπήρχαν μαγαζιά με πτηνά και τροφές τους. Για φάρμακα δεν ξέρω, ίσως να είναι διαφορετικό το καθεστώς. Όπως και να έχει, στείλε τη δραστική του ουσία στον κτηνίατρο σου. Υπάρχει περίπτωση λόγω οδηγιών ΕΕ να είναι απαγορευμένη στη χώρα μας, ενώ στην Τουρκία να μην υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
 
. Όπως και να έχει, στείλε τη δραστική του ουσία στον κτηνίατρο σου. Υπάρχει περίπτωση λόγω οδηγιών ΕΕ να είναι απαγορευμένη στη χώρα μας, ενώ στην Τουρκία να μην υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.


Πωλειται και στην Ελλαδα αυτο το σκευασμα απο οτι ειδα, οτι δεν ειναι γνωστο αυτο ειναι σιγουρο.
 
Αν φιλοξενούσε ς κάποιο περιστερι σρην αυλή σου είναι σίγουρα από αυτό. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει γιατί φιλοξενούσε μια περιστερα.
 
Μου έκανε εντύπωση πάντως που σε ολόκληρη Κωνσταντινούπολη δυσκολεύτηκες να βρεις σκεύασμα για τις ψείρες.
Τροφές υπάρχουν παντού, όμως όταν πρόκειται για φάρμακα έχουν μόνο βιταμίνες για το νερό. Τίποτα άλλο. Εδώ δεν υπάρχει σε ολόκληρη Πόλη πτηνιατρος. Ακόμη και για τον σκύλο, χάπια για τον θυρεοειδή και αμπούλες παίρνω από Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top