Ασθένειες Είναι ψείρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχώς αν υπάρχει υπόνοια για παράσιτα που καταπολεμούνται από το pulmosan (ιβερμεκτίνη)... Τότε μόνο φάρμακα που περιέχουν αυτή τη δραστική ουσία μπορούν να βοηθήσουν.
Αυτό ακριβώς μου είπε και ο εκτροφέας. Ότι χρησιμοποιούν το vilmectine επειδή πρόκειται για ιβερμεκτινη. Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο προϊόν είναι για αγελάδες και λοιπά μεγάλα ζώα και φοβάμαι να μην πάω να κάνω καλό και τελικά το σκοτώσω. Σε αντίστοιχο με το δικό μας τουρκικό φόρουμ διάβασα ότι το χρησιμοποιούν με επιτυχία και χωρίς προβλήματα σε μπατζι αλλά για καναρίνια δεν έλεγαν τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δε νομιζω να διαφερει κατα πολυ ενα μπατζι με ενα καναρινι αλλα δεν παυει να ειναι ρισκο
καλυτερα ακολουθησε αυτο που λεει ο Γιαννης απο την στιγμη που δεν υπαρχει κινδυνος για την ζωη του
 
Να ρωτήσω σχετικά με τις ψείρες; Τον εχεις σε άλλο κλουβί; Μήπως οι αντιδράσεις του οφείλονται σε αυτές;
Δηλαδή;
Τις πρώτες μέρες μετά τον ψεκασμό τον άφησα στη ζευγαρωστρα που ήταν όλο αυτό το διάστημα επειδή όμως δεν μπορούσα να την καθαρίσω καλά όσο το πουλάκι ήταν μέσα, το έβαλα στο παλιό του κλουβακι αφού το ψεκασα. Έλεγα μετά τον δεύτερο ψεκασμό την επόμενη εβδομάδα να τον βάλω πάλι στη ζευγαρωστρα. Να μην το κάνω; Να την αντικαταστήσω;
 
δε νομιζω να διαφερει κατα πολυ ενα μπατζι με ενα καναρινι αλλα δεν παυει να ειναι ρισκο
καλυτερα ακολουθησε αυτο που λεει ο Γιαννης απο την στιγμη που δεν υπαρχει κινδυνος για την ζωη του
Στο μεταξύ όμως τα βράδια θα αφήνω το φως αναμμένο; Πότε θα ξεκουράζεται το καημένο;
 
Στο μεταξύ όμως τα βράδια θα αφήνω το φως αναμμένο; Πότε θα ξεκουράζεται το καημένο;

Οχι θα πρεπει να ακολουθησεις το κανονικο του πρόγραμμα γιατι αλλιως θα εξαντληθεί

Ψειρες ή αυγα εξακολουθείς να βλεπεις;
 
Ψειρες ή αυγα εξακολουθείς να βλεπεις;
Όχι δεν βλέπω τίποτα πια. Ίσως βέβαια να υπάρχουν και να μην φαίνονται.
Ελπίζω σήμερα να κοιμηθεί ήσυχα και να μην αναγκαστώ να ανάψω πάλι το φως για να τον ηρεμήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τρίτη νύχτα που δεν κοιμόμαστε και έχω αρχίσει να κουράζομαι ειλικρινά. Βρε παιδιά θα τρελαθώ. Τι είναι αυτό που τον πιάνει 5 λεπτά αφού σβήσουν τα φώτα και γίνεται καλά 1 λεπτό αφού ανάψουν τα φώτα; Με το που ανάψουν τα φώτα ξεχνάει φτερμισματα, απελπισμένες κραυγουλες, τα πάντα και αρχίζει να χοροπηδάει και να τρώει ασταμάτητα.
 
Zωή το πουλάκι θέλει φάρμακα λογικά διότι αυτό που περιγράφεις τον πιάνει μόνο όταν σβήνεις τα φώτα και ηρεμέι και χαμηλώνει ο ρυθμός της αναπνοής του. Δείχνει πιστεύω σημάδια κάποια λοίμωξης κι αφού δεν έχεις γιατρό εκεί που να ξέρει παρήγγειλε στους γονείς σου να σου βάλουν στο ταχυδρομείο ότι σου πουν τα παιδιά εδώ.
 
Τι είναι αυτό που τον πιάνει 5 λεπτά αφού σβήσουν τα φώτα και γίνεται καλά 1 λεπτό αφού ανάψουν τα φώτα;
Περιγράφεις τη συμπεριφορά των πουλιών όταν δέχονται επιθέσεις από ψείρες.
Μήπως ακόμη υπάρχουν και δεν τις έχεις καταπολεμήσει όπως πρέπει;
 
Κύριε Γιάννη, όταν ψέκασα οσες βγήκαν από τις φωλιές και περπατούσαν τις είδα ότι ψόφησαν.
Σήμερα τιτιβιζει αλλά η φωνούλα του μόλις που ακούγεται.
Το βράδυ τράβηξα και βίντεο για να το ακούσετε. Πως μπορώ να το ανεβάσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Zωή το πουλάκι θέλει φάρμακα λογικά διότι αυτό που περιγράφεις τον πιάνει μόνο όταν σβήνεις τα φώτα και ηρεμέι και χαμηλώνει ο ρυθμός της αναπνοής του. Δείχνει πιστεύω σημάδια κάποια λοίμωξης κι αφού δεν έχεις γιατρό εκεί που να ξέρει παρήγγειλε στους γονείς σου να σου βάλουν στο ταχυδρομείο ότι σου πουν τα παιδιά εδώ.
Νιώθω πραγματικά άχρηστη. Θέλω να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
 
Δυστυχώς αυτές που βλέπουμε είναι ελάχιστες... Οι περισσότερες παραμένουν κρυμμένες και αθέατες από μας.
Μόνο με τη συνεχή μάχη (καταπολέμηση) μπορούμε να έχουμε κάπως το κεφάλι μας "ήσυχο".
Πως μπορώ να το ανεβάσω;
Στο Youtube ή facebook και μετά σύνδεσμος εδώ..
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μετά το ενδέκατο δευτερόλεπτο ακούγεται
 
Σίγουρα το περιγράφεις καλύτερα εσύ που το ακούς παρά εμείς από όσα ακούμε στο video.
Το ότι συμπεριφέρεται έτσι μόνο με σβηστά τα φώτα και όχι την υπόλοιπη μέρα και με δεδομένο το πρόσφατο ιστορικό ύπαρξης των παρασίτων στο κλουβί του με σπρώχνουν προς την εκδοχή της ψείρας χωρίς όμως να αφήνω χωρίς σκέψη όσα γράφει ο Ανέστης για πιθανή ασθένεια.
Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει μεθοδικά να απομονώνουμε τις πιθανές αιτίες για να μπορούμε να τις παλέψουμε καλύτερα.
Για μένα αυτό που προέχει ή καλύτερα αυτό που εγώ θα έκανα θα ήταν να απαλλαγώ στα σίγουρα από τις ψείρες. Κι αυτό όπως καταλαβαίνουμε όλοι (όσοι γνωρίζουμε τουλάχιστο) δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε αντιμετωπίζεται με ημίμετρα.
Χρειάζονται δραστικά φάρμακα... και μεθοδική εφαρμογή.
Λύσεις κυκλοφορούν διάφορες... Κάποιες όμως είναι για μένα κορυφαίες ακόμη κι αν κοστίζουν αρκετά...
Μια από αυτές είναι και το elector που για μένα είναι το κορυφαίο στην αγορά και για πολλούς λόγους μακρυά από το δεύτερο...
Δοκίμασε μήπως το βρεις από κει και αν όχι να σου το στείλει κάποιος από Ελλάδα.
 
Το έχει παραγγείλει ήδη η μητέρα μου, όπως και το pulmosan. Δηλαδή αν όλα πάνε καλά και φτάσουν στα χέρια μου, την επόμενη Παρασκευή αντι να επαναλάβω τον ψεκασμό με το ίδιο προϊόν που ψεκασα ήδη, μπορώ να ψεκασω με το ελεκτορ; Ή μήπως είναι πολύ ισχυρό και δεν πρέπει να τα μπερδέψω;
Θα τα πετάξω όλα, κλουβιά, ξύλινες πατηθρες, ταιστρες,όλα και θα πάρω καινούρια τη Δευτέρα. Πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να τον βάλω σε νέο κλουβί και να πετάξω όλα τα υπόλοιπα; Μετά τον πρωτο ψεκασμό με το ελεκτορ ; Φαντάζομαι αν το κάνω τώρα δεν έχει νόημα.
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με ψείρες και έχω πελαγωσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν το elector φτάσει την επόμενη βδομάδα δεν χρειάζεται να ρίξεις τίποτε άλλο...
Αν αργεί και στην προσπάθεια να μειώσουμε την πιθανή ενόχληση από τις ψείρες ας ρίξεις ότι έχεις...
Με το elector θα ψεκάσεις εξοπλισμό και τμήμα του τοίχου που ακουμπά το κλουβί επαναλαμβάνοντας τους ψεκασμούς που προβλέπονται στα σωστά χρονικά διαστήματα ώστε να εξαλειφθεί το πρόβλημα.
Κι όταν λέμε ψεκασμό. μούσκεμα όλα!
Δυο τρεις μέρες μετά από την πρώτη εφαρμογή θα κάνεις χρήση (αν χρειάζεται) και του pulmosan ..
 
Ήρθε η ώρα να σας πω τα νέα μας.
Το Σάββατο ο Σελίμ ήταν πολύ χάλια. Βεβαιώθηκα σχεδόν για τα ακαρεα της τραχειας όταν χάθηκε η φωνούλα του και σταμάτησε να τρώει οτιδήποτε πέρα από λίγο αυγουλακι και τριμμένο μήλο. Φτερνιζοταν όλη την ημέρα και χτυπούσε το ράμφος του στις πατηθρες. Το βράδυ του έβαλα ένα λευκό ύφασμα, όπως λέει στο άρθρο, αλλά ούτε κατά τη διάρκεια της νύχτας ούτε νωρίς το επόμενο πρωί βρήκα ψείρες. Ο Σελίμ εν τω μεταξύ ήταν όλο και χειρότερα, αυπνος 4 ημέρες και καθισμένος όλη μέρα σε μια πατηθρα με ανοιχτό το ράμφος. Την Κυριακή το πρωί θα πήγαινα στην πλατεία Ταξιμ να συναντήσω ένα τουριστικό που είχε ξεκινήσει την προηγούμενη μέρα από Χαλκιδική και με το οποίο μου έστελναν οι γονείς μου το ελεκτορ και το πουλμοσαν. Δυστυχώς όμως τους τα πήραν στα σύνορα επειδή απαγορεύεται η είσοδός τους στη χώρα. Γύρισα σπίτι και βρήκα τον Σελίμ πιο αδύναμο από ποτέ. Αποφάσισα ότι δεν έπρεπε να τον αφήσω να πεθάνει μόνο και μόνο επειδή δεν έβρισκα τα προϊόντα που χρησιμοποιουμε στην Ελλάδα και ότι η μόνη λύση ήταν να εμπιστευτώ τους εκτροφεις εδώ. Έτρεξα στο πετ σοπ που μου προτεινανε και πήρα akarsid με το οποίο καθάρισα το κλουβί, όλον τον εξοπλισμό και όλο το σπίτι και μετά τα πέρασα με νερο και ξύδι αφού μου είπαν ότι είναι πολύ επικίνδυνο. Μετά του έβαλα προσεκτικά και μια σταγόνα vilmectin (ιβερμεκτινη για αγελάδες). Το ίδιο βράδυ κοιμήθηκε μετά από πολλές μέρες. Εχθές το πρωί άρχισε να τρώει σαν τρελό. Σήμερα είναι το ίδιο πουλάκι που ήταν πριν. Τρώει και πετάει από κλαδάκι σε κλαδάκι γεμάτο ζωντάνια.
 
Back
Top